Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Iar a cazut sistemul de carduri BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Platile cu cardul BRD paralizate
Intregul sistem de plata cu cardurile bancare ale BRD Groupe Societe Generale a fost blocat ieri, timp de doua ore, in toata tara. Adela Pascu, secretarul general al BRD ne-a declarat ca defectiunea nu a fost cauzata de sistemul informatic, ci de o pana de curent la Centrul Informatic. "Am fost informata de aceasta problema in jurul orei 18.00 si va mai dura cam o ora pana se remediaza problema", ne-a declarat Pascu, la ora 19.40. Ea a spus ca repunerea in functiune a platilor prin carduri dureaza atat de mult deoarece, din motive de siguranta, nu s-au grabit sa restabileasca sistemul. Mentionam ca BRD nu a considerat necesar sa anunte imediat aceasta defectiune, in ciuda faptului ca sunt numeroase persoane care au incercat in aceasta perioada de timp sa faca plati cu cardul. (C.S.)

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Prostie sau rea credinta ?
Astia de UPS-uri de mare capacitate pentru sisteme critice sau generatoare pe motorina nu au auzit ?

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si daca chestia asta cu caderea de curent e doar o explicatie pt public si de fapt e altceva? :D

#4
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 romaximusro, on Nov 11 2006, 10:30, said:

si daca chestia asta cu caderea de curent e doar o explicatie pt public si de fapt e altceva? :D

Astazi in Cora au anuntat ca nu se poate plati cu carduri BRD

#5
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

 PORTOCAL, on Nov 11 2006, 18:45, said:

Astazi in Cora au anuntat ca nu se poate plati cu carduri BRD

  La ce ora a fost asta ca si eu am fost si am platit cu BRD ...desi initial mi-a spus casiera ca e posibil sa nu citeasca cardul BRD :cursing:

Edited by Alcatraz, 11 November 2006 - 19:04.


#6
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Ati sesizat asta doar pentru ca toate lanturile mari de magazine folosesc Brd ca si partener de pos-uri.
Daca ar fi fost alta banca ar fi picat mult mai des, motiv pentru care pos BT,Raiffaisen etc vezi doar pe la cate un comerciant razlet .Ei(brd) sunt singurii deocamdata care pot tine asa ceva in spate la un nivel cat de cat civilizat,dar deh...asa e romanul....ce conteaza ca merge 99% bine....ne legam de aia 1 %...
Nu comenteaza nici unul ca pica renelul....de jdemii de ori pe zi.
Cat despre anuntat.....pai...luati un pic problema logic.....aveti macar o vaga idee cate pos-uri brd exista? cati comercianti?.....pai ar dura cateva zile sa ii anunte pe toti...

#7
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 angajatul, on Nov 11 2006, 21:52, said:

Ati sesizat asta doar pentru ca toate lanturile mari de magazine folosesc Brd ca si partener de pos-uri.
Daca ar fi fost alta banca ar fi picat mult mai des, motiv pentru care pos BT,Raiffaisen etc vezi doar pe la cate un comerciant razlet .Ei(brd) sunt singurii deocamdata care pot tine asa ceva in spate la un nivel cat de cat civilizat,dar deh...asa e romanul....ce conteaza ca merge 99% bine....ne legam de aia 1 %...
Nu comenteaza nici unul ca pica renelul....de jdemii de ori pe zi.
Cat despre anuntat.....pai...luati un pic problema logic.....aveti macar o vaga idee cate pos-uri brd exista? cati comercianti?.....pai ar dura cateva zile sa ii anunte pe toti...

Sa fim seriosi. Era vorba de carduri si nu de POSuri. Auchan are POSuri de la BRD si nu mergeau cardurile BRD, in schimb se putea plati cu orice alt card. Eu am platit cu ABN Amro fara probleme.
Sa fim seriosi: BRDul este singura banca unde apar astfel de probleme neprogramate. Eu am card la ING; ABN AMRO si Finans si nu am avut astfel de probleme pana acum niciodata.
Sistemul BRDului de carduri a avut probleme de la inceput (cand au dat vine pe IBM, ca si integrator...cata prostie pe persoana care se ocupa de comunicare in BRD).

#8
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Vineri, 3oct, BRD de la IC Bratianu (vis-a-vis de Unirea) avea intreaga retea cazuta (nu doar ATM-urile ci absolut tot ce inseamna retea). Incidentul s-a derulat pe o perioada de cateva ore (am fost la 16.00 si apoi cu putin timp inainte de inchidere si tot nu se remediase). Nimeni nu stia nimic, dar macar era bucurie pt angajati ca nu mai aveau de lucru, motiv pentru care o mare parte si-au luat liber pentru o cafea sau un pateu cu branza...

#9
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 Dokken, on Nov 11 2006, 22:09, said:

Vineri, 3oct, BRD de la IC Bratianu (vis-a-vis de Unirea) avea intreaga retea cazuta (nu doar ATM-urile ci absolut tot ce inseamna retea). Incidentul s-a derulat pe o perioada de cateva ore (am fost la 16.00 si apoi cu putin timp inainte de inchidere si tot nu se remediase). Nimeni nu stia nimic, dar macar era bucurie pt angajati ca nu mai aveau de lucru, motiv pentru care o mare parte si-au luat liber pentru o cafea sau un pateu cu branza...

Astia nu au auzit de contingency plans, etc...
Nu au back-ups?
Dzeule, este vb de o banca nu de un provider de internet.
Eu am un amic care, atunci cand au schimbat cei de la BRD sistemul de carduri si cand a durat cu aproximativ 2 zile mai mult decat anuntasera a ramas blocat in Viena deoarece nu si-a putut plati biletul de avion.

#10
tchibos

tchibos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2006
"fluctuatiile astea de curent" genereaza si alte probleme. Eram la BRD acum 6 luni cand a venit un client nemultumit ca a trecut la clienti rau platnici si asta cu toate ca, ATENTIE, la data scadenta omul avea bani pe card, mult mai multi decat era rata creditului sau. In mod normal banca isi lua automat rata la data scadenta insa datorita unei caderi de tensiune "sistemul" nu a realizat operatiunea. Dupa doua saptamani clientul bancii retrage toti banii de pe card pentru nevoi urgente, bun bazat fiind ca i-a fost luata din cont rata creditului (si daca va intrebati de ce nu stia cati bani avea in cont si sa sesizeze aspectul in momentul retragerii, ei bine, omul avea peste o suta de milioane in cont iar rata era de vreo 5 mil. asa ca nu mai tinea minte cu exactitate cat avea in card). Ce s-a intamplat mai departe?... In urmatoarele zile persoana in cauza primeste acasa o adresa prin care i se cere sa se prezinte urgent la banca pentru motivul ca nu si-a platit creditul si in consecinta a intrat in baza de date referitoare la rau platnici. Asa ca.. BRD se vrea o banca de prestigiu insa de multe ori serviciile nu sunt pe masura laudelor

Edited by tchibos, 11 November 2006 - 22:40.


#11
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 tchibos, on Nov 11 2006, 22:38, said:

"fluctuatiile astea de curent" genereaza si alte probleme. Eram la BRD acum 6 luni cand a venit un client nemultumit ca a trecut la clienti rau platnici si asta cu toate ca, ATENTIE, la data scadenta omul avea bani pe card, mult mai multi decat era rata creditului sau. In mod normal banca isi lua automat rata la data scadenta insa datorita unei caderi de tensiune "sistemul" nu a realizat operatiunea. Dupa doua saptamani clientul bancii retrage toti banii de pe card pentru nevoi urgente, bun bazat fiind ca i-a fost luata din cont rata creditului (si daca va intrebati de ce nu stia cati bani avea in cont si sa sesizeze aspectul in momentul retragerii, ei bine, omul avea peste o suta de milioane in cont iar rata era de vreo 5 mil. asa ca nu mai tinea minte cu exactitate cat avea in card). Ce s-a intamplat mai departe?... In urmatoarele zile persoana in cauza primeste acasa o adresa prin care i se cere sa se prezinte urgent la banca pentru motivul ca nu si-a platit creditul si in consecinta a intrat in baza de date referitoare la rau platnici. Asa ca.. BRD se vrea o banca de prestigiu insa de multe ori serviciile nu sunt pe masura laudelor

Doar la capitolul profit se pare ca se tine bine. Cat despre comunicarea lor, dna Adela Pascu (Secretar General...banca asta se crede in continuare institutie de stat) mai are multe de invatat.

#12
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am patit ceva asemanator acum vreo 5 luni cu un card de la Unicredit si Romexterra , nu au mers de pe la ora 23 pana dimineata la 7 , si in situatii critice cum era atunci cand trebuia sa arat in vama bani pt iesire din tara si nu puteam scoate de pe card . Am sunat la linia de urgenta si mi s-a spus ca e o problema tehinica si nu se stie cand se remediaza.  :puke:

#13
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 angajatul, on Nov 11 2006, 20:52, said:

Ati sesizat asta doar pentru ca toate lanturile mari de magazine folosesc Brd ca si partener de pos-uri.
Daca ar fi fost alta banca ar fi picat mult mai des, motiv pentru care pos BT,Raiffaisen etc vezi doar pe la cate un comerciant razlet .Ei(brd) sunt singurii deocamdata care pot tine asa ceva in spate la un nivel cat de cat civilizat,dar deh...asa e romanul....ce conteaza ca merge 99% bine....ne legam de aia 1 %...
Nu comenteaza nici unul ca pica renelul....de jdemii de ori pe zi.
Problema este ca jeneaza acesti 1%, care se produc nu noaptea la orele 2-3, ci ziua in amiaza mare (intr-o sambata nu am putut plati cu cardul la Cora) sau seara cand merge omul la cumparaturi. Iata de ce car dupa mine un card de back-up (suna aiurea, nu?) de la alta banca pentru ca totusi sa-mi pot plati cumparaturile fara sa car dupa mine hartiile alea de plastic :nonobad: Ce naiba, suntem totusi in 2006, e jenant sa nu poti plati cu cardul ptr ca a picat nu stiu ce la o banca cu nasul pe sus.

Edited by tiff, 12 November 2006 - 11:36.


#14
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 tiff, on Nov 12 2006, 11:35, said:

Problema este ca jeneaza acesti 1%, care se produc nu noaptea la orele 2-3, ci ziua in amiaza mare (intr-o sambata nu am putut plati cu cardul la Cora) sau seara cand merge omul la cumparaturi. Iata de ce car dupa mine un card de back-up (suna aiurea, nu?) de la alta banca pentru ca totusi sa-mi pot plati cumparaturile fara sa car dupa mine hartiile alea de plastic :nonobad: Ce naiba, suntem totusi in 2006, e jenant sa nu poti plati cu cardul ptr ca a picat nu stiu ce la o banca cu nasul pe sus.

Dar totusi, nu pot fi date bancile in judecata pentru asa ceva?

#15
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 El-Vis, on Nov 12 2006, 11:44, said:

Dar totusi, nu pot fi date bancile in judecata pentru asa ceva?

Depinde de ce scrie in contract. Ar trebui sa fie raspunzatoare pentru pagubele pe care le provoaca...

#16
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Probabil ca undeva, in contractul de emitere a cardului, e un SLA care ii acopera de chestiile astea; ramane totusi realitatea,  e jenant ptr banca respectiva sa ai o suma consistenta de bani in card si sa nu te poti folosi de ei.

#17
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Am fost astazi la IKEA si nici unul din POSurile BRD nu functionau. La fel si bancomatele.
Se pare ca si in alte parti s-a intamplat la fel.

#18
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004

 PORTOCAL, on Mar 31 2007, 21:05, said:

Am fost astazi la IKEA si nici unul din POSurile BRD nu functionau. La fel si bancomatele.
Se pare ca si in alte parti s-a intamplat la fel.

Si ce daca? Intr-un mare magazin pos-urile/atm-urile sint legate in reteaua locala a comerciantului. Legatura wan e asigurata de romtelecom/orage/conex, eventual mai intervin ceva intermediari. Deci intre faptul ca tu nu poti folosi cardul si banca emitenta distanta e mai mare decit poti crede uneori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate