Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CRT vs LCD/TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006

View Postloock, on Nov 18 2006, 16:51, said:

Nu sunt de nici un viitor.....am mai spus, sunt cea mai mare teapa din istoria electronicii dupa VHS !

Viitorul probabil ca o sa fie al OLED-urilor, unde pixelii se printeaza la imprimanta - si astfel se pot obtine usor rezolutii f. f. mari, plus ca nu mai este nevoie de sursa de lumina auxiliara, deoarece chioar ei lumineaza.
Sa speram ca TFT-urile pe care se vor baza (matricea de tranzistori) o sa fie mai buna decat la multe LCD-uri de azi....si o sa poata reproduce astfel mai multe gradatii de nuante si tonuri.  :worthy:

De altfel rezolutia este singurul avantaj major pe care OLED-urile pot sa-l aduca fata de CRT-uri.....cel putin pt. mine, acum, spatiul castigat este nesemnificativ sau inutil - ba chiar vreau unul mai mare.... :)
nu am spus ca oled nu osa inlocuiasca lcd osa inlocuiasca dar pana la oled mai este asa ca si daca este sa aleg intre un crt si un lcd prefer lcd  iar lcd ar avea costuri de productie mai mici pentru ca nu mai sunt atatia oameni care lucreaza la iele ca la crt  nu mai au asa multe reglaje si in plus la crt ai 27000V la tub la lcd singura tensiune macare dar nu depaseste 3KV daca se uzeaza ai putea sa le schimbi usor LCD osa scada mult sub pretul unui CRT (ca nivel de pret ma refer ,cel mai ieftin lcd va fii mai ieftin decat este acuma cel mai ieftin crt bine intales nou nu second)

#20
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postloock, on Nov 18 2006, 18:13, said:

Ce model de CRT aveai si in ce refresh real, temperatura de culoare si setari de contrast si luminozitate il tineai ?

Mai sus m-am referit la modele hi-end care la Samsung se gaseau/inca se mai gasesc la preturi f. rezonabile si oricum sunt f. bune.

Nu are rost sa discutam de CRT-uri in general, pt. ca atunci iti spun clar ca cel putin 95% din ele sunt porcarii, ca de altfel majoritatea lucrurilor de pe lumea asta..... :)

Am mai zis asta mai devreme: daca tu ai acasa CRT nu inseamna ca e mai bun decat un LCD. La CRT 85Hz sunt optimi. Am fost la cineva recent care avea un monitor setat la 85 si ma dureau ochii. CRT-urile is pe duca, mai ales pentru home-user. Ah...daca aveam jumatate de metru in spatele LCD-ului atunci ar fi incaput un CRT de 21". Asta spune ceva...

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
De unde pana unde ca un refresh de 85 de Hz este optim la CRT ???
Din manualele monitoarelor de acum 10 ani ? :)

Sunt oameni pe care nu-i deranjeaza nici 60 de Hz, dar asta nu inseamna ca 85 Hz este optim !
Mie mi se face rau daca ma uit la unul care merge in 85 de Hz !!!!!
Eu am afirmat ca este optim 110 Hz pt. CRT, si ca pt. un monitor pana la 17 inch este f. OK si 100 de Hz, daca este stabil, are TRIF bun, banda video suficient de mare, si toate celelalte lucruri pe care le-am mai spus, si care sunt aproape la fel de importante !

Edited by loock, 19 November 2006 - 11:45.


#22
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Tu spui asta, dar intreaba pe oricine si o sa-ti zica ca 85 is destui. Si nu din manualele de acum 10 ani. Deja e SF cand spui de 10 ani. Dar unul care se pricepe. Spune-mi tu mie ca o sa gasesti un monitor CRT de 21" care sa se compare cu al meu si sa fiu mai multumit de ala.

Edited by FadeToBlack, 19 November 2006 - 11:56.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cine se pricepe cu adevarat - adica stie ce e ala un refresh de monitor si cum se seteaza, de ce performante are nevoie pt. placa grafica si pt. monitor ca sa obtina un anumit refresh si mai ales !, foloseste monitoare si vede cu ochii lui diferentele ! -
o sa afirme acelasi lucru - 110, chiar 120 Hz maxim este optim pt. CRT !

Mai mult nu, pt. ca devine stroboscopic - asta nu se vede in doua secunde !!! - practic imaginea pare mult mai putin obositoare la prima vedere daca TRIF-ul este stabil in 160 Hz de ex...dar stresul vine subtil, si vine rau !

Pana la 17 inch este OK 100 Hz;
Peste 17 inch, se recomanda 110 sau 120 Hz, daca tine bine monitorul si placa grafica in rezolutia dorita.

Am mai spus cum se calculeaza pt. monitor - rezolutia de pe latura mare X refresul dorit + 5-10 % marja.
Banda video, trebuie sa fie si ea f. mare.
De asemenea RAM-DAC-ul placii grafice....teoretic azi este o problema mai mica, dar filtrele sunt varza la placile ieftine, si oricum rezolutiile cresc incet si la monitoare.

Raspunzand la ultima intrebare....

Chiar daca cel mai bun monitor vazut de mine a fost Sony F 520, care avea 137 KHz si suporta 85 Hz in 2048 X 1536, si evident 1600 X 1200 @ 100 Hz, plus ca avea marimea de pixel de 0,22 !!! - ceva f. deosebit pt. un trinitron, daca e sa aleg ceva care sper ca inca  se gaseste acum, ( nici Iiyama nu se mai fabrica - aveau unul de 22 inch si 148 KHz....)

....as alege probabil un Samsung 1100 MB de 130 KHz - 100 Hz pana la 1600 X 1200    ;) si pixel de 0,20 !
Este un monitor pe care poti vedea excelent orice rezolutie, de la 640X480 pana la 2048X 1536 !

Edited by loock, 19 November 2006 - 13:12.


#24
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Concluzia finala o sa fie mereu ca un CRT e cam aiurea, ca spatiu si ca toate. Nu se mai merita acum. Poate pentru cei care au nevoie de culori care tind spre perfectiune :).

#25
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Pentru lucrul cu texte (programare, office), LCD legat pe dvi (pe vga pot apare probleme de zgomot, sincronizare, umbre).

Pentru lucrul cu imagini, CRT de calitate (nu e chiar asa usor de gasit, multe au probleme cu focalizarea, geometria, plus ca pe masura ce maresti refresh-ul imaginea devine tot mai neclara - creste frecventa semnalului video si apar atenuari la frecv. inalte din cauza calitatii cablului/placii => lipsa de claritate)

Eu facind parte din prima categorie cind ochii n-au mai suportat un crt toata ziua am facut un efort si am luat un lcd pt. servici, chestie care ma lasa sa lucrez fara ochelari. Dar daca e sa ma uit la un film numai pe crt.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca nu esti un fotograf super ciumegos mega ultra profi super fantastic de extraordinar, un tft e alegerea perfecta

#27
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postloock, on Nov 18 2006, 16:51, said:

Nu sunt de nici un viitor.....am mai spus, sunt cea mai mare teapa din istoria electronicii dupa VHS !

Viitorul probabil ca o sa fie al OLED-urilor
N-ai tu grija, ca peste cativa ani pun pariu ca o sa apara alte tehnologii "de viitor". Pana la urma conteaza prezentul si, in afara de cei interesati de grafica, majoritatea prefera un LCD care are numai 5 kg + ca ocupa spatiu foarte putin pe birou (sa nu mai vorbim de consumul de energie electrica) in locul unui CRT de 20 de kg care mai are nevoie si de o gramada de spatiu pt a nu se supraincalzi.

#28
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View PostMosotti, on Nov 19 2006, 14:52, said:

daca nu esti un fotograf super ciumegos mega ultra profi super fantastic de extraordinar, un tft e alegerea perfecta

Exact, Mossoti.

A spune ca nici filmele nu se vad ok pe un lcd ma pune pe ganduri, ori vorbiti de un monitor no-name de tot rahatul, ori e reglat aiurea.

Edited by cyberDJ, 19 November 2006 - 15:17.


#29
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Daca e de cumparat un LCD de calitate ce brand ar fi de dorit ?
daca e sa ne uitam doar la calitate

#30
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
OK.

Prietenul meu face ziare. Are un LCD Samsung.
Mi-a zis: "cand fac un raster uniform de albastru, pe monitor cuuloarea difera de la zonala zona desi "tehnic" e albastru uniform".   A dat pe monitor 12-13 milioane acum juma de an.

Eu mi-am luat o "mizerie" de 21" second hand, are 35 de kile, e IBM (cu tub sony trinitron, OSD de Sony), e fabricat in 2002 si in momentul asta nu l-as da pentru nici un TFT. :-)
Da, mai are niste probleme cu geometria (foarte slabe) dar credeti-ma ca ceea ce fac pe monitor iese si pe hartie (si eu tot ziare/reviste fac).
Nu stiu daca imi vor trebui ochelari dupa 2 ani dar stiu ca si la un TFT imi oboseau (relativ la fel cu un CRT) ochii.  Eu vorbesc aici de chestii DE ATENTIE, unde ai grid-uri si culori de un anumit fel, trebuie sa scoti negii si pistruii de pe o poza, si tre sa lucrezi o sigla/logo fara sa stai sa te uiti la codul de culoare pentru ca monitorul tau nu "vede" exact ce trebuie...

Prietenei mele i-am luat un TFT   -> ea vrea Office. :-)


Stii ce vreau sa aflu acum?  
1. Daca s-ar putea face monitoare CU PLASMA ca TV-urile
2. Cata diagoana poate "suporta" un om de la monitorul lui...  ca mie deja mi se pare mic 21"... :-)  Adica...  ce s-ar intampla daca as pune compul pe un TV cu plasma (nu LCD) si eu as sta la 3 metri de monitor? Sau pe la 5 metri... :-))

#31
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Si eu am prieteni DTP-isti care vor sa-si vanda monitoarele LCD si sa cumpere CRT-uri profesioniste din cauza ca LCD-ul nu poate fi calibrat calumea. Insa tot ei regreta ca tre sa faca mutarea asta pentru ca le plac LCD-urile sub celelalte aspecte.

Personal, voi trece la LCD ca sa imi protejez ochii. Acuma lucrez pe un Sony Trinitron de 21" cu 120MHz frecventa verticala care ma termina dupa 8 ore. Am lucrat la un LCD Sony de 19, din gama lor medie, si e incomparabil mai odihnitor, parca te uiti la o hartie, nu la un ecran; iar calitatea imaginii este superba. O fi LCD-ul nasol pentru DTP si grafica, da' pentru cei care fac munca "de birou" e mana cereasca!

Edited by clicu, 01 December 2006 - 20:33.


#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca monitorul are refresh de 120 Hz real - verifica in OSD-ul lui, pt. ca windowsul minte - si tot este stresant, inseamna ca stai prea aproape de el - este totusi de 21 de inch....
Poti seta fonturile mai mari - si asa le vezi de mai departe.
Mai conteaza si stabilitatea frecventei......la Sony, teoretic nu ar fi o problema, dar trebuie vazut si practic....
Ce model de monitor este si ce rezolutie folosesti in 120 Hz ?

#33
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Asta cu palpaiala la LCD din primele posturi nu am mai auzit-o.
Eu am 2 monitoare in fata, un Samsung TFT si un HP 21 inch pe iesirea secundara (pe care tin uneltele)
Fac tot grafica, imi place mai mult cum se vede pe TFT asa ca parerile sunt impartite. TFT va ramane montor primar si CRT secundar. punct

#34
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004

View PostMosotti, on Nov 19 2006, 14:52, said:

daca nu esti un fotograf super ciumegos mega ultra profi super fantastic de extraordinar, un tft e alegerea perfecta


Ei bine eu sunt. Dar asta nu inseamna ca daca esti un amarat de apasaci pe buton nu vei fi dezamagit de ceea ce vezi cand iti descarci pozele sau filmele din jucaria ta preferata in computer. Si pot sa spun ca sunt EXTREM DE DEZAMAGIT de TFT. Nu are nici o legatura ceea ce vezi pe el cu ceea ce reprezinta fisierul in realitate. Am redus contrastul la 0(!!!) si nici macar asa nu a reusit sa reproduca umbrele si tonurile dintr-o fotografie sau dintr0un film. Din pacate monitoare CRT bune nu mai prea gasesti, iar TFT-urile sunt absolut inutile pentru prelucrare video/foto. Am incercat doua TFT-uri (un ASUS si un Benq din gama de top ambele, cu timp de 2 ms) si NU am ce face cu ele, luni le returnez pe ambele. Sunt bune pentru office? Da , pentru Excel si Word merg. Dar ATAT. In rest, TFT-ul este o mare tampenie. Repet inca odata. Incercati sa vedeti o imagine pe un CRT si apoi pe un TFT. S-a mai scris aici, asa ca nu pot decat sa confirm ca asa este: contrastul si luminozitatea DENATUREAZA in mod inacceptabil orice imagine. Se pierd tonurile, in loc sa vezi imagini vezi pixeli. Cred ca TFT-ul a fost un salt tehnoloic inapoi pana pe vremea VGA_urilor. De ce scriu aceste lucruri? Ca sa nu mai ia si altii TZEAPA de a cumpara asa ceva. Acum ca m-am lamurit ce sunt de fapt mi-a iesit total din minte sa dau cateva mii de euro pe un TFT cu tuner.
Ieri m-am chinuit 6 ore sa il calibrez cat de cat, dar nu a fost chip, nu am nici o sansa sa pregatesc un fisier pentru tipar sau pentru scos pe hartie foto. Azi o sa reincerc aventura de a prelucra un fisier video. Dar deja mi-am pregatit vechiul CRT (NOKIA cu Trinitron @100 Hz) sa il duc sa isi revada vechiul birou. Cred ca si-a castigat dreptul sa ramana acolo pana ii crapa tubul
Be aware!

Edited by radu26, 09 December 2006 - 08:52.


#35
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Cine esti tu sa spui ca TFT-ul este o mare tampenie? Reprezinti cumva lumea intreaga? Lasa dom'le ca stim fiecare pentru ce il folosim nu tre sa urlam in gura mare si ne batem cu pumnu in piept ca noi stim ca produsul X e de rahat .

Am un monitor LCD pe DVI acasa insa mi rusine cand il pun langa Samsung 753DFX.  Pe CRT se vede totul parca STERS vs un monitor LCD pus pe DVI.

Nu stiu cum naiba va tot plangeti ca nu iasa culorile ... eu am editat niste poze in Photoshop ... care apoi au facut drumul prin mail la un prieten ce avea un DELL  Trinitron M992 . Intamplator le-am vazut la el si sincer ca nu am vazut nici o diferenta notabila (negrul la mine a fost negru la el , gri-ul la mine e gri la el...bla bla)

Asa ca puneti mana si luati un  cablu  DVI , un lcd de calitate si calibrati nu mai tot imi plangeti pe forumuri.

#36
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004

View Postdjclocky, on Dec 9 2006, 09:07, said:

Cine esti tu sa spui ca TFT-ul este o mare tampenie? Reprezinti cumva lumea intreaga?

Asa ca puneti mana si luati un  cablu  DVI , un lcd de calitate si calibrati nu mai tot imi plangeti pe forumuri.

Sunt un utilizator PROFUND DEZAMAGIT de aceasta tehnologie pompos prezentata dar absolut de doi bani in reproducerea imaginilor.
Am cablu DVI, am si TFT de supercalitate, am si scule de calibrat, doar ca este imposibil de facut o calibrare la aceste monitoare. Indiferent cat ai incerca nu vei reusi sa ajungi la ceva comparabil cu ceea ce va iesi pe tipar sau pe foto. PUNCT.
Pe monitorul CRT se vede parca sters fata de TFT pentru ca in realitate imaginea ESTE stearsa! TFT-ul te amageste de fapt nu CRT-ul! Exact asta este motivul pentru care nu il poti calibra ca lumea.

Experienta? 12 ani in editare foto si grafica, 3 ani in editare video. Am vazut multe si am incercat multe. Dar asa ceva nu imi doream sa incerc vreodata. Sincer este cea mai proasta investitie tehnologica pe care am facut-o pana acum. De ce tip aici? Ca sa nu mai faca si altii acelasi lucru. TFT-ul este un gadget pentru amatorii de jucarii aratoase dar fara pretentii de la imagine. Pentru profesionisti este inutil. Nu vor reusi decat sa ghiceasca ce se va intampla la tipar, daca intre cele doua pete rosii este gri sau nu in realitate, daca contrastul care apare la filmul prelucrat pe TFT se pastreaza sau nu (NU de fapt) atunci cand isi va reda filmul pe un televizor obisnuit, etc.
Oricum, aici era un thread de prezentat parerile personale despre CRT vs TFT si nu un loc unde sa ataci parerile altora. Sau poate ai cumva pe stoc doua camioane de TFT-uri si iti lezeaza interesele comentariile despre realitatea acestei tehnologii?

Edited by radu26, 09 December 2006 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate