Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

convertor vest-est

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Unde as putea sa gasesc un convector radio care sa-mi faca din banda vest (88-108 MHz) in banda est (65-73 MHz) sau stiti pe cineva car face asa ceva. Am un radio est-german pe lampi care  e stereo (radioul este o adevarat bijuterie), dar cum s-au scos vechile emitatoare nu mai prind nimic pe est, inafara de TVR 2.

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ai vest si vrei est?
Pai toate posturile de radio eu stiu ca vor fi in VEST...tu ce crezi ca ai sa prinzi in est?

#3
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Nu, vreau sa bag un concector care sa-mi permita sa receptionez posturile din vest pe un aparat care are banda est.   Se poate face si o modificare la aparat, dar e destul de greu, deoarece bobinele sunt montate pe claviatura.

#4
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Se numeste de fapt convertor si e in fapt un oscilator care +/- aduce banda in domeniul care trebuie. faci unul cu un cuartz sau incerci sa cumperi da n-am mai vazut de mult.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
"Conversia" Vest to Est (adica un radio vest sa prinda est) e una din cele mai simple operatii.

Cauta condensatorul variabil de FM, si pe cele 2 ramuri aplici condensatori de 22 picoFarazi si asta iti muta VCO-ul incit vei prinde EST-ul fara probleme... mai ajustezi un pic si gata. Se facea en-gros pe vremea lui Ceasca la radiourile straine... ce e drept, nu chiar asa vechi... cu lampli dar principiul e acelasi, s-ar putea impedanta sa nu fie la fel,. oricum ideea e aceeasi...

Ca sa faci invers, din EST in vest (asa cum am inteles ca vrei) trebuie sa reduci numarul e spire de la bobina VCO de FM, altfel nu ai cum.

#6
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Eu vreau ca un radio pe est (care are fm pe 65-73 MHz) sa prinda vest (adica fm pe 88-108 MHz), nu invers.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie doar sa scoti niste spire din oscilatorul de FM...

Daca are 5-6 spire, scoate vreo 2, chiar 3, prin experiment... pas cu pas.

#8
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Vreau si eu sa tzransform un radio auto normal cu banda de vest (88+108) astfel incat sa prind banda de 25 Mhz, frecventa in care comunica TIR-urile.

Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac banuiesc ca nu e greu,  as prefera sa nu modific nimic in interiorul radioului ci doar sa fac un convertizor extern pentru a putea folosi radiou si in  mod normal de functionare pe banda reala.

Multumesc. Doamne ajuta.

#9
udaniel89

udaniel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2010
Pai trebuie sa construiesti un mixer si un oscilator acordat pe (sa zicem ca ai radio-ul acordat pe 100,00 Mhz) 125 Mhz sau pe 75 Mhz? Dar pare cam peste mana ceea ce vrei sa faci :)
Poti utiliza partea de medie frecventa a radio-ului, injectand semnalul provenit de la un ansamblu care converteste 25 Mhz in 10,7 Mhz :D


L.E.: Tu te referi la banda CB, 27 Mhz :newblush:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate