Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

convertor vest-est

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Unde as putea sa gasesc un convector radio care sa-mi faca din banda vest (88-108 MHz) in banda est (65-73 MHz) sau stiti pe cineva car face asa ceva. Am un radio est-german pe lampi care  e stereo (radioul este o adevarat bijuterie), dar cum s-au scos vechile emitatoare nu mai prind nimic pe est, inafara de TVR 2.

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ai vest si vrei est?
Pai toate posturile de radio eu stiu ca vor fi in VEST...tu ce crezi ca ai sa prinzi in est?

#3
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Nu, vreau sa bag un concector care sa-mi permita sa receptionez posturile din vest pe un aparat care are banda est.   Se poate face si o modificare la aparat, dar e destul de greu, deoarece bobinele sunt montate pe claviatura.

#4
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Se numeste de fapt convertor si e in fapt un oscilator care +/- aduce banda in domeniul care trebuie. faci unul cu un cuartz sau incerci sa cumperi da n-am mai vazut de mult.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
"Conversia" Vest to Est (adica un radio vest sa prinda est) e una din cele mai simple operatii.

Cauta condensatorul variabil de FM, si pe cele 2 ramuri aplici condensatori de 22 picoFarazi si asta iti muta VCO-ul incit vei prinde EST-ul fara probleme... mai ajustezi un pic si gata. Se facea en-gros pe vremea lui Ceasca la radiourile straine... ce e drept, nu chiar asa vechi... cu lampli dar principiul e acelasi, s-ar putea impedanta sa nu fie la fel,. oricum ideea e aceeasi...

Ca sa faci invers, din EST in vest (asa cum am inteles ca vrei) trebuie sa reduci numarul e spire de la bobina VCO de FM, altfel nu ai cum.

#6
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Eu vreau ca un radio pe est (care are fm pe 65-73 MHz) sa prinda vest (adica fm pe 88-108 MHz), nu invers.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie doar sa scoti niste spire din oscilatorul de FM...

Daca are 5-6 spire, scoate vreo 2, chiar 3, prin experiment... pas cu pas.

#8
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Vreau si eu sa tzransform un radio auto normal cu banda de vest (88+108) astfel incat sa prind banda de 25 Mhz, frecventa in care comunica TIR-urile.

Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac banuiesc ca nu e greu,  as prefera sa nu modific nimic in interiorul radioului ci doar sa fac un convertizor extern pentru a putea folosi radiou si in  mod normal de functionare pe banda reala.

Multumesc. Doamne ajuta.

#9
udaniel89

udaniel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2010
Pai trebuie sa construiesti un mixer si un oscilator acordat pe (sa zicem ca ai radio-ul acordat pe 100,00 Mhz) 125 Mhz sau pe 75 Mhz? Dar pare cam peste mana ceea ce vrei sa faci :)
Poti utiliza partea de medie frecventa a radio-ului, injectand semnalul provenit de la un ansamblu care converteste 25 Mhz in 10,7 Mhz :D


L.E.: Tu te referi la banda CB, 27 Mhz :newblush:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate