Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sursa, Inger sau demon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3925 replies to this topic

#3853
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Marian1237, ai uitat sa spui si cate module RAM ai.
In orice caz, daca zici ca vrei sa cumperi cea mai buna sursa indiferent de pret, atunci alege Corsair CX450, 80+ Bronze, 450W care acum e la 277,09 Lei.

#3854
Marian1237

Marian1237

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.03.2018
Ma gandeam eu ca lipseste ceva desi nu vad cu ce influenteaza ca am 2 module de 4gb care mai mult de 10W nu consuma.O sa tin cont de sfaturi, multumesc.

#3855
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Bună seara, aș avea nevoie de un sfat cu privire la achiziționarea unei surse. Vechea sursă era un FSP Fortron 400-60HLN +3,3 V -- 30 A; +5 V -- 30 A; +12V1 V -- 14 A; +5Vsb -- 2 A; -12 V -- 0,8 A; +12V2 V

Nu mai există pe piață. Am găsit o sursă asemănătoare (aceeași marcă, putere, mufe, dimensiune) numai că are amperaje mai mici și altele mai mari la ieșiri. Poate influența acest lucru funcționarea calculatorului?

Sursa de care vă vorbesc este aceasta: https://m.emag.ro/su...rch-Action=view

https://www.fsp-euro...hexa-400500w-2/

#3856
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Eltronik, calculatoarele au o "vorba""
insufficient data for a answer.

Daca vrei un sfat, informeaza-ne ce componente ai in carcasa ta.
Sau poti *calcula singur puterea necesara sursei si asa poti cauta in magazin o sursa cu x watt la prtetul y.

*https://seasonic.com...tage-calculator

#3857
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Rezultă Ă®n jur de 324 W. Pe mine mă interesa dacă un amperaj mai mic (cu 5-8 A mai puțin) poate afecta componentele. Linia de 3,3 V avea pe sursa veche 30 A, pe cea nouă 24, spre exemplu.

Edited by Eltronik, 11 May 2019 - 11:10.


#3858
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Un răspuns din partea cuiva avizat?

#3859
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Ceva asemnator ......https://www.forit.ro...0-80-plus-450w/

#3860
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostEltronik, on 11 mai 2019 - 14:40, said:

Un răspuns din partea cuiva avizat?
Nici macar un user avizat (cu ani de experienta in domeniu !) nu iti poate raspunde daca nu stie ce consumatori ai tu in calculator.

#3861
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostEltronik, on 11 mai 2019 - 11:07, said:

Rezultă ĂŽn jur de 324 W. Pe mine mă interesa dacă un amperaj mai mic (cu 5-8 A mai puțin) poate afecta componentele. Linia de 3,3 V avea pe sursa veche 30 A, pe cea nouă 24, spre exemplu.
singura linie care conteaza e cea de 12v. restul sunt can can....

componentele nu pot fi afectate, ci doar sursa.

concret: daca sursa scoate prea putin (amperi) atunci sistemul fie nu functioneaza corect, daca sursa e prea proasta se poate strica. componentele nu patest nimic.

idea e ca pe liniile de 3.3 si 5v (si restu in afara de 12v), cam orice amperaj de pe orice sursa e suficient.

in schimb linia de 12v e folosita de procesor si placa video, cele 2 componente care consuma cel mai mult intr-un sistem. cu mult mai mult decat orice altceva.

asa ca ai putea sa ne spui ce placa video si ce procesor ai, sa iti putem recomanda o sursa pe masura.

#3862
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Mulțumesc pentru răspuns! Am achiziționat sursa din link-ul postat de mine mai sus: FSP Hexa 400 W și merge foarte bine. Are și niște minusuri: lipsa întrerupătorului, vopsea în loc de zinc și lipsa tabelului cu valorile cablurilor pe culori.

Am rămas totuși cu o nelămurire: pe sursa veche există atașat un adaptor floppy-SATA pentru HDD pentru că avea puține mufe SATA direct din sursă. Faptul că mufei SATA din adaptor cât și setului floppy îi lipsea un cablu (portocaliu, 3,3 V, 30 A)  nu a putut afecta oare funcționarea HDD-ului? Sursa nouă are mufe SATA destule, dar eu am atașat adaptorul pe floppy așa cum era înainte...

#3863
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in continuare vad ca te incapatanezi sa nu spui ce procesor si ce placa video ai...

citeste pe hdd ce scrie...

Attached File  sdfasdfasdfa.jpg   92.72K   17 downloads

#3864
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

View Postshmu, on 16 mai 2019 - 20:35, said:

in continuare vad ca te incapatanezi sa nu spui ce procesor si ce placa video ai...

citeste pe hdd ce scrie...

Attachment sdfasdfasdfa.jpg
Nu sunt încăpățânat, dar actualmente mi se pare irelevantă informația după ce am cumpărat sursa... Intel Core 2 Quad, nVidia GT 610/210, 1 GB.

Harddisk-ul e acesta:

Vreau să-l înlocuiesc cât de curând cu un SSD:

Attached Files


Edited by Eltronik, 16 May 2019 - 21:20.


#3865
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poate ai 14 zile sa o returnezi. sau 30 daca ai luat de la emag... puii mei.,.. pot sa-ti dau si report ca nu urmezi regulamentul ariei si nu dai toate informatiile necesare... hai sa nu fim caposi degeaba

ce ai tu acolo merge pe ORICE sursa. ai un sistem care practic nu consuma nimic....

daca te uiti pe HDD si SSD iti araca caconsuma cat? maxim 1 amper... si tu ai cat? 20-30?

placa de baza si memoria iarasi nu consuma mare lucru

ventilatoarele si mai putin.

doar procesorul si placa video sunt "marii consumatori" si tu ai un procesor care consuma putin si o placa video care e placa video doar ca sa scoata semnal video si nu sa te joci
nici nu are alimentare suplimentara

asa ca nu iti mai fa griji, sursa aia e foarte buna pt sistemul tau.

#3866
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostEltronik, on 16 mai 2019 - 19:09, said:

Mulțumesc pentru răspuns!
Am achiziționat sursa din link-ul postat de mine mai sus: FSP Hexa 400 W și merge foarte bine.

View PostEltronik, on 16 mai 2019 - 21:17, said:

Nu sunt încăpățânat, dar actualmente mi se pare irelevantă informația după ce am cumpărat sursa... Intel Core 2 Quad, nVidia GT 610/210, 1 GB.
Vreau să înlocuiesc HDD-ul cât de curând cu un SSD:
1. Nu ai scris ce sursa vrei sa cumperi, ai pus un link de mobil de care unii user se feresc.
2. Nu ai vrut sa spui nici ce componente ai.

Acuma ca am aflat si eu (aproape) toate detaliile, pot sa iti spun ca sursa FSP HEXA Plus, 400W (HE-400+) poate sa alimenteze fara probleme PC-ul tau socket LGA 775.
=======================

Data viitoare nu ma mai rog de useri sa dea detalii, ci dau direct Report.

#3867
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Ieri am înlocuit Vantec ION-ul de 500W cu o sursă Corsair VS Series VS650 de 650W din motive de funcționare anormală a struțo-cămilei de gaming (un Phenom gurmand pe AM2+ cu 8 Gb DDR2 și un Sapphire Radeon RX850).

Prima impresie despre Corsair e că-i un chinezism. Mă așteptam la finisaje mai bune ale mufelor. Ce m-a inervat cel mai tare au fost mufele SATA - cablul de alimentare tre' să vină de jos în sus ca să se potrivească mufa. Super mișto mai ales la hdd-ul care-i 5mm mai sus de placa video (mă rog, placa video-i prea mare Posted Image ).

#3868
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postshiva, on 06 iunie 2019 - 13:30, said:

Ce m-a inervat cel mai tare au fost mufele SATA - cablul de alimentare tre' să vină de jos în sus ca să se potrivească mufa.
asa sunt la toate care mi-au trecut prin mana... de la chinezisme ordinare pana la super flower leadex si seasonic prime.
dar e posibil ca sa ma insel... oricum, cred ca sunt gandite inca pentru configuratia cu sursa sus, si daca le "aduci" pe jos e cam nasol.

cat despre corsairul ala, e cat de cat un chinezism. adica e seria low end.nu prea ai ce asteptari sa ai de la o serie de buget...

#3869
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postshmu, on 06 iunie 2019 - 14:16, said:

[...]oricum, cred ca sunt gandite inca pentru configuratia cu sursa sus, si daca le "aduci" pe jos e cam nasol.[..]

Nu, nu. E fix invers. Tre' să vin cu cablul de jos în sus ca să se potrivească mufa deși sursa e în partea de sus a unității.

Inițial am vrut să iau un Thermaltake Litepower 650W da' tocmai murise una' prin cercul de cunoscuți.

#3870
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nici thermaltake nu prea sunt cine stie ce rasariti.
in banii aia as fi mers pe Seasonic S12II-520 Bronze 520W
nu sunt cele mai rasarite seasonic, dar sigur sunt mai ok decat corsair sau thermaltake.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate