Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Un player video mai bun...are cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Nu prea sper la mare lucru, dar cine nu incearca...

Am un sistem AMD K6-2 la 450MHz, cu o placa video Voodoo Banshee cu 16M. Momentan am alte prioritati si nu imi permit sa fac un upgrade.
Problema mea e ca am din ce in ce mai des probleme cu vazutul filmelor...asa ca am inceput sa fac tot posibilul sa mai scot din el ceva power.
Am umblat prin BIOS, am facut overclocking la 500MHz(mai mult nu a putut saracul...) am pus Win2k pt ca imi pare un pic mai optimizat decit 98 la treburile astea, dar inca mai am probleme.

folosesc curent microdvd player. Aveti idee daca se ezista un player care sa "consume" mai putin procesor, sau vreo versiune de codecuri de asemenea mai isteata? (acum am un Nimo codec pack 5.01 parca)

10x in advance

#2
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
BS Player?
e mic, merge pe k6-2 450MHz 64 RAM video 16MB (testat de mine). la unele filme mai ramanea imaginea in urma, dar a fost bun

#3
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Nu stiu cat i-ti papa dar ca player eu zic sa incerci Subedit. E si asta mic. Si in privinta codecurilor DivX Total Pack. Atat pt toate filmele

#4
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Celeron 466 mhz cu 128 ram cu ATI de 8mb
Merge f bine bsplayer si crystal player

#5
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Decat win2k mai bine iti instalezi un linux mai vechi si pui mplayer. Iti garantez ca orice player de sub windows consuma mai multe resurse decat mplayer sub linux.
Daca nu ai chef de linux, atunci foloseste media player 6.4 sau media player classic cu Win98SE.

P.S. Sub windows, in general nu playerul e problema ci filtrul de decodare.

#6
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
bibi, nu compara celeronul cu k6-2, chiar daca frecventele sunt apropiate...

#7
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Codecurile ce le am eu si merg toate filmele lacrima:
1: xvid
2: ffdshow ( cu asta poti pune subtitle si in media player si unde mai vrei si nu consuma resurse)
3: kristal codec pt sunet la unele filme ( mai mult nu imi trebe ca nu am placa audio tare si nici boxe adevarate..)

Cel mai simplu, complex ( in acelasi timp :D) si care cere si putine resurse mi se pare mv2player plus.. crystal-ul e f bun si el dar mi se pare un picutz mai lent.. (cel putin la mine pe sistem ) . Vplayer o fo primul player very easy si care nu consuma mult deloc.. il folosem pe o configuratie ca a ta.. nu stiu insa ce s-a mai ales de el.

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Aditzanu'
ai drepate cu playerele. Comparativ, diferentele sunt minime intre playere exceptand MV2Player si WMPlayer.
Pentru decodare, ar fi mai bun ffdshow in locul codecurilor, poate cu exceptia xvidului.

enjoy,
Mtz

#9
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
k lite codec pack-este inclus si bsplayer acolo.nu am intilnit film sa imi faca probleme cu asta

#10
pandora

pandora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2003
consider ca MV2 este la ora actuala cel mai bun .

#11
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
vplayer iarasi e bun si ocupa putine resurse...sau dacan u foloseste winamp-ul 2.95

#12
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Eu nu am comparat nimic.Am descris sistemul, ca sa isi faca omu' o idee.Daca vrea sa foloseasca playerele pe care i le-am spus............asta este alegerea lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate