Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Trendnet TEW-425BRP in retea cu Trendnet TEW-423PI ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Ms-Dos

Ms-Dos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2005
Am si eu o retea wireless la casa, 2 calculatoare peer2peer, 2 placi de retea Trendnet TEW-423PI de 54 Mbps. Antene exterioare, constructie proprie, cablu de 6m nu tocmai cel specificat (adica in lipsa am pus niste cablu TV :D ) dar reteaua merge, semnal good tot timpul, conectati la 54Mb.

Prima problema : rata de transfer nu depaseste 2,2 mb/s, si la 54mbps conectie din cate stiu eu ar trebui sa fie mai mare.dar problema asta ii numa in scop informativ ca nu ii asa de importanta.

A doua problema :  vreau sa extind reteaua ca am destui clienti, si cum clicknet-ul e la putere vreau sa le dau si net la prieteni. Am gasit un AP Trendnet TEW-425BRP care ar avea cam tot ce ma intereseaza: router, firewall, switch si e si modem adsl. Problema e ca e pe 108Mbps si intrebarea mea este daca e compatibil cu placile de 54MBps care le le am deja.
Si alta intrebare : pot sa limitez conectia in parte la fiecare client?

10x!

#2
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Chiar daca se conecteaza la 54Mbps, si chiar daca semnalul e bun, problema e ca ai acel cablu foarte lung, mai ales ca e de tv. Ca sa functioneze bine ar trebui sa fie cat mai scurt (max 1m).
Nu am gasit specificatiile acelui router wireless, dar daca stie b,g (eu cred ca da) e compatibil pentru ceea ce vrei tu. Ca sa limitezi conexiunea iti trebuie un server.

#3
Ms-Dos

Ms-Dos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2005
Ok, de cablu am inteles ca nu ii ala specificat, am in plan sa il schimb ca ma extind pe aici, vreau sa pun H1000, da tot ii vorba de cel putin 4 metri la fiecare placa. Dar din cauza cablului sa nu fie rata de transfer mai mare de 2,2 mb?
info despre AP - http://www.trendnet..../TEW-452BRP.htm, acolo cica ii compatibil asa ca mi-am mai luat de o grija.
Si aici ajung la alta problema, pt. restrictionarea conectiei, ok vreau sa pun si un server, da is cam nou in d-astea, cum conectez AP la server? presupun ca prin unul din porturile lan. Planul meu era ca serverul dotat cu AP sa se conecteze la internet prin modemul DSL care il are AP-ul, prin unul din porturile de lan sa conectez PC-ul meu la care nu tre sa aplic nici o restrictie si distanta ii vreo 3-4 m intre server si pc asa ca nu vad scopul unei placi wireless, tot prin unul din porturile lan mai am un vecin la 50-60m dar la care vreau sa ii aplic restrictie, pana aici ii ok k stiu ca merge pe lan restrictionare, dar mai am pentru inceput 2 vecini care se conecteaza wireless, o sa pot sa le restrictionez si lor fiecare in parte conectia la net ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate