Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#1837
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Fluk3, stiai ca Clujul are suprafata aproape cat Bucurestiul? Ce parare ai despre asta?

Edited by dani.user, 24 September 2021 - 12:06.


#1838
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 24 septembrie 2021 - 11:34, said:

Dublarea zonei zonei pietonale de langa Biserica Sf. Mihail merita si ea mentionata.

Degeaba, tot ca un Aiud cu niște cartiere mai mari de blocuri arată. ;)

View Postdani.user, on 24 septembrie 2021 - 12:05, said:

Fluk3, stiai ca Clujul are suprafata aproape cat Bucurestiul? Ce parare ai despre asta?

Ca mai mult de jumătate din suprafața Clujului e zona neconstruită, adică coclauri. :)
Ne poate explica wotan despre coclauri + Bonus: ce înseamnă sa-ți treacă autostrada pe sub geam. :)

#1839
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Sa nu uitam si de faptul ca Utopium s-a mutat in Cluj i-a crescut note orasului overall. Un fel de boost la toate skillurile :))

Sunt de acord cu fluk3. Una is statisticile alta e realitatea pe strada. Si aici nu e vorba de hate.

Eu la Tm am avut problema asta cand s-au modernizat tramvaiele si am semnalat faptul ca nu e suficient si ca avem mai putine tramvaie functionale si automat un interval de succedare enorm. A sarit Robu de cur in sus ca primisem multe likerui la un comment argumentat.
Degeaba imi vine un tramvai pseudo modern daca vine o data la 30 de minute in rush hour si o data pe ora in weekend.

Da, pe hartie suna misto si in articolele locale, dar in realitate era inutil in majoritatea cazurilor.

Aici e eterna chestie publicitate vs realitate.

#1840
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdani.user, on 24 septembrie 2021 - 12:05, said:

Fluk3, stiai ca Clujul are suprafata aproape cat Bucurestiul? Ce parare ai despre asta?

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 12:08, said:

Degeaba, tot ca un Aiud cu niște cartiere mai mari de blocuri arată. ;)

De remarcat si ca Piata Centrala, cu dimensiunea de 220m per 160m, e cea mai mare piata medievala din Romania si la momentul la care a fost creata una dintre cele mai mari din centrul si estul Europei. Chiar si atunci clujenii isi puteau dovedi posibilitatile financiare.

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 12:08, said:

Ne poate explica wotan despre coclauri + Bonus: ce înseamnă sa-ți treacă autostrada pe sub geam. Posted Image
Iar toniq ne poate explica ce inseamna sa n-ai centura in regim de autostrada, asa cum au orase de zece ori mai mici precum Aradul. ;)
Experiment pe Centura Capitalei. Cât timp pierde zilnic un șofer ca să ajungă la serviciu

Sa ai centura in regim de autostrada inaintea capitalei. Asta da fală banațeana. :)

Edited by Wotan, 24 September 2021 - 12:44.


#1841
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postdani.user, on 24 septembrie 2021 - 12:05, said:

Fluk3, stiai ca Clujul are suprafata aproape cat Bucurestiul? Ce parare ai despre asta?
Nu stiam ca Clujul e ca-n palma...

Apropo de asta... zicea un nene care se stie cum ca Clujul are 5 nivele de altitudine...

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 12:13, said:

Da, pe hartie suna misto si in articolele locale, dar in realitate era inutil in majoritatea cazurilor.

Aici e eterna chestie publicitate vs realitate.
Pe mine nu m-ar deranja sa publice non stop chestiile asta in massmedia... cat de fain si stralucitor ii CLuju.. doar ca prostu de roman musca si-si vinde ograda ca sa-si cumpere o cutiutza stralucita in aglomeratia asta de oras... pe urma, dupa un an doi... vede si el cum stau lucrurile si dintr-o data acele statii smart de trolebuse nu mai par atat de interesante precum cele 100 de masini inglointite langa ele si din care se uita omuleti unu la altu ca prostii...

#1842
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 24 septembrie 2021 - 12:00, said:

- managementul deseurilor ? Posted Image) Am vazut cum o singura masina de gunoi preia toate deseurile frumos selectate atent de catre cetateni... adica.. o investitie total aiurea din banii publici.
Menajerul se ia de o masina, sticla de alta masina, plasticul si cartonul intr-adevar se amesteca din cate am observat.

#1843
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 24 septembrie 2021 - 12:50, said:

Iar toniq ne poate explica ce inseamna sa n-ai centura in regim de autostrada, asa cum au orase de zece ori mai mici precum Aradul. ;)
Experiment pe Centura Capitalei. Cât timp pierde zilnic un șofer ca să ajungă la serviciu

Sa ai centura in regim de autostrada inaintea capitalei. Asta da fală banațeana. :)

Mai degrabă asta da ridicol Bănățean, cu scuze pt ceilalți colegi din Banat, având in vedere ca habar nu ai ce vorbești. Aradul are doar un ciot de autostrada care trece tangențial prin partea de SV, nicidecum o centura adevarata. Și cu toate stea ai avut ghinionul sa te nimerești cu fereastra exact pe deasupra ciotului. Și bănuiesc ca ai mai dat si bani, pe credit; asta da ghinion, deși unii n-ar fi de acord ca tine doar de ghinion. :)
In schimb Bucureștiul are lucrări la o centura adevarata de autostrada care cel puțin in sud se va finaliza in 2-3 ani, lucrările fiind in grafic. Mai mult, și actuala centura este in regim de autostrada in zona de nord, iar pe sud sunt deja lucrări, inclusiv la toate penetrațiile in oraș, fapt care va fluidiza enorm circulația. Deci Bucureștiul are/va avea curând 2 inele de autostrada, nu un ciot ca in Arad care, ghinion, trece exact pe sub fereastra ta+coclauri+ departe de Arad+ câinii care te latră seara/noaptea.
Nefericita alegere (pa bani!!). :)

Edited by toniq, 24 September 2021 - 13:10.


#1844
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 12:13, said:

Sa nu uitam si de faptul ca Utopium s-a mutat in Cluj i-a crescut note orasului overall. Un fel de boost la toate skill
Cand se muta 10.000 ca mine, chiar se simte boostul :D

#1845
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 13:12, said:


Cand se muta 10.000 ca mine, chiar se simte boostul :D

Deci pana la urma volumul e foarte important, chiar tu o recunoști. Bine, faptul ca te contrazici și te faultezi singur nu e o noutate și totodata e elementul de empatie cu wotan.:)

#1846
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Faptu ca locuiesti in Aradu Nou, draga Wotanel nu te face banatean.

Eu daca ma mut in Italia devin italian?

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 13:08, said:

Mai mult, și actuala centura este in regim de autostrada in zona de nord[..]

Editeaza chestia asta ca nu e reala. E un drum cu 2 benzi pe sens. Regim autostrada ar fi insemnat sa fie limita de viteza 130.

Ca tu o consideri ca si o autostrada, e parerea ta subiectiva.

#1847
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 24 septembrie 2021 - 12:00, said:

- evenimentele erau de nota 10 (ca si calitate) acu sunt de nota 2 (tot ca si calitate) in rest da... sunt mai multe...

- da... ce ne mai place noua zona aia centrala ... care odata la 2 ani sau chiar mai repede se asfalteaza, daluieste etc pt ca reclama... dar in timp ce aia se reinnoieste de vreo 10 ori problemele de la periferie se inmultesc tot pe atata..
Da-ne exemple de evenimente de nota 10 si de ce acum sunt de nota 2. Singurele evenimente care nu mai sunt omniprezente sunt concertele patriotice cu Veta Biris organizate de Funar, sper ca nu la alea te referi ... in rest, evenimentele care existau inainte (opera, teatru, filarmonica, TIFF) au crescut ca si calitate (au aparut si festivaluri noi de teatru, opera, muzica simfonica, opera a iesit si in aer liber, etc), iar lor li s-au adaugat zecile de concerte internationale, festivalurile majore, evenimentele sportive de nivel international, etc. Diferenta mare e ca pe vremea aia erau zero evenimente de anvergura, acum sunt o gramada.

Asta cu centrul care se dezvolta si cartierele stau pe loc e un mit. Unde s-au facut anul trecut trei parkinguri noi etajate? In Manastur (inclusiv cu terenuri de sport pe acoperis). Unde s-a inaugurat una dintre cele mai moderne scoli din tara? In Marasti, la Agarbiceanu. Unde se face corp de cladire noua la scoala acum? La Ghibu, in Grigorescu. Unde s-a facut parc nou recent? Intre Lacuri, aici langa mine. Unde s-a facut cea mai moderna baza sportiva? In Gheorgheni. Unde se face o noua baza sportiva moderna? Tot in Manastur. Unde s-a facut strada "smart", cu pietonala cu copaci in loc de strada si parcari, banci cu incarcare USB, stalpi LED cu wi-fi, statii de incarcare trotinete si masini electrice? In Marasti. Unde se termina in curand cel mai mare parc nou din oras? In Iris. Unde s-a terminat recent modernizarea/largirea unei artere importante? In Buna Ziua. Sunt sute de exemple prin cartiere, trebuie doar sa vrei sa le vezi. Nu mi se pare chiar deloc ca se modernizeaza mai mult centrul decat cartierele... se merge in paralel cu ambele.

Edited by utopium, 24 September 2021 - 13:59.


#1848
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 13:36, said:

Editeaza chestia asta ca nu e reala. E un drum cu 2 benzi pe sens. Regim autostrada ar fi insemnat sa fie limita de viteza 130.

Ca tu o consideri ca si o autostrada, e parerea ta subiectiva.

Pai am zis regim de autostrada in sensul ca nu e autostrada strict tehnic vorbind, dar oferă un regim de viteza destul de apropiat de cel al unei autostrăzi. Ar fi vis curat ca toate drumurile europene din România sa fie cum e segmentul nordic al centurii București. Ca sa nu zic ca am mers pe autostrăzi in Italia care nu erau mult diferite de centura nordica a capitalei.

#1849
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 13:36, said:

Faptu ca locuiesti in Aradu Nou, draga Wotanel nu te face banatean.

Eu daca ma mut in Italia devin italian?
Discutabil. Stii ca aradenii zic despre timisoreni ca multi/majoritatea dintre ei nu ar fi chiar tocmai banateni... ;)

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 14:39, said:

Pai am zis regim de autostrada in sensul ca nu e autostrada strict tehnic vorbind, dar oferă un regim de viteza destul de apropiat de cel al unei autostrăzi.
O autostrada implica niste cerite tehnice minime, printre care un anumit nivel de siguranta al barierei mediane, precum si o banda de urgenta (asfaltata). Daca ai veni sa vezi centurile in regim de autostrada din vestul tarii ai intelege diferenta. Aici o filmare de acum vreo 10 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ShKOunj6x8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1850
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Wotan, nu e nimic discutabil. Nu esti banatean.

Nu-mi pasa ce zic anumiti aradeni. Si nu o vad ca o jignire faptul ca sunt si oameni din alte zone in Timisoara. Stiu ca ai vrut indirect sa zici ca o jignire.

Eu nu sufar ca tine de chestia asta :))

#1851
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 24 septembrie 2021 - 14:56, said:

O autostrada implica niste cerite tehnice minime, printre care un anumit nivel de siguranta al barierei mediane, precum si o banda de urgenta (asfaltata). Daca ai veni sa vezi centurile in regim de autostrada din vestul tarii ai intelege diferenta. Aici o filmare de acum vreo 10 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ShKOunj6x8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Geniule, nu cred ca e cazul sa explici ce e aia autostrada, Bucureștiul are autostrăzi pe când Aradul nici nu știa ce e aia.

View PostWotan, on 24 septembrie 2021 - 14:56, said:


Discutabil. Stii ca aradenii zic despre timisoreni ca multi/majoritatea dintre ei nu ar fi chiar tocmai banateni... ;)

Geniule, se pare ca ești renegat de Adevărații bănățeni și considerat vinitura la Cluj. Noah, ce te faci, la cine te mai închini? :)

#1852
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Toniq, stai ca acu aflam ca adevaratii banateni sunt cei ce stau in Aradu Nou.

La ce nivel ajungem aici.

#1853
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
Apropo de necesitatea unor noi conexiuni a unui oras in plina dezvoltare, Oradea, cu cel mai puternic oras financiar (si nu numai) din Romania, Bucuresti. Posted Image

Quote

Primăria Oradea şi Consiliul Judeţean Bihor vor înfiinţa o companie aeriană, care va opera zboruri între Oradea şi Bucureşti, dar şi către alte oraşe din Europa, iar primul zbor va fi operat în luna martie a anului viitor, conform informaţiilor furnizate de către reprezentanţii Primăriei Oradea.
„În mod particular conexiunea cu aeroportul din Bucu­reşti este o prioritate imediată pentru noi. Oradea trebuie să fie extrem de uşor accesibilă pentru locuitorii celei mai mari şi pu­ter­nice aglomerări financiare din România. Având în vede­re infrastructura convenţională insuficientă sau necores­pun­ză­toare (drum şi cale ferată) şi deoarece dezvoltarea acesteia nu depinde de autorităţile locale, acestea din urmă trebuie să identifice soluţii pentru ca această conectivitate să fie «pusă în operă» cât mai rapid şi la costuri rezonabile.
Viitoarea dezvoltare a oraşului depinde de realizarea acestei conexiuni, dar şi de rapiditatea cu care aceasta este realizată. Orice întârziere va mări decalajul nostru faţă de oraşe mai bine dezvoltate din regiune sau din această parte a Europei“, spun pentru ZF reprezentanţii Primăriei Oradea.

Baieti destepti, oradenii, stiu cu cine trebuie sa creeze legaturi pt a se dezvolta. Asa cum au facut deja si clujenii. Posted Image

#1854
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 15:45, said:

Wotan, nu e nimic discutabil. Nu esti banatean.

Nu-mi pasa ce zic anumiti aradeni. Si nu o vad ca o jignire faptul ca sunt si oameni din alte zone in Timisoara. Stiu ca ai vrut indirect sa zici ca o jignire.

Eu nu sufar ca tine de chestia asta Posted Image)
N-am treaba. Io mi-s mandru sa fiu ardelean, cu radacini la Cluj si la Sibiu. Se vede si in semnatura. Dar, totusi, unii timisoreni sunt suspecti. Aia cu pedigri arata ca si timisoreanul ala din Freidorf, Johnny Weissmüller cred ca ii zice. Cei care au devenit timisoreni dupa is toti discutabili. Posted Image
[ https://www.banatulazi.ro/wp-content/uploads/2017/06/tarzan-johnny-weissmuller.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mai zic ca multi nici nu mai stiu sa vorbeasca germana. Se intoarce Prinz Eugen in mormant...
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Gebiete_in_Rum%C3%A4nien_mit_Banater_Schwaben%2C_Sathmarer_Schwaben_und_Siebenb%C3%BCrger_Sachsen_%281918%29.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 24 September 2021 - 19:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate