Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#19
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
ploiestiul e pe locul 9 :roflmaofast:  :roflmao:

sa fim seriosi :rolleyes: eu nu cred

View Posteyer, on Nov 5 2006, 13:28, said:

Asta-i "Top50"  complet - orase romanesti din provincie (Bucurestiul neinclus) - facut de revista Capital:


#20
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
io n-am inteles de unde pana unde mall-ul ar fi vreun semn de ..calitate a orasului.

#21
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Topul de mai sus e bun de folosit in buda. O sa fii mandru ca ti-ai CAPITALizat c'u'r'u.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru cei care inca mai fac gat despre clasament:

CRITERIILE au fost: accesul la infrastructura de transport (aeroport, autostrada, drum european reabilitat, cale ferata principala), accesul la comert modern (hipermarket, cash&carry, mall), accesul la educatie, la cultura (teatru, opera si filarmonica, cinematograf), situatia economica (salariul mediu, rata somajului, investitiile straine per capita), preturile din imobiliare, gradul de poluare (a aerului, apei si solului), accesul la munte si mare, accesul la manifestari sportive, existenta unei gradini zoologice, rata criminalitatii, dar si distanta pana la granita cu UE. Fiecare a primit in media finala o pondere intre 5% si 15%.

Daca voi vedeti ca au fost luate in considerare gropile si parcarile aratati-mi si mie! Clasamentul a fost facut dupa aceste criterii, daca erau altele poate altul era clasamentul!!

#23
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

View PostBasarab, on Nov 5 2006, 20:03, said:

Manipulare de presa. Ce criterii au avut?

Nu cumva sunt ardeleni cei de la capital.

Bucurestiul unde e?

Nu cred ca Ardadul si Oradea depasesc la bani orase mari ca Pitestiul, Craiova, Iasi, Galati.

ESTE O MANIPULARE CRASA. Capital= 0. Ziaristi inculti.


sa nu uitam de capii politicii romanesti care sunt din cluj...

#24
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Atunci daca nu se poate compara dupa nr. de ce compara marii ziarisri orase ca -44. Calarasi 4,10 Tecuci 4,10
45. Targu Jiu 4,05
46. Focsani 3,90
47. Slobozia 3,80
48. Onesti 3,75
49. Vaslui 3,25
50. Barlad 3,15


cu

orase ca:


Constanta 7,10
3. Sibiu 6,65
4. Brasov 6,58
5. Oradea 6,50
6-7. Arad 6,25 Cluj 6,25
8. Turda 6,05
9. Ploiesti 6,03
10. Pitesti 5,95
11. Lugoj 5,87
12. Targu Mures 5,80
13. Satu Mare 5,59
14. Bistrita 5,43
15. Galati 5,28
16. Iasi 5,25
17. Craiova 5,10
18. Medias 5,08


Sau  compara orasele mici din Moldova cu cele mari din Ardeal?

__________

Auzi ce criteriu de prosperiatate:


distanta pana la granita cu UE.  ?!!!!!

De ce distanta pana la Nistru, sau distanta pana la Varful Moldoveanul.

Capital= bun de buda.

Edited by Basarab, 06 November 2006 - 16:17.


#25
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostBasarab, on Nov 6 2006, 16:13, said:

Atunci daca nu se poate compara dupa nr. de ce compara marii ziarisri orase ca -44. Calarasi 4,10 Tecuci 4,10
45. Targu Jiu 4,05
46. Focsani 3,90
47. Slobozia 3,80
48. Onesti 3,75
49. Vaslui 3,25
50. Barlad 3,15
cu

orase ca:
Constanta 7,10
3. Sibiu 6,65
4. Brasov 6,58
5. Oradea 6,50
6-7. Arad 6,25 Cluj 6,25
8. Turda 6,05
9. Ploiesti 6,03
10. Pitesti 5,95
11. Lugoj 5,87
12. Targu Mures 5,80
13. Satu Mare 5,59
14. Bistrita 5,43
15. Galati 5,28
16. Iasi 5,25
17. Craiova 5,10
18. Medias 5,08
Sau  compara orasele mici din Moldova cu cele mari din Ardeal?

__________

Auzi ce criteriu de prosperiatate:
distanta pana la granita cu UE.  ?!!!!!

De ce distanta pana la Nistru, sau distanta pana la Varful Moldoveanul.

Capital= bun de buda.

Pai este luata in calcul si distanta pana la munte sau mare situatie in care Tm este total depunctata!

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca ati fi urmarit capital de-a lungul timpului, ati fi fost obisnuiti cu asemenea topuri geniale, facute dupa criterii ciocanesti :ciocan:

cit despre cluj, nu credeam ca poate exista tramvai mai prost ca in timisoara, pina n-am mers cu el in cluj. sa ne fereasca dzeul tramvaielor, ca de mai aveam de mers o statie imi sareau de tot organele din locashuri :death: in plus era si mai scum ca in tm, 24 fata de 23000. dar lasa, ca banatu-i fruncea, asa ca de curind au facut aici 25000 doua calatorii, sa nu mai fim in urma clujului :first: totusi, un lucru bun fata de timisoara este ca tramvaiul nu opreste din 100 in 100 de metri :death:

#27
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostH725, on Nov 6 2006, 07:26, said:

Asta e o idee geniala pt ca bucurestenii sa nu mai depaseasca coloana pe lina de tramvai...  :P
Sa puna cuie, santuri, gropi, obiecte taioase intre linii!
sa fim seriosi, e de ajuns sa fie groputze langa fiecare sina, si ti se taie cauciucurile :newblush:

si in caz ca nu stia nimeni, se renoveaza gara, vopsesc cu alb peste griul murdar, dar caramizile din rest le lasa asa :roflmaofast:

apropo, clujeni, il stiti pe LULU? a murit azi :sadwalk:

Edited by florina, 06 November 2006 - 18:52.


#28
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005
N-ai o poza cu el? :) Am un lapsus acum, dar mi-e fff cunoscut ...pseudonimul. Chiar aveau niste ciudati status pe mess azi. :huh:

Edit: Mosotti, nu-ti doresc sa stai in CJ si sa-ti strabata linia de tramvai strada.  :deadtongue: Cu termopane, fara termopane... In TM jur ca nu le-am auzit si-mi chiar circulau destul de multe pe sub geam.

Edited by T-MoBiLeR, 07 November 2006 - 00:05.


#29
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
criteriile sunt varza, analiza usor subiectiva deci nu merita citit si luat in calcul topul... simplu... de fapt e chiar penal cand oamenii astia decreteaza ca orasele bune de locuit sunt cele mentionate si mai ales spun ca Bucurestiul e departe in frunte... imi pare rau sa remarc, o data in plus, ca domnii de la Capital sufera de o stare avansata si ciudata de retardare... pai cum naiba sa-ti doresti sa stai in Bucuresti cand parcurgi cu masina dimineata 4 kilometri in 45 de minute si cand seara astepti cate 4 stopuri ca sa treci de o intersectie iar cand ploua toate drumurile se lungesc cu 30 de minute? banuiesc ca si in Cluj, Timisoara, Arad, Constanta recordurile sint asemanatoare... Un oras ca Onestiul, cu maxim 5 semafoare e exact ce-mi doresc... se pare ca astia de la Capital s-au sters cu platanul la fund pana ieri si cand au dat de orase (cu apa curenta si WC inauntru casei) au crezut ca au nimerit in rai... ghinion...
deci, ori scopul topului e gresit ori criteriile... punct...

#30
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostT-MoBiLeR, on Nov 7 2006, 02:01, said:

N-ai o poza cu el? :) Am un lapsus acum, dar mi-e fff cunoscut ...pseudonimul. Chiar aveau niste ciudati status pe mess azi. :huh:
n-am poza :lol: era...simbolul clujului  :lol:  :lol:  era un...nebun, care de cand il stie oricine a trait pe strazi si se lega de tine sa-i dai bani, dar nu era rau. mama zice ca pe vremea lui ceausescu il vedea zilnic. tin si eu minte ca odata venind de la scoala, mi-a cerut bani si eu am rupt-o la fuga de mica si proasta si speriata ce eram :blush:

si legat de tramvaie. mie imi e groaza sa merg de la gara cu tramvaiul, pana in manastur. asa te scutura ca nici nu ai de ce sa te tii. in tm e lux :(

#31
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Eu zic ca topul oraselor romanesti e constiuit din:Barcelona , Madrid , Nurnberg , Stuttgart si multe altele unde ai mai multi romani multumiti decat la Bucuresti sau in oricare alt oras din tara.

Edited by alalaltu, 07 November 2006 - 01:21.


#32
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postflorina, on Nov 7 2006, 00:26, said:

n-am poza :lol: era...simbolul clujului  :lol:  :lol:  era un...nebun, care de cand il stie oricine a trait pe strazi si se lega de tine sa-i dai bani, dar nu era rau. mama zice ca pe vremea lui ceausescu il vedea zilnic. tin si eu minte ca odata venind de la scoala, mi-a cerut bani si eu am rupt-o la fuga de mica si proasta si speriata ce eram :blush:

Hm, era cumva ala imbracat in militar? sau ala e altu? :lol:
lasa, simbolul clujului ramane de-acum tipu ala chel imbracat in trening verde deschis sau portocaliu care umbla si iarna tot asa...si agata tipe pe la festivaluri sau prin localuri...tre' sa-l stii. :naughty:
sta pe calea floresti, am avut onoarea sa-l cunosc. :photo:

#33
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostT-MoBiLeR, on Nov 7 2006, 11:29, said:

Hm, era cumva ala imbracat in militar? sau ala e altu? :lol:
lasa, simbolul clujului ramane de-acum tipu ala chel imbracat in trening verde deschis sau portocaliu care umbla si iarna tot asa...si agata tipe pe la festivaluri sau prin localuri...tre' sa-l stii. :naughty:
sta pe calea floresti, am avut onoarea sa-l cunosc. :photo:

Domnule, 'mata, dacă ești clujean, nu ești clujean adevărat, pentru că încerci să-l detronezi pe Lulu din rolul de simbol al Clujului.
LULU:
- a primit mai mult voturi decât candidatul PCR la alegerile comuniste
- orice mireasă trebuia pupată de el la primărie ca să aibă noroc în viață
- într-o zi stătea în intersecția din Piața Miahi Viteazu și dirija circulația. Îl vede un polițist tânăr și-l duce la poliție. Pe drum se întâlnesc cu șeful poliției. "-Ce faci Lulu?" îl întrebă colonelul. " - Ia, îl duc pe ceacanăul ăsta să îi arăt unde-i poliția... "

#34
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View PostDiogene, on Nov 7 2006, 12:14, said:

- într-o zi stătea în intersecția din Piața Miahi Viteazu și dirija circulația. Îl vede un polițist tânăr și-l duce la poliție. Pe drum se întâlnesc cu șeful poliției. "-Ce faci Lulu?" îl întrebă colonelul. " - Ia, îl duc pe ceacanăul ăsta să îi arăt unde-i poliția... "

:o
Cineva mi-a zis chiar ieri "bancu" asta. N-ai fost tu? Repede stimabile, datele personale la control te rog. :lol:

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Lulu nu e cel care avea o boala de piele, de arata ca un dalmatian?
Si ati auzit cumva de vreo idee cum ca s-ar scoate tramvaiele ca sa fie inlocuite cu autobuze?
Hai sa spunem ca si troleibuzele sunt o metoda de transport extrem de eficienta. Mai repede ajungi din Cluj in Turda (cu trenul) decat din Manastur la Clujana.

#36
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostT-MoBiLeR, on Nov 7 2006, 13:29, said:

Hm, era cumva ala imbracat in militar? sau ala e altu? :lol:
lasa, simbolul clujului ramane de-acum tipu ala chel imbracat in trening verde deschis sau portocaliu care umbla si iarna tot asa...si agata tipe pe la festivaluri sau prin localuri...tre' sa-l stii. :naughty:
sta pe calea floresti, am avut onoarea sa-l cunosc. :photo:
il stiiiiiiiiiu  :lol:  :lol: e penibiiil, de atatea ori l-am vazut. sta pe calea floresti? :confuzzled: si eu stau :deadtongue:

View Postadadoi, on Nov 7 2006, 15:56, said:

Lulu nu e cel care avea o boala de piele, de arata ca un dalmatian?
Si ati auzit cumva de vreo idee cum ca s-ar scoate tramvaiele ca sa fie inlocuite cu autobuze?
Hai sa spunem ca si troleibuzele sunt o metoda de transport extrem de eficienta. Mai repede ajungi din Cluj in Turda (cu trenul) decat din Manastur la Clujana.
am o colega care din statie de la somesul pana in apahida face 35 min, si eu un ziele bune, tot de acolo pana in manastur fac 40-45 minute. uneori o ora....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate