Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#1
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005
Cel mai bun banc spus vreodata despre Cluj-Napoca ii apartine lui Funar: "Cluj-Napoca - oras de 5 stele".

Culmea ca numarul celor care cred tampenia asta este mai mare acum pentru ca in ultimii ani lucrurile au inceput sa se miste si pentru ca au ca termen de comparatie alte orase aflate la iesirea din evul mediu fata de care Clujul este lux.  :lol: Dar pana la "bine" mai este cale foarte lunga. Momentan Clujul are, cu indulgenta, 3 stele, fara mic dejun inclus.

In topul celor mai bune orase in care sa locuiesti a iesit pe locul, hmmmm, 6-7 la egalitate cu Aradul.

Vesti proaste ..
- nu are zona pietonala in centru. Chiar si pe mini stradutele late de 6 m din centru ultraaglomerate de pietoni masinile pot circula (ex. str. Bolyai vis-a-vis de Sora).
- nu are parcari. Masinile sunt claie peste gramada parcate langa trotuar, iar strazile mai norocoase (fara stalpisori pietonali) sunt sufocate si pe trotuar.
- cablurile de electricitate, de telefonie etc. atarna din stalp in stalp de nu mai vezi cladirile de ele.
- nu are Mall. are doar 2 mici centre comerciale care sunt niste mini-malluri sau pseudo-malluri pe care le vizitezi in 30 min.
- nu are (nu avea la momentul sondajului) un hypermarket. Motiv pentru care preturile sunt, se pare, cele mai mari din Romania (sursa: realitatea TV)
- obiectivele turistice nu sunt valorificate. Vrei sa vizitezi celebra catedrala catolica Sf. Mihail? Turnul se poate vizita o data pe an cand sunt nu stiu ce zile ale portilor deschise. Ma-ntreb de ce in Sagrada Familia din Barcelona, in plin santier, te poti catara in toate turnurile si nimeni nu are suferinte de impietare religioasa ca se suie acolo mii de turisti...
- centura ocolitoare? Neam. Camioane de mare tonaj pot fi vazute prin cartiere (Zorilor, Manastur, Grigorescu)
- strazi centrale sufocate de familii sarace (a se citi "si multi tigani") care nu au nici un plan de reabilitare. Casele sunt niste constructii ieftine fara absolut nici o valoare. Ex. str. Traian si str. Decebal.
- nu are un centru de ecarisaj modern. Uciderea cainilor de catre descreieratii care intra in asa-zisele centre de ecarisaj se datoreaza in totalitate Primariei care, prin educatia celor care lucreaza in acea institutie, au considerat ca niste custi insalubre, neincalzite si nepazite, sunt suficiente pentru animale. Habar n-au ca atitudinea fata de animale este unul din elementele care fac diferenta intre o societate primitiva si una moderna. De altfel Clujul a ajuns de doua ori pe pagina intai a stirilor TV cu masacrele din centrul de ecarisaj in care intra cine are chef de sange. :death: Link
- viata culturala... Spre deosebire de parerea unra - Clujul nu este un stindard :lol: al vietii culturale. Tonul se da la Bucuresti. Acolo este oameni adevarati de cultura. Aici - doar niste clone sau, in cel mai bun caz, maruntisuri care-si dau aere de vedeta si sunt revoltati pe bucurestenii care etc etc (aici urmeaza interminabilele ineptii despre bucuresteni, mitici, ragateni ... Simpla invidie.  :death: ). Sunt pline cafenelele si blogurile de ei. Manifestarile culturale au notorietate la 1m de gard - nici clujenii nu au auzit de ele. Stie cineva cand s-a desfasurat anul asta "Toamna muzicala clujeana"? Noroc cu TIFF-ul care...se va muta anul viitor in alta locatie.
- gara. Se tot lucreaza la ea. In ano Domini 2314 cand nu vor mai exista trenuri - poate ca va fi gata.

Vesti bune...
- in aceasta toamna trebuie sa se incheie lucrarile la zona pietonala din centru. Dupa cum arata inca zona cred ca vor termina prin martie 2007
- s-a deschis primul hypermarket. Asteptam caderea preturilor
- se construiesc 2 malluri, un Iulius si inca un Pollus Center care, se zice, va fi cel mai mare din Ro. Vedea-le-as!
- o parcare se construieste in spatele halei din piata M. Viteazu. Cine o sa mearga sa parcheze acolo daca vrei sa vizitezi centrul?  :D  
- a inceput constructia primului tronson din centura ocolitoare. Probabil cand va fi gata autostrada va fi gata si centura.  :death:
- nu se mai construieste de-am pulea (ma scuzati) ca pe vremea lui Funar.
- de cablaraia spanzurata pe stalpi nu stiu nimic. Se vor ingropa?

Pareri?

#2
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Ce se mai aude cu gropile alea cu ruini romane ? Le-au astupat pâna la urma ?

#3
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLowhigh, on Nov 5 2006, 13:16, said:

In topul celor mai bune orase in care sa locuiesti a iesit pe locul, hmmmm, 6-7 la egalitate cu Aradul.
Asta-i "Top50"  complet - orase romanesti din provincie (Bucurestiul neinclus) - facut de revista Capital:

Quote

Orasul Scorul
1. Timisoara 7,25
2. Constanta 7,10
3. Sibiu 6,65
4. Brasov 6,58
5. Oradea 6,50
6-7. Arad 6,25 Cluj 6,25
8. Turda 6,05
9. Ploiesti 6,03
10. Pitesti 5,95
11. Lugoj 5,87
12. Targu Mures 5,80
13. Satu Mare 5,59
14. Bistrita 5,43
15. Galati 5,28
16. Iasi 5,25
17. Craiova 5,10
18. Medias 5,08
19. Bacau 5,00
20. Medgidia 4,95
21. Zalau 4,92
22. Rm. Valcea 4,88
23. Alba Iulia 4,87
24. Resita 4,85
25. Giurgiu 4,83
26. Slatina 4,80
27. Targoviste 4,78
28. Braila 4,77
29. Baia Mare 4,75
30-31. Botosani 4,60 Sf.Gheorghe 4,60
32. Tulcea 4,57
33-34. Hunedoara 4,48 Roman 4,48
35. Buzau 4,47
36-38. Deva 4,45 P. Neamt 4,45 Suceava 4,45
39. Petrosani 4,42
40. Alexandria 4,35
41. Pascani 4,22
42. Dr. Tr. Severin 4,12
43-44. Calarasi 4,10 Tecuci 4,10
45. Targu Jiu 4,05
46. Focsani 3,90
47. Slobozia 3,80
48. Onesti 3,75
49. Vaslui 3,25
50. Barlad 3,15

sursa: http://www.capital.ro/index.php?a=25412&shift=1


#4
eduard2700

eduard2700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2006
acest top dovedeste incontestabila superioritate a ardealului, nu pot decat sa ma gandesc la mult asteptata autonomie. parintii mei sunt de origine germana respectiv maghiara, iar intotdeauna cand A TREBUIT sa ajung in Buc. sau in regat am facut-o cu groaza , chiar scarba.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Posteduard2700, on Nov 5 2006, 13:38, said:

acest top dovedeste incontestabila superioritate a ardealului, nu pot decat sa ma gandesc la mult asteptata autonomie. parintii mei sunt de origine germana respectiv maghiara, iar intotdeauna cand A TREBUIT sa ajung in Buc. sau in regat am facut-o cu groaza , chiar scarba.


pai .... de ce te-ai mai obosit sa vii la Bucuresti???

sa inteleg ca ai obosit sa astepti viza ptr budapesta si / sau berlin? sau ai .... placeri dintrastea mai "exotice"

chiar nu sunt genul alauia care naste polemci nationaliste dar ...

#6
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostLowhigh, on Nov 5 2006, 15:16, said:

- de cablaraia spanzurata pe stalpi nu stiu nimic. Se vor ingropa?
da, va fi gata aproximativ in 2040. fiindca costa catvea mii de miliarde de sute de catralioane de milioane de €.

:wacko:

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postflorina, on Nov 5 2006, 14:15, said:

da, va fi gata aproximativ in 2040. fiindca costa catvea mii de miliarde de sute de catralioane de milioane de €.

:wacko:

Deja a scris prin ziare, ca o sa fie ca in UE, o firma cu reteaua subterana de fibra optica, toti operatorii doritori vor inchiria linii. Ramine de vazut pe ce criteriu vor alege firma. Parca vad un monopol, rds-underground-cable...

Centura de ocolire a oraselor lipseste in aproape toate orasele din RO.

In TM e mall si e plin de adolescenti care vorbesc cu *222 la celulare smechere...

...

Edited by H725, 05 November 2006 - 15:05.


#8
eduard2700

eduard2700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2006

View PostTarzy, on Nov 5 2006, 13:45, said:

pai .... de ce te-ai mai obosit sa vii la Bucuresti???

sa inteleg ca ai obosit sa astepti viza ptr budapesta si / sau berlin? sau ai .... placeri dintrastea mai "exotice"

chiar nu sunt genul alauia care naste polemci nationaliste dar ...


la buc ajung doar daca sunt nevoit, e o tara cu un sistem inca foarte centralizat, tocmai de aceea sustin o autonomie, a nu se confunda cu independenta. Ptr bud sau berlin nu am nevoie de viza, acolo locuiesc parintii mei.

#9
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

View PostLowhigh, on Nov 5 2006, 13:16, said:

Cel mai bun banc spus vreodata despre Cluj-Napoca ii apartine lui Funar: "Cluj-Napoca - oras de 5 stele".

Culmea ca numarul celor care cred tampenia asta este mai mare acum pentru ca in ultimii ani lucrurile au inceput sa se miste si pentru ca au ca termen de comparatie alte orase aflate la iesirea din evul mediu fata de care Clujul este lux.  :lol: Dar pana la "bine" mai este cale foarte lunga. Momentan Clujul are, cu indulgenta, 3 stele, fara mic dejun inclus.

In topul celor mai bune orase in care sa locuiesti a iesit pe locul, hmmmm, 6-7 la egalitate cu Aradul.

Vesti proaste ..
- nu are zona pietonala in centru. Chiar si pe mini stradutele late de 6 m din centru ultraaglomerate de pietoni masinile pot circula (ex. str. Bolyai vis-a-vis de Sora).
- nu are parcari. Masinile sunt claie peste gramada parcate langa trotuar, iar strazile mai norocoase (fara stalpisori pietonali) sunt sufocate si pe trotuar.
- cablurile de electricitate, de telefonie etc. atarna din stalp in stalp de nu mai vezi cladirile de ele.
- nu are Mall. are doar 2 mici centre comerciale care sunt niste mini-malluri sau pseudo-malluri pe care le vizitezi in 30 min.
- nu are (nu avea la momentul sondajului) un hypermarket. Motiv pentru care preturile sunt, se pare, cele mai mari din Romania (sursa: realitatea TV)
- obiectivele turistice nu sunt valorificate. Vrei sa vizitezi celebra catedrala catolica Sf. Mihail? Turnul se poate vizita o data pe an cand sunt nu stiu ce zile ale portilor deschise. Ma-ntreb de ce in Sagrada Familia din Barcelona, in plin santier, te poti catara in toate turnurile si nimeni nu are suferinte de impietare religioasa ca se suie acolo mii de turisti...
- centura ocolitoare? Neam. Camioane de mare tonaj pot fi vazute prin cartiere (Zorilor, Manastur, Grigorescu)
- strazi centrale sufocate de familii sarace (a se citi "si multi tigani") care nu au nici un plan de reabilitare. Casele sunt niste constructii ieftine fara absolut nici o valoare. Ex. str. Traian si str. Decebal.
- nu are un centru de ecarisaj modern. Uciderea cainilor de catre descreieratii care intra in asa-zisele centre de ecarisaj se datoreaza in totalitate Primariei care, prin educatia celor care lucreaza in acea institutie, au considerat ca niste custi insalubre, neincalzite si nepazite, sunt suficiente pentru animale. Habar n-au ca atitudinea fata de animale este unul din elementele care fac diferenta intre o societate primitiva si una moderna. De altfel Clujul a ajuns de doua ori pe pagina intai a stirilor TV cu masacrele din centrul de ecarisaj in care intra cine are chef de sange. :death: Link
- viata culturala... Spre deosebire de parerea unra - Clujul nu este un stindard :lol: al vietii culturale. Tonul se da la Bucuresti. Acolo este oameni adevarati de cultura. Aici - doar niste clone sau, in cel mai bun caz, maruntisuri care-si dau aere de vedeta si sunt revoltati pe bucurestenii care etc etc (aici urmeaza interminabilele ineptii despre bucuresteni, mitici, ragateni ... Simpla invidie.  :death: ). Sunt pline cafenelele si blogurile de ei. Manifestarile culturale au notorietate la 1m de gard - nici clujenii nu au auzit de ele. Stie cineva cand s-a desfasurat anul asta "Toamna muzicala clujeana"? Noroc cu TIFF-ul care...se va muta anul viitor in alta locatie.
- gara. Se tot lucreaza la ea. In ano Domini 2314 cand nu vor mai exista trenuri - poate ca va fi gata.

Vesti bune...
- in aceasta toamna trebuie sa se incheie lucrarile la zona pietonala din centru. Dupa cum arata inca zona cred ca vor termina prin martie 2007
- s-a deschis primul hypermarket. Asteptam caderea preturilor
- se construiesc 2 malluri, un Iulius si inca un Pollus Center care, se zice, va fi cel mai mare din Ro. Vedea-le-as!
- o parcare se construieste in spatele halei din piata M. Viteazu. Cine o sa mearga sa parcheze acolo daca vrei sa vizitezi centrul?  :D  
- a inceput constructia primului tronson din centura ocolitoare. Probabil cand va fi gata autostrada va fi gata si centura.  :death:
- nu se mai construieste de-am pulea (ma scuzati) ca pe vremea lui Funar.
- de cablaraia spanzurata pe stalpi nu stiu nimic. Se vor ingropa?

Pareri?

am citat tot mesajul pentru ca as putea sa jur ca vorbesti si despre iasi, cu diferenta ca la noi exista un mall de vizitat.

-filamonica se renoveaza de vreo 10 ani
-teatrul national e in renovare(probabil tot pentru 10 ani)
-gara are si ea vreo 10 ani de cand e in santier
-nu avem nevoie de centru de ecarisaj pentru ca patrupedele stau foarte bine pe strada. tampitul de la regia de salubrizare o zis ca abia peste 5 ani s-ar putea sa dispara de pe langa cetateni. nenea cu gonoiu, suntem in 2007 si vrem sa intram in ue!
-cabluri avem si noi peste tot
-ulita centrala e strajuita de niste chestii care stau sa se darame, pline de tigani
-ce e aia zona pietonala? ce sunt alea parcari?
-in oras exista un singur magazin mai marisor(billa) iar la margine de sosea este un metro.
-piata unirii se cosmetizeaza doar cand vine tariceanu sa mai joace o hora(asta daca nu a cazut de pe motor). acum e in...exact! renovare.

la plus n-am ce liniuta sa pun...poate doar faptul ca in fiecare saptamana se mai deschide o crasma noua.

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Inseamna ca Timisoara este ,,lux'' pe langa orasele voastre (sa vedeti ce o sa zica Mosotti de asta... ;) )

Ia sa vedem:
- are zona pietonala in centru, chiar pot spune ca centrul este aranjat.
- are parcari, se mai gasesc masini pe trotuar, dar asta datorita nesimtirii soferilor, parerea mea... ;)
- cabluri avem, nu stam sa ne uitam toata ziua la ele, asa ca banuiesc ca sunt OK  :D
- are Mall nou si mare  :)
- are hyper si supermarketuri din bogat  :proud: : 2 Metro, Selgros, 2 Kaufland, Real, Billa...
- la obiectivele turistice nu sunt prea in tema, banuiesc ca centrul istoric si cetatea sunt vizitate de turisti fiind chiar in centru, despre altele gen muzee si parcuri nu stiu cat sunt de vizitate de turisti
- la capitolul catei maidanezi, stam la fel de bine ca si ceilalti din Romania, e plin de ei peste tot. :death:
- viata culturala exista, de la concerte folclorice la cele ale filarmonicii, teatru, opera, lansari de carte, vernisaje...
- gara e mizera ca toate garile, o strica mai mult ,,fauna'' care este tolerata pe acolo

Edited by radumiki, 05 November 2006 - 17:41.


#11
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
sa nu uitam de noua CORA din cluj, si daca faci ore de condus nu poti sa treci lejer pe langa ea din cauza miliardelor de oameni care merg acolo.

si sa nu uitam ca am mers vreo luna-doua pe zona aia de pe eroilor care va fi strada. deci am avut zona pietonala :blush:

si cat de cacata o fi gara, macar are scaune multe, spre deosebire de oradea, sau chiar timisoara....

dar sa nu se inteleaga ca imi place clujul.

si cu toate ca suntem pe locul...6 sau nu stiu cat din europa la numarul de masini, la pranz e IMPOSIBIL sa te urci in taxi.

si sa nu mergi pe linile de tramvai ca acolo ramai.

#12
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postradumiki, on Nov 5 2006, 17:26, said:

- are hyper si supermarketuri din bogat  :proud: : 2 Metro, Selgros, 2 Kaufland, Real, Billa...

alea-s supermarketuri sau cash&carry-uri. Hyper e de la 10.000 mp in sus - Carefour, Cora, Wallmart & stuff

View Postradumiki, on Nov 5 2006, 17:26, said:

- viata culturala exista, de la concerte folclorice la cele ale filarmonicii, teatru, opera, lansari de carte, vernisaje...

Viata culturala exista si la Turda, insa comparativ cu Bucurestiul, provincia, in frunte cu CJ, TM si IS, tinde spre zero.

View Postflorina, on Nov 5 2006, 17:42, said:

si sa nu uitam ca am mers vreo luna-doua pe zona aia de pe eroilor care va fi strada. deci am avut zona pietonala :blush:

Am vazut proiectul  -_-  si n-arata rau. A fost publicat in revista primariei. A fost facut de o firma cu nume german or something. Sunt curios daca le trece prin minte sa zugraveasca cladirile dupa dezastrul actual. Momentan e exact ca la razboi. Acum vreo 5 luni speram ca de Craciun sa beau un vin fiert pe proaspata artera pietonala. No way. :deadtongue:

Alt punct tare al Clujului: taietura turcului. Zilnic trebuie sa trec spre Baciu, unde e firma mea, pe aceasta porcarie. Strada a fost refacuta dar deja e plina de crapaturi ca sa nu mai zic ca nimeresti dupa cate un "tir" care urca cu 5kmph de-ti vine sa dai cu nuke si cu raze x numai sa se miste mai repede. Dupa ce, sa zicem, l-ai depasit, sorpresa: bariera e lasata. Alte nuke si raze laser de bucurie. Ca sa nu mai zic de sistematizarea de dupa bariera: o curba de-am pulea care ocoleste o hala darapanata a fabricii lui bunicu'lui Nostradamus.  :death:

#13
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Manipulare de presa. Ce criterii au avut?

Nu cumva sunt ardeleni cei de la capital.

Bucurestiul unde e?

Nu cred ca Ardadul si Oradea depasesc la bani orase mari ca Pitestiul, Craiova, Iasi, Galati.

ESTE O MANIPULARE CRASA. Capital= 0. Ziaristi inculti.

#14
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005

View PostBasarab, on Nov 5 2006, 20:03, said:

Manipulare de presa. Ce criterii au avut?

Nu cumva sunt ardeleni cei de la capital.

Bucurestiul unde e?

Nu cred ca Ardadul si Oradea depasesc la bani orase mari ca Pitestiul, Craiova, Iasi, Galati.

ESTE O MANIPULARE CRASA. Capital= 0. Ziaristi inculti.
Bucurestiul n-a fost inclus pt. ca nu a vrut d-l Razvan Amariei(asta-i din Bacau si din cate stiu Bacaul ,ultima data cand am verificat era in Moldova si nu in Ardeal).Motivul neincluderii Bucurestiului sunt prezentate in articol,daca ar fi fost introdus ar fi condus detasat,n-o spun eu ci autorul articolului si are dreptate,nu poti compara un oras de 2 milioane cu unul de 300000,nu poti compara un oras ce da la pib 25% cu urmatorul pe lista Timisoara ce contribuie cu 3,5%(judetul Timis  impreuna cu Timisoara da la pib 5,5%-Timisoara asigura peste 60% din pib-ul judetului Timis),nu poti compara un oras cu 300000 de studenti cu alt centru universitar din tara,nu poti compara un oras cu 20 de teatre cu unul cu 2-3 teatre si in final nu poti compara un oras ce atrage 50-60% din investitiile din Romania cu alt oras din tara.E trist monopolul Bucurestiului dar deocamdata nu se ridica alt oras la nivelul sau de prosperitate(asta nu inseamna ca-mi place Bucurestiul,din contra).Cat despre Capital si profesionalismul celor de-acolo m-am lamurit cand am vazut Top300-o facatura de doi lei.Nu merita sa iei in seama ziarele economice,angajatii lor sunt de obicei ratati in ale economiei(cunosc fosti colegi de-ai sotiei la ASE ce-au terminat cu 7la licenta si acum lucreaza la Capital,nu mint)si studenti in anii de studiu(anul 2-3)studenti mediocri ce n-au gasit un post mai bun si-au luat ce-au gasit.

#15
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postflorina, on Nov 5 2006, 17:42, said:

...

si sa nu mergi pe linile de tramvai ca acolo ramai.

Asta e o idee geniala pt ca bucurestenii sa nu mai depaseasca coloana pe lina de tramvai...  :P
Sa puna cuie, santuri, gropi, obiecte taioase intre linii!

#16
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostH725, on Nov 6 2006, 07:26, said:

Asta e o idee geniala pt ca bucurestenii sa nu mai depaseasca coloana pe lina de tramvai...  :P
Sa puna cuie, santuri, gropi, obiecte taioase intre linii!
Deja sînt.  Dar ca să fie mai interesant, funcționează rar.  Dacă ar merge 100% unde ar mai fi distracția?  Toți ar ocoli liniile.  Așa cum e acum e mai bine; pe neașteptate, unul oarecare se pomenește cu cauciucurile tăiate, titirez pe contrasens; restul scapă pînă data viitoare.

#17
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Timisoara Oradea Arad :death:
Sper ca voi astia care comentati ati vazut mai toate resedintele de judet.

#18
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View PostLowhigh, on Nov 5 2006, 13:16, said:

Cel mai bun banc spus vreodata despre Cluj-Napoca ii apartine lui Funar: "Cluj-Napoca - oras de 5 stele".
Vesti proaste ..
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

etc

Lowhigh, total de acord cu tine.
Lipsa locurilor de parcare nu se aplica doar centrului ci si cartierelor, e foameee dupa locuri de parcare...eu am vizavi de blocul in care locuiesc o gradinita si ieri dezbateam strategii sa intru-n posesia catorva metri patrati din curtea lor sa-mi ridic un garaj. :lol:
Un singur aspect pe care vreau sa-l dezbat e Bd-ul Eroilor, unde se creeaza acum acea zona pietonala...mi se pare foarte neinspirat aleasa locatia. Inainte, lumea se inghesuia acolo avand pe fiecare parte a trotuarului cate o banda pt masini si era o aglomeratie greu de descris. Acum a ramas o singura banda, se va merge bara la bara 24 din 24... Idioti. Mai bine transformau Piata Matei Corvin, cu strazile aferente (cea cu bisnitarii si cea paralela) in zone pietonale...
In concluzie, m-am saturat de Cluj. Gropi dupa gropi (adevarate cratere!), aglomeratie fff mare, praf, lipsa parcari, galagie, mizerie.
Cat despre TM, deocamdata doar de bine. Pana si tramvaiele sunt muuuult mai silentioase decat cele din CJ. In TM cand s-au apucat de reparat linia de tramvai (careva din ele, ca nu stiu strazile/zonele :) ) au inchis-o si-au luat-o de la 0, spre deosebire de peticirile anuale care se practica in marele centru labuniversitar CJ. M-as muta cu placere in Timisoara, dar cum nu cunosc pe nimeni acolo probabil ca mi-as gasi initial de lucru doar la Retim sau la ceva Cash&Carry. :lol:

Edit: Cre' ca nu se numeste Piata Matei Corvin, ci Piata Unirii. :D

Edited by T-MoBiLeR, 06 November 2006 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate