Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IM-Worm.Win32.Sohanad.O

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Preventie:

1. Nu faceti click pe linkuri in Yahoo Messenger / MSN Messenger, etc., indiferent de la cine vin.
2. Tineti Windows up-to-date.
3. Faceti des, cat mai des, update la AntiVirus.


=============================================

IM-Worm.Win32.Sohanad.o (Kaspersky)

Detalii:
Sterge regedit.exe si se copiaza in locul sau.
Regedit nu trebuie folosit pentru a edita Windows Registry pana nu este inlocuit cu fisierul legitim.

Creaza doua fisiere a caror nume este format cu litere la intamplare:
unul in directorul system32
De exemplu: C:\WINDOWS\System32\zozmifhh.exe

si altul in directorul
C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\App\
De exemplu C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\App\ximwoqnm.exe

Scrie in Windows Registry:
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\winValidate

=============================================

Daca ai probleme cu eliminarea fisierelor:

Download: find.zip si extrage continutul pe desktop.

Click find.bat . Se va deschide Notepad cu un log. Copiaza logul si posteaza-l impreuna cu un log HiJackThis intr-un topic al tau.

Pentru a posta un log HijackThis:
Download HijackThis! 1.99.1 de aici:
http://www.softpedia...ijackThis.shtml

Extrage hijackthis.exe intr-un folder al lui, de exemplu c:\hjt, executa HijackThis.exe, bifeaza Don't show this frame again when I startup HijackThis.

Apasa primul buton de sus Do a system scan and save a logfile. Copiaza logul din Notepad si posteaza-l in topicul nou deschis.


Va rog nu postati in acest topic loguri. Discutiile si intrebarile sunt bine venite.

Find.bat: Versiunea 0.5.1, 06.11.2006, 23:01, pentru Windows XP

Attached Files

  • Attached File  find.zip   691bytes   625 downloads

Edited by Daisuke, 22 November 2006 - 21:41.


#2
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Iar pt romanii care primesc mesajul de la romani :),vedeti daca e scris mesajul de langa link in alta limba decat romana si veti sti ca linkul atasat mesajului e virusat.

#3
Passaris25

Passaris25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.11.2006
Asta am si eu, acum vad ca nu imi mai trimite mess aiurea linkuri insa imi tot gaseste kaspersky virusul in calc. I-am dat rebot in safe mode si scan si a sters toate fisierele infectate.
O intrebare: daca am sters regedit.exe si mi-a dat un mesaj ca trb sa introduc cd cu win(pe care il aveam imprumutat :() si i-am dat cancel pe moment, ce fac acum ca nu mai gasesc fisierul sa inteleg ca l-a sters sau l-a inlocuit cu altceva :cursing: ????

Multumesc mult,

#4
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Regedit.exe poate fi reinstala cu CD-ul Windows.

Start --> Run, tasteaza sfc /scannow in Open box si click OK
Atentie ! Exista un spatiu intre sfc si /.

Iti va cere sa introduci CD-ul Windows in CD-ROM drive ca sa puna la loc fisierul sters.

Edited by Daisuke, 05 November 2006 - 17:56.


#5
geoadria

geoadria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.11.2006
nu pot deschide regedit.acolo tre sa ajung nu?PT windows regitry.imi cer scuze daca sunt pisaloaga dar nu m-am intalnit cu asa ceva pana acum si incerc sa scot prostia asta din calc.multumesc

#6
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Daca ai CD original il gasesti in folderul I386. Il copiezi pur si simplu de acolo in C:\Windows si C:\Windows\system32\dllcache\

#7
geoadria

geoadria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.11.2006
nu am cd original,pt ca aici nu ti-l dau ..tot ce am sunt cduri pt backup.ma ajuta??sau tre sa reinstalez winul?multumesc

#8
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Vorbim degeaba aici. Ti-am deschis un topic aici: http://forum.softped...p;#entry2068387

Si iti spusesem sa postezi un log. Daca postezi logul ala (acolo, nu aici) o sa te pot ajuta pentru ca imi da informatii de care am nevoie.

#9
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
O recapitulare

Simplu
Eliminarea se face usor in safe mode cu Kaspersky AV sau cu orice alt AV care poate detecta viermele.

Azi la ora 22 urmatorii AV il puteau detecta si elimina:
Kaspersky
AntiVir
Fortinet
NOD32
Panda

Pentru cei care se descurca singuri:
Fisierele pot fi usor gasite cu find.bat (vezi mai sus) si pot fi sterse toate in safe mode. (How to Start Windows in Safe Mode:
- executabil cu nume format din 8 litere la intamplare
- marime 182 KB (187.222)
- regedit.exe daca are marimea 182 KB e viermele (in folderul C:\Windows si / sau in C:\WINDOWS\system32\dllcache\ )
- regedit.exe original poate fi copiat de pe CD-ul Windows (folderul I386) in cele doua foldere de mai sus

Pentru cei care nu se descurca sau nu au un AV care sa-l elimine
Vezi instructiuni in primul post.

Update la Windows este recomandat. Viermele se foloseste de o vulnerabilitate cunoscuta pentru care exista patch.

E foarte probabil sa apara destul de repede o noua varianta pe care Av-ii sa nu o mai depisteze. Asta de acum, cu toate ca e foarte agresiva, e usor de eliminat si stricaciunile sunt usor de reparat.

Nexus11 said:

Iar pt romanii care primesc mesajul de la romani, vedeti daca e scris mesajul de langa link in alta limba decat romana si veti sti ca linkul atasat mesajului e virusat.

Edited by Daisuke, 06 November 2006 - 23:10.


#10
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005

View PostDaisuke, on Nov 6 2006, 22:50, said:

O recapitulare

Simplu
Eliminarea se face usor in safe mode cu Kaspersky AV sau cu orice alt AV care poate detecta viermele.

Azi la ora 22 urmatorii AV il puteau detecta si elimina:
Kaspersky
AntiVir
Fortinet
NOD32
Panda

Pentru cei care se descurca singuri:
Fisierele pot fi usor gasite cu find.bat (vezi mai sus) si pot fi sterse toate in safe mode. (How to Start Windows in Safe Mode:
- executabil cu nume format din 8 litere la intamplare
- marime 182 KB (187.222)
- regedit.exe daca are marimea 182 KB e viermele (in folderul C:\Windows si / sau in C:\WINDOWS\system32\dllcache\ )
- regedit.exe original poate fi copiat de pe CD-ul Windows (folderul I386) in cele doua foldere de mai sus

Pentru cei care nu se descurca sau nu au un AV care sa-l elimine
Vezi instructiuni in primul post.

Update la Windows este recomandat. Viermele se foloseste de o vulnerabilitate cunoscuta pentru care exista patch.

E foarte probabil sa apara destul de repede o noua varianta pe care Av-ii sa nu o mai depisteze. Asta de acum, cu toate ca e foarte agresiva, e usor de eliminat si stricaciunile sunt usor de reparat.
De ce nu ai adaugat si partea mea :D ca e adevarata.Macar pentru unii dintre utilizatori.Asta asa la protectii pe viitor :)

Edited by Nexus11, 06 November 2006 - 23:01.


#11
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Sorry Nexus11. Am reparat greseala.

#12
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
La lista antivirusilor de ieri se mai adauga azi Sophos.
Troj/Bckdr-PNO: http://www.sophos.co...ojbckdrpno.html

In mod curios Bitdefender nu-l recunoaste. Somn usor Softwin :coolspeak: .

[later]
OMG, mi-a luat ceva timp sa descopar cum se trimit virusi la bitdefender. De unde sa-mi dea prin cap ca pe romaneste actiunea asta se cheama "Inscrieri de virusi" si ca trebuie sa caut la "Date de contact".

Et voilà, sper ca am reusit sa inscriu un virus din carantina. Noroc ca mi-a dat prin cap sa fac click dreapta ca sa dau de meniul cu "Add".

[\later]

Edited by Daisuke, 08 November 2006 - 00:16.


#13
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
BD detecteaza de azi dimineata viermele.

#14
Georgek8

Georgek8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.02.2007
Ajutati ma si pe mine pls...am lasat pe cineva la comp sa stea pe mess si m-am trezit cu viermele asta  SOHANAD.NAF ...Cred ca este o versiune mai noua decat sohanad.o pt ca am incercat  2 chestii din topic : am intrat in safe si am scanat cu nod32 si nu mi a gasit nimic ... si am inercat sa copii regedit. de pe cd cu windows  dar nu mai am "run" in start (nu merge nici ctrl+alt+delete)  .....cand deschid intenet explorer ma directeaza spre un site si antivirusul imi gaseste virusu dar nu poate decat sa l mute in carantina .......NU MAI STIU CE SA INCERC PLS HELP !!!!!!!!!!!

#15
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
posteaza un log hijackthis! detalii : http://forum.softped...howtopic=350515 .

LE am gasit solutie pentru task manager : http://www.askvg.com...2003-and-vista/
vezi punctul 14 numai ca pui valoarea 0 in loc de 1 .

Edited by RaZooR, 05 April 2008 - 15:56.


#16
r4du-m4a1

r4du-m4a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 12.01.2008
Scuza-ma RaZooR dar omu' a avut problema acum 1 an , probabil a scapat de ea..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate