Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Muzica lautareasca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#19
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
In general imi plac toti.
Ca tot ai adus vorba, cum se cheama cantecul care are refrenul :
"Vrei sa ne-ntalnim sambata seara/Intr-o carciumioara la sosea "
Il canta Jean Moscopol?
Dar pe "Iubesc femeia, de dor nebuna/ Femeia bruna, cu ochi negri, de foc..."?
Din pacate nu am prea multe melodii de genul asta.

#20
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
As vrea intr-o seara sa ne intalnim
Dar nu stiu cand e mai bine sa iesim
Lunea
Martea
Miercurea
Joi
Vineri

Si daca ne-o place stam pana in zori de zi........

Vrei sa ne intalnim sambatara seara
Intr-o carciumioara la sosea
Unde canta un pian si o vioara
SI unde nu ne vede nimenea....

EXTRAORDINAR!


Celalat e Cristian Vasile - Iubesc femeia

#21
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Recomand Gion cu a lui piesa "Adio, doamna"

Adio doamna, in sufletu-mi de atata plans indoliat
Acum e toamna,
Adio doamna, voi rataci de-acum de dor infrigurat
In trista toamna...

Super piesa.

#22
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Am cautat melodiile astea de am innebunit, stiu ca le am, dar nu mai dau de ele. :confuzzled:
Anul trecut, cand am facut rost de ele, a fost o perioada cand le fredonam in fiecare zi. :)

LE : As vrea sa-mi fac o colectie cu tangouri vechi romanesti. Adio doamna e romanta sau ce?
Iarta-mi nestiinta.

Edited by Laberta, 05 November 2006 - 18:08.


#23
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Romanta. Daca nu o gasesti ti-o pot da eu.
Cauta si Picaturi de Untdelemn. Absolut deosebita.

#24
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Incerc sa le caut. Daca nu le gasesc, sper sa nu ma refuzi.

#25
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006

 Laberta, on Nov 5 2006, 18:22, said:

Incerc sa le caut. Daca nu le gasesc, sper sa nu ma refuzi.
Cauta si Radu mamii, radule dar cantata de Maria Lataretu. DUpa mine, Lataretu precum si Tanase si-au pus amprenta si chiar indraznesc sa spun ca au scris istoria muzicii populare alaturi de artisti romani. Nu conteaza domnilor si doamnelor etnia atata vreme cat poti sa pui atata pasiune in muzica. Nu am sa apreciez pe lumea asta decat artistii care pot face inima sa bata si sufletul sa cante. Pe al meu au reusit :)

Attached File  maria_lataretu.jpg   14.38K   58 downloads

Edited by Parapluies, 05 November 2006 - 18:29.


#26
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
"De multe ori, spunand ca Maria Lataretu a fost o interpreta a cantecului popular, spunem prea putin, sau poate chiar gresim. Si, incercand sa explicam acest lucru explicam in mod firesc si de ce ocupa ea un loc aparte in sufletul ascultatorilor, de ceeste, poate, de neantalnit si de neantrecut. Pentru ca ea nu s-a rezumat a fi numai purtator de cantece, numai un intermediar in drumul folclorului de la fauritorii lui la public, pentru ca, aidoma creatorului popular, ea a preluat melodiile de pe meleagurile natale, imbogatindu-le prin interpretare cu noi valente.
            Cantecul lung oltenesc, cantecele haiducesti, hore si mai ales sarbe, celebrele sarbe oltenesti, cantecele Mariei Lataretu poarta cu ele dorul si dragostea, codrul si florile. De ce le indragim? Poate pentru ca, ascultandu-le, ne regasim in ele, cu bucuriile, cu dorurile noastre..."

                                                                                           Marioara Murarescu

            "Am invatat la doua scoli - una dincoace de Gilort, iar cealalta dincolo de Gilort, la scoala Mariei Lataretu. Pot sa spun ca adevaratul meu profesor de muzica a fost Maria Lataretu. Era o nespusa placere sa o vezi cantand, nuantand anticipativ nu numai din ochi, ci cu toata expresia fetei meandrele sufletesti ale creatiilor sale, de la cele mai simple pana la cele mai subtile.
            M-am straduit toata viata sa-i fiu demna urmasa. Acesta a fost indemnul profesoarei mele si nu m-am abatut niciodata de la drumurile Gorjului. Ii pastrez o aleasa pretuire si recunostinta."

                                                                                           Maria Ciobanu

            "Nobletea si generozitatea inimii cantate in melodiile pe care le-a creat cu o usurinta rara Maria Lataretu, nu au fost produsul fanteziei, ci exclamari ale propriei sale fiinte dominata de o nepotolita multumire si de un neastampar nostalgic. Fiecare cantec creat de ea, a fost inainte de toate o confidenta, o spovedanie in care o vedem rascolindu-si adancurile inimii sale, zbuciumul ca si incantarile, regretele cat si aspiratiile traite de ea. Si daca vremea ori moda poate sa treaca peste cantecele Mariei Lataretu, traditia insa in care s-au intiparit pentru totdeauna, face ca ele sa nu poata fi uitate niciodata."

                                                                                           Maria Cornescu

            "De mica am iubit cantecele Mariei Lataretu. A fost pentru mine in permanenta o pilda vie si un exemplu de urmat. Voi incerca sa-i urmez exemplul si din vastul ei repertoriu sa-mi aleg cantecele care sa aduca aminte de aceea care a fost marea cantareata MARIA LATARETU"

                                                                                           Maria Apostol

#27
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Nu stiu daca am ascultat ceva de Maria Lataretu.
Imi place mult Ioana Radu, cu vocea ei grava, mai ales "Mai vino seara pe la noi, Ionele, draga"
Iar de Maria Tanase, nici nu mai vorbim. Tin mult la cantecul "Am iubit si-am sa iubesc" cu refrenul
Haida-haida, de trei ori
Ca-ti miroase gura flori
Si buzele-a micsunele
Moare neica dupa ele

#28
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
@Laberta, daca nu ai ascultat Maria Lataretu nu ai ascultat prea mult. Incearca sa o asulti, are o voce atat de calda si de limpede, incat, ascultand-o nu pot sa nu-mi aduc mainte de copilarie, de bunicii mei, de anii ce-au trecut, de simplitatea omului de la tara, de casetofonul ce ne canta in fiecare zi o romanta, de zambetul oamenilor cand o ascultau pe Lataretu sau pe Radu, de fosnetul frunzelor, de rosia si bucata de sunca ce le mancam plimbandu-ma prin vie. Pacat ca s-au dus.

#29
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Spre rusinea mea. Ai reusit sa redai nostalgia pe care o simtim de fiecare data
cand ascultam o melodie veche, draga noua. Ne revin in minte oamenii si locurile pe care le-am iubit
Cum am ajuns!  :)

#30
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006

 Laberta, on Nov 5 2006, 19:16, said:

Spre rusinea mea. Ai reusit sa redai nostalgia pe care o simtim de fiecare data
cand ascultam o melodie veche, draga noua. Ne revin in minte oamenii si locurile pe care le-am iubit
Cum am ajuns!  :)
Am ajuns sa ascultam trance, dance, house. :D
Spre bucuria mea, nu sunt ca generatia asta noua, ma simt bine in pielea mea si imi ascult muzica ce-mi incanta sufletul. Spre exemplu, acum, nu ma pot dezlipi de Maria Lataretu. Chiar daca afara este intuneric si frig, aici in lumea mea, este muzica, cant, batai de inimi si raset de copil. Imi revad copilaria, nucul sub care mancam cand eram carat la munca campului precum si cocosul meu favorit "Dondonel"  :D . L-au taiat parintii, l-am mancat cu totii si cand am aflat ce s-a intamplat cu el am plans o zi intreaga.  :confuzzled:

#31
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Si cand te duci cu prietenii la chefuri ce faci?
E bine sa avem momente de reverie, de aduceri-aminte, dar prea multa nostalgie strica.
Ia mai pune tu un DJ Aligator sau un Silver ! :D

#32
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Raman fidel muzicii de suflet. Ascult orice, manele, house, dance, tango, vals. Aici am vrut sa vorbesc doar despre muzica lautareasca si inevitabil am facut si ceva pasi spre alt gen de muzica. Important este sa asculti muzica care iti spune ceva. Urasc idiotii care asculta un gen de muzica pentru ca este cool sau la moda. Sa nu mai vorbesc de aia care asculta o melodie fara sa inteleaga limba. :death:

Edited by Parapluies, 05 November 2006 - 19:47.


#33
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Sa inteleg ca nu-ti place muzica simfonica?Apreciezi numai poezia, sunetul nu?
Sunt off topic total

#34
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006

 Laberta, on Nov 5 2006, 20:18, said:

Sa inteleg ca nu-ti place muzica simfonica?Apreciezi numai poezia, sunetul nu?
Sunt off topic total
Muzica simfonica nu o gust total. Sunt cateva compozitii care imi plac dar in general ai ghicit. Imi place Tudor Gheorghe, Aurel Tamas, Mireille Mathieu, Edith Piaf. :)

#35
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Acum inteleg de unde vine nick-ul tau.
Tudor Gheorghe... :inlove:
Tot oltenii sunt cei mai buni!

#36
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Nu neparat, muzica banateana este foarte apreciata, graiul moldovinesc la fel, dobrogenele sunt gustate de asemenea...
As spune ca muzica populara precum si cea lautareasca ne-au format ca popor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate