Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#685
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - The Folklore Museum

Dispus in Teatrul roman, inclus in pretul biletului pentru acesta.

Attached Files



#686
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Odeonul

Dispus langa Teatrul roman, inclus in pretul biletului pentru acesta.

Attached Files


Edited by zuv, 24 March 2023 - 23:38.


#687
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Citadela

Ma rog, ce-a mai ramas din ea. Adica, nu foarte mult.

Attached Files



#688
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Citadela-Muzeul de arheologie

Attached Files



#689
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Panorama orasului vazuta din Citadelă

Un argument in plus pentru a urca pana aici. E, probabil, singurul punct, accesibil tuturor, care ofera o panorama de 360 de grade a orasului.
Ammanul e un oras cenusiu sau, ma rog, ocru. Oamenii astia nu par sa stie de existenta altor culori. Rareori gasesti o alta culoare care sa sparga monotomia. Cate un graffiti pe ici, pe colo, in rest, acelasi aer trist. Chiar si cladirile noi, din zona noua a orasului, au aceesi culoare trista. Orasul pare o multiplicare de n ori a aceleiasi cladiri. Arhitectura, de asemeni, pare sa nu se studieze in tara asta. Cladirile cu arhitectura deosebita sunt la fel de des intalnite ca florile in desert.
Orasul e imens ca suprafata, si din avion e greu sa-i vezi capetele. Are (conform Wiki) o suprafata de 1,680 km2 la o populatie de "doar" 4 milioane de locuitori. Spre comparatie, Bucurestiul, cu o populatie aproximativ la jumatate, are o suprafata de doar 239 km², de vreo 7 ori mai mica.
Plimbarea prin oras e ca un traseu de montagne-russe, orasul e un permanent urcus si coboras. Strazile principale sunt interconectate de o multime de stradute si scari foarte abrupte. Cred ca doar in Malta am mai vazut strazi atat de abrupte, la coborare te rogi sa tina franele.
Mizeria e omniprezenta pe strazi, mai ales in zona veche a orasului. Aglomeratia, la fel, pana spre miezul noptii. Magazinele din zona veche incep sa se inchida pe la 22:00 insa unele tin deschis pana spre 00:00.

Attached Files


Edited by zuv, 28 March 2023 - 14:02.


#690
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Mda, iordanienii se mandresc cu a lor capitala Amman, care inseamna "orasul alb".
https://jordanperfec...mman-white-city

Daca prinzi alta lumina, este posibil sa se apropie de aceasta denumire, insa jegul si miresmele raman aceleasi Posted Image

Attached Files



#691
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 metalactual, on 28 martie 2023 - 17:09, said:

Mda, iordanienii se mandresc cu a lor capitala Amman, care inseamna "orasul alb".
https://jordanperfec...mman-white-city

Daca prinzi alta lumina, este posibil sa se apropie de aceasta denumire, insa jegul si miresmele raman aceleasi Posted Image
E drept ca in ziua cu pricina era cam intunecat, insa nici in zilele insorite nu se schimba fundamental culoarea. Daca ala-i alb, in viziunea lor, atunci ala din insulele grecesti ce-o mai fi?!

#692
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Wild Jordan Center

Un loc unde poti lua masa avand ca bonus o priveliste frumoasa! Si au si bere Posted Image !

Attached Files



#693
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

 zuv, on 28 martie 2023 - 19:07, said:

Daca ala-i alb, in viziunea lor, atunci ala din insulele grecesti ce-o mai fi?!

Sincer? Nu cred ca bastinasii sunt prea interesati de insulele grecesti si culoare alba a caselor Posted Image

Pozele mele sunt facute cu aprox o ora si ceva inainte de apus, poate in mijlocul verii, la miezul zilei, soarele sa fie reflectat mai bine, cine stie...poate in vechime orasul parea "alb" fata de jegul zonei. Sunt si multi refugiati sirieni, din Cisiordania (si pe acolo zonele/orasele sunt similare la culori si miresme/haos), e greu intr-o tara aproape ca o pustie. Au 8 milioane de vizitatori pe an, iar in Romania unde este plin de verdeata, ape, rauri, lacuri, pamanturi grase, dealuri inverzite, munti impaduriti (ce a scapat din ecocidul austriac), intra 3 milioane si ceva.

#694
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Moscheea King Abdullah I

Relativ noua.E singura moschee din Amman in care pot intra si cei ce alta religie decat cea musulmana. Anterior vizitei, gasisem pe net ca s-ar plati o taxa de intrare de 2JOD. Nu mi-a cerut nimeni nimic, nici n-am intalnit ceva gen casa de bilete. Accesul pentru turisti se face printr-un mic bazar situat in curtea interioara a moscheei.
I se mai spune si Moscheea albastra insa e departe de frumusetea celei omonime, din Istanbul.

Attached Files



#695
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Parliamentary Life museum

Initial, nu era nici macar pe lista extinsa a obiectivelor de vizitat. Insa, intrucat ploua marunt, am fost nevoit sa spun ca GPS-ul: reconfigurez. Am dat peste el din intamplare si, sperand ca ploaia se va opri, am decis sa intru. M-am impins in usi...inchis. Cand ma pregateam sa plec, de nicaieri, a aparut o cadână, cu infatisare europeana sub vălul musulman ce-i acoperea (partial) capul. Am aflat ca muzeul e pe cale sa se inchida, in 10 minute (deci, era deschis?!Posted Image ) dar, daca vreau sa intru, sunt bine-venit. Si, uite-asa, am aflat toata istoria vietii politice din Iordania (inclusiv despre faptul ca femeile din Iordania participa la viata politica)+ istoria Casei Regale Iordaniene. Se parea ca doamnei ii placea ce face, nu s-a grabit o clipa sa scape de vizitator, a pus patos in speech, mai ales cand a venit vorba despre actualul rege si calitatile sale. Cele 10 minute pana la inchidere s-au facut vreo 30.
Cladirea unde se afla muzeul a adapostit primul legislativ iordanian.

Attached Files


Edited by zuv, 02 April 2023 - 16:46.


#696
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.01.2013
@zuv: o sa ajung si eu la sfarsitul luni. Pentru bani cum ai procedat ? In Wadi Rum si Wadi Musai cum ai procedat ?

#697
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

 Nefertiti_02, on 01 februarie 2023 - 20:41, said:

 zuv, on 22 martie 2023 - 12:58, said:



Admirabile prezentari....
Ma bucur ca oamenii descopera ca Iordania este putin altfel decat tarile islamice din jur
Si felicitari pentru bogatia informatilor.

#698
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 mparvu, on 02 aprilie 2023 - 21:15, said:

Pentru bani cum ai procedat ?
Mai mult decat am spus in postul #680, nu stiu ce sa spun. Iei cu tine dolari (cu astia poti plati direct in unele locuri), eventual euro si schimbi acolo. In Amman se mai plateste si cu card, insa nu peste tot.

 mparvu, on 02 aprilie 2023 - 21:15, said:

In Wadi Rum si Wadi Musai cum ai procedat ?
In Wadi Rum nu am fost. Nu pot sa spun ca e in topul preferintelor mele si era si departe de Amman, locul unde am avut cazare. Nu merita timpul pierdut pe drum, din punctul meu de vedere. Poate alta data, venind din Aqaba sau Eilat.
Pentru Petra, ca banuiesc ca asta te intereseaza, am inchiriat masina cu sofer, 150 JOD, plecat la 5:30 din Amman, intors seara.

 vio69c, on 02 aprilie 2023 - 21:35, said:

Admirabile prezentari....
Si felicitari pentru bogatia informatilor.
Posted Image Posted Image

Edited by zuv, 02 April 2023 - 22:33.


#699
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Abdullah II bin Al-Hussein, regele actual al Iordaniei este scolit in UK, daca nu il vezi la fata nu il dibuiesti usor dupa accent cand gavareste in engleza, a implementat o alta viziune intr-o tara araba. Este si custodele "locurilor sfinte" din Ierusalim, se trage din linie directa din ceea ce ei numesc "profetul" Mahomed, e un tip "deschis". Are multa publicitate pozitiva, personal sunt mai reticent. Pacat ca jegul nu a reusit sa il indeparteze din tara. Jegul/gunoiul produs de catre supusii sai...in rest are multe pe cap, vecinii lui de la vest au grija sa nu se plictiseasca Posted Image

#700
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - The Jordan Museum

Attached Files



#701
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Souk Al-Sukar

Attached Files



#702
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Amman - Biserica ortodoxă coptă

Situată chiar peste drum de moscheea King Abdullah I. În ultima poză, în plan îndepărtat, se vede clopotnița bisericii grecești.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate