Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#577
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai zboara.
Vezi la Royal J ( desi nu cred) sau companiile turcesti.

Oricum preturile spre Amman sunt mari cam din orice directie...

#578
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Zborul de la RJ era operat tot de Tarom...
Ramane varianta cu orice pana in Israel si apoi overland... :-)

Edited by coco$u, 18 October 2016 - 02:18.


#579
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Multumesc, am aflat acum ca Taromul a renuntat la zborul de Amman; no problem, nu era pentru mine, niste prieteni ar fi vrut sa mearga acolo, la recomandarea mea, dar daca nu mai e zbor, au schimbat planul...

#580
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Buna tuturor, poate stiti sau nu dar de ceva vreme Wizz-ul a introdus cursa Bucuresti-Eilat. Biletele sunt puse in vanzare, cursa opereaza din sfarsit de octombrie pana in Martie, deocamdata. Acum as avea ceva intrebari pentru cei ce au fost de curand;

dupa cautari multiple si discutii cu diversi  ( multam Imperator) am aflat asta

pentru retur taxa viza cand intri pe la Aqaba trebuie sa indeplinesti ceva conditii, insa ce stiti despre JordanPass?
vad ca are unele facilitari insa nu sunt sigura daca merita sau nu, deci a folosit cineva?

Eu plec in Noiembrie, asa ca orice vesti proaspete imi vor prinde extrem de bine.
Multam

Edited by roth, 15 August 2017 - 21:36.


#581
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Am cumparat si eu bilete la Eilat, fiind foarte ieftine si acum stau si analizez daca sa fac cele 3,5 zile Iordania, sau 1,5 zile  Eilat si 2 Iordania.... Foarte scump tot ce gasesc, informatii foarte putine, noroc ca am dat putin pe biletele la avion daca cumva ma razgandesc....Eu sper pana in decembrie sa pun la cale un plan si cand trag linie sa nu depasesc bugetul din vacanta de vara de 2 saptamani Posted Image
Ma intereseaza cum pot primi banii de viza inapoi si daca ei sunt in dinari, ce fac eu cu ei la iesirea din tara? Ca la schimb am inteles ca e foarte dezavantajos...Pentru 2 zile sa inchiriez masina sau cu taxi si autobuz? As cumpara excursie organizata la Petra, dar as incerca si singura, dar  info sunt foarte putine.Toate info le-am gasit cu cei care ajung in Iordania prin Amman.

Multumesc!

Edited by alipiticot, 27 October 2017 - 07:56.


#582
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Se poate intra in Iordania prin Aqaba din Eilat ? Inteleg ca nu se plãtește viza daca intru pe acolo. Plãnuiesc sa stau vreo 2 nopți in Wadi Musa si 1 noapte in desert la un camping mai de lux dupa care sa revin in Israel.

#583
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Pe la Eilat-Aqaba se poate intra, ca roman, doar daca:
1. faci parte diintr-un grup organizat de o agentie iordaniana, sau
2. intri pe cont propriu dar ai deja cumparat Jordan Pass
www.jordanpass.jo

#584
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Recent, Ryanair a introdus cursa directa Bucuresti - Amman, cu incepere din Octombrie. Cele mai mici preturi ar fi pe la 76E dus-intors.
Acum stau sa ma gandesc daca sa imi cumpar zbor direct buc - amman, sau sa iau pana in Eilat, si de acolo sa trec in Iordania, pe la Aqaba. Cum e mai avantajos?
Daca nu am acel Jordan Pass, platesc mai mult la intrarea in Petra?

l.e. vad ca din Martie, se renunta la cursa spre Eilat (wizzair). Deci, ramane Ryanair-ul cu preturi chiar ok :)

Edited by Talkabout, 22 February 2018 - 14:10.


#585
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

View PostTalkabout, on 22 februarie 2018 - 14:07, said:

Recent, Ryanair a introdus cursa directa Bucuresti - Amman, cu incepere din Octombrie. Cele mai mici preturi ar fi pe la 76E dus-intors.
Acum stau sa ma gandesc daca sa imi cumpar zbor direct buc - amman, sau sa iau pana in Eilat, si de acolo sa trec in Iordania, pe la Aqaba. Cum e mai avantajos?
Daca nu am acel Jordan Pass, platesc mai mult la intrarea in Petra?

l.e. vad ca din Martie, se renunta la cursa spre Eilat (wizzair). Deci, ramane Ryanair-ul cu preturi chiar ok Posted Image

Biletele incep de pe 30 oct, deci cam prin noiembrie mai bine zis.:)
Cu Jordan Pass obtii o reducere cam de 30 euro daca vizitezi si Petra si desertul.

#586
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostTalkabout, on 22 februarie 2018 - 14:07, said:

Daca nu am acel Jordan Pass, platesc mai mult la intrarea in Petra?

Jordan Pass iti asigura viza gratuit si intrarea la multe obiective turistice, inclusiv Petra.
Daca nu ai Jordan Pass si mergi pe cont propriu (fara agentie) trebuie sa platesti viza.
Doar din costul vizei (40 JOD) si al intrarii la Petra (50-55-60 JOD) si deja ai depasit pretul Jordan Pass (70-75-80 JOD). Celelalte obective sunt un super bonus.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 23 February 2018 - 13:57.


#587
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Jordan pass-ul ala luat pe o zi? Pai mai bine platesc intrarea la Petra o zi, care e cam 50E, decat sa mai dau bani si pe jordan pass :)

#588
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostTalkabout, on 22 februarie 2018 - 14:07, said:

Acum stau sa ma gandesc daca sa imi cumpar zbor direct buc - amman, sau sa iau pana in Eilat, si de acolo sa trec in Iordania, pe la Aqaba. Cum e mai avantajos?

Pe la Aqaba nu poti intra pe cont propriu in Iordania fara Jordan Pass.
La costuri adauga si taxa de iesire terestra din Israel (peste 100 NIS).

View PostTalkabout, on 23 februarie 2018 - 13:57, said:

Jordan pass-ul ala luat pe o zi? Pai mai bine platesc intrarea la Petra o zi, care e cam 50E, decat sa mai dau bani si pe jordan pass Posted Image

Viza, omule, viza, tu nu citesti?
Iar 50 JOD, biletul pe o zi, sunt cam 57 euro

#589
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Buna, am recitit ceva pagini in urma si nu am gasit nici o informatie ajutatoare la dilema mea.
Inainte sa cer cred ca e corect sa dau/ofer ceva si am sa  apun din experienta mea din Noiembrie 2017. Grup de 4 persoane, aterizare pe Eilat cu ora schimbata la zbor ceea ce a dus la o noapte de cazare si un cost in plus cam asa:
transfer aeroport --oras 21 nis dar nu ai bancomat in aeroport, Iar  casa de schimb percepe un comision fix de 13 nis. tu  daca esti grabit si nu vrei sa schimbi mai multi bani iei o leapsa foarte mare, cursul nefiind nici el cel mai prietenos. Nu stiu ce sfat sa dau pentru asta decat sa luati din tara ...cica se poate totusi un minim de 50 nis sa fie de prima necesitate. Cazarea a fost si ea 280 lei o dubla la 200m de mare, fara mic dejun sau altceva, decenta camera, curatenie in limita bunului simt. 25USD taxa iesire din Israel terestru si 10 euro taxi pana la punctul vamal, plus cei 21 nis pt retur aeroport. La un calcul simplu reiese ca este mult mai oki zborul cu Ryanair direct pe Amman decat toata tevatura asta , in ideea ca vrei strict Iordania.
Am avut Pass si a meritat, ai obiectivele incluse si viza free daca :stai mai mult de 3 nopti in Iordania, daca folosest si serviciile unei agentii si mai scrie acolo una/alta
eu le-am avut pe toate bifate, am stat 4 zile/3 nopti, am avut ghid si spun ca a meritat fiecare ban dat, nu au fost mai multi ca in alte tari
cazare 30/40 euro loc in dubla cu mic dejun, net, curat,  In desert pentru 40 euro am sta intr-un camp de un lux ce bate multe hoteluri, e drept ca eu daca vreau sa vad ceva pot dormii si pe un pres, nu conteaza foarte tare, de aceea preciez daca am o cazare decenta ( baie si lenjerie curata).

Am deja planul pt noiembrie acest an dar cineva a pus o intrebare la care nu am raspuns
Se poate lua ceva bautura din aeroportul Amman, din duty free? Avem mai multi sarbatoriti si ..asta este. Eu care beau ceai si lapte ridic din umeri fiindca  nu am raspuns.
Va rog daca stiti dati-mi si mie veste, oricum pana in Noiembrie e timp .

Calatori minunate.

#590
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postroth, on 25 februarie 2018 - 20:54, said:

In desert pentru 40 euro am sta intr-un camp de un lux ce bate multe hoteluri, e drept ca eu daca vreau sa vad ceva pot dormii si pe un pres, nu conteaza foarte tare, de aceea preciez daca am o cazare decenta ( baie si lenjerie curata).
La ce campsite ati stat in Wadi Rum?

Eu am luat bilete la Ryan Air , pentru 4 zile (30 oct- 3 noiembrie), si ma gandeam la 2 nopti Petra, una Wadi Rum si una Amman. As dor,i de la cei care au vizitat Iordania, sfaturi in legatura cu urmatoarele aspecte:
1. In prima zi trebuie sa facem transferul aeroport (aterizare la 11) - Petra.  Ce varianta de transfer as avea in afara masinii inchiriate? Are loc o sesiune de baie scurta la Marea Moarta?
2. As dori sa  vad si Mujib Nature Rezerve, dar nu stiu cat dureaza un traseu si nu stiu sa inot! A fost cineva, cat de greu e traseul?
3. Ce e mai interesant de vazut pe traseul Wadi Rum - Amman, fara ca opririle sa fie prea lungi?
4. La intrarea in Wadi Rum, ce se intampla cu bagajele, se lasa undeva sau sunt luate in desert, la campsite? In afara de plimbarea cu jeep-ul, ce altceva se mai viziteaza sau face, in desert?
5. Cateva sugestii pentru transferurile mentionate (aeroport-Petra, Petra-Wadi Rum, Wadi Rum-Amman), ca si orice alt sfat ,  sunt binevenite!
Multumiri anticipate.

Edited by nickro, 25 February 2018 - 23:23.


#591
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View Postnickro, on 25 februarie 2018 - 23:01, said:

La ce campsite ati stat in Wadi Rum?

Eu am luat bilete la Ryan Air , pentru 4 zile (30 oct- 3 noiembrie), si ma gandeam la 2 nopti Petra, una Wadi Rum si una Amman. As dor,i de la cei care au vizitat Iordania, sfaturi in legatura cu urmatoarele aspecte:
1. In prima zi trebuie sa facem transferul aeroport (aterizare la 11) - Petra.  Ce varianta de transfer as avea in afara masinii inchiriate? Are loc o sesiune de baie scurta la Marea Moarta?
2. As dori sa  vad si Mujib Nature Rezerve, dar nu stiu cat dureaza un traseu si nu stiu sa inot! A fost cineva, cat de greu e traseul?
3. Ce e mai interesant de vazut pe traseul Wadi Rum - Amman, fara ca opririle sa fie prea lungi?
4. La intrarea in Wadi Rum, ce se intampla cu bagajele, se lasa undeva sau sunt luate in desert, la campsite? In afara de plimbarea cu jeep-ul, ce altceva se mai viziteaza sau face, in desert?
5. Cateva sugestii pentru transferurile mentionate (aeroport-Petra, Petra-Wadi Rum, Wadi Rum-Amman), ca si orice alt sfat ,  sunt binevenite!
Multumiri anticipate.

1. Daca iei un transfer cu o firma specializata e mai greu sa te astepte sa faci baie la MM. Mai bine cu masina inchiriata. Ajungi ok la MM pentru o baie dar de acolo la Petra mai ai vreo 3 ore de mers
https://www.google.r...16354!3e0?hl=en
2. n-am fost, scuze, nu pot raspunde
3. nimic, inafara de "spinarile de magar" la care trebuie sa fii atent sa nu-ti bulesti masina. Te poti opri in Madaba, la mozaicul de la biserica Sf.Gheorghe, reprezentand orientul mijlociu sau, cu un mic ocol, la castelul cruciat de la Kerak
4. daca ai cazare peste noapte, bagajele se iau cu tine. Se mai pot face plimbari cu camila, trekking sau plimbari cu balonul (scumpe).
5. masina inchiriata iti ofera libertate de miscare, preturile sunt ultradecente, benzina e ieftina. Eu personal am inchiriat si am fost multumit de montecar.com, direct de pe site-ul lor

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 26 February 2018 - 02:32.


#592
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnickro, on 25 februarie 2018 - 23:01, said:

La ce campsite ati stat in Wadi Rum?

Eu am luat bilete la Ryan Air , pentru 4 zile (30 oct- 3 noiembrie), si ma gandeam la 2 nopti Petra, una Wadi Rum si una Amman.

Si noi tot intre 30 oct - 3 nov. mergem, si avem in mare cam acelasi plan. Poate ne gasim pe acolo, sau chiar sa iesim mai ieftin la transport Posted Image

Edited by Talkabout, 26 February 2018 - 10:01.


#593
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006

View Postlumea_e_un_sat_mic, on 23 februarie 2018 - 14:02, said:

Viza, omule, viza, tu nu citesti?
Iar 50 JOD, biletul pe o zi, sunt cam 57 euro
Bun, deci ca sa inteleg: daca ai jordan pass si vrei sa intri din israel in Iordania, nu mai platesti viza.
Bun, dar daca am jordan pass luat de pe net (si printat), in momentul cand ajung din RO in Iordania, mai am nevoie de viza sau nu? Adica jordan pass ala tine loc de viza? Asta nu inteleg

Edited by Talkabout, 26 February 2018 - 10:49.


#594
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Nu conteaza pe unde intri in Iordania. Daca la punctul respectiv de frontiera poti obtine viza on arrival atunci da, jordan pass-ul printat te scuteste sa mai platesti viza.
Asta se aplica:
- la intrarile aeriene
- la intrarile terestre dinspre Israel de la Sheikh Hussein Bridge (Beit She'an) si Arava (Aqaba). Pe la trecerea de mijloc - King Hussein bridge - nu se da viza on arrival (pe aici se intra doar cu viza luata anterior de la ambasada, dar ambasadele nu te scutesc de plata vizei daca ai Jordan pass)

Sper ca acum e clar.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 26 February 2018 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate