Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#37
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
craisorule, si cum aflam si noi daca e sau nu?

#38
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 DeathRipple, on Jul 24 2007, 10:43, said:

are promotie taromu'? uite ca suna interesant...poate dau marocu' pe iordania pt moment, ca si-asa nu gasesc oameni cu care sa merg. unde aflu mai multe detalii?
Cum ziceam, de 3 ani incoace in feb - mar, Taromul face promotii... Acum nu bag mana in foc sa se intample si la anul, dar banuiesc ca da... anul asta au fost imitati de CSA care dadea 1 bilet gratuit la 1 bilet cumparat...

#39
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
hmm...as putea da doua sapt de maroc pe una de iordania si una de egipt...

#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 DeathRipple, on Jul 24 2007, 15:48, said:

hmm...as putea da doua sapt de maroc pe una de iordania si una de egipt...
O saptamana in Iordania e OK, dar o saptamana in Egipt... ce sa faci mai intai si mai intai ?

#41
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu stiu, era o parere, pt ca nu mi-am facut temele pt zona asta. oricum, la egipteni ma intereseaza exclusiv istoria, mai mult in sud, regii nubiei, aswan...nu vreau altceva. eventual muzeul din cairo, dar banuiesc ca londra ii face o concurenta serioasa la acest capitol. sau na, londra o saptamana, poate au oferte si acolo :)

#42
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007

 DeathRipple, on Jul 24 2007, 17:00, said:

nu stiu, era o parere, pt ca nu mi-am facut temele pt zona asta. oricum, la egipteni ma intereseaza exclusiv istoria, mai mult in sud, regii nubiei, aswan...nu vreau altceva. eventual muzeul din cairo, dar banuiesc ca londra ii face o concurenta serioasa la acest capitol. sau na, londra o saptamana, poate au oferte si acolo :)

pai tre sa aflam cumva
deci merge cineva sau ce
spuneti ceva concret

#43
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 DeathRipple, on Jul 24 2007, 18:00, said:

nu stiu, era o parere, pt ca nu mi-am facut temele pt zona asta. oricum, la egipteni ma intereseaza exclusiv istoria, mai mult in sud, regii nubiei, aswan...nu vreau altceva. eventual muzeul din cairo, dar banuiesc ca londra ii face o concurenta serioasa la acest capitol. sau na, londra o saptamana, poate au oferte si acolo :)
In 2000, am fost in Egipt si Iordania vreo 4 saptamani.
Traseul a fost: Cairo (cu tot cu Piramide, zona copt, muzeu egiptean, sufi dancing - absolut incredibil, Piramidele cele vechi de la Saqqara, etc, etc). Tren de noapte spre Aswan unde am fost cu feluca, marea hidrocentrala Nasser, templul de la Kalabsha, zona nubiana, cataracta. De la Aswan la Luxor cu autobuzul si stopuri la templele de la Edfu, Esna si Kom Ombo. Din Luxor - Valea Regilor, Ramseseum, templul lui Hatshepsut, Karnak, Luxor. Din Luxor am luat autobuzul spre Hurghada pentru vreo 2 zile de plaja. De acolo, ferry la Sharm de unde am luat un taxi la Manastirea Sf. Ecaterina, de pe la anul 500, are statut de extra-teritorialitate (este parte a Imperiului Bizantin). Am negociat cu beduinii de origine romana de acolo, am luat o camila si apoi am urcat pe jos pana pe varful Moise (Musa Jebel) unde am dormit sub cerul liber pentru un apus superb si un rasarit ca pe stadion de popor. Apoi vreo 2 - 3 zile de chill out la Nuweiba, ferry spre Aqaba de unde cu ajutorul unor calugarite catolice am facut rost de taxiruri spre Wadi Musa - langa Petra. Vizitat Petra 2 zile, apoi microbuz spre Amman, vizitat castelele desertului cu un taxi impartit cu niste danezi si in fine acasa...

#44
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
dupa cum ziceam...tu ai nevoie de o bere :)

#45
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 DeathRipple, on Jul 25 2007, 09:20, said:

dupa cum ziceam...tu ai nevoie de o bere :)
Chiar de mai multe...

#46
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Imperator, on Jul 25 2007, 11:48, said:

Chiar de mai multe...
Mai ales pe caldurile astea...

#47
florin1974

florin1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.05.2007
maine  plec in iordania si stau o saptamana
postati intrebarile si sapt viitoare cand ma intorc va raspund

#48
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
prin agentie sau de capu' tau? ce temperaturi sunt acolo in perioada asta? costuri estimate?

#49
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007

 DeathRipple, on Jul 25 2007, 17:33, said:

prin agentie sau de capu' tau? ce temperaturi sunt acolo in perioada asta? costuri estimate?


si eu vreau sa stiu
da totusi nam primit raspuns
mere vreunu mai prin noiembire sau pe la anu???????????

temperaturi sunt mai mici ca la noi vreo 35 grade
la bilete de la vreo 300 in sus depinde de unde vrei sa iei

dati mi un private msg  care are vreun gand sa viziteze iordania

Edited by ghotica, 25 July 2007 - 19:03.


#50
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 ghotica, on Jul 25 2007, 19:56, said:

si eu vreau sa stiu
da totusi nam primit raspuns
mere vreunu mai prin noiembire sau pe la anu???????????

temperaturi sunt mai mici ca la noi vreo 35 grade
la bilete de la vreo 300 in sus depinde de unde vrei sa iei

dati mi un private msg  care are vreun gand sa viziteze iordania
Vezi ca iarna in Iordania e chiar frig... foarte frig... sub 0.

#51
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
iarna in Iordania e oribil,ploua, ceata multa, destul de frig, poate chiar zapada, locul are farmec incepand de prin aprilie-mai pana prin octombrie. Si zici ca n-ai primit viza ?  :rolleyes:  ai cerut-o ca femeie singura ? nu prea le plac femeile cu initiativa, aproape intotdeauna e bine sa fie in fata un barbat  :D  lumea acolo e mai normala decat zapaceala de la noi, fiecare isi stie locul in societate.

#52
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007

 greierasul, on Jul 26 2007, 16:39, said:

iarna in Iordania e oribil,ploua, ceata multa, destul de frig, poate chiar zapada, locul are farmec incepand de prin aprilie-mai pana prin octombrie. Si zici ca n-ai primit viza ?  :rolleyes:  ai cerut-o ca femeie singura ? nu prea le plac femeile cu initiativa, aproape intotdeauna e bine sa fie in fata un barbat  :D  lumea acolo e mai normala decat zapaceala de la noi, fiecare isi stie locul in societate.

stiu da nu au vrut sami dea viza sa plec singura cica trebuie insotitor

deci are vreunu vreun gand sa viziteze iordania
cred ca intreb chestia asta de 20 de ori si nimeni numi zice ceva sigur
mam plictisit
spuneti odata
nu ma mai luati cu zaharelul stiu cum e iordania si iarna si vara si toamna si primavara
spuneti odata da sau nu

#53
florin1974

florin1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.05.2007
asa cum am promis cateva informatii dupa calatoria in Iordania:
tarom,plecare spre iordania ora 23.50, cost bilet 385 E (la intoarcere plecarea din Amman este la ora 04.20)
taxa viza 32 $, se plateste in bucuresti la ambasada (nu mai exista taxa de 7$ care se platea la iesirea din Iordania)
durata zborului 2h50min ; moneda: dinarul iordanian( J.D ); rata schimb: 100$=70JD;100E=96JD
am stat la un vechi prieten la amman si am avut masina, altfel e destul de greu de vizitat daca nu se merge in cadru organizat;se pot inchiria masini la pretul de 15JD/zi;autoturismele pe motorina sunt interzise asa ca nu o sa gasiti decat motorizari pe benzina.1L benzina=0.43 JD.traficul este o nebunie asa ca mare atentie daca va hotarati sa inchiriati o masina.
pot sa va spun ca ceea ce se vede pe net reprezinta cam 1% din frumusetea reala a Iordaniai ; merita din plin o cheltuiala din bugetul propriu
preturile sunt mai mici decat in Romania la toate produsele cu o singura exceptie : berea
shaorma 0.60 JD; coca cola 0.20 JD, sucuri naturale 0.60/litru , dar durerea mare ramane berea . produc sub licenta o singura bere, amsteel 1,5 JD/0.5L.restul berilor sunt importate si costa 3JD/05L.berea nu se vinde decat in cateva magazine specializate asa ca daca va e pofta intrebati un taximetrist. oamenii sunt foarte amabili si majoritatea se descurca in lb engleza.
daca mai doriti ceva intrebati-ma dar va rog nu despre cum arata pietrele la ei ca nu pot sa va descriu
calatorie placuta si distractie maxima celor care se hotarasc sa viziteze Iordania si va asigur ca merita din plin
bafta multa si scuzati graba cu care am scris

#54
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 florin1974, on Aug 1 2007, 13:39, said:

asa cum am promis cateva informatii dupa calatoria in Iordania:
tarom,plecare spre iordania ora 23.50, cost bilet 385 E (la intoarcere plecarea din Amman este la ora 04.20)
taxa viza 32 $, se plateste in bucuresti la ambasada (nu mai exista taxa de 7$ care se platea la iesirea din Iordania)
durata zborului 2h50min ; moneda: dinarul iordanian( J.D ); rata schimb: 100$=70JD;100E=96JD
am stat la un vechi prieten la amman si am avut masina, altfel e destul de greu de vizitat daca nu se merge in cadru organizat;se pot inchiria masini la pretul de 15JD/zi;autoturismele pe motorina sunt interzise asa ca nu o sa gasiti decat motorizari pe benzina.1L benzina=0.43 JD.traficul este o nebunie asa ca mare atentie daca va hotarati sa inchiriati o masina.
pot sa va spun ca ceea ce se vede pe net reprezinta cam 1% din frumusetea reala a Iordaniai ; merita din plin o cheltuiala din bugetul propriu
preturile sunt mai mici decat in Romania la toate produsele cu o singura exceptie : berea
shaorma 0.60 JD; coca cola 0.20 JD, sucuri naturale 0.60/litru , dar durerea mare ramane berea . produc sub licenta o singura bere, amsteel 1,5 JD/0.5L.restul berilor sunt importate si costa 3JD/05L.berea nu se vinde decat in cateva magazine specializate asa ca daca va e pofta intrebati un taximetrist. oamenii sunt foarte amabili si majoritatea se descurca in lb engleza.
daca mai doriti ceva intrebati-ma dar va rog nu despre cum arata pietrele la ei ca nu pot sa va descriu
calatorie placuta si distractie maxima celor care se hotarasc sa viziteze Iordania si va asigur ca merita din plin
bafta multa si scuzati graba cu care am scris
Depinde ce vrei sa vizitezi... Petra sau Wadi Rum au acces destul de ok cu transportul in comun, castelele desertului sau muntele Nebo, iti trebuie masina, poti sa iei un taximetrist din oras. La hostelul la care am stat, zilnic faceau tururi cu taximetristi pentru 10 dolari de persoana... toata ziua, stateai cat voiai, super ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate