Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#109
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postangelinne, on Apr 15 2008, 18:35, said:

Oare iarna cum sunt temperaturile in Iordania? Pe mine ma bate gindul asa cam in preajma revelionului sau dupa...deci decembrie-ianuarie ceva de genul asta.
Anul asta de revelion aveau cei de la Perfect Tour o oferta tentanta,dar deja imi rezervasem asa ca poate cine stie anul asta mai scot ceva.
Tinem legatura... ;)
Acolo unde conteaza (Petra, Jerash, Wadi Rum) este frig (se poate duce chiar sub zero grade noaptea). La Aqaba este mai cald

#110
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View PostImperator, on Apr 15 2008, 22:48, said:

Acolo unde conteaza (Petra, Jerash, Wadi Rum) este frig (se poate duce chiar sub zero grade noaptea). La Aqaba este mai cald

Deci...trebuie sa schimb perioada in care voi ajunge acolo,prea frig....

#111
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Din ce am studiat eu, cel mai indicat ar fi aprilie-mai sau septembrie-octombrie.

#112
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on Apr 16 2008, 21:21, said:

Din ce am studiat eu, cel mai indicat ar fi aprilie-mai sau septembrie-octombrie.
Adevar spus-ai :)

#113
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on Apr 17 2008, 10:15, said:

Adevar spus-ai :)


o sa vad io cat de mult adevar cat de curand :)

off: ai definitivat traseu'?

#114
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 17 2008, 11:25, said:

o sa vad io cat de mult adevar cat de curand :)

off: ai definitivat traseu'?
Diseara.

#115
myhaella

myhaella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2008
sa ma tineti si pe mine la curent daca aflati ceva oferte pentru Iordania. si eu imi doresc sa merg vara aceasta.
anadea, tu cand vrei sa mergi?

#116
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on Apr 17 2008, 11:38, said:

Diseara.
Yaka sa... Plecare joi, 24 cu Malev prin Budapesta. Ajung pe 25 dimineata la Damasc. Stau la Damascus Hostel. Stam pana luni cand (3 zile - vizita Maalula + Damasc) cand o taiem dis-de-dimineata spre Palmyra. Stam toata ziua la Palmyra si seara ajungem la Alep. Nu stiu exact unde stam, probabil la madame Olga, la Tourist House... dar sa mai vad. Stam pana miercuri cand o taiem spre Damasc cu stop la Crac si in noaptea aia acasica... As mai fi stat vreo 2 - 3 zile, dar zboruri cam naspa. Tu cand apari prin Siria ?

#117
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on Apr 19 2008, 22:21, said:

Yaka sa... Plecare joi, 24 cu Malev prin Budapesta. Ajung pe 25 dimineata la Damasc. Stau la Damascus Hostel. Stam pana luni cand (3 zile - vizita Maalula + Damasc) cand o taiem dis-de-dimineata spre Palmyra. Stam toata ziua la Palmyra si seara ajungem la Alep. Nu stiu exact unde stam, probabil la madame Olga, la Tourist House... dar sa mai vad. Stam pana miercuri cand o taiem spre Damasc cu stop la Crac si in noaptea aia acasica... As mai fi stat vreo 2 - 3 zile, dar zboruri cam naspa. Tu cand apari prin Siria ?

luni noaptea. am vrut si io la damascus hostel (e al unui aussie, nu?) da' m-am calicit la bani si m-am dus la unu' mai ieftin :) marti noaptea vreau sa fiu la alep (voiam sa iau tren de noapte damasc-alep, da' cica nu circula decat din iunie, asa ca n-am alternativa la autobuz). da-mi si mie te rog niste date de contact pt madame olga sau tourist house (fie si tel) - la ce pret? stati cam putin. noi mergem cu turkish - mai scump, da' merita pt ca are ore de zbor f bune si vreau sa profit cat mai mult. la fel, cre' c-o sa inchiriem un taxi o zi intreaga pt a avea mobilitate maxima si a ajunge in cat mai mult locuri. ajung si la apamea si la bosra.

#118
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 21 2008, 08:39, said:

luni noaptea. am vrut si io la damascus hostel (e al unui aussie, nu?) da' m-am calicit la bani si m-am dus la unu' mai ieftin :) marti noaptea vreau sa fiu la alep (voiam sa iau tren de noapte damasc-alep, da' cica nu circula decat din iunie, asa ca n-am alternativa la autobuz). da-mi si mie te rog niste date de contact pt madame olga sau tourist house (fie si tel) - la ce pret? stati cam putin. noi mergem cu turkish - mai scump, da' merita pt ca are ore de zbor f bune si vreau sa profit cat mai mult. la fel, cre' c-o sa inchiriem un taxi o zi intreaga pt a avea mobilitate maxima si a ajunge in cat mai mult locuri. ajung si la apamea si la bosra.
Eeee... Damascus Hostel e boierie mareeee. Madame Olga e Tourist Hotel din Alep, ma uit acasa in LP si iti zic... nu au site sau mail, iti dau telefonul,. Fi politicos si vorbeste frantuzeste ca sa te faci remarcat :) Deci nu ne potrivim pe nicaieri ? Noi suntem pana la urma 10, luam un van.
25 - 26 Damasc
27 Maalula - Damasc
28 Damasc - Palmyra - Alep
29 - 30 Alep
1 Alep - Crac - Damasc

#119
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on Apr 21 2008, 18:47, said:

Eeee... Damascus Hostel e boierie mareeee. Madame Olga e Tourist Hotel din Alep, ma uit acasa in LP si iti zic... nu au site sau mail, iti dau telefonul,. Fi politicos si vorbeste frantuzeste ca sa te faci remarcat :) Deci nu ne potrivim pe nicaieri ? Noi suntem pana la urma 10, luam un van.
25 - 26 Damasc
27 Maalula - Damasc
28 Damasc - Palmyra - Alep
29 - 30 Alep
1 Alep - Crac - Damasc

hai sa lasam totusi iordaniei acest topic. ti-am raspuns pe privat.

#120
ia_lm

ia_lm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008
Tot cautand una alta in materie de turism am urmarit cu interes discutiile voastre referitoare la circuit privat versus prin agentie. E firesc sa existe pareri pro si contra dar eu unul m-am convins ca e mai simplu si pana la urma mai ieftin sa mergi printr-o agentie specializata. Ani de zile am fost de unul singur si pana la urma m-am convins. Si credeti-ma ca fac cate 4-5 concedii pe an.
In principiu, pe baza experientei, am constatat ca agentiile mici tur operatoare sunt mult mai interesate sa ofere servicii de calitate pentru ca altfel le dispar clientii. Agentiile mari cu putere financiara pe langa ca au preturi mai mari isi neglijeaza clientii. Voucher-ul si gata, descurcati-va.
Sper ca acest comentariu sa va ajute intr-un fel pentru o vacanta de vis.

Edited by me_and_myself, 09 May 2008 - 07:31.


#121
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006

View Postia_lm, on May 1 2008, 12:51, said:

m-am convins ca e mai simplu si pana la urma mai ieftin sa mergi printr-o agentie specializata. Ani de zile am fost de unul singur si pana la urma m-am convins....
Dupa cum ai spus si tu, exista pareri pro si contra. Dar hai sa vedem:
- pe site-ul agentiei recomandate de tine, o excursie in perioada de varf (04.10 - 12.10) costa 925 euro / persoana; tot pe site mai scrie: "tariful este valabil pentru un grup de 31-45 persoane" !!!
- in august, cand nu poti respira de caldura, la agentia respectiva costa 875 euro
- vacanta pe care mi-am organizat-o SINGUR, in perioada 30.09 - 11.10 costa 820 euro / persoana ! In care intra si doua nopti in Istanbul, si plimbare cu camila in Wadi Rum, si scuba-diving la Aqaba, si masina inchiriata in Iordania, si doua zile mai mult, si cel mai important (pentru mine cel putin): independenta ! (daca ai citit toate posturile, am descris cu lux de amanunte programul meu mai in urma cu 2-3 pagini).
Asa ca, fara suparare, nu mai da sfaturi de genul asta, cum ca ar fi mai ieftin prin agentii ! O logica elementara ne arata ca nu are cum sa fie mai ieftina o vacanta prin agentii ! Recunosc, sunt situatii in care agentia iti poate obtine un bilet de avion sau o cazare ceva mai ieftina, dar oricum isi scot banii de la client prin alte costuri.
Dupa cum am spus si mai sus: agentia este ideala pentru oamenii comozi care nu au chef, timp si rabdare sa caute pe net, sa schimbe mail-uri cu hoteluri etc. Doamne-fereste, nu am nimic cu astfel de oameni ! Iar cei care isi permit, apeleaza la agentii tot din comoditate.

Edited by me_and_myself, 09 May 2008 - 07:32.


#122
xcostin

xcostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.07.2006
Buna,

Eu ieri m-am intors din Iordania.Daca doreste cineva ceva informatii, sunt aici.
Oricum cine s-a hotarat sa mearga nu a facut nici o greseala. este vacanta perfecta si completa.
Nu cred ca mai exista o tara in care sa iei micul dejun in desert, apoi sa faci baie intr-o cascada termala inalta de 10m cu apa in jur de 35-40 de grade, apoi sa cobori la Marea Moarta si sa faci baie si sa inchei ziua cu un asfintit superb, privit din mare sau dintr-o piscina de langa mare.(ca sa nu mai vorbesc de Petra, Aqaba, Jerash, Karak, Kings Road, Wadi Rum etc.)

#123
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postxcostin, on May 5 2008, 17:16, said:

Buna,

Eu ieri m-am intors din Iordania.Daca doreste cineva ceva informatii, sunt aici.
Oricum cine s-a hotarat sa mearga nu a facut nici o greseala. este vacanta perfecta si completa.
Nu cred ca mai exista o tara in care sa iei micul dejun in desert, apoi sa faci baie intr-o cascada termala inalta de 10m cu apa in jur de 35-40 de grade, apoi sa cobori la Marea Moarta si sa faci baie si sa inchei ziua cu un asfintit superb, privit din mare sau dintr-o piscina de langa mare.(ca sa nu mai vorbesc de Petra, Aqaba, Jerash, Karak, Kings Road, Wadi Rum etc.)

As vrea mai multe detalii, ai fost in excursie organizata (cea de 10 zile cu 1400 euro de persoana?) sau pe cont propriu? ce/unde ti-a placut cel mai mult? cum sunt hotelurile, serviciile, mancarea? Cand ai timp, te rog sa povestesti mai pe larg...la anul vreau sa merg acolo si ma "pregatesc"...

#124
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Si eu si eu vreau sa stiu mai multe amanunte!
Asteptam detalii proaspete  :D

#125
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
si eu sunt foarte interesat de o excurise de acest gen prin toamna.
As vrea sa stiu costul exact de persoana al sejurului complet cu avion/cazare/vizitat....tot.
Cum e vremea? E prea cald daca merg prin octombrie?

#126
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttoxicvibes, on May 6 2008, 09:31, said:

si eu sunt foarte interesat de o excurise de acest gen prin toamna.
As vrea sa stiu costul exact de persoana al sejurului complet cu avion/cazare/vizitat....tot.
Cum e vremea? E prea cald daca merg prin octombrie?
Nu, octombrie e foarte bine, am fost in octombrie si era super ok. Tocmai m-am intors din Siria, voiam sa dau o fuga si pana in Iordania, dar nu am prea avut timp :( Poate la toamna, desi m-as duce in Iran. In Orientul Apropiat, cel mai bine este sa mergi aprilie - mai si septembrie - octombrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate