Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#1
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
Am vazut ca s-a vorbit despre tot felul de locuri frumoase, dar am ramas extrem de mirat ca putina lume a fost in Iordania, una dintre cele mai frumoase tari , cu taramuri fantastice.

  Cum voi avea posibilitatea, voi posta si poze realizate de mine, pana atunci insa va veti delecta cu un album realizat de un localnic.

   Prima intrebare pe buzele tuturor va fi: ce poti sa vezi intr-o tarisoara mica... Ce mai fascinanta locatie ar fi Petra. Apoi Marea Moarta (Dead Sea) cu hotelurile luxoase de pe mal si muntii inconjuratori din care curge asfalt ! este alt punct de atractie, desertul Wadi Rum te va lasa cu gura cascata, in sud la Aqaba faci baie si scufundari in Marea Rosie, mai la nord unde incepe verdeata vei vedea locurile sfinte, raul Iordan, muntele Nebu , izvoarele lui Moise, manastirea de la Madaba. Urcand si mai la nord vei vedea cel mai bine conservat oras roman din toata lumea, Jerash, ceva de vis, sau diversele castele musulmane, UmQais, etc... Capitala Amman deasemenea este deosebita prin izul puternic musulman dar cu tendinte noi si puternice spre occidental. Nu prea departe sunt izvoarele sulfuroase, fierbinti, care au mereu 50 de grade.

  Pentru inceput un link interesant : poze cu Iordania

Edited by me_and_myself, 22 April 2009 - 12:08.


#2
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Greierasule..... daca tot ai inceput da-ne mai multe detalii de ex:
in ce perioada ai fost ,cat ai stat ,unde ai stat,ce ai mancat,ce ai vizitat,cat te-a costat,ce ti-a placut mai mult ,ce ai fi vrut sa vezi si nu ai vazut,impresii.....
asteptam.....

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
mai dai acele detalii ? :)

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Hai sa dau eu. Am fost in 1999 in Iordania, doar 3 zile (stateam la Damasc si am facut o mica excursie). Intr-adevar, e un loc unde m-as intoarce oricind. Ce am vazut:

Amman - nu are multe locuri istorice, nici centru istoric (Damascul in schimb e tata si mama lor, cu centrul sau arabesc cu strazi acoperite - ca in basmele orientale!) prea mare, pentru ca a fost intrerupta locuirea multi ani. Am vazut vestigiile romane (amfiteatru, forum si muzeul etnografic din amfiteatrul roman - interesant si usor de vizitat) si fortareata medievala. Orasul e mare, intins pe 18 dealuri, cu soselele mari serpuind printre si pe sub aceste dealuri, cu destula verdeata, magazine, McDonald's, oameni care stiu engleza, locuitori ospitalieri etc.

Marea Moarta - am vrut neaparat sa fac o baie. Alaturi am fost la locul botezului lui Iisus.

Jerash - fostul oras roman Gerasa - nu cred ca e cel mai bine conservat oras roman din lume (daca ne gindim la Pompei) dar e bine conservat, s-au pastrat multe, merita o vizita fara discutie.

Petra - n-am cuvinte! Oras taiat in stinca, unde nu iti ajung 3 zile daca vrei sa vezi tot. In zona sunt si multe vestigii ale istoriei crestinismului. Inca mai locuiesc citiva beduini in pesterile de acolo.

Ce am descoperit ca se mai poate vedea: castele mdievale ale cruciatilor, arata ca in Germania sau Franta, castelele desertului, alte citeva orase romane, desertul Wadi Rum, cu beduini, cu canioane, cu nisip, si Aqaba, la Marea Moarta, pentru odihna la final de sejur, unde poti face scufundari. Peste tot sunt vestigii ale istoriei si civilizatiei crestine, islamice, vestigii romane, arabe, nabateene, vechi mozaicuri cu vechi harti sau scrieir etc. Deci ai ce vedea.

Cred ca un tur de 12 zile ar fi de ajuns.

Va pot da, ca punct de plecare, o scurta sinteza a obiectivelor Iordaniei http://www.kinghusse...jo/tourism.html Sunt vreo 14 pagini, cititi-le, si daca va trezeste interesul puteti cauta singuri detalii pe net.

Iata si un album cu zeci de poze din Petra http://www.asergeev....tra photo album

Edited by abancor, 09 November 2006 - 12:25.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
stie cineva agentii de turism care au site-uri actualizate cu oferte pentru Iordania ? nu neaparat de Revelion/Craciun

#6
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
nu s-a mai intors cu pozele :D

#7
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
ba da, nu prea am avut mult timp la dispozitie si a trebuit sa aleg la repezeala cateva poze din cele peste 1.000. Zilele astea cum gasesc timp liber le postez si vom comenta mai pe larg.

#8
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
pe langa poze astept si un raspuns la intrebarile mele....

#9
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
pozele le-am atasat la topicul "poze din concedii", o sa revin si cu impresii mai pe larg cand o sa am ceva mai mult timp la dispozitie

#10
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
da-o incolo GREIERASULE ca nu iti ia mult timp sa spui niste impresii... ca doar nu vrei sa faci o lucrare ampla despre Iordania ....

#11
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
:) nu am timp mult de computer..revenind la subiect pot sa va spun ca oamenii sunt civilizati, mult peste egipteni, ceva mai bogati ca acestia, limba engleza o cunoaste orice copil de la tara sau batran, dolarul este acceptat la cumparaturi precum dinarul, in Amman sunt o gramada de Mall-uri si strazi intregi cu haine occidentale, preturile sunt mai mici decat in Romania la orice , mai putin electronica, benzina este la jumatate fata de noi, iar motorina de 10 ori mai ieftina, mancarea este buna peste tot, nu te imbolnavesti, oamenii destul de prietenosi si obisnuiti cu strainii, cu turistii, hotelurile de 4-5 stele ieftine in comparatie cu Romania. Atmosfera este foarte uscata deci nu sunt probleme pentru cardiacii care nu suporta umezeala excesiva, datorita umezelii scazuta nici temperaturile ridicate nu sunt sufocante, in plus adie vantul mereu, fiind o tara muntoasa. Apa la Marea Rosie este foarte calda si are corali, iar orasul port Aqaba merita vazut cateva zile si sa te balacesti. Acolo recomand hotelul Movenpick.

   In Iordania vei vedea poate cel mai interesant loc de pe tot globul, anume regiunea Petra, un oras de 4.000 de ani cucerit de romani mai tarziu. Recomand hotel Movenpick la Petra. Nu prea departe este desertul Wadi Rum , care are culoarea rosie, acolo s-a turnat filmul "Lawrence, printul desertului". Tot aici merita sa dormi in tabara beduinilor, sa mananci cu ei si sa le asculti cantecele, sa dansezi, dupa care ziua sa faci un raid prin desert cu Jeep-urile decapotabile. Capitala Amman este si ea foaret interesanta, vei intalni o imbinare fericita intre vechi traditional si nou modernist, occidental. Desemenea trebuie neaparat sa mergeti la Marea Moarta sa faceti o baie, aici recomand hotel Marriott sau Movenpick, pe care le vedeti si in pozele mele. Muntele Nebo trebuie vazut, muntele de unde Dumnezeu i-a aratat lui Moise tinuturile pe care i le da in stapanire. Raul Iordan este o atractie puternica pentru crestini, veti vedea unde s-a botezat Isus. Tot prin preajma , la Madaba exista o biserica veche unde se atesta ca Isus s-a botezat pe partea stanga a Iordanului. Nu uitati de cascadele de la Maan, Main, sau cam asa ceva, cascade cu ape termale intre muntii stancosi si arizi veti gasi o oaza de verdeata si un hotel cu spa, locul e superb. Valea Wadi Mujib la fel e impresionanta, ceva in genul Marelui Canion de la americani. Mai in nord se afla orasul roman Jerash, cred ca este cel mai bine conservat oras roman din toata lumea. Cei pasionati de arhitectura or sa le pice plombele din gura ce vor vedea aici. La este sunt castelele arabesti de acum cateva sute de ani din mijlocul desertului. Tot in nord este inca un castel vechi pe o colina cu maslini, iar langa granita cu Siria este UmQais, un oras roman , mai mic decat Jerash, dar asezat pe un varf de deal care te seaca la sufletel, pur si simplu reuseste sa te arunce cu 2.000 de ani in urma, fantastic, mai ales ca locuitorii din satul invecinat au ramas imbracati cam ca pe vremurile acelea.

  Cu siguranta ca mi-au scapat inca multe altele, fiecare metru patrat din pamantul Iordaniei are o istorie puternica si fiecare om se trage din familii care au trecut prin atatea experiente reale fantastice(razboaie recente, religie, iubiri interzise, etc...) incat telenovelele sudamericane sunt copilarii.

  Cred ca pentru a va face o idee cat de cat despre aceasta tara dati un click pe link si ganditi-va ca tot ceea ce vedeti este real : http://www.pbase.com/mansour_mouasher

  Am vazut multe tari, dar Iordania este cea mai deosebita de departe, de ex Grecia este undeva la 5% ...

#12
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
aaa si nu uitati de locul unde Irod i-a taiat capul lui Ioan Botezatorul, un castel in varf de munte (deal) care iti ofera o panorama incredibila, cu marea Moarta, cu Palestina, Israel...

#13
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Cam cat m-ar costa o excursie pana acolo?
Si cum se acorda viza?

#14
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View PostIrishman, on Feb 24 2007, 12:29, said:

Cam cat m-ar costa o excursie pana acolo?
Si cum se acorda viza?

480 Euro - Tarom pana la Amman
80$ - Amman - Aqaba - Amman
Viza e 15$ parca
cu tot cu hotel te duce intre 750-800 si 1000 Euro / pers o saptamana cu taxe incluse (fara optionale)

Mai jos ai niste linkuri despre posibilitatile turistice in Iordania :
http://www.resortstr...bctid=254756087 - Adventure Jordan
http://www.resortstr...bctid=253595278 - Mystical Jordan
http://www.resortstr...bctid=240040883 - Wadi Rum
http://www.resortstr...bctid=240040877 - Petra

Nu e chiar o destinatie la indemana tuturor din punct de vedere financiar dar merita efortul. E o tara extraordinara.

Edited by cosx, 26 February 2007 - 13:10.


#15
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut tuturor !
Caut de mult timp info despre Iordania, aceasta minunata tara unde vreau neaparat sa ajung; poate chiar anul acesta, dar sa vedem bugetul ce zice...
Tot scotocind dupa oferte ale "minunatelor" noastre agentii de turism, am descoperit un site extraordinar despre Orientul Mijlociu, pe care vi-l recomand cu caldura: http://www.atlastours.net/ ; aceasta AtlasTour este o agentie de turism din Amman. Le-am scris si uitati de raspuns am primit:

Hi,
Kindly find below our New Rate for the Following Program:-

JORDAN 08 DAYS / 07 NIGHTS

Pleased to quote to you our net rate for the following program:

Day 01:
Meet at Queen Alia Airport, drive to hotel in Amman for over night

Day 02:
After breakfast at the hotel, Amman city tour, the capital, safe, friendly, and modern, Above the city the ancient Citadel listens
as Amman reveals its Past. Known in the old Testament as Rabbath Ammon and in Greco-Roman times as Philadelphia, you will visit the Amphitheater, the Citadel, After that drive to the hotel, over night.

Day 03:
After breakfast at the hotel, Drive to Um Qais ancient Gadara, one of the most brilliant of Greco-Roman cities after that Drive for the mighty Crusaders Castle Of Ajlun (Qalat Rabadh) 45 minutes north of Amman, This is an Islamic Castle built high on a hill over looking the entire Jordan valley bellow. Departure at noon going through the pine forests and olive groves until you reach the ancient Greco Roman city of Jerash. The  guide will take you for a tour through the colonnaded street, amphitheater, churches, temples and the vast Roman Forum. Return to the hotel for over night

Day 04:
After breakfast at the hotel, departure for a tour to south of Amman to visit Madaba and Mount Nebo the highest in the Moabit range which has been a center for pilgrimages since earliest christian times. Which Madaba has some of the finest Byzantine mosaics in the world including the famous 6th century mosaic map of Palestine. Drive into up out the all inspiring Wadi Mujib along the Moabit ridge to Kerak castle which was built in the 12th century,   then on to Petra , over night.

Day 05:
After breakfast at the hotel, Departure for a full day tour to the Red Rose City Petra, Upon arrival you will begin an unforgettable trip on horse back till the siq after by foot till you reach the Treasury. The local guide will give a brief history of  the city the greatest Tourist attraction in the middle East. the Nabateans carved this capital of theirs from the living rock of the surrounding mountains in Petra. Among other monuments for the visitors today are Pharaoh's Castle, the Triumphal arch, the Amphitheater and Monastery, Return to the hotel for over night

Day 06:
After breakfast at the hotel, Drive 105 km south to Wadi Rum a vast, silent landscape of ancient riverbeds and pastle-colored, the largest and most magnificent of Jordan's desert. 2 hours 4x4 tour inside the desert after that Drive to the Camp O/N .

Day 07:
After Breakfast - Dessah - Drive to Dead Sea the lowest point on earth for floating on the salty water, on to Amman for overnight..

Day 08:
After Breakfast at the hotel, Transfer To Amman Airport For Departure.

Our net rate per person in Dbl. Room in U.S.$ is $ 540.00

Rate Includes:
- Accommodation 4 nights in Amman at 3* hotel on B/B basis (Hillside Htl Or Carlton Htl)
- Accommodation 2 nights in Petra at 3* hotel on B/B basis (Al Anbat Htl or Edom Htl)
- Accommodation 1 nights in Dessah Area Under Bedwein Tent (Al Zawaidieh Camp) on B/B basis
- All transportation by A/C private car with English speaking driver
- All Entrance Fees + Horse ride in Petra
- 2 hours 4x4 tour in Wadi Rum
- English speaking local guides at sites


Rate Does Not Include:
- Visas
- Tips
- Lunches + Dinners
- Personal Expenses

With kind Regards
Fatima

Mi-am permis sa bolduiesc ce este inclus in acest pret, pret exprimat in dolari ! Nu mai zic ca ai sofer si masina dedicata...
Cu transportul pe cont propriu (avion) ies mult mai ieftin decit orice oferta de-a agentiilor romanesti, care NU include multe lucruri...

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre aceasta varianta !

O zi buna !

#16
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cred ca greierasul ar fi cel mai in masura sa-ti raspunda. eu n-am fost inca acolo, dar probabil voi ajunge in urmatorii ani. din ce vad eu acolo, ajungi - cu tot cu transport - cam la aceeasi suma: 1000 de euro/pers. din pct meu de vedere - n-am studiat problema - mai e o singura necunoascuta: te plimba agentia intr-o saptamana cam peste tot pe unde vrei sa mergi? sau sunt locuri pe care ai vrea sa le vezi si nu sunt incluse? afla cat mai multe despre iordania si locurile care merita vazute si apoi decide singur. iordania are si vecini...poate - daca tot esti in zona - dai o tura si pe la ei... eu an alte calatorii programate pentru anul asta, iordania iese din schema momentan ;)

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu as include si 2 zile la Marea Rosie pentru relaxare, scufundari si vizitat si inca o zi la castelele desertului (astea sunt in desertul din NE, nu in Wadi Rum). Plus ca au un canion pe undeva pe valea Iordanului, care e spectaculos de parcurs pe jos, si ala mai poate minca o zi.

#18
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDeathRipple, on Mar 1 2007, 12:54, said:

te plimba agentia intr-o saptamana cam peste tot pe unde vrei sa mergi? sau sunt locuri pe care ai vrea sa le vezi si nu sunt incluse?
In mail-ul pe care l-am trimis agentiei din Amman am mentionat ceea ce vreau sa vizitez. Mi-au trimis oferta de mai sus, dar si alte doua programe putin diferite, dar la acelasi pret (unul nu includea Madaba, iar celalalt muntele Nebo).
Punctele mentionate in oferta lor acopera ceea ce vreau eu sa vizitez; bineinteles ca acestea sunt obiective principale, nu contest ca sunt multe altele unde nu voi ajunge; pe de alta parte, nu-mi permit sa stau cite zile ar fi necesare pentru un tur cit mai complet, asa ca...
O zi buna !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate