Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Energia alternativa

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Salut,
      
         Incep acest topic cu dorinta de a primi ajutor atat eu, cat si altii care ar avea nevoie.

  Sincer m-am saturat de aceste regii autonome si de toate conditiile impuse de ele, avand monopol. Mi-am luat un teren, vreau sa-mi construiesc o casa pe el, dar utilitatile sunt cam departe. Nici nu vreau sa ma gandesc cam cat m-ar costa, doar ca materiale, sa la aduc pana la mine. Sa nu mai punem la socoteala proiectele, firmele agreate de Electrica sau Distrigaz, etc... In concluzie vreau sa fiu independent. Sa-mi cumpar o instalatie eoliana, combinata cu panouri solare, acumulatori, etc. si sa-mi rezolv si partea de incalzire si apa calda tot pe baza curentului electric.

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postrosto, on Oct 27 2006, 13:20, said:

Salut,

Incep acest topic cu dorinta de a primi ajutor atat eu, cat si altii care ar avea nevoie.

Sincer m-am saturat de aceste regii autonome si de toate conditiile impuse de ele, avand monopol. Mi-am luat un teren, vreau sa-mi construiesc o casa pe el, dar utilitatile sunt cam departe. Nici nu vreau sa ma gandesc cam cat m-ar costa, doar ca materiale, sa la aduc pana la mine. Sa nu mai punem la socoteala proiectele, firmele agreate de Electrica sau Distrigaz, etc... In concluzie vreau sa fiu independent. Sa-mi cumpar o instalatie eoliana, combinata cu panouri solare, acumulatori, etc. si sa-mi rezolv si partea de incalzire si apa calda tot pe baza curentului electric.


Mult succes :) O idee foarte buna.

#3
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Si acum intrebarile...
Ca oferta am gasit doar 2 site-uri: www.lpelectric.ro si www.solaria.ro
Am completat tabelul de la LP Electric si in raspunsul primit mi-au spus ca am estimat consumul pentru un hotel nu pentru o casa.
1. De ce intereseaza consumul in kWh dintr-o luna si nu puterea maxima absorbita de nr maxim de consumatori ce functioneaza simultan la un moment dat?
2. Merita investitia intr-un astfel de sistem?
3. Stiti si alte firme care se ocupa cu asa ceva?

#4
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
rosto, o sa te coste mai mult ce ai tu de gand sa faci decat sa tragi curent si gaze de la regiile autonome sus-mentionate.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostUn-Baiat, on Oct 27 2006, 14:01, said:

rosto, o sa te coste mai mult ce ai tu de gand sa faci decat sa tragi curent si gaze de la regiile autonome sus-mentionate.
Da, dar avand in veere ca in urmatorii 20-30-40 de ani nu mai platesti facturi, nu merita?

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postadadoi, on Oct 27 2006, 14:08, said:

Da, dar avand in veere ca in urmatorii 20-30-40 de ani nu mai platesti facturi, nu merita?


Ba da.  Lupta-te pentru scopul tau, in timp sigur nu vei regreta.

#7
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postrosto, on Oct 27 2006, 13:20, said:

Salut,
      
         Incep acest topic cu dorinta de a primi ajutor atat eu, cat si altii care ar avea nevoie.

  Sincer m-am saturat de aceste regii autonome si de toate conditiile impuse de ele, avand monopol. Mi-am luat un teren, vreau sa-mi construiesc o casa pe el, dar utilitatile sunt cam departe. Nici nu vreau sa ma gandesc cam cat m-ar costa, doar ca materiale, sa la aduc pana la mine. Sa nu mai punem la socoteala proiectele, firmele agreate de Electrica sau Distrigaz, etc... In concluzie vreau sa fiu independent. Sa-mi cumpar o instalatie eoliana, combinata cu panouri solare, acumulatori, etc. si sa-mi rezolv si partea de incalzire si apa calda tot pe baza curentului electric.
Treaba sta cam asa: poti face ceea ce iti doresti doar ca investitia se va amortiza in zeci de ani adica de la 30 incolo :)  si nu spun din rautate sau sa te sperii, cauta si ai sa vezi cit costa toate echipamentele de care ai nevoie!
Sa iti dau si o idee acum, poti folosi printre altele si energia geotermala.

#8
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006
Va multumesc pentru suportul moral.
Din ce am aflat eu si din ce spun si site-urile respective, e mai rentabila solutia asta daca utilitatile sunt mai departe de 2-300 m. Iar la mine sunt 260m. Dar poate stiti pe cineva care a incercat? Sau cel putin a vrut?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Solutia cu energia geotermala este interesanta.
Probabil ca se foloseste o pompa de caldura si un sistem de acumulare termica, pt. ca altfel nu cred ca pretul pt. o forare la 1720 m este f. atragator.... :)

O solutie pe care o prefer eu, este cea cu oglinzi tensionate concav - care pot sa incalzeasca prin concentrarea radiatiei solare un cazan de apa, sau/si o pila termoionica care rezolva si problema energiei electrice.

Edited by loock, 28 October 2006 - 14:49.


#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Un site romanesc unde s-au inceput discutii pe teme de energie alternativa este http://forum.mangus.ro

Independenta energetica e un deziderat destul de scump. In functie de conditiile locale si ce solutii adopti e posibil sa amortizezi o investitie si in mai putin de 10 ani, mai ales daca nu tintesti independenta totala ci doar de ex. sa reduci cu peste 50% cheltuielile viitoare de energie.

Subiectul zic eu ca e important - in noembrie caldura sa va scumpi cu peste 11% si pe intreaga iarna se estimeaza scumpiri de 20-40% la gaze si caldura.

La o scumpire anuala a energiei electrice si calorice de 25% in trei ani se dubleaza pretul. E posibil ca in zece ani de scumpiri de 20% energia sa fie de peste 6 ori mai scumpa si atunci investitia in resurse alternative de azi capata alta valoare decat un calcul la preturile actuale.

cezar

Edited by blimpyway, 29 October 2006 - 01:59.


#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Totusi, are cineva instalatie eoliana, baterii solare sau o alta forma de energie alternativa ? Ce firma v-a facut instalatia?

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postadadoi, on Oct 30 2006, 13:52, said:

Totusi, are cineva instalatie eoliana, baterii solare sau o alta forma de energie alternativa ? Ce firma v-a facut instalatia?
In general firmele care ofera sistemele respective fie ofera si serviciul de instalare fie te pot indruma in directia asta.

Eu nu am astfel de instalatii pentru ca stau inca la bloc. Am studiat destul de mult problema si din pasiune si deoarece vreau sa-mi construiesc o casa care sa aibe cheltuieli energetice minime. Am inceput sa adun componentele pentru o centrala eoliana "de casa". M-au preocupat mai mult solutiile DIY deoarece cele prefabricate au preturi nejustificate.
Pot spune (si demonstra) ca multe din cele aparent foarte atractive sunt d.p.d.v economic tzepe. E un domeniu de inceput si speculatia lipsei de documentare a publicului este la ea acasa.

Cunosc si cateva persoane care si-au construit sau au inceput constructia unor centrale eoliene sau panouri solare pentru incalzire. Eu, cum am zis, sunt intr-o faza incipienta.

--------------

rosto, daca vrei sa afli daca si cat merita sa investesti in energii alternative TREBUIE sa afli care-i costul aducerii utilitatilor pana la casa. Mi-ar face placere sa discutam aceasta problema.

In general oamenii au trei motive pentru a recurge la energii alternative si independenta (chiar partiala) energetica:

1. Economic - incearca sa reduca cheltuielile bransarii/consumului de energie
2. Siguranta - se asteapta la o agravare a crizei energetice si practic vor sa se asigure impotriva unui posibil viitor in care energia va fi foarte scumpa sau chiar in care sa nu fie mereu disponibila (vezi joaca politica a rusilor cu robinetul de gaze)
3. Ecologic - vor sa aduca o contributie personala la reducerea generala a poluarii si consumului de combustibil care duce la distrugerea ecosistemelor.

Deci decizia alegerii depinde mult de care din aceste trei justificari ti se par mai importante.  

cezar

Edited by blimpyway, 30 October 2006 - 15:10.


#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postadadoi, on Oct 30 2006, 16:59, said:

cezar, poate te intereseaza: www.codrapro.ro  . O solutie foarte eleganta si eficienta pentru incalzire. Din pacate ramane problema apei calde, care nu e la fel de simpla.

Asta e un posibil candidat la categoria:

Quote

Pot spune (si demonstra) ca multe din cele aparent foarte atractive sunt d.p.d.v economic tzepe. E un domeniu de inceput si speculatia lipsei de documentare a publicului este la ea acasa.

O fi eleganta dar sigur nu-i eficienta. E de fapt un resou electric sub forma de pres sau inglobat in podea. poate avea cu 5-15% consum electric mai mic decat resourile/caloriferele electrice obisnuite. Nu zic ca nu e o solutie pentru anumite aplicatii (de ex. cand nu ai alte optiuni de incalzire si nu poti folosi decat incalzire electrica) dar la o casa noua te va cocosa la factura electrica iarna (2-4 ori mai mult decat pe gaze) orice sistem de incalzire electrica. Cine nu stie in ce se baga poate ajunge la cheltuieli de zeci de milioane pe luna la o casa intr-o luna  de iarna.

cezar

P.S. problema apei calde cand incalzirea spatiului o faci electric e foarte simpla: inseamna ca ai suficienti bani sa-ti permiti consumul unui boiler electric.

Edited by blimpyway, 30 October 2006 - 17:45.


#14
sebyboy

sebyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
Noi aici in Romania facem o greseala foarte mare: montam centrale de apartament pe gaze. Ce arunca strainii, cumparam noi. Ei de ceva timp isi monteaza centrale electrice, sfat pe care eu il dau la totiiata motivele:
1. curentul electric este o resursa care poate fi produsa de om spre diferenta de gaze care este naturala si finita deci pretul curentului in nici un caz nu creste in acelasi ritm cu cel al gazelor
2. Riscul accidentelor este redus aproape la 0 in cazul celor electrice
3. Daca presiunea gazelor nu este destul de mare, centrala nu mai functioneaza....ceea ce la cea electrica nu se va intampla  ;)

  Exista (dar nu cred ca si pe la noi) sisteme de incalzire ce constau in panouri solare + minicentrala electrica astfel in zilele insorite apa calda sa nu fie produsa pe baza de curent (este mai economic).
   Se gasesc centrale termice cu cumbustibil solid si trebuiesc alimentate o data la 8 ,9 sau 10 ore...depinde. Lemnul are putere calorica mult mai mare decat gazul care in ultima vreme si el e "diluat" de catre cei de la Distrigaz cu aer.

#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postsebyboy, on Oct 30 2006, 18:44, said:

Noi aici in Romania facem o greseala foarte mare: montam centrale de apartament pe gaze. Ce arunca strainii, cumparam noi. Ei de ceva timp isi monteaza centrale electrice, sfat pe care eu il dau la totiiata motivele:
Toti care si-au montat centrale pe gaze au facut-o ca sa reduca cheltuielile lunare cu incalzirea spatiului si a apei.

Quote

1. curentul electric este o resursa care poate fi produsa de om spre diferenta de gaze care este naturala si finita deci pretul curentului in nici un caz nu creste in acelasi ritm cu cel al gazelor
Foarte probabil ca in viitor sa stea altfel lucrurile, dar acum curentul este sensibil mai scump. De multe ori mai scump.

Quote

2. Riscul accidentelor este redus aproape la 0 in cazul celor electrice
Probabil riscul e mai mic decat la gaze, dar centralele pe gaze sunt totusi mult mai sigure decat un aragaz de exemplu. Si au loc destule  incendii provocate de un consum mult mai mare decat capacitatea instalatiei electrice existente.

Quote

3. Daca presiunea gazelor nu este destul de mare, centrala nu mai functioneaza....ceea ce la cea electrica nu se va intampla  ;)
La centrala electrica se va intampla cand pica curentul. Si daca un sistem de distributie electric nu a fost dimensionat si construit pentru a asigura incalzirea in lunile cele mai geroase, e aproape sigur ca aceasta va da chix exact cand va fi frigul mai mare daca va fi o majoritate care se incalzeste electric.

Quote

  Exista (dar nu cred ca si pe la noi) sisteme de incalzire ce constau in panouri solare + minicentrala electrica astfel in zilele insorite apa calda sa nu fie produsa pe baza de curent (este mai economic).
Da, e mult mai rentabil sa folosesti incalzirea electrica numai ca supliment al incalzirii solare, dar si atunci trebuie bine estimate capacitatile si cheltuielile viitoare.

Quote

   Se gasesc centrale termice cu cumbustibil solid si trebuiesc alimentate o data la 8 ,9 sau 10 ore...depinde. Lemnul are putere calorica mult mai mare decat gazul care in ultima vreme si el e "diluat" de catre cei de la Distrigaz cu aer.
Orice sistem in care ai combustibilul pentru toata iarna  (solid, lichid sau gaz) stocat  la tine in curte te asigura ca nu vei afectat de penele distribuitorului de electricitate sau gaze. Si intr-adevar, combustibilul solid este si va tinde sa fie mai ieftin decat cel gazos sau lichid.

Edited by blimpyway, 30 October 2006 - 18:00.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Crede-ma, sunt chiar foarte eficiente. Sunt panouri care se pun pe perete sau tavan, in podea n-am vazut. Le folosesc de azi iarna, am consumat cam 930kW in februarie-martie (din 19 febr. in 15 martie, e vorba de un spatiu care are cam 150 metri patrati). Cand ai timp si treci prin Brasov, anunta-ma si sa vii sa le vezi.

Edited by adadoi, 30 October 2006 - 18:10.


#17
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Aveam salvat un document care presupunea să ai practicate niște hublouri în tavan. Dar era construit de așa manieră, încât lumina solară exterioară era direcționată în încăpere cu un randament mult mai bun decât dacă ar fi fost sticlă plată obișnuită. De fapt firma respectivă are și sait dar nu mai știu cum se numea.

Revin după ce găsesc documentul.
Editare Am găsit  :)


Saitul este www.constructiv.ro

Quote

Eficientizare energetica prin utilizarea luminii naturale în spatiile interioare
(read this article in English)


• SunPipe capteaza, focalizeaza si reflecta lumina naturala, distribuind-o apoi uniform în interior printr-un difuzor microprismatic. • Odata instalat, poate ilumina orice spatiu interior fara nici un cost. • Tubul solar SunPipe capteaza si lumina difuza a cerului, astfel încât ilumineaza în orice conditii meteorologice.

Drd. ing. Cosmin Ticleanu,
Prof. Dr. ing. Cornel Bianchi–C.N.R.I.
În contextul preocuparii tot mai accentuate asupra controlului emisiilor de carbon, încalzirii globale si prelungirii duratei de viata a cladirilor, precum si asupra unei eficiente energetice superioare a cladirilor, conceptia iluminatului trebuie sa tina seama de utilizarea luminii naturale, capabila sa contribuie la reducerea substantiala a necesarului de iluminat electric, precum si la reducerea necesarului de încalzire si de racire.
Prin implementarea tehnicilor avansate de iluminat natural, cum sunt tuburile solare SunPipe, se reduce considerabil consumul global de energie electrica, concomitent cu cresterea semnificativa a calitatii ambiantei interioare prin apropierea fata de calitatile mediului natural.

Efectele pozitive ale luminii naturale

Utilizarea eficienta a luminii naturale ca o componenta necesara prin calitatile sale în iluminatul interior a devenit un aspect extrem de important în tratarea moderna a conceptiei sistemelor de iluminat, pentru care trebuie realizata o integrare dinamica a componentei electrice cu cea naturala, tinând seama de criteriile caracteristice destinatiei interiorului, în conexiune cu aspectele cantitative si calitative ale mediului luminos interior confortabil, functional si estetic.
Lumina naturala prezinta efecte pozitive asupra sanatatii organismului uman, asupra bunei dispozitii si a confortului vizual si psihic, cu consecinte directe asupra cresterii productivitatii activitatilor desfasurate.
În plus, utilizarea luminii naturale conduce la cresterea substantiala a economiei de energie electrica si la reducerea poluarii mediului natural. Organismul uman prezinta modificari ciclice ale parametrilor biologici, reunite sub termenul de ritmuri biologice, caracterizate prin amplitudine si perioada. Ritmul circadian este determinat de ciclul noapte-zi, având o perioada de aproximativ 24 de ore, si prezinta un interes deosebit deoarece caracterizeaza fluctuatiile observate la majoritatea ritmurilor fiziologice umane, cum ar fi temperatura corpului, secretia de hormoni, presiunea sângelui, predispozitia la somn. Lumina ambientala reprezinta stimulul principal în evolutia ritmului circadian. Lumina naturala se distinge ca o sursa de lumina cu modificari unice si continue de distributie si spectru. Ea poate mari satisfactia vizuala a persoanelor si conserva energia, daca se iau în considerare aspecte cum ar fi vederea, controlul orbirii, factorii umani si integrarea sistemelor functionale ale cladirilor.
În ciuda faptului ca evolutia tehnologica a civilizatiei umane a condus la aparitia unor activitati ce trebuie desfasurate cu preponderenta în spatiul interior, se impune totusi în continuare asigurarea accesului luminii naturale în acest spatiu, pentru cresterea satisfactiei ocupantilor prin efectele pozitive pe care aceasta le prezinta.
O serie de studii au analizat efectul luminii naturale asupra performantei activitatii umane. Spre exemplu, cercetarea realizata de California Board for Energy Efficiency în 1999 asupra a trei scoli din state diferite (California, Washington si Colorado, caracterizate prin climate diferite) si asupra unui lant de 108 centre comerciale a demonstrat influentele pozitive ale accesului luminii naturale asupra observatorilor.
În primul caz, observatorii au fost aproximativ 21.000 de elevi de ciclu primar, deoarece monitorizarea rezultatelor acestora era mai exacta si activitatea lor de învatamânt se desfasura în aceeasi sala si sub îndrumarea aceluiasi cadru didactic pentru întreaga perioada. Rezultatele obtinute au aratat ca elevii din salile cu accesul cel mai mare de lumina naturala au progresat cu 20% mai repede la matematica si cu 26% mai repede la citire într-un an decât cei din salile cu accesul cel mai mic de lumina naturala; elevii din salile prevazute cu acces la plafon al luminii naturale, difuzata uniform în încapere si cu posibilitate de control al fluxului luminos transmis, au progresat cu 19-20% mai repede decât elevii din celelalte sali.
Explicatiile pentru aceste rezultate constau într-un nivel de iluminare mai mare ce conduce la o crestere a vizibilitatii sarcinii vizuale, într-o redare mai buna a culorilor, o îmbunatatire a sanatatii si a dispozitiei, toate aceste aspecte fiind în strânsa legatura cu confortul vizual.
Al doilea studiu a analizat evolutia cifrei de vânzari din 108 centre comerciale similare, dintre care doua treimi erau prevazute cu luminatoare pentru accesul superior al luminii naturale, iluminatul electric fiind realizat cu lampi fluorescente si prevazut cu elemente de control. În conditiile în care alte variabile, precum programul de lucru, marimea si vechimea magazinului, considerentele economice ale zonei în care era amplasat, erau mentinute la acelasi nivel, s-a constatat o crestere medie cu 40% a cifrei de vânzari pentru centrele comerciale prevazute cu luminatoare. Acest rezultat a fost posibil datorita efectelor pozitive pe care lumina naturala le prezinta asupra psihicului clientului si vânzatorului, precum si asupra produselor expuse, care capata un aspect natural si atractiv. Variabilitatea luminii naturale s-a dovedit recent ca reprezinta un aspect pozitiv pentru organismul uman, atât din punct de vedere fiziologic, cât si psihologic. Prin aceasta variabilitate, lumina naturala capata un aspect dinamic, schimbându-si intensitatea (prin urmare nivelul de iluminare pe retina) si temperatura de culoare pe parcursul ciclului zi-noapte si conferind mediului luminos o capacitate de stimulare a observatorilor, prin mentinerea creierului în stare activa. Lumina naturala, prin caracterul ei dinamic, creeaza o dimensiune temporala, schimbând nivelul de iluminare al diverselor suprafete si culoarea si aparenta mediului, oferind o informatie indirecta asupra timpului din zi.
Un alt aspect extrem de important al integrarii dintre iluminatul natural si cel electric îl reprezinta îmbunatatirea eficientei energetice a cladirilor prin reducerea necesarului de iluminat electric, încalzire si racire. Prin implementarea tehnicilor si sistemelor de iluminat natural avansate, se poate reduce considerabil consumul de energie electrica, concomitent cu o crestere semnificativa a calitatii mediului luminos interior.

Iluminat natural eficient cu ajutorul tubului solar SunPipe

Un sistem avansat de iluminat natural distribuie uniform lumina naturala în zonele care altfel ar fi iluminate total electric si unde în aceste conditii sistemul de control variaza sau reduce fluxul luminos electric ca raspuns la contributia componentei naturale. Aceste sisteme avansate de iluminat natural au rolul de a crea un mediu vizual confortabil, estetic, chiar functional, si în care nu se produce orbirea, precum si de a creste eficienta energetica a cladirilor pe care le echipeaza. Ele presupun si integrarea unor tehnici avansate de iluminat natural cu iluminatul electric pentru optimizarea distributiei luminii în interior, tinând seama de impactul energetic asupra întregii cladiri, prin reducerea consumului global de energie si integrarea iluminat natural – iluminat electric – sisteme de control.
O clasificare generala a sistemelor de iluminat natural în functie de directia din care provine lumina naturala conduce la doua categorii de astfel de sisteme: cu acces superior si cu acces lateral, prezentând caracteristici diferite în ceea ce priveste distributia luminii si uniformitatea nivelului de iluminare din interior .
Accesul la plafon al luminii naturale prezinta avantajul distributiei uniforme a luminii naturale în spatiul interior, posibilitatea amplasarii deschiderilor chiar deasupra zonelor de interes si evitarea relativ facila a aparitiei efectului de orbire. În deschiderile pentru accesul superior al luminii naturale pot fi amplasate aparate de iluminat sau surse de lumina electrice pentru realizarea iluminatului suplimentar permanent (în special pe timpul serii si al noptii), având grija sa nu se reduca accesul luminii naturale în timpul zilei. Dintre numeroasele strategii de iluminat natural, tubul solar SunPipe este singurul care permite patrunderea luminii naturale în spatii fara deschideri catre exterior (subsoluri, holuri, birouri închise, toalete etc.) sau în zone cu aport redus de lumina naturala (camere adânci etc.), realizând iluminatul natural al oricarui spatiu interior, din orice tip de cladire – de la locuinte si complexuri rezidentiale pâna la cladiri de birouri, scoli, spitale, centre comerciale, hale industriale si sali de sport.
Având o suprafata interioara oglindata de reflectanta 98%, tubul solar SunPipe capteaza, focalizeaza si reflecta lumina naturala, distribuind-o apoi uniform în interior printr-un difuzor microprismatic. Odata instalat, poate ilumina orice spatiu interior fara nici un cost. Tubul solar SunPipe prezinta avantajul deosebit de a capta, pe lânga lumina directa solara, si lumina difuza a cerului, astfel încât ilumineaza orice spatiu interior pentru orice conditii meteorologice.

Economie de energie

Prin utilizarea acestui sistem de iluminat natural, se obtine o importanta economie de energie. La o scoala echipata cu aceste sisteme consumul global de energie electrica a scazut cu 75% fata de situatia cu iluminat electric fluorescent. De asemenea, eficienta energetica si performantele luminotehnice ale tubului solar SunPipe au fost evidentiate si prin analizele BRE – Institutul de Cercetari pentru Cladiri din Marea Britanie.
Alte avantaje importante ale tubului solar constau în eliminarea operatiunilor de mentinere pentru iluminat, eliminarea condensului si a infiltratiilor de apa pluviala, buna izolare termica si acustica, etanseitate perfecta care împiedica patrunderea prafului si a impuritatilor din exterior.
Montajul tubului este rapid (2-3 ore), nefiind necesara modificarea structurii de rezistenta a cladirii, iar sistemul are o perioada de garantie de 25 de ani. Pentru situatia de seara si de noapte, când lumina naturala nu poate realiza iluminatul spatiului interior, exista posibilitatea conectarii unei surse electrice de lumina, amplasata în tubul solar printr-un suport special oglindat care nu afecteaza reflexia luminii naturale în tub pe timpul zilei. Alimentarea electrica se realizeaza printr-un transformator electronic de 12V, care permite varierea fina a fluxului luminos emis de sursa electrica, sistemul fiind usor de integrat într-un sistem de control automat al iluminatului. Sistemele avansate de iluminat natural cu tuburi solare SunPipe au fost lansate recent pe piata româneasca de firma NaturaLight, care promoveaza strategiile si tehnologiile inovatoare de eficientizare energetica a cladirilor din România prin utilizarea energiilor regenerabile.

Edited by Mirovaia_Scorb, 30 October 2006 - 18:46.


#18
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postadadoi, on Oct 30 2006, 19:08, said:

Crede-ma, sunt chiar foarte eficiente. Sunt panouri care se pun pe perete sau tavan, in podea n-am vazut. Le folosesc de azi iarna, am consumat cam 930kW in februarie-martie (din 19 febr. in 15 martie, e vorba de un spatiu care are cam 150 metri patrati). Cand ai timp si treci prin Brasov, anunta-ma si sa vii sa le vezi.

Inseamna ca in cazul tau, macar pentru cele 25 de zile au de care zici au fost suficient de eficiente. Ce utilizare are spatiul respectiv? Cum e amplasat (in cladire)? toti peretii sunt exteriori? esti proprietar sau doar chirias? Ai suprafete vitrate mari insorite? e spatiu de lucru sau de locuit? Ai incalzit inainte si cu alte surse electrice ca sa faci o comparatie? Care au fost temperaturile in Brasov in cele 25 de zile? ... in functie de raspunsuri se poate estima daca aceasta solutie merita sau nu a fi aplicata in alte cazuri.

cezar

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate