Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

As putea sa aflu o adresa de ip daca am primit un e-mail?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Cristi21

Cristi21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2006
Am o problema,cineva imi trimite emailuri cu poze cu mine si cu prieteni mei
si vorbeste foarte urat despre mine si despre ei si face foarte multe amenintari,
as vrea sa stiu daca pot afla ip-ul de unde au fost trimise acele emailuri?De exemplu daca le-a
trimis de acasa as putea sa aflu ip-ul?Cred ca e cineva cunoscut
de vreme ce a avut acces la poze si la alte lucruri.Daca as afla adresa de ip as putea sa aflu cine ma tot chinuie de cateva zile.
Va multumesc anticipat in speranta ca ma veti ajuta si pe mine sa imi rezolv problema.

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
incearca sa te uiti in headere / sursa mesajului ... s-ar putea sa ai noroc sa nu fie rescrise la plecare ...

#3
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Daca este intr-o retea locala si are ip de genul 192.x.x.x nu iti va fi de nici un ajutor. Si da din headers se vede, printre altele, si ip-ul sender-ului. In functie de clientul de mail pe care il folosesti webmail sau local optiunea de view headers poate fi in locuri diferite, dar este pe undeva :)

#4
Cristi21

Cristi21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2006

View Postkinderbueno, on Oct 26 2006, 16:42, said:

Daca este intr-o retea locala si are ip de genul 192.x.x.x nu iti va fi de nici un ajutor. Si da din headers se vede, printre altele, si ip-ul sender-ului. In functie de clientul de mail pe care il folosesti webmail sau local optiunea de view headers poate fi in locuri diferite, dar este pe undeva :)
Uite ce am reusit sa aflu dupa ip-ul din headers e si ip-ul serverului dar restul e un ip din sighisoara de unde sunt si eu.Si nu cred ca au server aia de la yahoo in sighisoara.

Information related to '89.34.88.0 - 89.34.95.255'

inetnum:        89.34.88.0 - 89.34.95.255
netname:        SC-TELESON-SRL
descr:          SC Teleson SRL
descr:          Baratilor, 18
descr:          Sighisoara Mures
country:        ro
admin-c:        UAL1-RIPE
tech-c:         UAL1-RIPE
status:         ASSIGNED PA
remarks:        
mnt-by:         RO-MNT
mnt-lower:      RO-MNT
mnt-routes:     TELESON-MNT
changed:        **********@jump.ro 20060306
source:         RIPE

person:         Ulici Alexandru Lucian
address:        Transilvania Digital Network S.A.
address:        Livezeni ,3
address:        Targu Mures Mures
e-mail:         *****@teleson.ro
phone:          +40-741-082787
nic-hdl:        UAL1-RIPE
mnt-by:         TDNSA-MNT
notify:         *****@teleson.ro
changed:        *****@teleson.ro 20041028
source:         RIPE

% Information related to '89.34.88.0/21AS31609'

route:          89.34.88.0/21
descr:          SC Teleson SRL
origin:         AS31609
mnt-by:         TELESON-MNT
changed:        ******@teleson.ro 20060306
source:         RIPE

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTyby, on Oct 26 2006, 16:17, said:

incearca sa te uiti in headere / sursa mesajului ... s-ar putea sa ai noroc sa nu fie rescrise la plecare ...
Pai poate fi rescris? Adica teoretic se poate, dar va mai ajunge mailul daca nu are ip-ul sursa corect? Parca protocolul TCP/IP avea niste reguli de functionare.

#6
Cristi21

Cristi21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2006

View Postdon_dannielo, on Oct 26 2006, 16:52, said:

Pai poate fi rescris? Adica teoretic se poate, dar va mai ajunge mailul daca nu are ip-ul sursa corect? Parca protocolul TCP/IP avea niste reguli de functionare.
Va multumesc la toti sunteti foarte de treaba si m-ati ajutat mult.Sper sa aflu si mai exact de la cine e ip-ul.
Ca am o cunostinta la TELESON si sper sa ma poata ajuta si sa imi zica cine are respectivul ip.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCristi21, on Oct 26 2006, 16:48, said:

SC-TELESON-SRL
Asta e providerul tipului. Poate-ti pica fisa.

#8
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006

View Postdon_dannielo, on Oct 26 2006, 16:52, said:

Pai poate fi rescris? Adica teoretic se poate, dar va mai ajunge mailul daca nu are ip-ul sursa corect? Parca protocolul TCP/IP avea niste reguli de functionare.
offtopic : da, inseamna ca nu te-ai mai uitat recent la ultimele spam-uri primite :) Sau da, 127.0.0.1 este ip corect de trimitere a e-mailului :)
ontopic : ala este providerul, ce ai putea face este sa spui ca ai o problema cu x si y care iti trimite spam. :)
Teoretic ar trebui sa aiba o politica destul de buna in ceea ce priveste spam-ul. :)
Bineinteles, pe yahoo, exista functia de block sender. Variante sa il ingnori pe respectiv-ul sunt destule. Poti sa verifici poate si-a completat profilul de yahoo :D profiles.yahoo.com/user , acelasi de pe care primesti [email protected] :)
edit : cat scriam postul ati si postat.. wow. speedy :)

Edited by kinderbueno, 26 October 2006 - 15:58.


#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postkinderbueno, on Oct 26 2006, 16:57, said:

offtopic : da, inseamna ca nu te-ai mai uitat recent la ultimele spam-uri primite :) Sau da, 127.0.0.1 este ip corect de trimitere a e-mailului :)
M-am uitat acum. Nimic in neregula. Poate ai la indemana un screenshot cu headerele unui spam venit la tine de la 127.0.0.1

Nu vorbeam de forma corecta a unui IP, ci de faptul ca cele doua servere (care trimite si care primeste mailul) comunica intre ele dus intors de cateva ori prin mesaje acknowledge-request, inainte sa se trimita informatia propriuzisa (mailul), iar daca senderul pune ip fals aceasta comunicare dus intors e imposibila.

Astept screenshotul, dar ma tem ca astept degeaba.

Edited by don_dannielo, 26 October 2006 - 16:43.


#10
Cristi21

Cristi21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2006

View Postdon_dannielo, on Oct 26 2006, 17:20, said:

M-am uitat acum. Nimic in neregula. Poate ai la indemana un screenshot cu headerele unui spam venit la tine de la 127.0.0.1

Nu vorbeam de forma corecta a unui IP, ci de faptul ca cele doua servere (care trimite si care primeste mailul) comunica intre ele dus intors de cateva ori prin mesaje acknowledge-request, inainte sa se trimita informatia propriuzisa (mailul), iar daca senderul pune ip fals aceasta comunicare dus intors e imposibila.

Astept screenshotul, dar ma tem ca astept degeaba.
  

Multumesc mult de ajutor.Ce sa zic era vecinul de peste drum care are 40 de ani.Ce mult ma iubeste.
Va doresc tot binele din lume voua si la cei dragi voua.Va salut cu respect.

#11
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Da, dupa umblat prin 200 de spam-uri m-am plictisit, oricum stiu ca puteai sa o faci daca serverul are open relay, telnet la server, si n-are rost sa continui :)

Edited by kinderbueno, 26 October 2006 - 20:05.


#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkinderbueno, on Oct 26 2006, 21:05, said:

Da, dupa umblat prin 200 de spam-uri m-am plictisit, oricum stiu ca puteai sa o faci daca serverul are open relay, telnet la server, si n-are rost sa continui :)
Doar dacă-ți folosești propriul server pentru spam. Care parte din "comunică între ele dus-întors" n-ai înțeles-o?

#13
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
off topic : Partea in care nu am testat practic spam-ul. Ca de citit citim toti nu ? :)
Si folosesti serverul celui care l-a lasat open relay. Nu iti mai trebuie dus-intors pentru ca serverul comunica cu el insusi.

Edited by kinderbueno, 26 October 2006 - 20:25.


#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkinderbueno, on Oct 26 2006, 21:21, said:

off topic : Partea in care nu am testat practic spam-ul. Ca de citit citim toti nu ? :)
Si folosesti serverul celui care l-a lasat open relay. Nu iti mai trebuie dus-intors pentru ca serverul comunica cu el insusi.
Serios. Și spamul cum ajunge la tine? Folosind RFC 1149?

#15
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Nu ma bag in nivelele de retea pentru ca nu mi-au trebuit pana acum si nu imi place sa vorbesc despre ce nu stiu. Ceea ce spunea era sa deschizi o sesiune la un server open relay, si sa trimiti un e-mail catre acel server folosind-ul pe el insusi. Daca nu merge, greseala mea, inca o treaba de bagat la cap :)

#16
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Readuc subiectul in actualitate, pentru ca nu era necesar un nou topic pe tema asta.
De cateva zile un gunoi de om imi tot trimite e-mailuri cu amenintari si altele. M-am uitat la headere si am vazut ca respectivul foloseste un proxy.
Se poate afla IP-ul "original" sa zicem, daca s-a folosit un proxy?
Am mai intrebat si mi s-a spus ca NU, dar nu strica o a doua opinie...

#17
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
da un whois la proxy si vezi ce firma are acea clasa de ip-uri. da-le un mail si roaga-i sa iti dea logul pentru ip-ul de proxy din data primirii mailului. Daca te iei dupa data si ora ii gasesti ip-ul. Daca dupa ce ii aflii ip-ul real o sa aflii ca este unul dinamic atunci trebuie sa vorbesti cu rds, rtc, upc si sa ii rogi sa iti dea datele.. dar e cam greu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate