Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Racordare, Aerisire Calorifere (Radiatoare), zgomote, vibratii..

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#973
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006

View PostNexus11, on 19 ianuarie 2022 - 17:07, said:

E cel mai departat de centrala? Eu am pus un aerisitor automat pe el si n-am mai auzit zgomote dupa ceva timp.(probabil nu iese aerul asa de usor.) La mine era chiar cel mai inalt din instalatie.Partea de sus a aerisitorului era mai sus decat aerisitorul centralei.

Nu, e chiar cel mai aproape de centrala. Caloriferele sunt toate cam la acelasi nivel, in afara de portprosop. Pai o sa iau si eu un aerisitor din ala sa vad. Mersi mult pt idee.

#974
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Pune un poloboc (nivela cu bula) si verifica daca partea cu aerisitorul este un pic mai sus fata de robinetul de tur. Daca nu este mai sus, remediaza treaba asta si in mod normal ar trebui sa scapi de aer in citeva zile.

#975
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006

View Postreborn_21, on 20 ianuarie 2022 - 08:39, said:

Pune un poloboc (nivela cu bula) si verifica daca partea cu aerisitorul este un pic mai sus fata de robinetul de tur. Daca nu este mai sus, remediaza treaba asta si in mod normal ar trebui sa scapi de aer in citeva zile.
Am pus, si da, ai dreptate, e mai inclinat spre partea cu aerisitorul. O sa-l aduc la nivel si o sa i pun aerisitor automat. Mersi pt sfat.

#976
vectra_gts

vectra_gts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2005
Salut,

Am si eu o problema cu calorifere de otel racordate la RADET: caloriferele se incalzesc doar pe partea din fata cum trebuie, partea din spate este aproape rece.

Caloriferele au o vechime de 3 ani, au fost verificate si nu sunt infundate. Unul din calorifere a fost scos si alimentat pe tur cu apa calda de la chiuveta si returul in toaleta, s-a incalzit cum trebuie.
Pe tur si retur vine apa cu presiune, presiunea pare mai mare pe tur.
Au aerisoare, aerisirea s-a facut de mai multe ori cu turul inchis si returul deschis.
Turul si returul sunt legate in diagonala, turul fiind legat sus.


Sugestii?

#977
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvectra_gts, on 20 ianuarie 2022 - 17:44, said:

Salut,

Am si eu o problema cu calorifere de otel racordate la RADET: caloriferele se incalzesc doar pe partea din fata cum trebuie, partea din spate este aproape rece.

Caloriferele au o vechime de 3 ani, au fost verificate si nu sunt infundate. Unul din calorifere a fost scos si alimentat pe tur cu apa calda de la chiuveta si returul in toaleta, s-a incalzit cum trebuie.
Pe tur si retur vine apa cu presiune, presiunea pare mai mare pe tur.
Au aerisoare, aerisirea s-a facut de mai multe ori cu turul inchis si returul deschis.
Turul si returul sunt legate in diagonala, turul fiind legat sus.


Sugestii?
Ai incercat sa inchizi din robinetul de pe retur?

#978
vectra_gts

vectra_gts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2005
Da, robinetul de retur are 4 ture de la inchis la deschis. Daca il inchid partial (1-2-3 ture) nu sunt diferente semnificative, ba chiar mi se pare ca se raceste per total.

Edited by vectra_gts, 20 January 2022 - 20:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate