Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HDD normal transformat in HDD extern

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
Sa va explic fratii mei: habar nu am daca se poate si daca aici trebuia postat, dar ce vreau eu sa obtin, daca tehnologia si inteligenta umana permit, este un hard disk normal care sa poata fi conectat cumva la un port extern al calculatorului (COM-uri, LPT, USB1.1..) si sa fie ca un Hdd extern.

Se da HDD-ul, se accepta si un transformator de 12 volti prin care sa se obtina 12 si 5V, se mai accepta si un soft care sa incapa pe un cd/discheta.

EXISTA?!?

#2
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
nu cred...dar de ce nu vrei sa iti iei asa ceva ca este ceva special
dar totusi este un cablu dar numai pt slave..un cablu special cu care iti poti conecta un hdd la clc fara sa inchizi macar clc

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, exista... se cheama USB Hard Drive Enclosure Case. E o cutie care contzine toata electronica raspunzatoare la conversia IDE > USB.

Sunt diverse modele shi firme... optziuni multiple...

bafta

#4
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da caut si eu asa ceva de mult timp insa nu am gasit inca..si stiu ca is deajuns de ieftine

#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
nu cred ca ai cautat bine mai indianule...

http://www.ultrapro....ente&categ2=hdd

mai exact pozitia 2, 3 si ultima pozitie (10) din lista...

cat despre pret..nu mi se pare asa mic....

#6
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
fratzii mey...ideea e daca a scapat pe web sau altundeva o shmecherie ca sa faci asta fara sa dai doua milioane

#7
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
De scapat a scapat :) , am vazut pe undeva la Philips un application note la un chip de USB in care aveau o schema care facea exact chestia asta.

Faza e ca n-ai tu cum sa faci schema aia, iti trebuie chipul de USB, ceva cu care sa implem. protocolul IDE (ei faceau asta pe un FPGA), alte chestii ... complicat. Asta ca sa-ti mearga la vreo 10Mbit/sec, deci ~1MB/s.

Dar daca tii neaparat sa-l legi la calc, un montaj cu microcontroller care comanda HDD si legatura pe seriala n-ar trebui sa coste mai mult de cateva sute de mii. Singura problema e ca n-o sa vezi de la el mai mult de maximul serialei, deci vreo 115Kbit/sec. Pe paralela ar putea merge mai mult, dar probabil o sa-l limiteze microcontrollerul.

Concluzie: cauta un adaptor gata facut cat mai ieftin.

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by v3l0
fratzii mey...ideea e daca a scapat pe web sau altundeva o shmecherie ca sa faci asta fara sa dai doua milioane

orice solutzie are compromisuri. de obicei.. in general.. sau altfel spus experientza ne arata ca solutziile bune in orice domeniu costa bani.. shi nu putzini... asta daca e sa fie totul cinstit fireshte...

tot asha.. nishte labari pot vinde nishte gioarse la bani grei bazându'se pe ideea de mai sus.. dar nu ei conteaza...

dai un ban shi stai in fatza... e verificat...

#9
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
va multzumesc tuturor.
am prins ideea.
La rubrica hardware zicea un tip ca a gasit un rack de-asta la doar 400 de mii. A avut neplacuta surpriza sa nu aseasca cablul cand a ajuns acasa....

#10
wampy

wampy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.11.2004

v3l0, on Oct 25 2003, 07:48, said:

va multzumesc tuturor.
am prins ideea.
La rubrica hardware zicea un tip ca a gasit un rack de-asta la doar 400 de mii. A avut neplacuta surpriza sa nu aseasca cablul cand a ajuns acasa....

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am si de hard normal si de hard de laptop. Primul 75$ iar al doilea 35. Ambele USB 2.0 (merg si pe 1.)

#11
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
hdd-ul ala la 400 de mii NU merge pe USB ever! de aia nu a gasit cablul....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate