Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#55
dianamadalina

dianamadalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2005
cam cat te costa in total infiintarea unei firme pt studenti? cum se procedeaza cu sediul daca nu am domiciliul stabil in bucuresti? merci mult

#56
dianamadalina

dianamadalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2005
ma intereseaza acelasi lucru. please anunta-ma si pe mine te rog daca afli ceva. merci mult

#57
ccrys

ccrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.03.2005

dianamadalina, on Apr 4 2005, 12:14, said:

as vrea sa stiu si eu ce acte ai nevoie pt infiintari firme, cum e cu sediul, daca se poate in alt oras. toate astea pt studenti.    merci mult
...........................................
cum se procedeaza cu sediul daca nu am domiciliul stabil in bucuresti?
spor in afaceri

<{POST_SNAPBACK}>


deci 1 la mana daca vrei in alt oras te duci in orasul respectiv vezi reg comertului de acolo si o infiintezi acolo :)
2. daca nu ai dom stabil in buc sediul se face prin doua modalitati:
ctr inchiriere la adm financiara sau ctr comodat la ambele trebuie sa ia deja rezervarea de nume si act constitutiv + buletinul
3. actele le-am enumerat mai sus la studenti e nevoie si de actele prin care dov ca esti student carnet dovada de la fac (sincer nu stiu exact dar cam asta )

#58
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003

PanterA, on Mar 5 2005, 15:50, said:

Ca o paranteza la thread:

O cam ard aiurea astia de la rezervarea numelui si emblemei. SI cred ca e din cauza ca nu au un sistem informatic national. Am avut surpriza sa vad la mfinante.ro ca numele firmei mele nu e unic, exista o alta firma cu nume identic (infintata dupa a mea, la cateva luni), in partea opusa a tarii. Cred ca o sa le trimit celor de la ONRC niste "urari de bine".

<{POST_SNAPBACK}>



Pai tu faci verificarea si rezervarea de nume la nivel local !
Daca vrei pe tara se plateste mult mai mult !

#59
Funkyyy

Funkyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2005
Salutare!M-am hotarat sa ma bag si eu in unele chestii dar m-am lovit de unele probleme.Mai exact as vrea sa deschid un magazin de lucruri pe perioada verii.Locatia o am dar acum se pune urmatoarea problema:PF sau societate?.Am inteles de la cineva ca e nevoie de niste cursuri ceva,c pt studenti nu se mai accepta infiintare de firma, ca o sa se scoata PF,ca sar fi marit capitalul ala minim pe care tre sa il depui pt societate (astea pt ca o sa intram in UE)etc..Astept raspunsul vostru(cu cat mai repede cu atat mai bine) :D   Multumesc anticipat.

#60
ccrys

ccrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.03.2005
capitalul social momentan este tot de 2 milioane
pf inca se fac
daca vrei sa faci doar pe perioada verii adica sezoniera nu cred ca merita sa faci srl
la srl ai cheltuieli si obligatii lunare sau macar trimestriale (contabil, depuneri deconturi etc)
depinde si ce activitate vrei sa faci

#61
licapavel

licapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.04.2005
Am si eu o intrebare:
Vreau sa-mi fac o societate de televiziune prin cablu.
Si cum la oras nu prea mai e loc,vreau sa ma duc undeva la tara.
Vreau sa stiu dca e rentabil si  ce acte imi trebue?
Dar cel mai important e in ce conditii pot transmite posturile romanesti(Antena 1, Pro tv , Prima si altele), imi trebue licenta? daca da de unde se ia?

#62
cara

cara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2005
buna ziua,
am si eu o problema si va rog tare mult sa ma ajutati:
am inteles ca la SA-uri trebuie facute lunar ceva procese verbale ale cenzorilor. Poate cineva sa ma lamureasca cum trebuie sa arate aceste procese, ce trebuie sa contina ? Va multumesc tare mult

#63
dam63

dam63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.06.2005
^_^  ^_^

cara, on May 31 2005, 14:12, said:

buna ziua,
am si eu o problema si va rog tare mult sa ma ajutati:
am inteles ca la SA-uri trebuie facute lunar ceva procese verbale ale cenzorilor. Poate cineva sa ma lamureasca cum trebuie sa arate aceste procese, ce trebuie sa contina ? Va multumesc tare mult

<{POST_SNAPBACK}>



buna seara

Nu stiu de unde ai inteles asta, dar nu este adevarat. Comisiile de cenzori  pot face verificari oricand, iar de cate ori fac aceste verificari trebuie sa consemneze concluziile intr-un registru al cenzorilor care se afla permanent la sediul societatii. Aceste "rapoarte" sunt semnate de cenzori si de persoanele care au fost verificate.

La intocmirea bilantului anual si a situatiilor semestriale, cenzorii intocmesc si ei un raport care se depune odata cu bilantul si care certifica datele inscrise in bilant.

Cel mai bine ar fi sa consulti legea 31 (legea societatilor comerciale)
Dar am si eu o intrebare: tu ce pozitie ai in acest SA?

Succes  B)

#64
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
O lista completa si actualizata cu actele necesare pt. deschiderea unei firme, precum si cheltuielile minime pe care trebuie sa le suportati la inceput gasiti AICI


P.S.: Tot acolo gasiti si un nomenclator CAEN in format EXCEL

Edited by Superfane, 10 June 2005 - 16:56.


#65
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Cateva documente necesare precum si un model de act constitutiv  gasiti aici Ca sa vedeti fisierele si sa le puteti downloada, trebuie sa aveti cont. Lista cu documente va fi updatata periodic...

Edited by Superfane, 14 June 2005 - 00:21.


#66
claudiup

claudiup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.08.2004
Mi-a spus cineva că a citit în „Capital” că pentru înființarea unei firme îți va trebui minim 5 angajați. E adevărat?

Întreb asta pentru că vreau să fac un site pe care să pun publicitate și să câștig bani în felul ăsta. Deci ca totul să fie legal va trebui să îmi înființez o firmă. Sau nu? Pot și ca PF ?

Edited by claudiup, 30 June 2005 - 15:03.


#67
claudiup

claudiup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.08.2004
Nu-mi răspunde nimeni la întrebarea de mai sus? Cu angajații? :(

Mai am o întrebare:

La înregistrarea numelui firmei trebuie "minim un cuvânt românesc"... Așa e? Initialele numelui meu se consideră românești? De exemplu "C & P SOFTWARE S.R.L." va fi acceptat? Cum să traduc(i) "software" în Română? Sunt pro-românism, patriot, etc. ... dar asta mi se pare o aiureală. "C & P PROGRAME DE CALCULATOR S.R.L." sună total aiurea.

Vă rog raspundeți, cei care știți.

Merci.

Edited by claudiup, 07 July 2005 - 10:50.


#68
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
NU iti trebuiesc 5 angajati
NU e problema cu S&P&A&M Software srl

#69
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Care credti ca este mai buna pentru a vinde servicii pe internet :PFA sau SRL ? Mentionez ca nu doresc sa angajez pe nimeni deoarece voi incepe sa fac totul de unul singur. Credeti firmele cu care (sper) o sa am relatii de afaceri, ma vor considera util (de incredere) in cazul in care as avea PFA?

#70
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
exista pe undeva aici procedura de urmat pentru a deveni PFA si costurile de rigoare?

any links highly apreciated.

#71
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
addicted ... vad ca tot din Craiova esti ...poate ma ajuti si pe mine cu o treaba ... Ai idee cam cat costa sa infiintezi un SRL ?

#72
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

addicted, on Aug 14 2005, 12:45, said:

exista pe undeva aici procedura de urmat pentru a deveni PFA si costurile de rigoare?

any links highly apreciated.

<{POST_SNAPBACK}>


uita-te aici: http://forum.softped...showtopic=63704
dar mi se pare mult 11-12 mil costurile de infiintare ... something is wrong .. I think :D ... I hope :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate