Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

intrerupator cu led la 220v

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mistress_larisa

mistress_larisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2003
Doresc sa pun la intrerupatorul de bec din camera un led, care sa stea aprins cand lumina e stinsa. Exista intrerupatoare din fabrica cu asa ceva, dar vreau sa-l fac eu. Stiu ca-mi trebuie un led obisnuit si o rezistenta, inseriate. Ce nu stiu e de cat sa fie rezistenta, daca conteaza ca-i prinsa de anod sau catod, daca conteaza ca o pun pe faza sau nul.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai bine folosesti un beculet cu neon pe care il inseriezi cu o rezistenta de 50-100 kohmi la 1/2 w sau chiar la 1/4 W, ocupa loc putin, nu se incalzeste.......pt un led va trebui sa folosesti o rezistenta de putere mare 2-5w la 20-50 kohmi si o dioda pt redresare (merge si fara dioda, dar riscul de a se strapunge ledul este ff mare)..in locul rezistentei care este voluminoasa si se incalzeste destul de mult, poti folosi un condensator de 0.33-0.47 microfarazi la mai mult de 250v alternativ +dioda redresoare dar si condensatorul este voluminos  (macar  nu se incalzeste :D).............nu conteaza cum inseriezi rezistenta, pe anod, pe catod- faza sau nul...conteaza la dioda redresoare pe care trebuie sa o pui cu catodul pe anodul ledului sau cu anodul pe catodul ledului :)

#3
mistress_larisa

mistress_larisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2003
multzam

#4
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
eu am inseriat o rezistenta de 100k/0.5W cu ledul si merge de 15 ani!!!

#5
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Eu o rezistenta de 6,8K cu un condensator 0.1/650V. Merge "doar" de 10 ani. Fara dioda.

#6
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Mda...dar nu merge cu becuri economice. Am dat 100k lei pe un asemenea intrerupator, dar am avut surpriza neplacuta ca dupa ce am montat tot..la cca. 5 secunde becul facea scurt ca un blitz. Nu foarte tare. Mentionez ca becul este OSRAM...deci nu dinastea din piata.

:cya:

#7
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
Pentru becuri economice (sau tuburi de neon) nu recomand utilizarea ledurilor sau beculetelor de neon pe intrerupatoare. Curentul care trece prin ele duce la descarcari in tuburile cu neon (mici flashuri).

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Da da, asta ziceam si eu. Pacat....

:cya:

#9
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
@driverx same problem. Parca e la discoteca. La mine motajul din comutator e home-made, deci s-a putut remedia imediat.

#10
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu am becuri economice (philips) in camera si intrerupator cu led cumparat de la magazin de electrice. nu am avut probleme de-astea pana acu

#11
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by dejayfx
eu am becuri economice (philips) in camera si intrerupator cu led cumparat de la magazin de electrice. nu am avut probleme de-astea pana acu


cred ca in loc de LED te refereai la tuburile acelea cu descarcare in gaz..sau ma insel?....nu prea am vazut intrerupatoare cu LED-uri in comert...

#12
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
aici este o schema :

Attached Files



#13
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
La cati W rezistenta? Ca daca bagi una de radio portabil, poti praji cartofi pe ea...

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema prezentata este plina de greseli de... proiectare. :)
...deoarece rezistenta serie disipa toata puterea ramasa, iar un LED normal nu rezista la o tensiune inversa mai mare de 10-20 V.
De aceea schemele uzuale folosesc reactanta unui condensator de 0.1 uF pentru limitarea curentului si o dioda normala antiparalel cu LED-ul respectiv. Circuitul produce perturbatii radioelectrice si in situatia cind se doreste eliminarea acestora se mai pune in paralel cu LED-ul o rezistenta de 10-22 Kohmi. ;)

Attached Files

  • Attached File  led.jpg   11.01K   323 downloads


#15
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
eu am folosit la intrerupatoare o schema mai complexa:

Un condensator de 0.22uF/400V inseriat cu o rezistenta de 10Kohmi, o punte redresoare ce rezista la peste 220V. Pe curent continuu, un zenner de 3,3V inseriat cu o rez de 100 ohmi , un capacitor de 22uF/16V pentru filtrare. Am cam 5 volti pe iesire, mai pun 100 ohmi in serie cu ledul. Merge si cu montaj bistabil (clipici) cu 1 -2 leduri. asa am in camera cu led bicolor.

#16
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004

Quote

Originally posted by mister_rf
...deoarece rezistenta serie disipa toata puterea ramasa, iar un LED normal nu rezista la o tensiune inversa mai mare de 10-20 V.

Poate ca asa e, insa eu am pus la 6 intrerupatoare astfel de leduri cu rezistente 100k/0.25w cred ca acum 10 ani, daca nu mai bine. 4 din ele mai functioneaza si acum.
...concluzia a fost ca un led rezista la o tensiune inversa de 300V pana se arde. :yeah baby

#17
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
http://www.redcircuits.com/Page81.htm
O schema simpla si interesanta...zic eu

#18
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ocrv
Pentru becuri economice (sau tuburi de neon) nu recomand utilizarea ledurilor sau beculetelor de neon pe intrerupatoare. Curentul care trece prin ele duce la descarcari in tuburile cu neon (mici flashuri).

becuri ergonomice, intrerupator cumparat (nu shtiu dak era led sau ce-ati mai zis voi p-aici, arâta ca un beculetz cilindric de vre-un centimetru lungime). In 5 min a facut pufff, iesea fumm, credeam c-am facut bartai scurtu, arde casa, bubuie blocu ... dar dupa ce am desfacut intreruaptorul rezistenta de acolo era arsa, facuta praf, beculetzul pare-mi-se ca era si el ars... A fost rezistenta de vina, sau bien ca s-a ars rezistenta si nu becul ergonomic de la lustra ? (defapt erau 4 becuri aprisne)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate