Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Calciu, calciu si iar calciu...dar sa fie oare calciul?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
1.98/92
Trebuia sa intrebi si ce varsta am  ,sex, daca sunt fumator sau nu  si nu numai ca greutate variaza si cu acestea nu numai ce mananc.Toata lumea blameaza grasimile animale dar cand ii intrebi realmente ce mananca ...vezi ca se indoapa cu dulciuri cocarii, pizza,hamburgheri ,margarina etc.Cica nu manca sare, zahar si grasimi animale.Dar nimeni nu zice de faina alba ,margarina si toate cocariile asociate.Trebuie ca lumea sa inteleaga ca organismul nu face diferenta intre zahar si faina alba ,pentru el este acelasi lucru.Exista o confuzie ingrozitoare (intretinuta binenteles )intre carbohidratii rafinati si grasimile animale.

Edited by midelic, 08 May 2007 - 19:15.


#20
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmidelic, on May 8 2007, 20:04, said:

1.98/92
Ei bine, eu la 1,64/64 nu pot sa mai bag unturi si alte grasimi animale.

#21
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Eu i-ti spun de faina alba , margarina si zahar tu ii dai inainte cu grasimile animale.Zi-mi si mie acum cu ce grasimi animale se indoapa romanul normal de ajunge obez?

#22
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmidelic, on May 8 2007, 20:39, said:

Eu i-ti spun de faina alba , margarina si zahar tu ii dai inainte cu grasimile animale.Zi-mi si mie acum cu ce grasimi animale se indoapa romanul normal de ajunge obez?
Scuze dar postul tau anterior nu mi-a aparut complet! Eu nu vb. de tine. Iti spun ca eu nu mai pot manca grasimi animale (faina alba , zahar si alte chestii din astea). Deci trebuie sa asimilez vit D din alte surse. Stiu ca nu este bine sa le elimini din alimentatie dar am renuntat de mult la carnea de porc si tot ce tine de ea. Dupa peste nu ma prea omor deci...

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ce facem? ne oprim aici, sau va fac topic despre alimentatie? aici e totusi topicul despre calciu.

#24
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mianna ar fi bun un topic despre alimentatie pe aria medicala... sunt pro!

apropo de vitamina D... eu asa imi amintesc de la biofizica ca daca stai la soare ... sintetizezi vit D. poate ma insel... dar un pic de soare nu strica

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnegotzel00, on May 8 2007, 22:06, said:

mianna ar fi bun un topic despre alimentatie pe aria medicala... sunt pro!
si? va opreste cineva? sus, dreapta, "new topic" si go for it :) sper doar sa vad discutii coerente, nu doar copy/paste-uri de juma de pagina.

#26
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Midelic are dreptate cand spune ca faina alba si margarina nu sunt mai bune decat untura de porc. In ce priveste vit D,  s-au mentionat deja pestele si lactatele... soarele...e ultrasuficient pentru oricine. Doar vegetarienii pot sa
aiba de suferit,
desi sucul de orz verde contine ceva calciu. Ii si vad stand la plaja  sorbind la sucul de orz :lol:

#27
alinus00

alinus00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2008
Salutare !
Acum un an de zile am facut o 'criza' sa-i zic asa,care s-a manifestat cu batai ale inimii accelerate,lipsa de aer,furnicaturi in degetele de la maini......
buun,m-am speriat f tare,mergand la doctor am aflat ca am lipsa de calciu (in urma simptomelor intalnite fara sa imi fac analize la sange)..
vreo 2-3 luni de atunci au continuat zi de zi aceleasi simptome,de oboseala,lipsa de aer,batai ale inimii accelerate,cand vroiam sa adorm ma trezeam la un moment dat ca nu mai respir----
am bagat calciu si magneziu si vitamina b1 b6 b129(+vitamina D) injectabil (calciu am bagat intravenos..)...iar cu timpul simptomele s-au mai ameliorat,din cand in cand mai facand un fel de criza ca la inceput...am urmat si tratament cu Xanax si Serlift (ca totul ar fii fost declansat pe baza nervoasa)
acum vreo 2 luni mi-am facut din nou analiza la sange,totul iesind ok,calciul la limita superioara
am ajuns la psihiatrie,la cardiologie si am facut si test de diabet----...ce sa mai...tot
in momentul de fata simptomele nu au disparut,ba din contra s-au amplificat,si un pic diferit (cu toate ca , continui sa iau Ca,Mg, B6 D3)...continua aceeasi stare de oboseala , iar cand ma pun in pat sa dorm pur si simplu nu pot pt ca inima imi bate 'cu putere' ,nu neaparat repede, simt ca se misca tot patul cu mine dupa cum bate inima..
am inteles ca lipsa de calciu se 'rezolva' greu...dureaza chiar cativa ani pana organismul revine la normal....asa este??
ca nu mai stiu ce sa fac...tot timpul sa traiesc cu asta....
am fost la toti medicii din orasul meu,toti au spus la fel ca este o lipsa de calciu,dar ce simt e....asa simptome are lipsa de calciu?
  multumesc mult !

#28
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postalinus00, on Oct 29 2008, 19:40, said:

...am urmat si tratament cu Xanax si Serlift (ca totul ar fii fost declansat pe baza nervoasa)

Nu te-ai ameliorat dupa medicamentele de mai sus?

#29
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Ca sa scapi de lipsa de calciu renunta complet la carne, produse lactate, oua, sucuri carbogazoase, dulciuri, prajituri. Mananca cartofi, orez, porumb, legume si fructe, in special cat mai multe crude si multe legume cu frunze verzi: spanac, brocoli, varza, conopida, salata verde, ridichi, de la stanga la dreapta contin mai putin calciu. Incearca sa mentii acest regim o saptamana sau chiar doua si ai sa observi ameoliorari ale problemelor tale, daca nu vor disparea complet. Singurele probleme pe care s-ar putea sa le ai vor fi lipsa de energie si drumuri mai multe la toaleta, organismul tau nu poate sa-si mai ia toate substantele nutritive din noua dieta, ii trebuie timp pentru a se adapta.

#30
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostKdefthog, on Oct 29 2008, 20:36, said:

Singurele probleme pe care s-ar putea sa le ai vor fi lipsa de energie si drumuri mai multe la toaleta, organismul tau nu poate sa-si mai ia toate substantele nutritive din noua dieta, ii trebuie timp pentru a se adapta.

Asta era primcipiul tratarii tulburarilor psihice pe vremea raposatului. Decat un pacient agitat mai bine unul apatic si lipsit de energie.

Daca e subnutrit crezi ca e mai fericit? Poate tu...
Nu hai serios, ai vreo pregatie medicala de specialitate? Sau cum de ai raspunsuri la toate problemele de pe medical stuff (si doar aici) si altii pregatiti in domeniu tot mai au semne de intrebare in real life?
Te rog observa ca nu am specificat raspunsuri corecte, ci doar raspunsuri si atat.


Alinush, la tiroida s-a gandit cineva? Ai fost la endocrine?

#31
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmaltese, on Oct 29 2008, 22:04, said:

Asta era primcipiul tratarii tulburarilor psihice pe vremea raposatului. Decat un pacient agitat mai bine unul apatic si lipsit de energie.

Daca e subnutrit crezi ca e mai fericit? Poate tu...
Nu hai serios, ai vreo pregatie medicala de specialitate? Sau cum de ai raspunsuri la toate problemele de pe medical stuff (si doar aici) si altii pregatiti in domeniu tot mai au semne de intrebare in real life?
Te rog observa ca nu am specificat raspunsuri corecte, ci doar raspunsuri si atat.


Alinush, la tiroida s-a gandit cineva? Ai fost la endocrine?

Nu am nici o pregatire medicala de specialitate. Subnutrit nu cred, malnutrit dupa conceptiile tale despre alimentatie sigur ca da. Da te rog un exemplu, din cunostintele tale medicale de specialitate, de o populatie a carei alimentatii este bazata pe legume bogate in amidon si fructe, care are lipsa de calciu. UN SINGUR EXEMPLU.  

@alinus00 Urmeaza-mi sfatul, nu ai absolut nimic de pierdut.

#32
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Oct 29 2008, 20:36, said:

Ca sa scapi de lipsa de calciu renunta complet la carne, produse lactate, oua, sucuri carbogazoase, dulciuri, prajituri. Mananca cartofi, orez, porumb, legume si fructe, in special cat mai multe crude si multe legume cu frunze verzi: spanac, brocoli, varza, conopida, salata verde, ridichi, de la stanga la dreapta contin mai putin calciu. Incearca sa mentii acest regim o saptamana sau chiar doua si ai sa observi ameoliorari ale problemelor tale, daca nu vor disparea complet.

Mai, eu stiu ca produsele lactate sunt cea mai buna sursa de calciu, iar tu recomanzi renuntarea la produsele lactate ca sa tratezi o "lipsa de calciu" . Eu nu prea inteleg , poti sa dai o explicatia logica si mai pe scurt ca nu am timp sa citesc pagini intregi, pe scurt te rog.

La sfatul cu renuntarea la carne eu am gasit o explicatie posibila dar as vrea sa mi-o spui tu si apoi sa vedem daca e aceeasi explicatie.

La fel te rog sa dai o explicatie cat mai logica si mai pe scurt de ce dieta pe care tu o recomanzi ("cartofi, orez, porumb, legume si fructe, in special cat mai multe crude si multe legume cu frunze verzi: spanac, brocoli, varza, conopida, salata verde, ridichi, de la stanga la dreapta contin mai putin calciu") cu un continut sarac de calciu ar fi indicata pentru tratarea deficitelor de calciu.

Multumesc si incearca sa dai o explicatie cat mai logica.

#33
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ionut, simti neaparat nevoia sa te distrezi, nu?

#34
alinus00

alinus00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2008
ce sa zic.....as putea incerca asta...
dar toti doctorii mi-au indicat sa mananc cat mai multe lactate,ceea ce am si facut..
totusi nu inteleg ce simptome mai sunt astea...cand incerc sa ma odihnesc,sa dorm dupa amiaza,pur si simplu nu pot!simt ceva ca un tremur in mine...si inima bata un pic mai repede si cu PUTERE ! si starea de oboseala...
la inceput imi provocase si tahicardie(imi batea inima repede,iar in urmatoarea secunda imi batea mai incet,sau din senin incepea sa bata repede de 2-3 ori dupa care revenea la normal....),uneori ma durea si inima...cu tot cu mana stanga si cu un fel de amortire in aceasi mana,am luat si aspacardin o vreme,vad ca in ultimul timp mi-a disparut chestia asta..
am facut tot felul de analize,de cateva ori chiar...concluzia a fost ca am deficienta de calciu si magneziu....
chiar asa sa fie???
si cat naiba mai dureaza simptomele astea ???e normal sa se manifeste asa o lipsa de calciu? si pt cat timp ??
nu mori...dar nici nu te lasa sa traiesti...  :(

#35
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postionutz78, on Oct 29 2008, 19:56, said:

Nu te-ai ameliorat dupa medicamentele de mai sus, adica Xanax si Serlift?

Nu mi-ai raspuns la intrebare, poate nu ai observat-o asa ca te intreb din nou.

#36
alinus00

alinus00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2008
nu s-a ameliorat nimic de la pastilele alea,cu xanaxul am terminat,serlift mai iau pana in decembrie...doar la inceputul tratamentului cu ele imi produceau somnolenta,linistire...dar dupa ce m-am obisnuit...aceleasi stari...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate