Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Calciu, calciu si iar calciu...dar sa fie oare calciul?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
andrutzamea

andrutzamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2006
mai oameni buni...eu devin din ce in ce mai disperata...o fi ea lipsa de calciu o afectiune banala dar pe mine nu ma lasa sa traiesc....nu ma deranjeaza ca s ametita mai tot timpul, ca mi e rau de nu ma pot da jos din pat,ca ma doare capu de mi vine sa urlu, ca am niste nervi de nu stiu ce i cu mine(pe care evident ii dau zilnic sau cel putin la 2 zile pe bietul meu prieten), ca am stari depresive.....DAR MA OMOARA AMORTELILE ASTEA!!!!!!!!!sunt o persoana vesela din fire dar din cauza nenorocitelor de amorteli nici sa rad nu mai pot....poate doar sa afisez un zambet...stramb de la amorteala in coltul gurii.si apoi...si mancarea mi place...da nici p aia n o mai pot inghiti lesne....ca de...gatu i si el amortit.acum sa nu exagez...nu s mereu amortita...dar in majoritatea timpului DA.doctorii zic ca amortesc de la coloana mai nou...asta dupa ce vreun an am amortit din cauza lipsei de calciu?DA EU CE MA FAC? :worthy: AM AJUNS SA FAC HAZ DE NECAZ...MACAR DACA FACEM HAZ DE NECAZUL ALTUIA :D ...VA MULTUMESC ANTICIPAT

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
un tratament?

Edited by mianna, 15 October 2006 - 10:36.


#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
analize ?

#4
andrutzamea

andrutzamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2006
asta am omis sa spun..........m am saturat sa inghit calciu magneziu zinc fier si altele...si rinichii mei la fel....

normal ca mi am facut zi analize...cum altfel?

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cat e de scazut si ce efecte a avut tratamentul? poate administrarea orala nu e suficienta.

ce inseamna ca amortesti de la coloana? care e diagnosticul?

#6
andrutzamea

andrutzamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2006
nu mai stiu exact valoarea.oricum, destul de mult sub limita normala.calciu am luat additiva doza forte...eu in fiecare luna cate 10 zile.iar lacoloana...niciun diagnostic anume...doar ca am doua vertebrecare se taseaza una p alta

Edited by andrutzamea, 15 October 2006 - 11:36.


#7
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Si eu am niste probleme de genul asta, dar nu atat de mari. Adica imi amortesc mainile. In special cand le tin ridicate. La volan e mai naspa. O sa ma duc la un medic sa ma vada, insa ma enerveaza ca am ajuns sa le calc pragul pentru astfel de chestii. Si nu m-as fi dus daca n-as fi constatat ca de vreun an si ceva stau rau si cu tensiunea. Dupa o Cola, bate inima aiurea, dupa o cafea risc sa dau in primire...
Ma-ntreb: ce naiba, imbatranesc deja?

#8
andrutzamea

andrutzamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2006
probabil ca ti vor spune ca e de la calciu.....si chiar poate fi d acolo.trebuie sa ai grija...nu e de glumit.tensiunea poate tot de acolo e scazuta.eu la21 de ani am tensiunea 8...extrem de mica...de la calciu

#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

 andrutzamea, on Oct 15 2006, 12:38, said:

probabil ca ti vor spune ca e de la calciu.....si chiar poate fi d acolo.trebuie sa ai grija...nu e de glumit.tensiunea poate tot de acolo e scazuta.eu la21 de ani am tensiunea 8...extrem de mica...de la calciu
Chestia asta cu ' e de la calciu' o zic doctorii de cele mai multe ori cind nu au habar de la ce ti se trage. Poti sa zici mersi ca nu ti-au zis ca e "din cauza de absenta a vietii sexuale" (sic!)

#10
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
In afara de coltul gurii si de gat, ce-ti mai amorteste?
Mananci alimente bogate in calciu? Lactate, oua ?
Ce surse de stres exista in viata ta, in afara de amorteli ?

#11
puffu

puffu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.11.2006
Mda si eu am cam aceasi probleme, ma omoara crizele care le am noaptea inainte de a adormii, mai demult faceam si in timpul zilei si eu ma enervam aproape de la orice... Oribil. Acum fundul meu a ajuns poligon de tragere pt injectii (calciu si magneziu), timp de 4 luni o sa fie ciuruit 10 injectii cu pauza de cate 2 saptamani  :naughty:  ... Astept sa vad rezultatele.  :death:

Edited by puffu, 01 November 2006 - 10:29.


#12
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Fii atenta si la nivelul de magneziu. Simptomele sunt cam aceleasi plus ca de cele mai multe ori lipsa de ca vine impreuna si cu lipsa de magneziu si invers.


editat de moderator: atat. restul l-ai scris in topicul adecvat. nu mai repeta posturile te rog.

Edited by mianna, 08 February 2007 - 15:35.


#13
ravendark

ravendark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.08.2005

 andrutzamea, on Oct 15 2006, 11:41, said:

asta am omis sa spun..........m am saturat sa inghit calciu magneziu zinc fier si altele...si rinichii mei la fel....

normal ca mi am facut zi analize...cum altfel?

Analize la tiroida ai facut? Ce spui tu e sindrom de stress mai mult nu neaparat lipsa de calciu! Cand esti stressat, chiar daca nu recunosti, organismul elibereaza hormonii pt adaptarea la noua conditie (de ex adrenalina care in exces da palpitatii, ameteli, nervi, indigestie blabla).Sau poate fi o problema ginecologica.

#14
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Amortelile extremitatilor sunt date de lipsa de magneziu. Cred ca cel mai bine e sa te duci la un medic sa-ti prescrie un tratament. Poate nu asimilezi si atunci este necesar sa iei si niste AT 10 pentru fixare. Poate si vit B6. Chiar si starile de nervi si anxietate sunt date de lipsa de Mg.  Am avut si eu stari asemanatoare dar nu durau  mult. Mie mi-a recomandat un medic psiholog sa iau vit B1 si a functionat. Pentru ameteli am luat Betaserc, dar numai dupa sfatul medicului. Pentru coloana e bine sa-ti faci o radiografie incepand cu zona cervicala si terminand cu cea lombara, poate este spondiloza. Spondiloza cervicala iti poate da dureri de cap.

#15
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Poti sa iei calciu pana dai in branci.Daca ai lipsa de vitamina D,probleme cu glanda paratiroida......
Deci:
1.Ulei de peste.
2.Fara cafea,dulciuri si alimentatie  vegetariana, si vitamina D sintetica.
3.Si soare cat mai mult ca vine vara.Dar soarele nu te ajuta prea mult ...daca nu ai colesterol.Deci soare si omleta cu sunca,si/sau lapte batut gras(nu dietetic).
Bafta!
Serios, multe femei fac boala asta de la alimentatia vegetariana fara grasimi animale.Deci daca nu mananci grasimi animale ,nu vitamina D si colesterol.

#16
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Si untul este foarte bogat in vit D, si contine si Ca pe deasupra. Si oul, si pestele. Peste e bun pt sist nervos si datorita acizilor grasi. Fara omleta, ala e ulei vegetal :lol:

#17
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Absolut de acord.Dar eu i-mi fac omleta in untura de porc sau/si unt.Asa ca......

#18
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 midelic, on May 8 2007, 13:47, said:

Absolut de acord.Dar eu i-mi fac omleta in untura de porc sau/si unt.Asa ca......
De curiozitate: cate kg. ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate