Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

script pentru backup (W2K)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Salut

Am un server pe W2K si o unitate externa de backup (Compaq AIT 50).
Ce ma intereseaza: un script pentru a face backup normal la cateva directoare.

Cam asa arata ce am facut eu si care bineinteles nu merge:

=========== begin ================
cd
cd winnt
ntbackup backup c:folder1 /j "Full Backup" /l:s /p "8mm AIT1"
cd
=========== end ==================
Nu se intampla absolut nimic cu unitatea de backup. Daca o fac  normal  (interfata GUI) merge brici asa ca buba este undeva in script (cred!)

Multumesc anticipat.

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
man .. nu m-am jucat cu ntbackup-ul ..folosesc Arcserve
oricum, incearca urmatoarele variante:

ntbackup backup c:folder1 /j "Full Backup" /l:s /p "8mm AIT1" /um(asigura-te ca numele unitatzii e corect) sau

ntbackup backup c:folder1 /j "Full Backup" /l:s "C:bck.log"

uita-te shi pe aici:
http://support.micro...kb;EN-US;239892

bafta!

#3
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
"8mm AIT1" este numele unitatii detectat de backup. De fapt ea este AIT-2.
Nu cred ca are vreo treaba daca schimb pentru ca reusec sa fac un backup folosind interfata grafica si acolo este vazuta ca "8mm AIT1"
Multumesc pentru sfaturi. Acum le incerc.

Apropos, am vazut ca folosesti softuri profi. Cunosti ceva despre Tivoli?

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
depinde la ce te referi apropo de Tivoli ...folosesc agentzi de Tivoli pentru health check pe servere (incluzand baze de date pe LotusNotes, SQL , ceva Unix + Oracle ... ) shi colectare de inf. de retzea pe SNMP

ce pot sa spun este ca te costa o carutza de bani .. daca te bate gandu' sa implementezi o solutzie pe Tivoli fa-tzi calculul la buget de 10 ori... te rupe! :(

alta problema tzine de implementare .. daca ai un mediu complex o sa ai destule probleme .. supportul de la IBM e in schimb ireproshabil

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
fa matale un scheduled back-up exact ca cel pe care il doresti, apoi in Scheduled Tasks vezi EXACT sintaxa back-upului respectiv ... de ex:

NTBACKUP.EXE backup "@I:sysStateSched.bks" /n "Media created 2/27/2003 at 1:25 PM" /d "Set created 2/27/2003 at 1:25 PM" /v:yes /r:no /rs:no /hc:off /m normal /j "sys state weekly" /l:s /f "I:System Statesys_state_weekly.bkf"

(asta e ce am eu pe un weekly system state full).

inca ceva: atentzie la credentials-urile pe care mere back-upu' ala ... io patzit-o ... aveam un backup care mergea pe ADMINISTRATOR - din diverse motive - schimbat parola de admin shi uitat de el ... dupa vreo 2 luni mi-am data seama ca toate celelalte erau ok, numa' ala avea 2 luni shi de cand nu facuse nimik ... noroc ca in perioada aia nu intamplat nimic ... ca munceam la recuperare de date de-mi venea rau ...

Spor!

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
uita-te shi aici http://www.jsiinc.co...2200/rh2265.htm

ai nishte exemple de batch-uri care itzi permit configurezi jobul de backup conformitate cu data curenta ..

#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Multumesc pentru sfaturi. Am rezolvat. Lipsea switch-ul "/um". Credeam ca daca ii specific doar "pool name-ul" (/p "8mm AIT1" - in cazul meu) este suficient dar se pare ca optiunea asta se pupa numai cu benzi nefolosite. Asa ca un "/um" in coada iti ia durerile de cap: iti formateaza banda si o foloseste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate