Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2377
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View Postdanigoleman, on 22 ianuarie 2023 - 19:13, said:

Ce recomandati ca excursii din Las Vegas? Stau 3 zile in zona, 1 zi voi merge la Grand Canyon.
Alta zi ar fi sa aleg intre: Bryce Canyon, Zion national park, Death Valley, Valley of fire (da, stiu ca e subiectiv).


Depinde de sezon.
Daca e mijlocul verii, doar Bryce e placut ca temperatura. Dar e cam departe de Vegas pentru o excursie de o zi.
Daca nu, eu as alege Zion.

Edited by rigmarole, 22 January 2023 - 20:29.


#2378
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca Death Valley e cel mai puțin spectaculos in lista aia. Nu ca nu merita dar ar trebui sa ai mai mult timp.
Zion nu prea se poate face intr-o zi și sa și vezi ceva. Probabil similar Bryce.
Valley of fire e aproape si ușor de văzut intr-o zi (chiar scurta).
Daca ai numai doua zile pentru excursii, mult mai bine ar finsa le legi si sa faci un tur de 2 zile in Zion si Grand Canyon (North rim si South rim).
Vezi ca Zion poate fi foarte aglomerat, alege cu grija zilele si orele.

Și da, vara poate fi prea cald.

#2379
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Salut!
Pentru a intra pe teritoriul SUA anul acesta, 2023, este necesar sa fi vaccinat?
Calatorie cu avionul.
Multumesc.

#2380
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
In momentul de fata este obligatorie dovada vaccinarii cu zeama minune. De la 11 mai s-ar putea sa renunte la nebunie.

#2381
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Mulțumesc.

#2382
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022
Merita zbor din LV catre West Rim si inapoi cu un avion de mici diemensiuni? Vad ca au la aprox 200 dolari, ceea ce nu pare un pret rau(chiar si ca experienta in sine de a zbura cu avion mic), dar cica zborul are doar 70 minute (fara aterizare la canion evident) nu e clar insa cat face dus/intors, probabil ramane foarte putin deasupra canionului
Din cate inteleg e mai frumos la South Rim decat la West Rim?

Edited by danigoleman, 22 March 2023 - 23:05.


#2383
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

View PostLex404, on 12 decembrie 2022 - 14:22, said:

In San Francisco NU luați cazare in downtown, e plin de homelessii meth zombies. Luați pe lângă fisherman’s wharf sau Castro.


Also, in SF sa va dati cu crema de soare. Chiar dacă o sa vi se para frig. Eu m-am prăjit serios la 20 de grade Posted Image

+1 cu prajirea... si eu m-am bronzat mai rau ca niciodata desi mai mult de 15--16 grade nu au fost in nicio zi. Probabil si vantul puteyrnic accentueaza arsura solara.
Cat despre homeless, de evitat cartierul Tenderloin, desi sunt foarte pasnici, chiar politicosi, unii isi cer scuze daca te incurca/se pun in fata ta. Nici vorba sa se ia de tine sau altceva, nici macar nu cer bani. Mai dai prin autobuze de unii care vorbesc singuri, dar isi vad de ale lor, nu se iau de tine, nu au treaba cu tine. In rest e ok cu excpetia Tenderloin, nimic de speriat asa cum am citit.
Unul chiar statea laga usa unui market si vazandu-ma cum cautam un cos de gunoi in parcare mi-a zis "inside to you right", adica mi-a dat indicatii desi nu il intrebasem.
Daca mergeti in SF , stati mai mult si vreti sa faceti economie la produse alimentare,e lantul Grocery Outlet, au niste preturi aproape mai mici ca in Romania.
Am facut si eu un tur SF+Las Vegas, am mers si la canion, mi-a placut.
Singurul lucru care m-a dezgustat oarecum a fost soferul de pe autocarul de la turul ptr GC, tot drumul s-a laudat cat de mult "tips" primeste el pe zi, media la 500 de euro desi cu o zi inainte facuse 900 de euro, se lauda cum se da el cu dolce and gabanna, cum poarta costum scump etc... Chiar de prost gust.
Chiar si Las Vegas mi-a depasit asteptarile, numai pareri proaste am auzit ca e kitsch ca e nu stiu ce dar ptr o zi doua chiar e placut sa te plimbi pe Strip, sa intri in hoteluri etc.
Ce e naspa in Las Vegas e transportul public, sub orice critica, vorbeau si americanii intre ei in autobuz ca e  cel mai prost transit system din toata USA.
Autobuzul ala Deuce face o gramada, opreste la 20 de semafoare etc...ca sa ajungi din A in B faci vreo ora doua... nu au metrou nu au nimic
Apropo ptr Deuce ei aplica o mica "teapa" ptr turisti cere 8 dolari bilet de o zi desi ptr localnici e doar 5, eu am luat rezidential de 5 si a mers validat deci nu trebuie neaparat sa il iei pe ala de 8.
Si in SF e cam dezamagitor transportul, tot fara metrou (decat putin sub Market street un tramvai+BARTul).

Cat despre homeless, am inteles ca legile lor si sistemul juridic practic ii incurajeaza, "au dreptul constitututional sa locuiasca pe strada" iar firmele de salubritate, daca le strang lucrurile/corturile de pe strada, sunt date in judecata de homelesii ca le-au distrus "personal belongins" si primesc 10.000 de dolari despagubiri. Deci de aia e fenomenul in crestere...nu ii descurajeaza deloc ba dimpotriva.

Edited by danigoleman, 20 April 2023 - 20:08.


#2384
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Orașul s-a împuțit rău in ultimii 10 ani, mai ales ultimii 5, far totuși problema e concentrata într-un cartier sau doua care pot fi ușor evitate. Chiar dacă nu se pot evita nu e un pericol serios, doar cam neplăcut.
Cind era fii-miu bebe îl puneam in rucsac și ma plimbam cu el și ma plimbam prin oraș, mai ajungeam și in Tenderloin. Ii faceau drogații fără dinti cu mina și rideau unii la alții.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 April 2023 - 09:10.


#2385
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Noi am stat langa Tenderloin Posted Image nu stiu cat de unsafe o fi, dar neplacut sigur. Mie mi-a luat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu ideea. Si zona s-a marit, nu e doar Tenderloin e cam tot downtown-ul. Aveai homelessi si meth zombies inclusiv pe strazile direct langa city hall...

In Vegas nu ai nevoie de transport public. Stai pe Strip (sau aproape), pentru orice in afara iei Uber/ Lyft (destul de ieftin). Pentru afara orasului mai bine inchiriezi masina.


Speaking about America.

NYC - DC, tren sau avion? (tinand cont ca tre sa ajung la aeroport devreme, timp pierdut, etc).

Edited by Lex404, 21 April 2023 - 10:48.


#2386
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View PostLex404, on 21 aprilie 2023 - 10:43, said:


NYC - DC, tren sau avion? (tinand cont ca tre sa ajung la aeroport devreme, timp pierdut, etc).

Cred ca depinde si de unde ai hoteluri in nyc si in dc. Daca ai hotel in Manhattan si in downtown DC, e mai usor cu trenul,
pentru ca ambele gari sint in centru. E si mai civilizat, spatiu mai mult, fara mult security, etc. Dar poate fi ceva mai scump daca nu te organizezi din timp.

Cit despre San Francisco, s-a degradat mult in ultimii ani. E plin de capete patrate acolo care voteaza democrat dupa care se intreaba
de ce le sparg masinile sau de ce isi fac nevoile homelessii in fata casei lor.

#2387
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din Manhattan.

Chestia e ca pana ajung la aeroport (o ora + $60), pana stau chelea manzului pe acolo, mai prind naibii si un TSA de 3 ore (am patit) mai bine iau un tren.

Acum ce ma enerveaza e ca anul asta nu mai gasesc bilete spre US la pret de chilipir. Pana anul asta luam tot cu 200-300 EUR dus intors pana in NYC, anul asta 350-400. :( Parca ma doare sufletul psihologic :lol:

Desi mai am putin si iau bilet moca la AA pe mile :lol:

btw. recomand programul de la AA daca mergeti mai des in US.

#2388
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 21 aprilie 2023 - 10:43, said:

Noi am stat langa Tenderloin Posted Image nu stiu cat de unsafe o fi, dar neplacut sigur. Mie mi-a luat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu ideea. Si zona s-a marit, nu e doar Tenderloin e cam tot downtown-ul. Aveai homelessi si meth zombies inclusiv pe strazile direct langa city hall...

Linga primarie au fost mereu, ceea ce iti demontreaza cit de bolnava e administratia in oras. La mine in tirg cea mai mare tabara de homesi e exact la judecatorie si unde e seriful. Poate e mai bine asa, sa nu se deplaseze prea departe :D
Tragedia nu e pentru tursiti pentru care in mare e o problema doar estetica si care pot sta unde vor in oras, ci pentru localnicii care au dat milioane pe un apartament sau o casa si au acum niste homesli care se pisa si dorm in usa.

Quote

In Vegas nu ai nevoie de transport public. Stai pe Strip (sau aproape), pentru orice in afara iei Uber/ Lyft (destul de ieftin). Pentru afara orasului mai bine inchiriezi masina.

E evident, chiar nu inteleg cui ii trebuie transport in comun si pentru ce. Transportul in comun nu te duce in afara orasului si inauntru e de mers citiva pe strip.

#2389
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2023 - 20:02, said:

E evident, chiar nu inteleg cui ii trebuie transport in comun si pentru ce. Transportul in comun nu te duce in afara orasului si inauntru e de mers citiva pe strip.

Chiar pe Strip face foarte mult panarama aia de Deuce, mai ales la anumite ore, am facut 40 de minute de la Fremont la Bellagio de exemplu.  Sau daca vrei sa ajungi la Silverton de ex iar e departe.
Alta data seara am facut peste o ora ca era foarte aglomerat. Cred ca mai repede ajungeam pe jos...dar sunt totusi vreo 5-6 km.
Si da, m-am mai dus si in afara Strip prin unele locuri dar asta ziceam |(de ex am fost la biserica romaneasca sa iau lumina haha sau la Walmart ca na, am eu un fix sa cumpar de toate ieftine pe oriunde merg  nu sparg bani aiurea in buricul targului) , ca vorbeau si americanii intre ei ca le ia 2 ore sa ajunga din A in B in Vegas, logic ca ei nu merg numai pe Strip. Si exista si ceva atractii in afara Strip.


View PostLex404, on 21 aprilie 2023 - 10:43, said:

NYC - DC, tren sau avion?

Nu era si Flixbus? ...60$ doar pana la aeroport? Pai parca 60$ e flixbusul cu totul...daca imi amintesc bine de anul trecut, am dat vreo 30$ dus intors pana in Philladelphia.

View PostLex404, on 21 aprilie 2023 - 19:52, said:

Acum ce ma enerveaza e ca anul asta nu mai gasesc bilete spre US la pret de chilipir. Pana anul asta luam tot cu 200-300 EUR dus intors pana in NYC, anul asta 350-400. Posted Image Parca ma doare sufletul psihologic Posted Image


400 e pretul normal, si e inca foarte ieftin zic, tinand cont cam cat costa biletele spre alte destinatii (Sud America, Asia etc care-s cam duble la cam aceeasi distanta).
Mie mi-a placut ca am luat San Francisco-Las Vegas cu 18 dolari haha la Frontier,  iar transferul la aeroport e 2-3 dolari in ambele orase. Asa da, mai ieftin ca in Europa chiar Posted Image Tari astia la Frontier, au avioane noi, a facut ala o aterizare in Las Vegas, de aia gen "butter landing", n-am simtit deloc contactul rotilor cu pista, aproape ca s-a oprit avionul si tot ma intrebam daca a atins pista cu rotile.

View PostLex404, on 21 aprilie 2023 - 10:43, said:

Noi am stat langa Tenderloin Posted Image nu stiu cat de unsafe o fi, dar neplacut sigur. Mie mi-a luat vreo 2 zile sa ma obisnuiesc cu ideea. Si zona s-a marit, nu e doar Tenderloin e cam tot downtown-ul.

Da, si eu am stat pe Taylor street in Tenderloin, la 2 strazi de California street. I-am intalnit doar in prima zi cand am urcat din MArket Street spre cazare. Apoi  urcam mai sus spre California si nu mai era nici urma de homeless, totul curat, frumos. Nici in rest prin zonele turistice nu am dat de vreunul, decat pe langa primarie intr-adevar, dar nu prea ai ce vedea pe acolo, e zona urata oricum si fara homelesi.  Dar cum ziceam, si autoritatile ii cam "pupa in fund", chiar e asa de greu sa ii stranga de pe strada sa ii bage in niste adaposturi? Dar inteleg ca nu permit legile, au drepturi multe.

Edited by danigoleman, 21 April 2023 - 22:15.


#2390
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
$60 Manhattan - JFK cu discountul de angajat la ride sharing :lol: Ca dimineata nu am chef de stat prin trenuri/ metrou schimbat. Optiunea 2 era elicopter pe la $120 dar nu mai avem

Flixbus NYC - DC am gasit si la $8 (DC sau Philly nu mai retin care era $8) :)

Domestic in US zbor cu AA sau Alaska.
Anul trecut pe NYC - LAX - SFO - LAX + LAS - PHX - NYC am dat $500 pe toate (multi city), plus ca PHX - NYC am primit upgrade la business moca. Dar pana in DcC m-as duce cu trenul ca mereu stau in buricul targului si n-as pierde vremea pe mersul la aeroport.

Faza e ca la AA un zbor EU - US -EU il iei cu 45k mile si $50. Intr-un trip am adunat 40k mile super usor (cu hoteluri)

#2391
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022
Pai exact , nu prea merita avion la asa distanta .

#2392
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
E foarte simplu, peste tot in SUA iti inchiruiezi masina, cu vreo 2 exceptii (in NY si San Francisco), dar si acolo vrei sa iesi la un moment dupa citeva zile din oras.
In SUA nu orasele sunt frumoase, ci in primul rind natura.


Quote

(de ex am fost la biserica romaneasca sa iau lumina haha sau la Walmart ca na, am eu un fix sa cumpar de toate ieftine pe oriunde merg  nu sparg bani aiurea in buricul targului)

Eu calculez asa cit am dat pe o excursie - bilete de avion, cazare, masini mincare chiar la minim etc, cit valoreaza timpul de vacanta (depinzind cita vacanta aia anual), impart la cite ore sunt activ si ajung la costul pe ora. Daca te duci mai multi mebri de familie si ai vacante scurte ajungi repede la concluzia ca o vizita de 2h la walmart e foarte scumpa.

View Postdanigoleman, on 21 aprilie 2023 - 22:02, said:


Da, si eu am stat pe Taylor street in Tenderloin, la 2 strazi de California street. I-am intalnit doar in prima zi cand am urcat din MArket Street spre cazare. Apoi  urcam mai sus spre California si nu mai era nici urma de homeless, totul curat, frumos. Nici in rest prin zonele turistice nu am dat de vreunul, decat pe langa primarie intr-adevar, dar nu prea ai ce vedea pe acolo, e zona urata oricum si fara homelesi.  

Ba chiar nu e urit deloc (sau nu ar fi) si ai Asian Art Museum care e interesant, ai opera, baletul si filarmonica din SF daca vrei sa te duci la un concert, iar in "spate" (pe partea ailalta de van ness) sunt multe resuarante foarte bune, baruri, viata, tineret, cafenele. Era chiar unul din restaurantele vestite din SF acolo, Jardiniere, vad insa ca e inchis acum. Adica e o zona foarte interesanta in general.

#2393
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022
Tu locuind in SUA evident ai alte venituri si alt buget de calatorie.

Pe Strip e totul foarte scump, nici macar cazarea nu am luat-o acolo, deci si pana la cazare si inapoi imi trebuia transport.
Iar biletul de o zi in LV pe transport public e doar 5 dolari, la fel si in SF.

Eu calatoresc ultra-low-cost iar din fericire timp am(sau tocmai de asta, facand multe calatorii anual, trebuie cumva sa limitez cheltuielile, ca in Ro am putin peste venitul mediu) . Si crede-ma ca stiu sa imi fac calculele . Anul trecut de ex am calatorit in total cam vreo 70 zile in tari de pe 4 continente cu un buget total de aprox 5000 euro, ceea ce as zice ca nu-i rau deloc.
Vizita la walmart se face oricum seara tarziu sau la mijlocul zilei (daca e foarte cald) ca oricum trebuie sa mai iei si o pauza din cand in cand.

De exemplu acum  10 zile in SUA m-au costat putin peste 1200 $ cu zboruri(care au fost 650 $ Bucuresti-Paris- San Francisco-Las Vegas-Amsterdam-Bucuresti)), toate cheltuielile incluse, de acasa pana acolo si inapoi pana la usa casei.

Masina inchiriata a iesit din calcul din start, ptr ca eram solo si nu se justificau costurile. Daca esti cu familia sau un grup 3-4 altfel se pune problema, devine foarte rentabil. Dar trebuie sa optimizezi situatia pe care o ai.  Si oricum nu cred ca imi placea sa  conduc  600 mile dus intors pana la  Canion de exemplu...asa ca am luat un tur la 80$. Te ajunge mult si costul cu masina inchiriata si nu imi plac nici complicatiile cu garantii mari, taxe asigurari, eventuale amenzi, discutii ca zgarietura aia nu era  etc.

In rest da, probabil ai dreptate cu zona de care vorbesc, am vrut sa spun ca nu prea m-a impresionat dpdv arhitectural (in afara de cladirea primariei) sau ca si curatenie, deci vezi ca totusi homelesii aia strica impresia generala .
Si da, de acord ca in SUA natura este principala atractie, de asta in afara de NY si SF vazute deja, alte orase nu prea ma mai tenteza sa vizitez in viitor. Da, ideal ar fi un tur  cu masina prin multe parcuri nationale, deocamdata am vizitat doar Valley of Fire si Grand Canyon langa LV, dar o sa revin in alte conditii, cu un grup mai mare unde imparti costurile si e alta treaba...

Edited by danigoleman, 22 April 2023 - 23:32.


#2394
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 05.10.2022
O sugestie de la mine ar fi sa-ti faci o asigurare medicala ca nu stii ce se poate intampla (e.g. da unul usor cu masina peste tine si fuge sau un homeless cu o bata peste cap) si ajungi sa platesti salariul mediu din Romania pe 10 ani pentru ceva ce in UE ai fi tratat in orice tara membra.

Nu prea ai discutii cu zgarietura care nu era acolo in SUA si poti gasi preturi foarte bune pentru masini iar de amenzi... asta chiar e sub controlul tau.
Te poti descurca in anumite zone si fara masina dar fata de UE, societatea e construita mult mai mult in jurul masinii si poti atinge mult mai repede mai multe obiective.

Edited by sirronkcuhc, 23 April 2023 - 15:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate