Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Va rog ajutor urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Va rog sa ma ajutati sa recuperez niste date ,mi sa bulit xp-ul am instalat altul si numai pot sa accesez datele mele de pe desktop si acolo am date super importante .Am intrat cu un cd bootable de Knoppix le vad le accesez dar nu stiu cum sa le transfer in hdd-ul meu ca sa le vad cu xp-ul, aicea in linux vad doar ram drive  hda1 ,hda2 si hda5 si nu pot sa fac nici macar rename la director nu ma lasa am 40 Gb acolo
  Va rog urgent ajutor!!!!!!!!!!!!!

#2
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Downlodeaza Knoppix V.5, gasesti linku la "Distributii Linux live cd" si o sapotia copia si alte prioritati.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai partitii NTFS nu cred ca mergesa scrie pe ele... singura solutie este transferul fisierelor pe un stick sau HDD USB daca ti-l vede sau arse pe DVDuri
daca ai o partitie FAT32... dai click dreapta pe ea si change read/write mode... sa poti scrie pe partitia respectiva si le copiezi acolo...
pe desktopul de Knoppix merge sa le copiezi?

Edited by Nero-d, 10 October 2006 - 10:09.


#4
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004

View PostNero-d, on Oct 10 2006, 10:06, said:

daca ai partitii NTFS nu cred ca mergesa scrie pe ele... singura solutie este transferul fisierelor pe un stick sau HDD USB daca ti-l vede sau arse pe DVDuri
daca ai o partitie FAT32... dai click dreapta pe ea si change read/write mode... sa poti scrie pe partitia respectiva si le copiezi acolo...
pe desktopul de Knoppix merge sa le copiezi?

Pe desktop merge sa copiez, am o partitie fat32 dar nu pot sa copii pe ia zice could not make folder /mnt/hdc1/presupuestos      si am setat sa pot sa scriu pe el !!

#5
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Esti sigur ca ai fat32 pe xp-ul ala al tau? Ca daca ai dat cu mouse-ul fara sa te uiti cind l-ai instalat, atunci ai ntfs, situatie in care nu se poate copia pe partitiile alea (in 95% din cazuri). Nu e vina linux, e vina microsoft ca nu a facut publice specificatiile partitiilor ntfs.

#6
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Deci eu am doua hdd in pc,hdd-ul de unde vreau sa scot datele astea intardevar este ntfs dar eu vreau sa le copii pe celalat hdd care lam formatat fat32 special pt asta si tot nu am lasa .
  Ce pot sa mai fac ,ca am neaparat nevoie de datele alea !!!

#7
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Da-ne outputul la cat /etc/fstab. Vezi unde anume in sistem e montat hdd-ul cu fat32 (din outputula celei comezi). Apoi incearca sa creezi cu mkdir un director pe acel hdd. Daca e fat32, linuxul poate scrie pe el fara probleme (asta implica si crearea de directoare).

Esti logat ca root cind faci operatiile astea? Eventual uita-te in /var/log/messages si vezi daca apare ceva referitor la copiere acolo.

#8
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004

View Postcianura, on Oct 11 2006, 13:34, said:

Da-ne outputul la cat /etc/fstab. Vezi unde anume in sistem e montat hdd-ul cu fat32 (din outputula celei comezi). Apoi incearca sa creezi cu mkdir un director pe acel hdd. Daca e fat32, linuxul poate scrie pe el fara probleme (asta implica si crearea de directoare).

Esti logat ca root cind faci operatiile astea? Eventual uita-te in /var/log/messages si vezi daca apare ceva referitor la copiere acolo.

salutare nu am reusit sa fac nimic am downloadat si Knoppix 5 si nimica .
Nu stiu ca ce sunt logat ca se logheaza automat dar ca sa verific nu stiu cum sa ajung var/log/messages
a-ne outputul la cat /etc/fstab nu stiu ce vrea sa zica am zis de la inceput ca nu ma pricep la linux
Poate ceva mai detaliat mar ajut ca simt ca o iau razna cu linuxul asta ca nu ma lasa sa fac nici pe draq
Am incercat  sa intru in file manager  si zice ca tre sa fiu logat ca root  deci inseamna ca nu sunt logat cu toate privilegiile dar problema e ca aicea cere parola si nu stiu ce sa introduc .

    Ajutorrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!

#9
vulcaneanul

vulcaneanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.08.2005

View Postmax34, on Oct 12 2006, 00:03, said:

salutare nu am reusit sa fac nimic am downloadat si Knoppix 5 si nimica .
Nu stiu ca ce sunt logat ca se logheaza automat dar ca sa verific nu stiu cum sa ajung var/log/messages
a-ne outputul la cat /etc/fstab nu stiu ce vrea sa zica am zis de la inceput ca nu ma pricep la linux
Poate ceva mai detaliat mar ajut ca simt ca o iau razna cu linuxul asta ca nu ma lasa sa fac nici pe draq
Am incercat  sa intru in file manager  si zice ca tre sa fiu logat ca root  deci inseamna ca nu sunt logat cu toate privilegiile dar problema e ca aicea cere parola si nu stiu ce sa introduc .

    Ajutorrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!
cat /etc/fstab

#10
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Adica intr-o consola scrii comanda "cat /etc/fstab"... a da, sa nu uiti un ENTER dupa.
Mai departe, vedem.

#11
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004

View PostPittick, on Oct 12 2006, 09:56, said:

Adica intr-o consola scrii comanda "cat /etc/fstab"... a da, sa nu uiti un ENTER dupa.
Mai departe, vedem.


Stiu ca sunt varza la asa ceva ,asa incercasem si inainte de ultimul post si nu vroia  ,ce gresesc ?





knoppix@1[knoppix]$ cat/
bash: cat/: No such file or directory
knoppix@1[knoppix]$ cat/etc/fstab
bash: cat/etc/fstab: No such file or directory
knoppix@1[knoppix]$ cd ..
knoppix@1[home]$ cd ..
knoppix@1[ramdisk]$ cd ..
knoppix@1[/]$ cat/etc/fstab
bash: cat/etc/fstab: No such file or directory
knoppix@1[/]$ cat/
bash: cat/: No such file or directory
knoppix@1[/]$ fstab
bash: fstab: command not found
knoppix@1[/]$

#12
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006
pune un spatiu intre cat si /etc/fstab :)

#13
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004

View PostAGT, on Oct 12 2006, 17:26, said:

pune un spatiu intre cat si /etc/fstab :)

Asta este

knoppix@1[knoppix]$ cat /etc/fstab
/proc      /proc       proc   defaults            0 0
/sys       /sys        sysfs  noauto              0 0
/dev/pts   /dev/pts    devpts mode=0622           0 0
/dev/fd0   /media/fd0  auto   user,noauto,exec,umask=000    0 0
/dev/cdrom /media/cdrom  auto   user,noauto,exec,ro 0 0
/dev/hdd /media/hdd  auto   users,noauto,exec,ro 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdc1 /media/hdc1 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=knoppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdc5 /media/hdc5 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=knoppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/sda1 /media/sda1 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/sda2 /media/sda2 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/sda5 /media/sda5 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppix 0 0

Ce e de facut acuma?

Edited by cianura, 12 October 2006 - 20:29.


#14
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006

View Postmax34, on Oct 9 2006, 22:46, said:

Va rog sa ma ajutati sa recuperez niste date ,mi sa bulit xp-ul am instalat altul si numai pot sa accesez datele mele de pe desktop si acolo am date super importante .Am intrat cu un cd bootable de Knoppix le vad le accesez dar nu stiu cum sa le transfer in hdd-ul meu ca sa le vad cu xp-ul, aicea in linux vad doar ram drive  hda1 ,hda2 si hda5 si nu pot sa fac nici macar rename la director nu ma lasa am 40 Gb acolo
  Va rog urgent ajutor!!!!!!!!!!!!!
Cum adica nu poti sa le accesezi ? iti zice permision denied ? :)

#15
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Daca hdc1 si hdc5 sint partitiile tale goale si pe care zici ca le-ai formatat ca fat32 (vfat), atunci ca root dai asa:

mount /media/hdc1
mount /media/hdc5

Pe linga astea ai sda1, sda2 si sda5, partitiile cu ntfs pe un disc sata (2 partitii primare si una extinsa)

Incerci sa creezi directoare si sa copii datele.

Edited by cianura, 12 October 2006 - 20:37.


#16
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Va multumesc foarte mult pt rabdare si ajutorul acordat ,sa rezolvat, habar nu aveam ca trebuiau montate sacariile astea,daca nu stiu cu ce se maninca linuxul, asta e !!!!
  O seara buna!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate