Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cartus Canon PG-40 - reincarcare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Am avut un Canon S200 cu cartus BCI24BK care se incarca foarte simplu cu o seringa.
Stiti cumva cat de usor se incarca cartusul PG-40 cu care vin imprimantele noi?

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
mult mai complicat trebuie data o gaura in cartus ... ma rog am vazut pe undeva o descriere a procedurii dar nu mai e deloc asa simplu ca la BCI24 !

#3
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Merci pt raspuns.
Pana la urma am cumparat un Canon Pixma MP180. Sper sa imi reuseasca reincarcarea cartuselor.

#4
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Nu e asa de greu. Sau nu ar trebui sa fie. Exista deja gaura. Am introdus seringa si am umplut cartusul. Problema este ca acum indiferent de calibrare nu imi scrie tot textul, mai exact rateaza aprox o linie din 4.
Daca stie cineva cum se poate rezolva problema....

#5
microlinkro

microlinkro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2005

 raiiar, on Oct 17 2006, 10:33, said:

Nu e asa de greu. Sau nu ar trebui sa fie. Exista deja gaura. Am introdus seringa si am umplut cartusul. Problema este ca acum indiferent de calibrare nu imi scrie tot textul, mai exact rateaza aprox o linie din 4.
Daca stie cineva cum se poate rezolva problema....

Ar fi 2 posibilitati:
1. ati introdus cerneala prea repede si ati introdus si ceva aer in cartus.
2. exista o impuritate sau putina cerneala uscta in cap.

Ambele probleme ar trebui "tratate" cu putin lichid pentru curatarea capului de imprimare.
Se incarca o seringa cu 1,5 - 2ml de lichid si incercati sa introduceti lichidul in cartus ct mai adinc cu putinta, sa ajunga cit mai aproap de diuze. Nu fortati.
Scufundati capul in acelasi tip de lichid pentru 1 ora.

Instalati cartusul si rulati citeva cicluri de curatare. Ar trebui sa fi ok. :peacefingers:

#6
parpanel

parpanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.08.2004
Cate pagini duc cartusele de MP 180?

#7
blinky600

blinky600

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.04.2006
aveti idee cum sa resetez indicatorul cartusului???
am reincarcat PG-40 dar imprimanta imi indica in continuare mesajul de "low ink"
am dat testele pt "print head alignment" si "Nozzle Check" si au iesit foarte bine.
ma poate ajuta careva????

#8
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 parpanel, on Nov 5 2006, 18:13, said:

Cate pagini duc cartusele de MP 180?
eu cu cartusul PG-40 de black mi-am printat de 3 ori lucrarea de licenta deci cam in jur de 230 de pagini...si acum imi afiseaza ca e low ink

#9
catalinux2001

catalinux2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 19.01.2007

 blinky600, on Jul 5 2007, 15:14, said:

aveti idee cum sa resetez indicatorul cartusului???
am reincarcat PG-40 dar imprimanta imi indica in continuare mesajul de "low ink"
am dat testele pt "print head alignment" si "Nozzle Check" si au iesit foarte bine.
ma poate ajuta careva????
mesajul cu "low ink" dispare numai dupa ce schimbi cartusul cu unul nou. Nici eu nu stiam si am intrebat la magazinul de unde am luat imprimanta. Nu ai ce sa-i faci.

#10
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 catalinux2001, on Jul 16 2007, 15:49, said:

mesajul cu "low ink" dispare numai dupa ce schimbi cartusul cu unul nou. Nici eu nu stiam si am intrebat la magazinul de unde am luat imprimanta. Nu ai ce sa-i faci.

Nu-i adevarat.La mine nu mai apare nici un mesaj,doar clipesc beculetele(si le-am lipit niste banda deasupra sa nu le mai vad  :lol: ).Nu mai stiu exact cum am facut,dar exista pe internet tutorial-se apasa cancel si on/off in anumite combinatii,si merge.Urmati cu atentie ce zice acolo si e imposibil sa nu mearga.
Si apropo,cartusul merge reincarcat de foarte multe ori.Eu l-am reincarcat de circa 15 ori pana acum(am tras cam 7 topuri de coli).
Si nu tine doar 230 de pagini-depinde acum si de gradul de acoperire al paginilor.Am tras si 500 pagini si cand sa incarc am constatat ca nu intra nici 10 ml,desi el e de 16.
Iar ca cerneala,folosesc ceneala pentru BCI 24B->pe bune.Cel putin la mine a dat rezultate mai bune decat cerneala pe care scrie ca e ptr cartusul asta,si in plus e si mai ieftina.Evitati cerneala Skyhorse neagra-problema:apar multe puncte albe pe zone negre imprimate,nu stiu ce are.
Deci l-am reincarcat de 15-16 ori si merge perfect.Concluzie:nu dati banii pe cartuse.Cu refill(in definitiv se poate utiliza orice cerneala neagra,chiar si de HP),costurile imprimarii se reduc cu 90%!!Pe mine ma omoara la costuri hartia,cerneala e foarte ieftina!
PS:L-am reincarcat si pe cel color.
Simplu ca buna ziua.Nu dati banii pe la colturi de strazi (100.000 o reincarcare cand ea costa 25000 in realitate).Gaura in cartus(in ultima instanta cu un surub actionat de o surubelnita,seringa si apoi lipiti ceva acolo-eu lipesc etichete din alea de pret care se gasesc la rola).Si atentie sa nu umpleti prea mult ca dupa aia curge cerneala si murdareste foile.
Chiar sunt curios sa vad cate reincaracri ma duce,ca la calitate e perfect si l-am reincarcat de 15 ori,cum am mai zis,desi unii zic ca merge doar de 5 ori.

Edited by internet225, 16 July 2007 - 15:56.


#11
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

 blinky600, on Jul 5 2007, 18:14, said:

aveti idee cum sa resetez indicatorul cartusului???
am reincarcat PG-40 dar imprimanta imi indica in continuare mesajul de "low ink"
am dat testele pt "print head alignment" si "Nozzle Check" si au iesit foarte bine.
ma poate ajuta careva????
Salut!
Se poate seta din draiverul imprimantei. La propritățile imprimantei, apoi "maintenance", selectezi "view printer status", după care "option" și deselectezi "enable status monitor". Asta-i tot. ;)

#12
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
m-ar interesa de unde pot cumpara cerneala ptr un pg-40 sau un cartus compatibil ...

#13
MARIUSI

MARIUSI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2007
Salut.Rezolvarea este destul de simpla:iei un kit de reincarcare, este 300000 cel negru,are tot ce-i trebuie de la manusi pina la burghiu,da burghiu,nu rideti ,e o piesa importanta,permite iesirea aerului din cartus dar piesa de rezistenta sunt instructiunile pe care daca le aplici intocmai il vei putea incarca mult si bine(personal sunt la a cincea incarcare) fara probleme.Mesajul de eroare iti va aparea in continuare dar ignora-l.

#14
maverik20062006

maverik20062006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.10.2007
Salut ziceai tu ca exita un tutorial care iti zice ce sa faci exact .. problema la mine este ca am incarcat cartusu cu pg-40 dar imi apare tot "low ink" nu asta este problema la mine .. problema mea este ca acuma imi scoate ffoarte incet paginile .. si la mine timpul costa bani .. ce este de facut cu multifuntionala .. apropo am o multifuntionala mp210 ... sper ca ma puteti ajuta care si sa imi ziceti si mie care este solutia in afara de a cumpara un cartus nou... mersi mult

#15
zetlorf

zetlorf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2006
Eu mi-am reincarcat ieri si astazi doar cartusul color (la doua firme diferite), dar dupa asta pozele nu au mai iesit la fel de bine, in sensul ca poza printata are tonuri mai calde (cu nuanta rosie mai accentuata). Cu cartusul original pozele ieseau exact ca pe monitor, acum parca ar mai adauga imprimanta un strop de rosu peste culori. Sa fie oare cerneala neoriginala (?) de vina?

#16
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
imi poate spune si mie cineva unde anume se situeaza gaura pt reincarcare cu cerneala de la pg-40?

merci

#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Gaura este deasupra pe capacul acela gri, exact unde este acea margine in semicerc, este de fapt o mica adancitura, gaura o dai tu cu un obiect ascutit (cui, surub, etc).

#18
mihai24

mihai24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.10.2006
mda, cum incarci un PG-40?
intr-adevar, daca dai jos abtipildul producatorului, vei gasi un orificiu mic, de 0.5 mm - rol de vacuum.
il largesti, NU cu suruburi/cuie/piroane/s.a.m.d. caci nu va mai scrie "fidel" niciodata. (s-au gandit si producatorii ca il vei incarca odata si odata, deci puteau ei sa-ti faca o gaura mare acolo). gaura se va largi cu un burghiu de max 1mm, dupa care incarci cartusul asa cum spunea colegul vostru mai sus: incet, cat mai aproape de diuze, DAR NU INDREPTATI CATRE ELE, (inclinati acul spre partea opusa), si nu in ultimul rand imprimand o usoara miscare "du-te / vino"
nu va ganditi la.......)) este pentru a evita creearea presiunii inauntrul cartusului. NU UITA SA ACOPERI ORIF. cu banda izolier/scotch/....si sa lasi unul din micile canale descoperit putin, pt a "trage aer".
pentru cel care intreaba de ce ii arata mesaj de "empty" - unele imprimante au un contor de emisie pagini - adica ea stie ca dupa 300 pag cu 50% color cartusul ar trebui sa fie deja gol, si imediat va si afiseaza acest mesaj,

[o problema mai mare sunt cartusele care contin "cip" si care actioneaza convergent cu contorul, adica impr nu va mai scrie o litera pana nu schimbati cartus/cip] -

care nu se va mai reseta decat in cazul introducerii unui cartus original, SI NU reumplut. asta nu creeaza o problema, in afara stresantului mesaj si a ledurilor eventuale, IMPRIMANTA VA PRINTA fara alte discutii. in general, un cartus bine intretinut va printa in conditii optime timp de ~10 reincarcari, dupa acest timp (~1 an) tehnologia va fi foarte avansata asa va veti fi tentati, si nu numai, ci veti cumpara chiar un alt printer

succes

Edited by mihai24, 21 January 2009 - 23:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate