Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Hibe Canon 530

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ktakta

ktakta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2006
Am achizitionat de o sapt. un canon PowerShot A530 si sint dezamagita, nu de ce poate, nu am avut timp sa-l verific la treaba, ci doar din punct de vedere sa zicem "estetic".
E fabricat in Malayesia, dar m-am gandit ca daca scrie Canon pe el , poate fi si made in romania, tot am incredere in el. Nu stiu daca am avut ghinion cand l-am cumparat sau problemele de mai jos au aparut si la alte 530, dar impresia mea e ca e "facatura". Spun asta pentru ca mai am un canon 420 si e o diferenta uriasa intre ele.
In ce constau diferentele:
-materialul din care sint facute, 420 pare metalic, 530 pare din plastic ieftin,
-420 e foarte solid si compact, 530 sta sa se desfaca,
-usita de la acumulatori la 420 inchide precis, fara nici un joc, cea de la 530 cand fac poze se misca de groaza, iar atunci cand e desfacuta are un joc de 1-2 mm;
-420 e foarte silentios si delicat cand actionez oricare dintre butoane, 530 are un pacanit ciudat, ca sa nu mai spun ca la 530 ca sa actionez butonul din dreapta (atunci cand de exp. vreau sa derulez printre fotografii) trebuie sa apas de 2 ori sau sa folosesc mai multa forta, altfel butonul nu face nimic.
Ma intreb daca e un accident doar cu aparatul meu, sau s-a mai lovit si altcineva de aceleasi pbs
Daca nu as fi avut 420-ul, probabil nu sesizam nimic, dar mi se pare diferenta prea mare intre ele ca sa nu-mi dea de banuit.
Astept comentarii de la utilizatori de 530, daca au pbs similare

#2
fs_twister

fs_twister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.08.2006
Sa stii ca acelasi lucru am sesizat si eu cand m-am jucat cu camera unei cunostinte (acelasi A530). Eu personal am un A430. In comparatie A530-ul pare a fi foarte prost facut si din materiale slab calitative. Ma intreb in cate bucati se desface daca, doamne fereste, il scapi pe ciment  :death:

#3
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Sa stii ca si mie mi se pare ca rigiditatea unei camere scade odata cu cresterea acesteia in dimensiuni. Posibil sa mi se para. Usita de la card era foarte firava si la fostul meu a95 (si mai reclamau si altii problema asta) insa pana cand l-am vandut usita a ramas in perfecta stare. Chestia cu butoanele care merg greu n-am intalnit-o insa nu m-am jucat cu a530. De unde ai cumparat camera? Certificatul de garantie este de la Canon?

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
A530 e un fel de oaie neagra, toata lumea are probleme cu el. Din pacate, dupa A510/520 s'au cam dus dracului Canon pe partea de compacte ieftine (sub A610/620). :(

Edited by AlexIP, 04 October 2006 - 16:04.


#5
ktakta

ktakta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2006
am luat-o de la emag, cu garantie canon

#6
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
in cazul asta nu cred ca e vorba de o camera contrafacuta.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu contrafacuta, pur si simplu proasta. Are o colega, si tot asa fac butoanele. Am intalnit si un A510 la fel de naspa la butoane.

#8
tzeegunoo

tzeegunoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.07.2005
Al meu A530 , pe langa problemele estetice enumerate de voi , mai are si un carait la zoom out. Tot din malayesia , dar cumparat de la metro! Am crezut ca doar eu sunt ghinionist dar vad ca problema e generalizata.

#9
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

View Postdeejay86, on Oct 4 2006, 13:02, said:

Sa stii ca si mie mi se pare ca rigiditatea unei camere scade odata cu cresterea acesteia in dimensiuni. Posibil sa mi se para.

ai pus vreodata mana pe un (d)SLR, care e MULT mai mare? sau preputul gandirii si-a marit activitatea?

#10
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
dap ... am pus pe cateva (chiar detin unul) ... si mi se pare mai putin rezistent la socuri. Totusi probabil e paranoia mea de vina. Mai am o sapuniera minuscula olympus care o arunc pe unde apuc de ceva vreme si nu are nimic ... 300d-ul il tin ca pe ou. :D

Edited by deejay86, 06 October 2006 - 20:39.


#11
chupa

chupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 05.06.2005
Aceasi impresie am avut-o si eu depsre a530.... acu 2 luni am stricat a520 pe care il aveam si de care mi-a parut foarte rau. La 2 saptamani m-am decis sa iau a530 vazand si pretu foarte mic < 7 mil conditiile in care pe a520 am dat 11 mil acu un an jumate. imediat am observat diferentele la calitatea de constructie si materialul din care e facut. Nu stuu ce sa zic... din punct de vedere fotografic nu am vazut diferenta fata de a520 pana acum dar nici nu am testat foarte mult... sa vad cum se comporta in timp.

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
QUOTE(tzeegunoo @ Oct 6 2006, 11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Al meu A530 , pe langa problemele estetice enumerate de voi , mai are si un carait la zoom out. Tot din malayesia , dar cumparat de la metro! Am crezut ca doar eu sunt ghinionist dar vad ca problema e generalizata.


Toate compactele pe care le'am intalnit mai noi de generatia A510/A520 caraie la "zoom" mai tare decat cele din generatiile anterioare. scratchchin.gif

#13
omu_sharky

omu_sharky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2005
ce ma sfatuiti sa imi iau Canon A430 sau Canon A530 (diferenta de pret e cam de 1 milion si oleac) dar nu asta conteaza ... ma interseaza raportul calitate - pret

#14
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu zic ca merita diferenta de pret.

#15
Braveheart

Braveheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2006
Salut!
Am achizitionat si eu de curand un Canon A530 si am observat ceva mici probleme la el:
O problema ar fi existenta unui pixel albastru pe ecranul LCD al aparatului, pixel ce apare doar cand vreau sa fotografiez ceva si sesizabil mai mult noaptea, sau cand fotografiez ceva in intuneric. In fotografii acest pixel nu apare.
O alta problema, descoperita chiar astazi, este existenta unui zgomot de fundal  la clipurile video filmate. Am observat acest lucru cand am rulat clipurile pe calculator, se aude un fel de fasait, un zgomot ce seamana cu o mica cascada de apa (cadere de apa ) in absolut toate clipurile filmate.
Ce e de facut? Sunt putin dezamagit de acest 530.

Edited by Braveheart, 01 December 2006 - 21:01.


#16
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
intentionez si eu sa cumpar un A530, de unde pot sa o iau ca sa fie de calitate?

#17
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View PostBraveheart, on Dec 1 2006, 21:00, said:

Salut!
Am achizitionat si eu de curand un Canon A530 si am observat ceva mici probleme la el:
O problema ar fi existenta unui pixel albastru pe ecranul LCD al aparatului, pixel ce apare doar cand vreau sa fotografiez ceva si sesizabil mai mult noaptea, sau cand fotografiez ceva in intuneric. In fotografii acest pixel nu apare.
O alta problema, descoperita chiar astazi, este existenta unui zgomot de fundal  la clipurile video filmate. Am observat acest lucru cand am rulat clipurile pe calculator, se aude un fel de fasait, un zgomot ce seamana cu o mica cascada de apa (cadere de apa ) in absolut toate clipurile filmate.
Ce e de facut? Sunt putin dezamagit de acest 530.
Inseamna ca ai un pixel mort pe LCD. Nu e o problema, iar la un anumit numar de pixeli morti camera iti va fi reparata/inlocuita in garantie. Zgomotul de fundal (daca nu este grav) nu cred ca e ceva anormal. Vorbim totusi despre o camera foto care nu are un microfon performant.

View Post355, on Dec 2 2006, 15:23, said:

intentionez si eu sa cumpar un A530, de unde pot sa o iau ca sa fie de calitate?
Nu am auzit sa existe A530-uri contrafacute deci daca e noua e ok.

#18
nicolescustef

nicolescustef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2006
deci merita luat sau ba Canonu asta???
din cate am inteles raportul calitate-pret e ok, da m-ati cam speriat cu detaliile prost facute.
in concluzie e o investitie buna??  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate