Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

isa server

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
as avea si eu niste intrebari de prost gust, asa ca nu ma injurati prea tare.

cineva a instalat la serviciu un isa server. eu nu prea stiu cu ce se mananca si nici nu prea am avut timp pana acum sa ma uit la el. pentru cei care au asa ceva si-l utilizeaza:
1. as fi curios in ce masura este utila chestia asta la securizarea retelei
2. cat de mult se incetineste conexiunea la internet, in special vit. de download
3. cand pot spune ca aplicatia ruleaza eficient si cand pot considera ca imi gatuie rata de transfer (ma refer la ceva instrumente de masura, sau ceva statistici sau orice altceva de genu' asta)
4. exista o limita recomandata a cache-ului in fct de nr de masini care trec prin isa; tot aici, performantele ar putea fi semnificativ imbunatatite printr-o configuratie hardware adecvata

cam atata deocamdata. ar fi mai multe de discutat, dar la nivel de principiu, ceea ce nu e cazul. la ora actuala e vb de un p4 la 1800 parca, cu 512ram si 60G hdd. mai departe ajunge la firewall si de acolo afara, insa pe mine deocamdata m-ar interesa punctual avantaje si dezavantaje la isa server. ar fi bune si niste referinte online, insa in primul rand m-ar interesa partea practica, adica as vrea` sa ascult parerile celor care au lucrat sau lucreaza cu asa ceva.

danke

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
hai sa o luam pe rand...

1. f. util pentru controlul accesului la internet; plasat intr-un domeniu de W2K it permite sa ai un management rapid
2. viteza de download nu este incetinita; viteza de procesare a mashinii a cererilor este altceva (depinde de hardware, nr. de conexiuni simultane, etc.). Pentru a monitoriza asta, ISA itzi ofera o gramada de counteri de performantza + rapoarte detaliate cu analiza de trafic zilnice.
3. vezi mai sus
4. ca shi ex: la cca. 120 - 130 de useri care au access Internet eu folosesc un cache de 10 Gb. Daca vrei sa imbunateshti potzi sa te mai joci cu Schelude Download Content Jobs shi sa faci retrieve la site-urile critice pentru useri la ore prestabilite.

unul dintre site-urile utile este www.isaserver.org ;gaseshti multe raspunsuri acolo.
hardware-ul dat de tine ar trebui sa tzina 150 de useri fara probleme (o singura observatzie: mergi pe o configuratie RAID ca sa mareshti viteza de access pe disk)

shi ultima chestie: e chinu' draqu sa-l configurezi intr-un environment complex (VPN, filtrare site-uri, bandwidth priority,etc..) dar odata pus in picioare nu mai ai probleme :) ; merge uns...

marele dezavantaj este ca stai pe windows 2000 server shi trebuie sa dai cu patchuri peste el...dar facilitatzile oferite sunt mari...

bafta!

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
aha.bun. o sa citesc si o sa ma jocu cu el, da' de luni incolo. in general sunt de acord cu tine, da' problema e ca timpul de acces la site-uri mi se pare destul de mare. adica la 256k+64K (128k pt upload) cat da providerul, raportat la aprox 50 de masini, mi se pare ca merge slaaab de tot. tot asa, un download se misca subtire. repet, inca n-am facut nici un fel de teste, tot ce-am avut timp pana acuma sa vad este diferenta intre timpii de acces la un site din interior si de la un calc care nu trece prin isa. dif e mai mult decat semnificativa. problema este ca cel care se ocupa cu administrarea a setat un papirus de restrictii etc, iar ma gandesc ca lucrul acesta nu avea cum sa nu aiba consecinte. asta in conditiile in care nu sunt multi cei care fac altceva decat surfing. o sa ma documentez.

zici ca stie sa faca si alocare de banda in functie de ip? n-ar fi rau. oricum multumesc pt raspunsuri

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
btw, la 10G cat ai hit rate? cand te poti declara multumit de procentaj? de ce nu-l lasi mai mare? care-i dezavantajul unui cache imens?

#5
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
isa are reguli de prioritizare de banda in functzie de ip, grup de useri, destinatzie, site content, protocol, etc...

intr-un interval cu cereri de 1,7/sec in medie am cache hit ratio de cca 27-30%; asta in conditziile in care am download-uri la greu, browsing, site-uri cu content cu rata mare de expirare, etc...

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
vreau un hit rate si mai mare :) o sa pun 10G pt 50 de useri. totusi la o latime de bada de peste 300K nu pot pricepe de ce merge asa greu netu' (nu mai vorbesc de download); cei 128k amintiti anterior pe upload sunt separati. de altfel mrtg imi arata ca banda nu este nici pe departe ocupata 100%. numa' cateva varfuri ating limita superioara.

#7
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
uita-te la bandwidth control daca nu ai reguli de prioritizare shi daca da verifica care este latzimea de banda trecuta; daca ai o valoare mai mica decat cea existenta este posibil sa se mishte mai greu.

#8
cgalea

cgalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2003
baieti am si eu o problema cu ISA asta... nu-mi iese nicicum...
Incerc sa dau drumul la o pagina s-o vad de afara, pe placa externa, pe portul 82, si nicicum nu mi-o vede. Aveti vreo idee?

#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
PreTXT: nu am pus nici o prioritate de banda pentru nici un calc. toate sunt la gramada. am pus odata de curozitate o prioritate mai mare si mergea mai bine intr-adevar. ideea e ca de pe calc care nu sunt conectate la isa emrge mai bine, fir-ar sa fie. nu prea inteleg de ce tre' sa stau aprox 1 min pt paginile care nu au apucat sa fie bagate in cache. prostia asta de isa iese la internet printr-un firewall (checkpoint), care si ala are o groaza de reguli. cum pot afla cat de "performant" este serverul isa? ideea e ca banda este per ansamblu, destul de libera (din ce vad pe graficele providerului). peninbil. ai ceva idei?

#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
verifica performantza ruland counterii de pe isa, sunt deja predefinitzi ... cauta in help dupa "performance counters", ai explicatzii pentru fiecare..

also, verifica Local Address Table daca e construita corect

#11
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by cgalea
baieti am si eu o problema cu ISA asta... nu-mi iese nicicum...
Incerc sa dau drumul la o pagina s-o vad de afara, pe placa externa, pe portul 82, si nicicum nu mi-o vede. Aveti vreo idee?

unde sta pagina respectiva? pe isa sau pe un server din retzea interna?

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
PreTXT: mda....am vazut despre ce era vorba. am mai adaugat niste parametrii acolo....sa fie. in concluzie, arata ca e destul de liber serveru'. adica nu prea solicitat (iti dai seama....la un AVG de 12 conexiuni). da' am o fixatie :) ca nu merge cum as vrea io netu'. sa fie de la CheckPoint totusi? cu jucaria asta te-ai intalnit? ce poti sa-mi zici despre ea? (nu prea m-am uitat la gateway pana acum). cu isa am cam lamurit-o. danke

#13
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
man, nu m-am jucat cu CheckPoint-ul ... shtiu doar ca e printre cele mai profesionale solutzii de firewall, dar in rest, pas :)

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by PreTXT
man, nu m-am jucat cu CheckPoint-ul ... shtiu doar ca e printre cele mai profesionale solutzii de firewall, dar in rest, pas :)

la fel ... sunt cotate ca cele mai bune FireWall solutions de pe piata ... din pacate, nu am apucat sa "ma joc" cu "problema" :(

#15
cgalea

cgalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2003
unde sta pagina respectiva? pe isa sau pe un server din retzea interna?



      acuma pe ISA...
      dar daca o pun in reteaua interna?

#16
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
da stiu de chestia asta. dupa ce-am citit si io, face filtrare la nivel 3,4 si 5. super. in cazul asta nu mai stiu ce cauta isa server in configuratie :) super marfa. o sa mai cercetez

#17
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by Tyby
la fel ... sunt cotate ca cele mai bune FireWall solutions de pe piata ... din pacate, nu am apucat sa "ma joc" cu "problema" :(

am vazut box-uri Nokia cu FreeBSD + Checkpoint folosite in WAN-uri extinse "peste mari shi tzari"...dar n-am pus mana pe console... :(

#18
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by cgalea
unde sta pagina respectiva? pe isa sau pe un server din retzea interna?

      acuma pe ISA...
      dar daca o pun in reteaua interna?

recomandarea Microsoft este sa foloseshti un alt server decat ISA:

http://support.micro...kb;en-us;300435

uitat-te shi aici:

http://support.micro...kb;EN-US;292569

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate