Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Equilibrium (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006

View Posttyrael, on Sep 27 2006, 23:26, said:

fara sa ma laud,dar cred ca sunt cel mai mare fan al acestui film.De altfel de cand l-am vazut am o alta viziune asupra vietii,pur si simplu m-a schimbat radical.Probabil va intrebati de ce am deschis acest topic...Astept pareri,opinii critici aduse acestui film :excl:

FANATICS ONLY :P

coloana sonora super. Oricum mi se pare mai bun decat Matrix  :peacefingers:

#38
FantaMangoBeat

FantaMangoBeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.07.2006
La prima vizionare mi`a placut si ideea. Apoi mi`a placut si cum joaca Bale. Dar si dupa a 4a vizionare, tot actiunea ma tine in priza :D I`m a sucker for special effects :photo:

#39
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostFantaMangoBeat, on Oct 11 2006, 13:27, said:

La prima vizionare mi`a placut si ideea. Apoi mi`a placut si cum joaca Bale. Dar si dupa a 4a vizionare, tot actiunea ma tine in priza :D I`m a sucker for special effects :photo:
matrix?e o porcarie comerciala dupa mine (recunosc,primul a fost destul de fain)
am inteles ca au cheltuit la bani sa-l faca... :death: ,pe cand Equilibrium a avut un buget mai mic ca sa zic asa.

#40
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
i hate this ppl...cum dracu sa spui asememnea abetratii..
"De altfel de cand l-am vazut am o alta viziune asupra vietii,pur si simplu m-a schimbat radical"

lol man ..get a life!(poate o femeie) numai din cauza unor oameni ca astia CNA`ul cenzureaza tot..
btw..cati ani ai?

ps: nu te chinui sa-mi raspuzi... nu de alta da sa sa nu uiti sa-ti iei drogu!  (era ceva de genu in film) lame!

a! care a vazut Grandmas Boy? mai era unu acolo care se credea NiO... :nonobad:

Edited by sm0ker, 25 October 2006 - 09:13.


#41
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Ideea din filmul asta mi se pare excelenta. Bale imi place cum "joaca", dar... se putea cred trece peste niste chestii prea puerile, fara de care filmul ar fi fost mult mai bun, cum ar fi:

- ce rost isi are lupta aia de la final cu toti inarmati pana in dinti cu tot felul de puscoace automate si el baietu' nostru, inconjurat de respectivii... trece nevatamat...  :lol: bai tata, da chiar nici unu din aia 30 nu s-a gandit sa si tinteasca inainte de a trage?

- alta faza: cand ajunge in sala aia cu tot felul de monitoare, de ce tre sa incruciseze mainile din cand in cand ca sa zboare in aer niste monitoare amarate? Si plus de asta, de cand un monitor contine si unitatea centrala, serverele, etc? Sau poate erau toate mac-uri  :lol:

- plus multe faze in care parca prea e tras totul de par: adica stie ca nu mai ia "doza" zilnica, si totusi nu se abtine in public, nu trage in aia cand i se cere, plange p-acolo, isi rearanjeaza biroul, cum de nu isi da seama ca asta il poate scoate in evidenta, sau daca era "highest level clerk" nu tre sa si gandeasca.

Ideea si povestea mi s-au parut excelente, daca totusi s-ar fi renuntat la americanismele astea care le-am precizat, plus poate inca multe care nu le-am observat la a doua vizionare... ar fi fost mult mai adevarat filmul asta.

#42
sybelle90

sybelle90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.11.2006

View Postjablonsky, on Oct 10 2006, 15:57, said:

coloana sonora super. Oricum mi se pare mai bun decat Matrix  :peacefingers:
aici ai dreptate :yes:  :OK: dupa matrix au mai urmat atatea filme (matrix reloaded,revolution,animatrix) incat deja te plictisesti de ele...parerea mea... ;)

#43
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postsybelle90, on Nov 4 2006, 12:11, said:

dupa matrix au mai urmat atatea filme (matrix reloaded,revolution,animatrix) incat deja te plictisesti de ele...parerea mea... ;)
Animatrix ... Matrix Rel si Rev...au avut rol de a continua povestea...nu de a o fura si o modifica in asa fel incat sa stim totusi de unde a fost luata -> Equilibrium.

#44
sybelle90

sybelle90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.11.2006

View PostM0n0, on Nov 4 2006, 16:58, said:

Animatrix ... Matrix Rel si Rev...au avut rol de a continua povestea...nu de a o fura si o modifica in asa fel incat sa stim totusi de unde a fost luata -> Equilibrium.
nu am zis ca celelalte filme au furat povestea si au modificat-o...stiu foarte bine ca sunt o continuare a Matrix-ului dar nu cred ca era necesar sa se faca atatea continuari ale lui pt ca ii strica tot farmecul...  <_< intradevar,Equilibrium seamana cu Matrix,dar poate producatorii nu au avut intentia de a-l copia; oricum,Matrix si Equilibrium au idei cat de cat diferit

#45
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Am nimerit cu totul intamplator pe aici.

Equilibrium - l-am vazut de vreo 3-4 ori cap-coada, plus pe bucati din cand in cand... Mi se pare foarte reusit, in opinia mea Christian Bale face 50% din succesul filmului, coloana sonora 30-40%, story-line-ul maxim 10%.

"The gun kata" - cool!

#46
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Cred că l-am văzut de 7 ori. Eu zic că este un film de excepție, mai bun decît Matrix.

#47
coffeyne4me

coffeyne4me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009
Matrix 1 rupe capu la categoria SF. Equilibrium e foarte fain, ideea chiar daca nu e noua, e realizata misto. E un pic mai slowish asa filmu, parerea mea, dar merita vazut! Eu oricum dupa ce am vazut Equilibrium am ramas vreo ora cu ochii pironiti. Bine sunt si iubitoare de SF deci era normal sa fiu marcata.

#48
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
L-am vazut de cateva ori la vremea lui si mi-a placut foarte mult, l-as revedea oricand cu placere.

#49
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
bun film,un alt posibil scenariu de dictatura.

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMosotti, on 28th September 2006, 14:46, said:

"un viitor in care oamenii traiesc intr-o lume virtuala in timp ce in realitate sint baterii pentru robotii care au took over ze world" :wacko:
:eheyebrow:  :scratchchin: :rolleyes:

#51
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
oare e posibil acel gun kata in viata reala?foarte interesanta ideea cum ca daca iti calculezi miscarile poti obtine maximum de eficienta.

Edited by zazone, 06 August 2010 - 10:15.


#52
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
l-am revazut ieri
desi actorul principal nu are farmecul lui keanu , mie mi-a placut
ca si ideea flmului , de altfel

#53
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Azi m-am uitat prima data la acest film... Pot sa spun ca mi-a lasat o impresie buna.

#54
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Citind posturile din urma, vad ca multi il compara cu Matrixul, ba chiar spun ca ar avea imprumuturi.
Equilibrim imprumuta foarte mult sau mai bine zis isi are baza in "Farenheit 451", un film de prin 1966 ( sper sa nu gresesc ), pe care il recomand tutror. Desi este clar ca dinamismul filmului aduce a "Matrix", povestea este inspirata din "Farenheit 451", dar isi pierde din expresivitate daca pot sa zic asa. Pe cand in "Farenheit 451" actiunea este mult mai lenta , filmul este condus de personaje , pe cand in "Equilibrim" actiunea tinde sa eclipseze pe alocuri povestea.
Totusi, una peste alta, este un film care mi-a placut foarte mult si il recomand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate