Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Din nou despre V.C.R.-ururi

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

Poll: Întrebări despre V.C.R.-ururi (47 member(s) have cast votes)

În ce perioadă s-au fabricat cele mai bune V.C.R.-ururi? (post 1987)

  1. 1987-1990 (9 votes [19.15%])

    Percentage of vote: 19.15%

  2. 1990-1994 (17 votes [36.17%])

    Percentage of vote: 36.17%

  3. 1995-2000 (8 votes [17.02%])

    Percentage of vote: 17.02%

  4. 1990-2000 (6 votes [12.77%])

    Percentage of vote: 12.77%

  5. 2000-2006 (7 votes [14.89%])

    Percentage of vote: 14.89%

Care firmă a fabricat cele mai bune V.C.R.-ururi?

  1. Akai (6 votes [12.77%])

    Percentage of vote: 12.77%

  2. Blaupunkt (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Funai (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  4. Goldstar/LG (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  5. Grundig (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  6. Hitachi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. J.V.C. (7 votes [14.89%])

    Percentage of vote: 14.89%

  8. Marantz (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Mitsubishi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. N.E.C. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Nordemende (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Panasonic (National-Panaosnic) (16 votes [34.04%])

    Percentage of vote: 34.04%

  13. Philips (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  14. Samsung (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  15. Sanyo (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. Sharp (3 votes [6.38%])

    Percentage of vote: 6.38%

  17. Sony (6 votes [12.77%])

    Percentage of vote: 12.77%

  18. Telefunken (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  19. Toshiba (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  20. Altă firmă (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

Dar cele mai proaste V.C.R.-ururi?

  1. Akai (4 votes [8.51%])

    Percentage of vote: 8.51%

  2. Blaupunkt (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  3. Funai (16 votes [34.04%])

    Percentage of vote: 34.04%

  4. Goldstar/LG (4 votes [8.51%])

    Percentage of vote: 8.51%

  5. Grundig (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  6. Hitachi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. J.V.C. (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  8. Marantz (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  9. Mitsubishi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. N.E.C. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Nordemende (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Panasonic (National-Panasonic) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Philips (2 votes [4.26%])

    Percentage of vote: 4.26%

  14. Samsung (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  15. Sanyo (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  16. Sharp (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  17. Sony (1 votes [2.13%])

    Percentage of vote: 2.13%

  18. Telefunken (3 votes [6.38%])

    Percentage of vote: 6.38%

  19. Toshiba (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  20. Altă firmă (7 votes [14.89%])

    Percentage of vote: 14.89%

Vote Guests cannot vote

#55
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
EU nus itu cand e facut, pe Serial number scrie ceva 0595, nu mai stiu.

#56
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
https://en.wikipedia...ion_frequencies
These tables detail the frequencies used in European cable networks. Cable networks use frequencies which are used by different users terrestrially, like the military, police radio, etc. Because of the late introduction of cable television in Europe, older television sets generally could not receive the special cable-only channels, so some countries (like Germany) still have the rule that the public TV stations must be located either in Band I or Band III. The Hyperband was allocated later than the other cable-only channels, so television sets produced in the late 80s and early 90s may lack this band.

Deci dacă 95 vine de la 1995 posibil ca acel aparat să nu aibă banda.
Dar bateriile le mai ai sau nu?     Posted Image

Edited by djl, 28 May 2020 - 17:20.


#57
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Djl, daca vrei VCR cauta un Panasonic AG-8700.

#58
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Am si bateriile originale din 1995-1996 dar sunt de colectie.

#59
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Aici este SN-ul aparatului. Puteti spune cam cand a fost facut?

Attached Files



#60
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007

View PostTVKing, on 28 mai 2020 - 16:51, said:

EU nus itu cand e facut, pe Serial number scrie ceva 0595, nu mai stiu.
Nu din serial number iti dai seama cand e facut. Uitate pe partea mecanica daca au pus stampile cu data la care a fost fabricata. Dupa mine e un aparat produs la inceput de ani 90. Cat despre fiabilitate vad ca s-a spus si la inceputul topicului ca nu au excelat pe parte mecanica.

View PostTVKing, on 28 mai 2020 - 06:28, said:

Am o intrebare: cumva AKAI VS-425EDG nu are tuner pentru Hiperbanda? Ca anumite canale la mine sunt in hiperbanda.
Uitandu-ma pe manualul de service , EDG are tuner pt norma est europeana, Pal D,K. Marea majoritate a operatorilor de cablu transmit in norma vestica, B G. Deci e normal sa nu prinzi tot. Dar iti spun cum am facut eu sa prinzi toate canalele inclusiv digitale: iti iei un Set top box de la operatorul de cablu ce de regula au doar hdmi mai nou, apoi il conectezi la un convertor hdmi la composite ale carui iesiri le duci la 'video in' ale aparatului. Oricum pe analogic nu prinzi decat max 65 canale.

View PostTVKing, on 02 noiembrie 2019 - 18:26, said:

Eu posed un AKAI VS-425EDG Made in Japan. Este video recorder, dar aveti idee cate capete are si in ce an a fost lansat? Eu stiu doar ca este MONO si ca are telecomanda, si ca intrari are un RCA Video si RCA Audio, la fel si la iesire pe TV. Este cumva un video bun? Vreau sa stiu mai multe despre acest model.
E un aparat vhs standard, cu 2 capete video, deci doar viteza SP, sunet mono, 70-10.000 Hz. Ce e interesant este ca au fost disponibile doua tipuri de telecomenzi, cea standard, RC-V425A si a doua, cu display, unde puteai efectua programarea aparatului, cod RC-V464A. Um aparat obisnuit, nimic special.

Edited by muraru_dan, 02 February 2021 - 16:33.


#61
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Sa imi spun si eu parerea. Multi au fabricat aparate bune insa putine au rezistat bine in timp.
Dupa mine cea mai fiabila mecanica a fost Panasonic cu un mare 'dar' spus aici.
Jvc iarasi a avut mecanica buna pe seriile superioare.
Philips si ei cand inca isi dadeau interesul au facut lucruri bune.

De regula mecanica de inceput, mijloc de ani 80 a fost inceata insa durabila. Atat doar, idler wheel-ul facea contact printr-o banda de cauciuc ce crea pbme in timp din cauza imbatranirii acestuia insa am si acum un ITT Vr3907 low endul lor in 86, astfel ca au pus mecanica veche pe el, care merge si acum. Vechea mecanica ce nu tragea banda pe tambur in timpul derularii si dura 5 minute sa-ti deruleze o caseta comparstiv cu 2 minute sau mai putin cu cele de dupa 88.

Dupa 87 au inceput sa apara aparate care de care mai ochioase. Mitsubishi a avut in acea perioada unele dintre cele mai ochioase aparate dpdv al osd si featurilor. Imi vin in minte U70, U80 dar nici seriile mai mici nu erau rele. Dar desi aveau fel si fel de functii precum dinamic tracking ce oferea o imagine clara in timpul derularii pe imagine nu erau fiabile in timp. Slip ring-ul folosit pt cele 2 capete piezo era net inferior rotary transformerului, insa cum nu mai incapeau in tambur au folosit acest fel de conexiuni ce nu erau fiabile.

In topul forumurilor dedicate aparatelor folosite pt transferul casetelor video pe digital, de-a lungul timpului utilizatorii s-au rezumat la doua, poate trei firme mari si late.

Jvc, Panasonic si doar pt dvhs Mitsubishi.

Restul nu au trecut testului timpului.
Iar dintre acestea, strict dpdv mecanic, cel mai bine au rezistat la forja ( peste 100 de casete transferate ) Panasonic-urile insa doar mecanicile G2 si K. G-ul introdus initial in 88, nu.

Daca luam dupa performante, jvc-urile din anii 2000 au cea mai performanta electronica.
Dar aici e mult de spus, nici un aparat nu e cel mai bun, e cel mai bun doar in anumite conditii specifice date, de aceea 2, 3 tipuri de aparate e recomandat sa ai pt a acoperi toate felurile de pbme aparute la casete.
Mecanic, compatibilitatea maxima tot Panasonic o are.

Un mare absent e Sony, una ca nu are TBC, dar si pt ca a avut cea pbme la mecanismele sale, pinii de fixare a ghidurilor posturilor benzii mai sar, apoi vestita rotita albastra se crapa. Astea duc la imposibilitatea antrenarii benzii. Relativ usor de reparat insa nu bullet proof.

Panasonic odata cu mecanica G au introdus un motor ce antrena totul, printr-o multime de roti dintate. Comutarile intre functii erau efectuate de un solenoid. Daca acel solenoid se supraincalzea, termistorul de protectie se intrerupea si nu mai functiona aparatul. Apoi din diferite motive atat legate de caseta cat si de lift, putea sari mecanica de la punct, riscand sa se deterioreze si unele roti dintate. O mecanica foarte complexa ce a cauzat o gramada de pbme.

A fost inlocuita la inceput de 90 de G2, solenoidul fiind acum o curea dintata, cureaua principala la fel e si ea dintata. Daca position switch-ul e curatat periodic si mecanismul e gresat, macar la cateva mii de ore, e o mecanica super buna. Cu ea, modelele gen Fs200 aka AG1970 au facut furori in domeniul proconsumer.
Insa aici avem o pbma. Nu doar al Panasonicului, multe aparate de sfarsit 80, inceput 90 au pbma asta: condensatorii smd.
Din pacate Panasonic are si multi condensatori smd pe modulele sale video, fs200 avand pe modulul video un filtru Y/C plin de astfel de condensatori. Faza cea mai rea e faptul ca placa acelui mic modul nu este un textolit ci un fel de ceva sticlos pe care traseele sunt pictate. De la electrolit se fac praf, astfel incat unele sunt imposibil de reparat doar prin inlocuirea condensatorilor. Trebuue inlocuit tot modulul ce e scump si tot mai greu de gasit. Apoi sursele in comutatie. Unii condensatori curg. Primele simptome se vad pe display ce isi pierde din luminozitate. Din fericire astea se repara.

Deci aici e 'darul' la Panasonic.

Mecanismul G2 a fost inlocuit in 94 de K.
Mai putin complicat, dupa mine e cel mai bun mecanism produs de Panasonic. La fel, atentie la position switch sa il curatati macar la 1-2000 ore de functionare.
Un defect are si el, anume pe axul motorului de antrenare se afla un cuplaj ce crapa, facand ca axul sa se invarta in gol. Dar cel putin nu afecteaza rotile dintate, piesa fiind f ieftina si usor de inlocuit. Dar macar se strica greu, mai degraba dupa ani si ani 0de functionare si apar simptome inainte.
Seriile Ag1980 au mecanica K. Au fost produse exclusiv pt Sua.
In Europa au produs hs1000.
Doua aparate fundamental diferite la electronica si functii.
Din fericire hs1000 nu are pbme la condensatori, avand through hole, aparatul fiind proiectat de japonezi in laboratoarele din Germania si asta spune multe.
AG-ul 1980 seamana izbitor la exterior cu 1970 insa la interior e total diferit, fiind asemenator electronic cu camerele video din 94 ale Panasonic.
Hs1000 e total diferit la functii si ca design, insa asemanator la module cu 1970.
Din pacate pt 1980, modulele sale contin peste o suta de condensatori smd, in Sua reparatia unui astfel de aparat trecand de 1000 de usd.
Insa tocmai datorita mecanicii bune, sunt persoane ce le repar.
Dpdv al performantelor, au 3d comb filter cu tbc-ul incorporat in etajul video. Ceva mai putin zgomot, ceva mai bun spun americanii decat suratele europene, cel putin comparand-ul cu 1970 ce a fost vestit la ei.
Hs1000 e la mijloc.
Pt americani, e cel mai bun aparat svhs, cel mai longeviv mecanic.

Si Sony are surse in comutatie, insa la o examinare mai amanuntita s-au dovedit a fi fabricate de Panasonic.
De regula svhs-urile au pe modulul video pe partea svhs condensatori electrolitici smd.
Modulele celor de la jvc au fost folosite de multi alti producatori, precum Mitsubishi, insa din fericire placa nu e asa fragila ca modulele Panasonic, apoi au mai putine condensatoare, fapt ce ajuta in reparare.
Dar repet, pbma condensatorilor e din pacate omniprezenta si din pacate modelele de varf au fost mai afectate decat cele de inceput de gama.


#62
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

View Postmuraru_dan, on 02 februarie 2021 - 16:29, said:

Nu din serial number iti dai seama cand e facut. Uitate pe partea mecanica daca au pus stampile cu data la care a fost fabricata. Dupa mine e un aparat produs la inceput de ani 90. Cat despre fiabilitate vad ca s-a spus si la inceputul topicului ca nu au excelat pe parte mecanica.


Uitandu-ma pe manualul de service , EDG are tuner pt norma est europeana, Pal D,K. Marea majoritate a operatorilor de cablu transmit in norma vestica, B G. Deci e normal sa nu prinzi tot. Dar iti spun cum am facut eu sa prinzi toate canalele inclusiv digitale: iti iei un Set top box de la operatorul de cablu ce de regula au doar hdmi mai nou, apoi il conectezi la un convertor hdmi la composite ale carui iesiri le duci la 'video in' ale aparatului. Oricum pe analogic nu prinzi decat max 65 canale.


E un aparat vhs standard, cu 2 capete video, deci doar viteza SP, sunet mono, 70-10.000 Hz. Ce e interesant este ca au fost disponibile doua tipuri de telecomenzi, cea standard, RC-V425A si a doua, cu display, unde puteai efectua programarea aparatului, cod RC-V464A. Um aparat obisnuit, nimic special.

Am desfacut cand il curatam (cu hartie infasurata in jurul tamburului video imbibat cu alcool izopropilic si nu s-au rupt capetele) si am vazut pe tambur ceva cu 90.11.4. Deci pot spune ca modelul de de prin perioada 1990-1992 maxim 1993, OK?

Personal nu am probleme cu el pe partea mecanica.

Edited by TVKing, 30 March 2021 - 10:43.


#63
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
90 inseamna anul de fabricatie al respectivului subansamblu, 1990. De regula poate dura si un an pana sa intre pe lina de fabricatie. Deci aparatul este model lansat in 89-90, iesit de pe linia de asamblare cel mai probabil in 91.

#64
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Pentru un AKAI VS-425EDG, daca vreau sa schimb selectorul de canale, cu unul cu hiperbanda, care crezi ca s-ar potrivi?

#65
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Salut! Din nostalgie vreau sa iau si eu unul, mai am si ceva casete ramase din trecut. Nu as baga nici foarte multi bani, dar nici nu as vrea sa iau unul foarte prost si cum nu ma pricep va intreb pe voi. Panasonic NV 333 ar fi o alegere buna? Parca as lua unul mai vintage asa.

Edited by maimutzica, 15 September 2023 - 19:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate