Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Stomatologie sau Medicina Generala?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

ok.. stoma.. si eu tot asta vreau
dar cum e admiterea? eu aleg chimia ..
asa si ?
ce informatii doresti de fapt si nu ai gasit pe site ?
felicitari pentru alegere

#56
adryi_dee

adryi_dee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2006
ma gandeam ca poate e vreun student la stoma care poate sa-mi spuna si mie cum i s-a parut admiterea...
greu, usor... concurenta mare..
aa, da... si culegeri pt admitere de chimie... mai aveti si le vindeti cumva?

#57
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

View Postioanatiu, on Sep 27 2006, 08:30, said:

Mersi pentru sfat. Cred ca ai mare dreptate.

Intre timp m-am hotarat, dau la MG. Cred ca e mult mai frumoasa decat stoma, si nu ma sperie invatatul sau munca multa. Toata lumea se plange, dar cred ca daca o faci din pasiune nu ar trebui sa ai deloc regrete.
Plus ca in primii 3 ani ma pot muta la stoma daca am totusi vreo revelatie..

Eu am terminat stoma. Intr-a 12-a vroiam generala, dar un an am tot analizat si mi-am schimbat decizia. Cauta sa vb cu medici din ambele parti. Gindeste-te si la viata personala. Eu am decis ca nu vreau sa stau pina la 35-40 de ani prin spitale cu bani putini, fara timp de familie, etc. Bine eu am avut dintotdeauna dexteritate asa ca n-a fost greu. Pasiune am avut mereu. Stii de unde a venit dezamagirea? din faptul ca unu om pasionat si silitor nu e tratat corect; din faptul ca vezi rezultate (note ma refer) care nu corespund cu realitatea ( ai sa vezila colegi care nu prea invata, cind iau note mai mari, sau sunt favorizat din nu stiu ce motiv), iar tu din pasiune pt anatomie (de ex) ai stat si ai tocit cu desene, scheme,,,, si ai luat mai putin. Si multe de genul
Dezamagirea mai vine din faptul ca tu vrei sa vezi, sa faci cit mai multe, dar nu exista conditii, sau ai asistenti dezinteresati. Si multe altele.
Eu nu regret nimic.
Cel putin am pus "mina "pe pacienti din anul 1 la practica de vara, e adevarat in spitale, cu anamneza, luat tensiune si altele; dar cei de la MG au facut asta abia din anul3, si ce incintati erau..
In anul 3 am facut primele manopere de stoma, anestezii, preparari bonturi. Iar anii 4, 5 si 6 au fost plini cu tratamente multiple (obturatii, extractii, etc) .Consider ca am terminat si stiu sa spun un diagnostic si sa tratez un pacient. La generala nu poti spune asta. Iar satisfactie am vazut cu propriii mei ochi.
Dreptul de libera practica in ai cind termini. Rezidentiatul nu e obligatioriu ( ca la MG)
Chiar daca faci rezi, e doar 3 ani.
Atit zic deocamdata  :D
Succes oricum , orice ai alege.

#58
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 18:52, said:

Eu am terminat stoma. Intr-a 12-a vroiam generala, dar un an am tot analizat si mi-am schimbat decizia.
Cel putin am pus "mina "pe pacienti din anul 1 la practica de vara, e adevarat in spitale, cu anamneza, luat tensiune si altele; dar cei de la MG au facut asta abia din anul3, si ce incintati erau..
poate ar fi mai bine sa vorbesti in numele tau
In anul 3 am facut primele manopere de stoma, anestezii, preparari bonturi. Iar anii 4, 5 si 6 au fost plini cu tratamente multiple (obturatii, extractii, etc) .Consider ca am terminat si stiu sa spun un diagnostic si sa tratez un pacient. La generala nu poti spune asta.
cu riscul de a ma repeta, vorbeste in numele tau. peste tot sunt oameni si oameni. nu e cazul sa generalizam
Dreptul de libera practica in ai cind termini. Rezidentiatul nu e obligatioriu ( ca la MG)
Chiar daca faci rezi, e doar 3 ani.


#59
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006
NU trebuie sa o iei personal. Daca tu ai facut altfel, foarte bine.
Eu am avut fosti colegi de liceu care erau la generala, si stiam exact ce fac. Ei imi spuneau asta , nu am inventat nimic, sa stii. Si vorbesc de persoane foarte serioase. Chiar ne intilneam la spit sf ioan cind erau anul 3 si erau entuziasmati ca faceau anamneza.
Cam toti colegii mei (fosti acum) sunt de aceeai parere, asa ca pot sa vb in numele promotiei 2006. E mai bine?
plus ca si tu ai vb in numele tau cind ai zis:
"La anu' pe vremea asta o sa-ti blestemi zilele+ Atanasiu, Zagrean,Niculescu, etc etc etc"
nu?
e acelasi lucru.

Edited by dmarcuss, 31 October 2006 - 19:20.


#60
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 19:18, said:

NU trebuie sa o iei personal. Daca tu ai facut altfel, foarte bine.
Eu am avut fosti colegi de liceu care erau la generala, si stiam exact ce fac. Ei imi spuneau asta , nu am inventat nimic, sa stii. Si vorbesc de persoane foarte serioase. Chiar ne intilneam la spit sf ioan cind erau anul 3 si erau entuziasmati ca faceau anamneza.
Cam toti colegii mei (fosti acum) sunt de aceeai parere, asa ca pot sa vb in numele promotiei 2006. E mai bine?
plus ca si tu ai vb in numele tau cind ai zis:
"La anu' pe vremea asta o sa-ti blestemi zilele+ Atanasiu, Zagrean,Niculescu, etc etc etc"
nu?
e acelasi lucru.
e a treia oara cand zic: NU generaliza. daca tu cunosti 20 oameni care asa faceau, si eu cunosc 20 care faceau altfel, crezi ca e careva mai castigat? daca vrei sa vezi/faci/inveti ceva, nu te tine nimeni   :peacefingers: daca e s-o luam pe exemple de fosti colegi, si eu am fosti colegi care-s la stoma, vreo jumate de clasa de fapt, si mi-a cazut fata cand sefa de promotie din liceu mi-a zis " ca ma, voi va si duceti? adica..stati acolo? noua ne da hartiile alea si gata, doar n-o sa sprijinim peretii aiurea" si avea dreptate. unora le place sa sprijine peretii, se baga in seama, intreaba, agaseaza lumea, streseaza rezidentii, se tin dupa bolnavi, dupa asistente, dupa doctori, altii se duc si-si iau hartia. da, exista si locuri undete duci si zici "vreau si eu o adeverinta de practica va rog". cum ziceam, sa nu generalizam. sunt oameni si oameni

edit:
1. la mg abia in anul 3 intri in spital, si mi se pare normal sa te puna sa faci anamneza...pana atunci stai la facultate inconjurat de carti si cadavre, si eu as fi entuziasmata cand as prinde oameni VII  :lol:
2. aia cu atanasiu si niculescu e cu drept de copyright. se transmite din generatie in generatie. daca am timp o sa caut pe topicul cu "medicina bucuresti" sa vad cine mi-a zis-o ;)

Edited by rox, 31 October 2006 - 19:28.


#61
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

View Postrox, on Oct 31 2006, 19:24, said:

e a treia oara cand zic: NU generaliza. daca tu cunosti 20 oameni care asa faceau, si eu cunosc 20 care faceau altfel, crezi ca e careva mai castigat? daca vrei sa vezi/faci/inveti ceva, nu te tine nimeni   :peacefingers: daca e s-o luam pe exemple de fosti colegi, si eu am fosti colegi care-s la stoma, vreo jumate de clasa de fapt, si mi-a cazut fata cand sefa de promotie din liceu mi-a zis " ca ma, voi va si duceti? adica..stati acolo? noua ne da hartiile alea si gata, doar n-o sa sprijinim peretii aiurea" si avea dreptate. unora le place sa sprijine peretii, se baga in seama, intreaba, agaseaza lumea, streseaza rezidentii, se tin dupa bolnavi, dupa asistente, dupa doctori, altii se duc si-si iau hartia. da, exista si locuri undete duci si zici "vreau si eu o adeverinta de practica va rog". cum ziceam, sa nu generalizam. sunt oameni si oameni
Pai stai un pic. La practica de vara, si la noi cine a fost interesat sa faca , sa vada ,a vazut.
Eu vorbeam de orele de stagiu din cadrul semestrelor.
Da, nu generalizez, dar expuneam parti bune si proaste.
Pina una alta, eu am invatat de mi-au iesit ochii. Nu sustin ca a fost simplu.
Iar despre coruptie, favoritism si altele , din ce am auzit, e aceeasi mincare de peste si la stoma si la MG.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni, ma gindeam sa expun si eu niste puncte de vedere, poate ii ajut pe unii indecisi.

#62
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
atunci my bad, la noi nu exista "ore de stagiu in cadrul semestrelor". noi pana in anul 3 nu ne miscam fundurile din facultate.

edit: acuma ca ma uit, zisesei ca tu ai pus mana pe pacienti inca din anul 1, in practica de vara, iar cei de la mg au facut asta abia in anul 3. in fine, noi sa fim sanatosi

Edited by rox, 31 October 2006 - 19:45.


#63
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 18:52, said:

Cel putin am pus "mina "pe pacienti din anul 1 la practica de vara, e adevarat in spitale, cu anamneza, luat tensiune si altele; dar cei de la MG au facut asta abia din anul3, si ce incintati erau..

Ca "puneti mana" pe pacient in anul 1 sau in anul 3, oricum la stoma' nu prea conteaza. Dovada ca nici dupa ce terminati nu va prindeti ce fac aia in anul 3 la MG. Inteleg ca esti deja absolvent de Stomatologie.

#64
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDiane, on Oct 31 2006, 20:06, said:

Ca "puneti mana" pe pacient in anul 1 sau in anul 3, oricum la stoma' nu prea conteaza. Dovada ca nici dupa ce terminati nu va prindeti ce fac aia in anul 3 la MG. Inteleg ca esti deja absolvent de Stomatologie.
A pune mina in anul intii insemna exact ce faceau cei de la mg in anul 3 : anamneza, luat de tensiune, auscultatie, palpare, recoltare de singe, gastroscopii.Eu zic ca faceam ceva. Trebuia sa stiu medicala, semiologie, diagnostice pozitive, diferentiale, etc. Si in 4 ani am facut multe materii de generala, chiar foarte amanuntit. La unele am avut mai multa materie ca la generala (la farmaco de ex am avut de 2 ori mai mult).
1. Ce inseamna la tine nu prea conteaza? ai idei preconcepute ca nu suntem medici?
2. daca te uitai la primul meu post vedeai ca am inceput prin a spune ca am terminat stoma
3. daca tot esti asa "acid" macar argumenteaza
Faza ca ma prind sau nu....eu stiu ce faceau in anul 3 colegii mei de mg. daca acum se face altceva, n-am de unde sa stiu.
Iar deductia ta nu prea are rost. Asa si eu pot sa zic ca cei de la mg nu fac mai nimic depsre dinti, dovada ca am intilnit rezidenti de mg care nu stiau diferenta intre molari si premolari, iar dintii nu erau totuna cu masele...asa ca lasa....

Edited by dmarcuss, 31 October 2006 - 20:29.


#65
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
sincer eu nu vad de ce trebuie sa ne atacam....sau sa ne dam mari...eu am vrut sa dau la stoma pana in clasa a 12 in mai:) si pana la urma am ajuns la mg...n-as zice ca-mi pare rau, cel putin nu acuma, ma mai apuca din cand in cand si-mi blestem existenta, cand vad cate lucruri nedrepte se intampla, dar....cine a zis ca totul e drept in viata? asa ca n-are rost s ama amarasc de acum....o sa am suficient timp mai tarziu.
n-are rost sa ne comparam, sa ne acuzam ca medicinistii nu stiu dintii. sincer, se face un singur curs de dinti si ala nu intereseaza mai pe nimeni...fiecare e cu treaba lui, daca tu in anul 1 ai facut toate alea, bravos, esti meserias, noi pana in anul 3 nu punem mana pe pacienti decat vara la practica...in rest n-avem contact cu oamenii, suntem rupti de realitate...poate la voi lucrurile sunt ( sau erau) altfel...

#66
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

View Postrox, on Oct 31 2006, 19:43, said:

atunci my bad, la noi nu exista "ore de stagiu in cadrul semestrelor". noi pana in anul 3 nu ne miscam fundurile din facultate.

edit: acuma ca ma uit, zisesei ca tu ai pus mana pe pacienti inca din anul 1, in practica de vara, iar cei de la mg au facut asta abia in anul 3. in fine, noi sa fim sanatosi

Da, la fiecare materie aveam cursuri si stagii. Si am fost la stagii...prin tot bucurestiul.
A, si o parte demna de reamintit: noi nu am avut module. Am avut 6 ani de sesiuni de 2 sapt. 2 sapt presesiune, in care la fiecare materie dadeam examen practic (tot de invatat era) si inca 2 sapt cu examenele propriu-zise. In anu 3 vara am avut in total 14 examene in continuu 4 sapt. Unele la 2 zile diferenta.
Iar in anu 6 tot 2 sesiuni am avut, cu materii mai putine (5) dar foarte grele, materie multa rau. Cit mi-as fi dorit sa am module :worthy:

View Postrox, on Oct 31 2006, 20:41, said:

sincer eu nu vad de ce trebuie sa ne atacam....sau sa ne dam mari...eu am vrut sa dau la stoma pana in clasa a 12 in mai:) si pana la urma am ajuns la mg...n-as zice ca-mi pare rau, cel putin nu acuma, ma mai apuca din cand in cand si-mi blestem existenta, cand vad cate lucruri nedrepte se intampla, dar....cine a zis ca totul e drept in viata? asa ca n-are rost s ama amarasc de acum....o sa am suficient timp mai tarziu.
n-are rost sa ne comparam, sa ne acuzam ca medicinistii nu stiu dintii. sincer, se face un singur curs de dinti si ala nu intereseaza mai pe nimeni...fiecare e cu treaba lui, daca tu in anul 1 ai facut toate alea, bravos, esti meserias, noi pana in anul 3 nu punem mana pe pacienti decat vara la practica...in rest n-avem contact cu oamenii, suntem rupti de realitate...poate la voi lucrurile sunt ( sau erau) altfel...

Stai linistita,  :D nu vreau sa atac pe nimeni. Fiecare cu meseria lui. E normal ca fiecare sa stie felia lui bine, si altele mai putin bine. Dar nu eu am sarit .....
Stiu , multe sunt nedrepte in tara asta. E pacat ca la medicina (indiferent care specialiate) se intimpla asa ceva.
Uite , stii ca in iasi e si mai rau? am o verisoara la MG in iasi. Acum e anu5. Ei la anatomie nu au vazut un cadavru. Au invatat doar din atlase, cu scheme... Iar asistentii ii intrebau: dar de ce ati venit azi? speram sa nu veniti..... Atunci mi-am dat seama ca la noi a fost cit de cit bine. Eu vazusem mai mult decit ea, desi trebuia sa fie invers.

#67
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 20:54, said:

Da, la fiecare materie aveam cursuri si stagii. Si am fost la stagii...prin tot bucurestiul.
A, si o parte demna de reamintit: noi nu am avut module. Am avut 6 ani de sesiuni de 2 sapt. 2 sapt presesiune, in care la fiecare materie dadeam examen practic (tot de invatat era) si inca 2 sapt cu examenele propriu-zise. In anu 3 vara am avut in total 14 examene in continuu 4 sapt. Unele la 2 zile diferenta.
Iar in anu 6 tot 2 sesiuni am avut, cu materii mai putine (5) dar foarte grele, materie multa rau. Cit mi-as fi dorit sa am module :worthy:
Așa am zis și unii din noi în primii ani,dar depinde foarte mult și de ce module ai. Pentru că de exemplu, la mine în anul 5 din ianuarie până în aprilie la fiecare 2 săptămâni am avut câte un examen de dat (fără pauză înainte de examen, evident). + că oamenii care învațau serios terminau anul obosiți să știi, pentru că nu ai timp în alergătura între spitale și examene să îți tragi răsuflarea (lucrurile se complică în anii mai mari când apar module scurte de 2-3 săptămâni). Nu uita că noi putem evalua destul de bine situația, pentru că am învățat în ambele sisteme. ;)
Dar, ca întotdeauna, toate lucrurile au și părți bune și rele........

Edited by asul, 31 October 2006 - 21:29.


#68
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 20:21, said:

A pune mina in anul intii insemna exact ce faceau cei de la mg in anul 3 : anamneza, luat de tensiune, auscultatie, palpare, recoltare de singe, gastroscopii.Eu zic ca faceam ceva. Trebuia sa stiu medicala, semiologie, diagnostice pozitive, diferentiale, etc. Si in 4 ani am facut multe materii de generala, chiar foarte amanuntit. La unele am avut mai multa materie ca la generala (la farmaco de ex am avut de 2 ori mai mult).
1. Ce inseamna la tine nu prea conteaza? ai idei preconcepute ca nu suntem medici?
2. daca te uitai la primul meu post vedeai ca am inceput prin a spune ca am terminat stoma
3. daca tot esti asa "acid" macar argumenteaza
Faza ca ma prind sau nu....eu stiu ce faceau in anul 3 colegii mei de mg. daca acum se face altceva, n-am de unde sa stiu.
Iar deductia ta nu prea are rost. Asa si eu pot sa zic ca cei de la mg nu fac mai nimic depsre dinti, dovada ca am intilnit rezidenti de mg care nu stiau diferenta intre molari si premolari, iar dintii nu erau totuna cu masele...asa ca lasa....

Stomatologul ar trebui sa fie doctor, dar ma umfla rasul cand vine cate un unul incercand sa ma convinga ce "medicala" se invata in stoma', de nu viseaza astia la MG ! Daca tu, dupa ce ai absolvit o facultate de medicina, esti capabil sa spui atatea gogomanii, iti dai seama cat de convingator esti. Tu faceai gastroscopii in anul intai ? Pai eu am vazut sectii in spitale, unde dintr-o gasca de internisti (oameni cu 11-12 ani de medicina minim in spate), unul sau doi daca faceau asa ceva. Am impresia ca in afara specialitatii se dau examene pentru obtinerea unei competente, sau ceva de genul asta, ca doar nu se apuca cineva sa faca experimente pe pacienti pana invata dom' doctor sa umble cu tubu'. In facultatea de farmacie am mai auzit aberatia asta sinistra ca la medicina se studiaza farmacologia doar in anul 3 si ca farmacistii, vezi Doamne, fac mai multa farmacologie decat doctorii. Bineinteles, si la farmacie, la fel ca si la stoma', este plin de complexati preocupati sa-si arate muschii, doar, doar s-or simti si ei mai valorosi. Pentru lamurirea ta: la MG se studiaza farmacologie in toate specialitatile medicale, adica din anul 4 pana terminarea facultatii nu exista examen la care sa nu aiba de pregatit parte de farmacologie.

Sunt convinsa ca este plin de generalisti care nu stiu sa diferentieze un molar de-un premolar, numai ca nu am vazut pana acum nici macar un singur generalist care sa se laude ca se pricepe la dinti mai bine decat un stomatolog, asa cum aud (de m-am saturat) stomatologi care se lauda cat de multe invata ei in facultate comparativ cu unul de la MG. Stai tu bland, cuminte, ca nu se compara experienta pe care o are un generalist la patul bolnavului sau farmacologia care se studiaza la medicina generala cu cea care se face la stoma'. Tot respectul pentru stomatologi, dar nu va suport cand o luati pe aratura cu "mama ce destepti mai suntem noi", si "vai, ce le stim noi pe toate, mai bine decat aia de la generala". Crezi ce vrei, dar naivitati din astea cum ai turnat tu aicea pe topic, eu n-am vazut niciodata in gura unui generalist. Nici macar la un student de anul 3 la MG ! Dovada este ca Rox ti-a taxat imediat perlele.

#69
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006
Te rog sa te calmezi. Nu am zis ca stiu mai mult ca un generalist. Cred ca citesti printre rinduri. Si eu sa stii ca m-am saturat sa se spuna ca nu suntem medici. Da, si eu am invatat farmaco la toate materiile din 6 ani, caci la noi orice interactiune medicamentoasa conteaza. Materie propriu-zisa s-a facut in anul3 (iosefina corciovei) si chiar profa mi-a zis atunci ca la MG e mai putin. Deci nu aberez.
Iar in anul intii la spitalul ovidiu marina care azi este altceva, am fost la sectia de medicala si am asistat la o gastroscopie. Evident ca nu am facut eu intubatia ce naiba! Am ajuta, da.
Tie ti se pare ca am spus gogomanii???
Rox m-a taxat cu ce? ai vazut ca s-a corectat? macar cu ea pot purta un dialog normal.
Pe tonul asta nici nu iti mai raspund, pe bune. Am intrat aici ca sa dau un sfat , nicicum sa ma dau rotund cum zici tu.
Stiu foarte bine ce sunt, ce stiu sa fac, cum sunt fata de alti colegi. da, am avut colegi pe linga, ce nu stiu nici pina acum sa trateze, sa diagnosticheze sau macar sa dea un sfat de medicina in familie. Eu nu ma incadrez.
daca tu a idei preconcepute, n-ai decit, nu pierd timpul sa ti le schimb. am lucruri mai bune de facut.

Si daca te lauzi asa de mult cu mg si muschii altora spune-mi daca ti se pare normal urmatorul lucru:
anul asta la licenta, cei de la MG au dat fiecare dolari de persoana, ca sa cumpere subiectele de licenta. Le-au avut cu o sapt inainte, le-au tocit. Si culmea au fost TOATE raspuns unic. Si chiar daca au luat toti 9.88, 9.99 etc, au fost unii care au facut contestatie de la 9,95 la 10. Ca de, ei sunt medici buni,saracii, au tocit.
Come on. Rox ma rugase sa nu generalizez. Vad ca tu faci mai rau.

Edited by dmarcuss, 31 October 2006 - 21:44.


#70
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postdmarcuss, on Oct 31 2006, 18:52, said:

Cel putin am pus "mina "pe pacienti din anul 1 la practica de vara, e adevarat in spitale, cu anamneza, luat tensiune si altele; dar cei de la MG au facut asta abia din anul3, si ce incintati erau..
In anul 3 am facut primele manopere de stoma, anestezii, preparari bonturi. Iar anii 4, 5 si 6 au fost plini cu tratamente multiple (obturatii, extractii, etc) .Consider ca am terminat si stiu sa spun un diagnostic si sa tratez un pacient. La generala nu poti spune asta.

Absolventul de medicina generala este instruit si el sa puna diagnostice, si nu numai sa puna diagnostice, ci sa si trateze. Ca dovada, exista atatia absolventi de MG, care isi exercita profesia in diverse cabinete pretutindeni in tara. Daca face o specializare dupa absolvirea facultatii nu inseamna ca este mai putin doctor si cand termina facultatea. Este normal ca intr-un domeniu in care este vorba de viata si sanatatea omului, medicul sa se perfectioneze. Lucru perfect valabil si in stomatologie. Exista o serie de chestiuni care tin de rutina profesiei, dar si lucruri mai delicate, unde este nevoie de specializare si o practica dincolo de ceea ce se face in mod curent intr-un cabinet stomatologic. Daca tu consideri ca ai terminat, inseamna ca esti cel putin superficial. Stomatoloaga mea are peste 15 ani de practica in cabinetul sau particular, este cadru universitar, are activitati de cercetare in domeniu si imi vorbeste despre dificultatile pe care le intampina in practica si chiar in intelegerea teoretica a unor aspecte, care nu apar deloc rar in practica stomatologica. Avand de rezolvat chiar eu niste probleme destul de delicate de ordin stomatologic, in urma unui accident avut in copilarie, am cautat mult timp un stomatolog care sa inteleaga ce astept de la el. Dar nu numai sa inteleaga, ci sa si rezolve problemele care erau de rezolvat. 99,99% din ce am intalnit nici macar la modul teoretic nu puteau aborda subiectul. Iata ca perfectionarea in domeniul medical si nevoia de a invata este o cerinta permanenta, nu conteaza daca este vorba de stomatologie sau medicina generala.


Ca in stomatologie ajungi sa scoti banutzu mai repede, iar in medicina generala mai greu, chiar si dupa ce esti specialist (desi am vazut si exceptii), OK, dar asta este altceva, sa nu incurcam borcanele. Nu inseamna ca la MG faci o facultate degeaba. Nicio facultate pe lumea asta nu-ti garanteaza ca vei fi foarte bun in practica. Facultatea ar trebui sa garanteze insusirea unui anumit bagaj de cunostinte si a unei practici cu care absolventul poate sa-si faca, in conditii de siguranta pentru pacient, iesirea in profesie. Numai practicand capeti siguranta si poti sa-ti pui in valoarea cunostintele dobandite in facultate, fara insa ca aceasta sa fie suficient. Trebuie sa te instruiesti permanent, sa tii legatura cu colegii din alte specialitati; ganditi-va numai ce ar fi daca cineva care a absolvit facultatea acum 20-30 de ani  isi imagineaza ca este suficient ce a invatat el in facultate. Maica-mea este farmacista si-mi povestea ca avea retete de la doctori mai in varsta, care nu prescriau niciodata mai mult de 3 medicamente, mereu aceleasi. Era suficient sa vada parafa, ca stia si ce gaseste pe reteta.

Eu lucrez noaptea intr-o farmacie (sunt absolventa de MG si farmacie) si am teancuri de retete cu parafa  "urgenta stomatologie", in care este prescris Aulin intr-o veselie. La cata farmacologie ati facut, alte antiinflamatoare mai cunoasteti ? Daca stomatologul este doctor, ar face bine sa fie nu numai cu numele, ci sa se si comporte ca atare. De cate ori intreaba stomatologul daca pacientul are si altfel de suferinte decat cele stomatologice, inainte de a prescrie medicamente ? Iti spun eu, atat de rar, incat regula a devenit exceptie.

Iata un articol despre Aulin pe care n-ar strica sa-l transmiti si colegilor, cu o nota din partea mea, nu toate leziunile active hepatice sunt si simptomatice. Moda pe care ati lansat-o cu Aulin-ul nu mi se pare deloc prea fericita :

"Medicamentul Aulin provoaca hepatita
Tania Ivan
Asociatia Jurnalistilor din Domeniul Medical (AJDM) semnaleaza faptul ca unele firme farmaceutice folosesc spatiul publicitar si pentru a-si "plati facturile" catre ziaristii care fac publice neajunsurile medicamentelor pe care ele le distribuie. Este vorba de un articol publicitar, aparut intr-o revista dedicata cadrelor medicale, despre medicamentul Aulin, care a fost interzis in cateva state europene, din cauza ca afecteaza ficatul si poate duce la deces. Distribuitorii vor sa puna calus presei Mai multe ziare sunt incriminate, de firma care distribuie Aulin, ca au publicat articole "cu titluri bombastice si continut trunchiat", cu privire la acest medicament. Reprezentantii AJDM au declarat ca presa a informat corect publicul cu privire la pericolele la care se pot expune pacientii care se trateaza cu Aulin, de vreme ce l-au citat, in articolele publicate, pe presedintele Agentiei Nationale a Medicamentului (ANM), dr. Ioan Fulga, care avertiza ca Aulin "a fost interzis in mai multe tari din Europa", deoarece contine substanta Nimesulid, care poate provoca reactii adverse hepatice severe si chiar moartea. Comisia Europeana va retrage Aulin AJDM aminteste ca firma nemultumita a "trecut cu vederea" faptul ca, in Romania, nu prea se raporteaza efectele adverse ale medicamentelor si ca, in Europa, Nimesulid a produs imbolnaviri grave ale ficatului, care au dus la transplant hepatic sau la moarte. Din aceasta cauza, pe 24 martie 1999, autoritatile medicale portugheze au decis retragerea de la comercializarea pentru copii a produsului. Trei ani mai tarziu, Franta, Finlanda si Turcia au hotarat si ele scoaterea de pe piata a Aulin. Comisia Europeana a Medicamentului a reluat, spre analiza, Nimesulidul, in vederea retragerii sale de pe teritoriul intregii Uniuni Europene. ANM din Romania a impus obligativitatea urmaririi functiei hepatice a pacientilor tratati cu Aulin si modificarea prospectului acestuia astfel: "Nimesulidul poate produce, foarte rar, reactii adverse hepatice severe, mergand de la cresteri de transaminaze pana la hepatita acuta fulminanta cu deces. Produsul este contraindicat la bolnavii cu leziuni hepatice active".

#71
dmarcuss

dmarcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDiane, on Nov 1 2006, 08:56, said:

La cata farmacologie ati facut, alte antiinflamatoare mai cunoasteti ?

:) eu pina acum am dat pacientilor nurofen, paduden, sau diclofenac. Si nu am recomandat Voltaren pacientilor care erau amariti, cind stiu ca Diclofenac romanesc este la fel de bun si mai ieftin.Iar in cazul unor afectiuni de patologie orala se recomanda si inflamatoare steroidiene. Eu nu sunt fan Aulin.
De intrebat pacientii in legatrura cu afectiunile generale, am facut-o intotdeauna, si am tinut cont de asta.
Imi pare rau ca ai intilnit numai stomatologi incompetenti, pt ca ti-ai facut o parere generala proasta.
Asa si eu am intilnit medici generalisti care au indicat tratamente aiurea sau au spus timpenii.
Am zis ca am terminat si gata? nu imi mai trebuie nimic? nu am experienta necesara sa tratez orice. In primii 5 ani nici nu am voie sa lucrez decit sub indrumarea unui medic primar, asa ca nu sunt nici inconstient, si nici nu spun gogomanii.
Bottom line is: nu toti stomatologii sunt prosti, sau atit de limitati. Nici toti generalistii nu sunt toti buni sau integri. Dar eu nu am zis: voi astia de generala sunteti asa si pe dincolo. Comparam niste lucruri din facultate.
Care facultate nu se face cum ar trebui, nici intr-o parte, nici in alta. Ar trebuui o selectie mult mai aspra a studentilor, sau absolevntilor. Astfel nu ar mai deveni medici niste nulitati. Mi-e si rusine ca acestia chiar practica si au pe mina pacienti. Dar nu e vina mea. Toata facultatea am facut-o din pasiune, m-am luptat pt ca am vrut eu, si asta voi face in continuare. Nu am ceva asigurat, parintii mei nu au cabinet.
Intreb-o pe stomatoloaga ta (daca e asistent la facultate sigur o stiu :) ) daca e adavarat ca cei ca mine erau cei mai motivati in facultate si cei mai seriosi.
Te felicit pt cele 2 facultati, nu oricine poate sa faca asa ceva.
Imi pare rau ca esti asa pornita contra stomatologilor in general, dar din respect pt cei care chiar sunt seriosi, eu zic sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala.

#72
oanca

oanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007

View PostTabu, on Oct 18 2006, 11:38, said:

Departe de aria medicinei... Nu e tarziu sa faci si stomatologia daca iti doresti. ;) Desi sa platesti 1000 euro/an nu e tocmai floare la ureche.


Buna ziua !

Puteti sa-mi spuneti ce sanse as avea la 36 de ani sa fac stomatologia.
Prima facultate a fost istoria si am terminat-o in 97.

Va multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate