Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sirena auto 30W

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Va salut !
As dori sa construiesc o sirena auto de tipul celor de politie.
Desfacand o sirena de la o alarma auto am observat ca se compune din 3 parti. Generatorul de ton, amplificatorul ( cu transformator ) si dif-ul piezo.
Ei, eu am generator de ton, am gasit si o 'goarna' de 30W, dar nu gasesc pe nicaieri o schema de amplificator pt. difuzor piezo.
As dori, daca se poate sa ma ajute cineva in sensul asta cu o schema sau un link.
Va multumesc important !

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Nu e chiar asa greu...un amplif oarecare!

#3
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Eu am vazut ca la dif-urile piezo se folosesc 4 tranzistori conectati in punte H si, un traf micut ... NU CRED CA VA MERGE CU UN AMPLIF. DE 30W OBISNUIT. (presupun )

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
merge...insa nu o sa ai rezultate bune...adik o sa se auda mai incet...

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
loool
traful ala e pentru adaptare de impedantza!

M-am jucat eu cu una de asta...

#6
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
dupa cum zice si AIWAMAN , cauta un amplificator oarecare , dar avand in vedere aplicatia , nu este necesar cine stie ce minune , deoarece distorsiunile nu prea conteaza , dar avand in vedere ca poate este o solutie portabila , cauta un amplif in clasa D , sau unul simplu pushpull in clasa B pur
vezi ca google este super bun , numai ca fa cautarea in engleza
iar cu impedanta , practic la un dif piezo este capacitiva si ar cam trebui facuta o adaptare .

#7
zexe

zexe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
pt low voltage 12-15v si putere mare se folosesc amplificatoare in clasa D cu randament 90-95%

#8
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Salut, incerc sa te ajut. Nu stiu daca reusec.

Chestiile astea piezzo se ataca cu tensiune mare, tocmai d-asta ai nevoie de transformator de iesire spre piezzo.
O soluti simpla e sa iei sirena care o vrei si sa o aplici printr-un transf. ridicatoe pe piezzo.
Dar nu vei avea randament. Pentru ca cristalul piezzo are o frecventa proprie de rezonanta si se afla intr-o 'cutie' care-i amplifica vibratiile pe o anumita frecventa.

  Sfatul pe care ti-l dau eu: sa cumperi o sirena de alarma auta, nu e foarte scumpa, care iti place cum face, nu toate fac la fel, si daca face in mai multe feluri, sa folosesti doar primul mod de bazait:
Deci o alimentezi 3 sec (ex.) cat face in acel fel, dupa care o scuta pauza si iar alimentare.
Se rezolva cu un banal licurici la care in loc de un led pui un releu si schimbi din condensastori timpii de comutatie.
Succes !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate