Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Microsoft Certified Professsional

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ca sa obtii certificarea MCSE (Microsoft Certified System Engineer), trebuie sa te scotocesti de vreo 1700 de dolarei, in cel mai fericit caz, asta fara examene, care sunt si alea in jur de 75 bucata, sau chiar mai mult, plus TVA, remuneratie pentru buget.
MCSA-ul si MCDBA-ul (Microsoft Certified Systems Administrator, respectiv Microsoft Certified Database Administrator) sunt ceva mai ieftinute, adica numai in jur de 1000-1200 paralute.
Stie cineva avizat de ce naiba sunt ele atat de scumpe (cursurile, ma refer, adica cam cat 4 ani de facultate la stat) si daca merita investitia asta, mai ales?
:confused:

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Poti sa NU faci cursurile ... examenele ORICUM le plateshti ... In principiu merita investitzia, macar ca te pune cu burta pe carte. ...

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Merci mult. Ai dreptate. Cam complicat sa NU faci cursurile, si asa trebuie sa fii foarte bun sa iei examenele chiar daca le faci. Chestia e ca sunt destul de scurtute, sub 5 zile fiecare, si nu stiu cata experienta si cunostinte poti asimila in rastimpul asta.
Merci inca o data.
:love:

#4
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
daca ai carticelele, poti sa asimilezi cat vrei si in cat timp vrei tu :P

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
da, sunt multe notziuni shi abordari specifice MS ... unele chiar "ciudate" ... pentru asta is bune cursurile alea intensive ...

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc! /Jumpy
:kiss:
Cred ca ma apuc, totusi, de cursurile alea. Sunt ele scumpe, da' intensive.
/pC/
A propos, Tyby, ca tot ziceai tu de abordarile MS - sunt si cam ciudate, si cam costisitoare - crezi ca merita investitia in a invata DOAR despre abordarea Microsoft? Ca Linux-ul e tare iubit mai nou.
Pstdgt, mare dreptate ai cu intrebarile alea!
M-am gandit si eu sa invat din carticelele lor, chiar am facut rost de ele, dar mi-e foarte greu sa asimilez tot de acolo. Si fiecare lucrusor e important (de exemplu, care e configuratia minim necesara ca sa upgradezi la Windows 2000 Server. De ce naiba trebuie sa retii asa ceva??).  Oricum, la cursuri importanta e si practica. Si iti asigura si masa de pranz...

#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
O sa fii surprins cati fani Linux mananca paine dupa urma lui Bill. Daca vrei un job pe bani ia certificarile alea. Pentru a nu pierde contactul cu realitatea mergi in paralel si cu Linux (atat cat iti permite timpul). Succes!

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc! Succes si tie!

#9
dmardale

dmardale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.07.2003
Eu cred ca cel mai simplu si cel mai putin costisitor ar fi sa inveti dupa .chm-urile de la Microsoft. win2k_server.chm, win2k_pro.chm, etc. Sunt foarte bune, cel putin pe mine m-au ajutat foarte mult.

#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ai putea sa-mi spui unde le gasesc, dmardale? M-ai ajuta mult. Merci!

#11
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Certificarile sint bune, insa nu pt Romania, unde sint useless, cel putin daca vrei sa fii net adm in cine stie ce iCafe prin Pantelimon
. Intr-un semestru la masterat inveti mai mult ca MCSE+MCSA la un loc
    Iar referitor la Linux, nu stiu cum sta treaba in RO, insa majoritatea job-urilor din US necesita Windows XX+ Mac OS XX nu Linux
   Banii ii faci daca stii cele doua flavors de OS, nu Linux(nerds' home OS).
Anyway, teste si simulari MCSA, MCSE gasesti la greu pe Kazaa.

#12
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
pentru examenele Microsoft iti recomand sa studiezi intens documentatia lor (e pe bani, dar ...netu' e mare :) ).

pentru teste foloseshte Testking shi Transcender (mai sunt shi altii, dar Testking-ul a fost f. bun ptr. mine). Exista shi un site care te poate ajuta:

www.mcsebraindumps.com

Atentzie: nu invatza "papagal" raspunsurile...unii au mai luat shi asha examenele...dar nu e o garantzie, ca sa nu mai spun ca itzi "furi singur caciula"...

certificarile sunt f. bune atata vreme cat nu te axezi pe un singur domeniu (bineinteles ca nu eshti expert in toate..dar sa ai habar...).
ptr. un program de certificari pe termen lung eu tzi-as recomanda: MCSE, CCNA (CCNE de preferat...), CISSP, etc...

#13
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Merci mult, PreTXT!!
:kiss:


__________________
He's not dead, he's electroencephalographically challenged.
:D:

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ezact - PreTXT! :)

Always on-duty!

Love Demon - intr-adevar, abordarile sunt un pic ciudate si exhaustive, dar parerea mea e ca merita ... la noi Linuz e iubit ... tocmai de-aia e un avantaj sa shtii windoz OK ... sunt mult mai multi cei care au idee despre linuz decat cei care shtiu servere de windos BINE ...

ideea in businessu' asta NU e sa te faci admin la un iCafe in Pantelimon ... In cazul asta sunt aproape useless certificarile ... dar, oricum, daca asta e targetu', cam orice certificare e useless ...

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
LOL! ;yeslol; ;yeslol; ;yeslol;
Nici nu cred ca primesc astia fete ca admini la iCafe-urile din Pantelimon, asa ca din punctul asta i'm covered...
Ma ajuta mult incurajarile. Merci, Tyby! /Jumpy

#16
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
mersi, Tyby... is good to be back  ;)

LoveDemon: daca obtzii certificarile target-ul tau ar trebui sa fie undeva mult mai sus... ptr. cei interesatzi de o mica statistica de pe net (din pacate nu mai shtiu site-ul):

MCSA - 40.000USD/an
MCSE + CCNA - 75.000USD/an
MCSE+CCNE+CISSP - e suma cu 6 cifre....:)

salariile respective sunt prin USA, bineintzeles (eventual poate ne confirma forumishtii care sunt pe acolo...)

#17
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Pt ca sunt un profan in domeniu am marea rugaminte urmatoare: pt a lua examenele MCSE (si de a si stii cum sa-mi pun la treaba cunostintele) ,ce carti,resurse net ( la modul concret) imi recomandati ? VA ROG !
Pana acum m-am gandit la cartile de la editura ALL care sunt mult mai moderate ca pret fata de cele din colectia Microsoft ( la Byblos parca ). Apropo de cursurile intensive sunt variante si variante : Ultrapro , CPI, ProManagement , IntelProf  etc - unde vad ca difera nu putin scorurile .
     Si in final ce presupune CCNA , CCNE parca legat de Cisco,care sunt diferentele?

                                                          Multumiri anticipate

#18
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
man, no offense...dar termenii de "profan" shi "MCSE" sunt in contradictzie...eu itzi sugerez sa te gandeshti bine daca vrei sa te inhami la asha ceva...

dupa cum am spus mai sus, MCSE-ul nu are nici o valoare daca nu e sustzinut de un background solid, o experientza pe "campul de lupta" ;)

la capitolul cartzi nu-tzi pot da sfaturi deoarece am studiat numai in format electronic.
pentru cursuri..nu este reclama, ci doar parerea mea: IntelProf shi Logimax mi-au facut o impresie f. buna (am fost shi la cursuri shi la conferintze cu baietzii de acolo shi sunt profesionishti).

am dat mai sus un site care te poate ajuta..in rest tzine deja de warez pentru ca totul e pe bani, asha ca nu-tzi pot da link-uri (PM eventual :) )

shi, in final, CCNA = Cisco Certified Network Administrator, CCNE = Cisco Certified Network Engineer

arunca un ochi aici, fa-tzi un plan de bataie shi...bafta :)
http://www.microsoft.../traincert/mcp/
http://www.cisco.com...ning/index.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate