Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#37
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View Postv3lsatis, on Sep 10 2006, 20:41, said:

Daca nu il bati bine de mic, innebuneste si nu il mai controlezi cand o sa fie mai mare, trebuie sa il musti de ureche, etc sa ii demostrezi ca tu esti stapanul.
  TAre asta, de unde ai mai scos-o frate ? Cu aceasta rasa nu trebuie sa fii decat echilibrat si afectuos . Normal ca trebuie sa te impui, dar sa faci ce a facut Tyson :rolleyes: ? he he .

Nu pute - nici prin zid - daca are o dieta normala, il cureti si il mai si speli cum trebuie si cand trebuie . Insa din pacate nu e un caine de apartament : il vei chinui si pe tine si pe el .Are nevoie de spatiu, trebuie sa-l scoti mult la miscare, altfel se ramoleste .
  Trebuie insistat la partea dresajului cu disciplina si mai putin sau deloc la partea cu agresivitatea ( e nativa din plin ).

  Insa imi placeau mai mult cu coada taiata , nu cum e standardul acum  <_<

Edited by Alcatraz, 12 November 2006 - 13:13.


#38
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postmaxon, on Nov 11 2006, 12:37, said:

@Gicuta..
Ce inseamna pentru tine ''vitamine si calciu la greu''? , adica,  cat timp ii administrezi ?...eu ,la cca. doua luni ii fac o cura de 10 zile cu calciu si vitamine..

Incearca sa domnie dar nu are sanse..  :nonobad:  ..insa,  ma dispera maidanezele de prin fata blocului care's in calduri, mi-l face p'asta de plange toata ziua pe balcon, iar cand iesim la plimbare ma trage in lesa dupa mirosurile lor :angry: ...plus de asta, am mai avut o aventura cu el...m-am dus pe la parintii mei la curte si l-am lasat in voie sa se joace, noi in casa la una mica am uitat de 'mnealui..cum dracului a facut ca i-a dat drumul catelei (o lupa de 5ani) din padoc si....i-am gasit zambitori, spate'n spate.  :inlove:
Faptul acesta ii poate afecta cresterea tinand cont de faptul ca pana la varsta de doi ani nu are voie la monta?


Sincer nu stiu cum sau daca afecteaza cresterea faptul ca a scapat la fete...in legatura cu calciul si vitaminele pot sa iti spunca a mea a primit cure de vitamine petphos si calciu de o saptamana cu 2 saptamani pauza pana la aproape 1.8 luni...asta cu royal canin ca hrana de baza..plus branza de vaci, galbenus de ou si morcov o data pe saptamana. La asta se adaugau legumele pe care le primeste si acum aproape zilnic....

La 2 luni vitamine si calciu e oricum mult prea putin pentru perioada de crestere...

#39
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
Am inteles..dar din spusele unor cunoscuti, cica orezul contine foarte mult calciu, iar calciul in exces(orez+calciu tablete) nu-i da voie sa se dezvolte armonios..adica, ramane pitic...spun asta pentru ca eu il hranesc cu acea combinatie de carne,orez si legume...medicul mi-a recomandat acea cura la doua luni..nu ma vait pentru talia lui, are 68cm la greaban..dar ma nemultumeste greutatea,  am senzatia ca este prea slab...
app..cam ce greutate trebuie sa aiba la aceasta inaltime ?..acum are 42.
si la ce talie se incadreaza..mica, mijlocie sau mare?
Multumesc pentru sfaturi Gicuta,  parerile si sfaturile voastre pot conta mai mult decat cele date de medic :) ...voi iubiti acest animal, medicul insa, isi face treaba ca la carte  :D

Edited by maxon, 12 November 2006 - 18:18.


#40
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View Postmaxon, on Nov 12 2006, 18:06, said:

app..cam ce greutate trebuie sa aiba la aceasta inaltime ?..acum are 42.
si la ce talie se incadreaza..mica, mijlocie sau mare?

Eu as zice ca pe la 45- 50 kg e ok . Dupa talie e medie ( masculi min 65 ) - si e talia cea mai reprezentativa pt rasa si defineste cel mai bine exemplarul .
  Auzisem si de "giant" , dar astea cred ca exista prin crescatoriile rusesti ; Uita-te pe ADRK - Clubul crescatorilor germani de rottweiler .

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
voi iubitorii de animale (de fapt de rottweileri), cam exagerati in privinta "stabilitatii" acestui caine... stiu ca va place, dar e bine sa fiti realisti...

rottweilerii necesita DRESAJ SPECIAL, prin care stapanul sa reuseasca sa se impuna pana ajunge la maturitate... daca nu este dresat corespunzator, exista riscul ca acest caine cand ajunge la maturitate, sa atace in mod serios stapanul sau alti oameni sau animale... daca ar fi perfect echilibrat, nu ar avea nevoie de dresaj special... e o chestiune de logica elementara!
de asemenea, se afla in topul cainilor care ataca si ranesc sau chiar ucid din senin (ma rog, din senin in acceptiunea noastra, a oamenilor), nu la foarte mare distanta de varietatile de pitbull..

deci foarte, foarte mare atentie cand va luati asa ceva! recomandat doar pasionatilor de caini care isi dedica o mare parte a timpului cresterii si intretinerii cainelui! in rest, poate deveni o povara fantastica! stiu cazuri in care diversi oameni i-au luat pt. ca li se pareau draguti de mici, iar cand au crescut mari nu stiau cum sa mai scape de ei (ajungand chiar la eutanasiere intr-un caz, dupa ce a incercat sa-si atace stapanul)...

#42
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgtk, on Nov 13 2006, 01:20, said:

voi iubitorii de animale (de fapt de rottweileri), cam exagerati in privinta "stabilitatii" acestui caine... stiu ca va place, dar e bine sa fiti realisti...

rottweilerii necesita DRESAJ SPECIAL, prin care stapanul sa reuseasca sa se impuna pana ajunge la maturitate... daca nu este dresat corespunzator, exista riscul ca acest caine cand ajunge la maturitate, sa atace in mod serios stapanul sau alti oameni sau animale... daca ar fi perfect echilibrat, nu ar avea nevoie de dresaj special... e o chestiune de logica elementara!
de asemenea, se afla in topul cainilor care ataca si ranesc sau chiar ucid din senin (ma rog, din senin in acceptiunea noastra, a oamenilor), nu la foarte mare distanta de varietatile de pitbull..

deci foarte, foarte mare atentie cand va luati asa ceva! recomandat doar pasionatilor de caini care isi dedica o mare parte a timpului cresterii si intretinerii cainelui! in rest, poate deveni o povara fantastica! stiu cazuri in care diversi oameni i-au luat pt. ca li se pareau draguti de mici, iar cand au crescut mari nu stiau cum sa mai scape de ei (ajungand chiar la eutanasiere intr-un caz, dupa ce a incercat sa-si atace stapanul)...


Poate definesti dresajul special sau dai niste linkuri unde putem sa citim si noi despre cum arata chestia asta...eu cred ca vrei sa spui dresaj corect pe care ar tb sa il primeasca si un pudel...

Cu topul ala o dai in bara rau de tot...nu mai spicui din el...spune cine e pe primul loc in topul cainilor care musca oameni...sau daca vb din auzite iti spun eu...cockerul e number one all time...

Nu exageram deloc in privinta stabilitatii acestui caine si pot sa iti dau multe exemple care confirma asta - ce spui tu se refera la oameni care nu au mai avut in viata lor caine si au inceput cu un rott fara sa se documenteze absolut deloc...l-au lasat sa isi faca de cap si normal ca animalul a inceput sa se considere stapanul casei...nu este un caine pentru incepatori...asta e clar...dar dresat si socializat corect devine un caine de exceptie pe care te poti baza in orice conditii...

Edited by gicuta, 13 November 2006 - 07:16.


#43
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postgicuta, on Nov 13 2006, 07:15, said:

Poate definesti dresajul special sau dai niste linkuri unde putem sa citim si noi despre cum arata chestia asta...eu cred ca vrei sa spui dresaj corect pe care ar tb sa il primeasca si un pudel...
ma rog, dresaj corect zici tu... ok, poate e mult spus "special"...
din perspectiva omului obisnuit, nepasionat de caini, dresajul unui rottweiler e nitel diferit fata de dresajului unui caine obisnuit de dimensiuni mai mici (majoritatea oamenilor dorind sa-i dreseze pt. a raspunde la diverse comenzi, pt. a nu manca de la straini, etc. - punand mai putin accentul pe duritate)... esti de acord?

View Postgicuta, on Nov 13 2006, 07:15, said:

Cu topul ala o dai in bara rau de tot...nu mai spicui din el...spune cine e pe primul loc in topul cainilor care musca oameni...sau daca vb din auzite iti spun eu...cockerul e number one all time...
nu o dau eu in bara, ci tu... vad ca citesti doar ce-ti place, luand orbeste apararea cainilor agresivi... eu ma refer la muscaturi foarte grave(ranire serioasa) sau chiar la ucidere... eu nu am auzit de oameni mutilati sau omorati de cockeri(si nici nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu cocker no.1 - probabil rasa care musca cel mai mult USOR, e rasa cea mai numeroasa din fiecare tara in parte)... cine-i no.1 dintre cei periculosi? pitbull-ul! (ma rog, varietatile numite popular pitbull si metisii) iar No.2 nenea rottweiler!
partea proasta e ca rottweilerii nici nu latra in general inainte de a ataca...

View Postgicuta, on Nov 13 2006, 07:15, said:

Nu exageram deloc in privinta stabilitatii acestui caine si pot sa iti dau multe exemple care confirma asta - ce spui tu se refera la oameni care nu au mai avut in viata lor caine si au inceput cu un rott fara sa se documenteze absolut deloc...l-au lasat sa isi faca de cap si normal ca animalul a inceput sa se considere stapanul casei...nu este un caine pentru incepatori...asta e clar...dar dresat si socializat corect devine un caine de exceptie pe care te poti baza in orice conditii...
vezi tu... daca ar fi perfect stabil, nu ar exista acest "dar"! toti cainii de dimensiuni mari pot deveni periculosi uneori daca nu sunt dresati, insa rottweilerii si pitbullii sunt cazuri mai aparte(si inca vreo doua rase, dobermanii parca si mai ceva...
ce rase ai mai auzit sa ucida copii doar pt. simplul fapt ca sunt lasati nesupraveghiati cu cainele(ok, stiu ca nu e bine sa fie deloc lasati nesupraveghiati cu un caine, dar..)?  
oare ce se intampla daca in acest clip era un rottweiler: http://www.funnyclip...t/lovingpup.php ? ai lasa un rottweiler cu un copil in astfel de circumstante?
pana una alta, uite ce se poate intampla(doar un exemplu foarte recent):
http://news.bbc.co.u...ire/5375520.stm
si tine cont ca era un bebelus de 4 luni, nu un copil suficient crescut pt. a necaji cainele precum fetita din clip, iar cainii erau dresati (de paza)!

uite niste date de pe un site guvernamental american:

Despite these limitations and concerns, the data indicate that Rottweilers and pit bull-type dogs accounted for 67% of human DBRF(dog bite-related fatalities)  in the United States between 1997 and 1998. It is extremely unlikely that they accounted for anywhere near 60% of dogs in the United States during that same period and, thus, there appears to be a breed-specific problem with fatalities.
URL http://www.cdc.gov/n...p/dogbreeds.pdf

cred ca e destul de clar, nu? daca pit+rott = 60% din "fatalities" iar astia nu sunt nici pe de parte 60% din totalul cainilor din SUA, e limpede...
pe locul trei e ciobanescul german, numai ca e detinut in numar mult mai mare decat primi doi...

#44
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgtk, on Nov 13 2006, 12:42, said:

ma rog, dresaj corect zici tu... ok, poate e mult spus "special"...
din perspectiva omului obisnuit, nepasionat de caini, dresajul unui rottweiler e nitel diferit fata de dresajului unui caine obisnuit de dimensiuni mai mici (majoritatea oamenilor dorind sa-i dreseze pt. a raspunde la diverse comenzi, pt. a nu manca de la straini, etc. - punand mai putin accentul pe duritate)... esti de acord?
nu o dau eu in bara, ci tu... vad ca citesti doar ce-ti place, luand orbeste apararea cainilor agresivi... eu ma refer la muscaturi foarte grave(ranire serioasa) sau chiar la ucidere... eu nu am auzit de oameni mutilati sau omorati de cockeri(si nici nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu cocker no.1 - probabil rasa care musca cel mai mult USOR, e rasa cea mai numeroasa din fiecare tara in parte)... cine-i no.1 dintre cei periculosi? pitbull-ul! (ma rog, varietatile numite popular pitbull si metisii) iar No.2 nenea rottweiler!
partea proasta e ca rottweilerii nici nu latra in general inainte de a ataca...
vezi tu... daca ar fi perfect stabil, nu ar exista acest "dar"! toti cainii de dimensiuni mari pot deveni periculosi uneori daca nu sunt dresati, insa rottweilerii si pitbullii sunt cazuri mai aparte(si inca vreo doua rase, dobermanii parca si mai ceva...
ce rase ai mai auzit sa ucida copii doar pt. simplul fapt ca sunt lasati nesupraveghiati cu cainele(ok, stiu ca nu e bine sa fie deloc lasati nesupraveghiati cu un caine, dar..)?  
oare ce se intampla daca in acest clip era un rottweiler: http://www.funnyclip...t/lovingpup.php ? ai lasa un rottweiler cu un copil in astfel de circumstante?
pana una alta, uite ce se poate intampla(doar un exemplu foarte recent):
http://news.bbc.co.u...ire/5375520.stm
si tine cont ca era un bebelus de 4 luni, nu un copil suficient crescut pt. a necaji cainele precum fetita din clip, iar cainii erau dresati (de paza)!

uite niste date de pe un site guvernamental american:

Despite these limitations and concerns, the data indicate that Rottweilers and pit bull-type dogs accounted for 67% of human DBRF(dog bite-related fatalities)  in the United States between 1997 and 1998. It is extremely unlikely that they accounted for anywhere near 60% of dogs in the United States during that same period and, thus, there appears to be a breed-specific problem with fatalities.
URL http://www.cdc.gov/n...p/dogbreeds.pdf

cred ca e destul de clar, nu? daca pit+rott = 60% din "fatalities" iar astia nu sunt nici pe de parte 60% din totalul cainilor din SUA, e limpede...
pe locul trei e ciobanescul german, numai ca e detinut in numar mult mai mare decat primi doi...



Nu sunt de acord ca dresajul unui rott pune accent pe duritate...este dresajul normal care ar tb sa il primeasca orice caine...

Daca te referi la muscaturi serioase spune...asa cum ai pus problema in primul post faci referire la un top general al cainilor care musca oameni unde cockerul e pe primul loc...

In rest aberezi...nu e vina animalului ca exista stapani iresponsabili...crescut si educat normal e un caine deosebit de stabil care nu pune probleme...dar cum am spus si mai sus exista multi care au fost crescuti ca un pudel...

Ca exemplu o am pe mama care o pupa in fund si a fost atentionata o data aka apucata de mana pentru ca a indraznit sa ii aranjeze carpele in culcus si pe care nu o asculta absolut deloc...
Nu are voie sa o scoata la plimbare si i-am cumparat cartea Rottweilerul sa citeasca despre rasa...degeaba... o rasfata in continuare... si ca ea sunt multi altii probabil care nu vor sa inteleaga ca e o rasa care trebuie educata intr-un anumit fel... de ce ar fi vina animalului aici?

#45
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
argumente? nici macar unul... tipic pt. iubitorii de animale... doar iti place sa aberezi (spunand ca eu aberez)...

datele sunt cat se poate de clare, dar unii au creierul spalat... cand doua rase sunt raspunzatoare pt. mai mult de jumatate din atacurile mortale, e destul de limpede si pt. unul modest intelectual ca e o problema cu cele doua rase...

"e o rasa care trebuie educata intr-un anumit fel" - LOL ... ajungi la vorbele mele intr-un fel sau altul... cum adica "intr-un anumit fel"? :naughty:

de muscatori serioase am spus, dar dupa cum am mentionat, ai inteles ce ai vrut tu...

in fine, discutia nu-si mai are rostul...

#46
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
@gtk..
Esti crescator de animale sau te-ai bagat in discutie ca sa incingi spiritele p'aici?..
Noi schimbam idei, pareri despre rasa pe care o iubim..nu ne intereseaza parerea unor neaveniti in domeniu. Daca esti crescator si ai avut probleme cu aceasta rasa fi concret si nu ne mai da citate din ceea ce ai citit sau auzit pe alte site-uri (iti dai seama ca ne-am interesat in ceea ce priveste comportamentul lor atunci cand am facut acest pas)... spune-ne ce te deranjeaza in ceea ce priveste acest exemplar canin. Daca nu, atunci lasa-ne in pace...

Edited by maxon, 14 November 2006 - 18:22.


#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
eu am punctat niste lucruri foarte importante, care altfel se scapa din vedere... in titlul thread-ului e mentionat "orice despre aceasta rasa", iar initiatorul thread-ului abia si-a luat cainele...

incetisor cu "neavenit" si alte alea ca ai sa "te lipesti" de un suspend... tocmai tu, care nu ai decat 4 posturi si abia te-ai inscris ti-ai gasit sa dai sfaturi cui si ce sa posteze? :death:

#48
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
Off topic...
Din moment ce spui despre unele persoane ca au ''creierul spalat'' nu inteleg de ce mai ceri sa ti se vorbeasca cu respect ?..
Hai s-o lasam mai moale cu aerele de la inaltimea posturilor, te rog...
On topic..
Deci, concret..tu ce ne propui sa facem cu acesti caini?...nu de alta, dar si la mine e primul din aceasta rasa.

#49
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgtk, on Nov 14 2006, 17:32, said:

argumente? nici macar unul... tipic pt. iubitorii de animale... doar iti place sa aberezi (spunand ca eu aberez)...

datele sunt cat se poate de clare, dar unii au creierul spalat... cand doua rase sunt raspunzatoare pt. mai mult de jumatate din atacurile mortale, e destul de limpede si pt. unul modest intelectual ca e o problema cu cele doua rase...

"e o rasa care trebuie educata intr-un anumit fel" - LOL ... ajungi la vorbele mele intr-un fel sau altul... cum adica "intr-un anumit fel"? :naughty:

de muscatori serioase am spus, dar dupa cum am mentionat, ai inteles ce ai vrut tu...

in fine, discutia nu-si mai are rostul...


Din moment ce habar nu ai cu ce se mananca cainele asta si susti in continuare ca e un caine periculor nu prea am ce sa iti spun...recunosc ca poate fi o masina de ucis daca si numai daca stapanul este iresponsabil....si iar te intreb unde e vina animalului aici?

Cand am spus ca tb educata intr-un anumit fel ma refer stric t la particularitati ale dresajului normal care se aplica la orice alta rasa ca de pilda reprimarea agresivitatii daca exista...fermitate...etc...nimic iesit din comun...

Si normal ca discutia e inutila atata timp cat nu esti in stare sa intelegi ca nu depinde de animal ci de stapan...de exemplu a mea de 3 ori a plecat pe atac la om in circumstante care justificau 100 % asta si a fost suficient sa spun stop si s-a oprit instantaneu ramanand in sezi cuminte...

Edited by gicuta, 15 November 2006 - 07:57.


#50
bezz

bezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.09.2006
un prieten bun de-al meu are un rottie de 4 ani, mascul, frumos frumos dar fecior  :P
nu intra pe forum dar mi-a declarat ca nu l-ar deranja vreo cumetrie ceva  :w00t:

cum se procedeaza in astfel de cazuri? e vreo rottitza interested?  :naughty:

daca am dat-o in bara cu postul imi cer scuze anticipat, daca nu vorbim pe pm.

ps am facut-o pentru ca vreau si eu un puuuuuuuuy :rolleyes:

#51
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Despre Rottie se gasesc o gramada de articole pe net, sunt carti etc . Comportamentul, agresivitatea acestui caine tine de educatia, afectivitatea pe care i-o oferi . Vrei sa faci o fiara ? Se poate . Vrei un caine echilibrat ? E posibil, e normal .
  Pana la urma e un caine de paza ( in trecut al vitelor macelarilor germani ...daca am spus-o corect ) , chiar un war dog ( in legiunie romane ) .

#52
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Cand mi-am luat primul rottie am fost ravasit dupa 2 zile : murise de parvoviroza , avea 2 luni ( asta e cand cumperi de la crescatori anonimi )
  Urmatorul a fost ok, talie mica as zice ( undeva la in 50 talie la 2 ani , era femela) , f afectuoasa, insa eu nu vazusem prea multi rottie la vremea aceea si dupa ce am vazut adevaratul standard la un campionat international in Budapesta si ulterior la alte CACIB-uri din tara...am cam ramas un pic dezamagit de exemplarul meu : insa era al meu si era cel mai bun, normal  :D  .
  Ceea ce vreau sa spun de fapt , este capital sa iei puiul dintr-o canisa calumea, sa il si alegi ( prenotare) si -nu in ultimul rand- sa te uiti si la pedigriul ala  :naughty:  . Poate exagerez, insa sunt rottweileri si rottweileri .
  Cele mai adevarate exemplare as zice ca sunt in Ungaria , Croatia  ( ca tari apropiate de noi )  , insa in Germania sunt adevaratii crescatori ( 1  si 2 ca exemple ) ; insa gasesti si la noi crescatori consacrati .
Trebuie cunoscut standardul , ce inseamna un rottweiler .

Attached File  rott.jpg   25.87K   300 downloads  Succes in alegere !

Edited by Alcatraz, 18 November 2006 - 22:09.


#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
imi plac catzeii astia. in poze, in filme sau undeva la 2 km de mine :inlove:

observ aici niste nazisti pe care ii preocupa mai mult puritatea rasiala decit faptul ca au un catzel care se gudura pe linga ei ca prostii, fara sa stie ca nu e la fel de ciumeg precum campionu international de la budapesta :ciocan:

#54
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View PostMosotti, on Nov 20 2006, 15:36, said:

imi plac catzeii astia. in poze, in filme sau undeva la 2 km de mine :inlove:

observ aici niste nazisti pe care ii preocupa mai mult puritatea rasiala decit faptul ca au un catzel care se gudura pe linga ei ca prostii, fara sa stie ca nu e la fel de ciumeg precum campionu international de la budapesta :ciocan:
Mosotti , daca te incalzeste cu ceva am venit din Constanta pana la Timisoara sa iau catelul acela...Daca esti atat de afectuos cu patrupedele - de ce nu vii la Bucuresti sa salvezi de la euthanasiere mai multi maidanezi ?...Scuze, pe aia nu-i mai vezi in filme sa te induioseze  :puke:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate