Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#2125
raid

raid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.03.2008
salut ! am  scris mai sus ,,17 Nov 2015
Salut , am un pui de rottweiler de 7 luni care a facut pavroviroza , a scapat cu ajutorul unui doctor vet. Dupa 7 zile de stat la perfuzii si tratamente . Acum e acasa e bine dar mananca destul de prost si e slab tare . Care ati mai patit va rog sa imi dati un sfat legat de aceasta problema . Si mai vroiam sa intreb daca mai creste dupa boala asta ? Am auzit tot felu de variante''

are 65 kg acum 1 an si 4 luni mananca de rupe orice totul in regula . totusi mi se pare ca e prea cuminte pt varsta lui . il tin la curte latra pe strada daca trec oameni dar daca intra o pers necunoscuta in curte da din coada . oricine poate pune mana pe el . nu maraie nu musca la absolut nimeni . e normal ? sau isi mai modifica din comportent . mersi

#2126
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Normal ar fi să nu crești asemenea potai. Eu as interzice complet rasele astea. Iar pe maidanezi i-as vinde la chinezi, chiar și gratis la oferta.

#2127
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Salut tuturor.
Am un rottweiler de 11 luni care este foarte alintat si răsfățat. De 2 saptamâni nu vrea sa mai pună botu pe boabe(equilibrio maxi junior).
Să-i schimb mâncarea sau cum sa procedez?
Care mancare ar fi cea mai indicată pentru acest pui de rottweiler ? Intreb doar posesorii de aceasta rasa.

Mulțumesc !!

#2128
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-i cateva linguri de iaurt dietetic ori supa ori hrana umeda diluata cu apa calda. Micsoreaza-i portia cam cu 10% si chiar ceva mai mult in functie de cat e de gras. Poti sa-i sari o masa cam o data la 7-10 zile.

#2129
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Scoate-mi dinții și să-i apa cu pâine :))

#2130
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
De mâncat,mananca dar nu mâncarea lui. Daca ma vede pe mine ca mananc vrea si el si daca ii dau,mananca :))daca amestec boabele cu ceva brânza dulce,le mananca fără probleme dar simple nu le mai vrea.
La 11 luni are 50 kg nu cred ca este gras.

#2131
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cate grame de boabe primeste pe zi? Ar trebui sa-i dai cam 1 pana la 1,2% din greutatea lui deci undeva intre 500 si 600g. Din experienta mea iti pot spune ca incep sa faca mofturi atunci cand e prea cald, cand nu alearga suficient si de cele mai multe ori cand portia pe o zi e mai mare decat pot ei asimila. Deci, pentru inceput, incearca sa-i reduci tainul.  A, sa nu uit, atentie la deparazitarea interna. Foloseste produse eficiente cum ar fi Drontal, nu  Pratel de 1leu/tableta.

#2132
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Bun. L-am luat de la 5 luni si nu a primit nimic corespunzător unui pui,de la mancare si pana la suplimente. I-am administrat totul ..deparazitari,calciu,si ceva pt articulații. Problema pt el sa zic asa este ca stau la bloc si nu are unde sa faca multă mișcare,decât atunci cand ieșim afara si alergam dupa minge si băț.
Deci,mișcare face zilnic. Referitor la cantitatea de mancare...mananca undeva la 300g/masa + 2 zile pe săptămana câte 1 kg de vita fiarta cu orez+legume.

#2133
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
He, he, daca ii dai si mancare gatita, e normal sa refuze boabele. Ce crezi ca-s prosti? Eu aveam unul foarte mofturos caruia trebuia sa-i adaug ceva bun peste boabe ca sa-l conving sa manance. Nu-ti spun ca si ceilalti caini care mancau foarte bine hrana uscata au refuzat sa mai manance si a trebuit sa le pun si lor supa+carne+zarzavaturi peste boabe.

#2134
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Deci nu este singurul mofturos:))


#2135
GabiOchiana-Cainesa

GabiOchiana-Cainesa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.05.2016
Dupa o lunga plimbare structurata, in care cainele doar merge alaturi de stapan, fara sa miroasa toti boschetii, masinile si cainii, e imposibil ca acesta sa refuze hrana. Insa doar cu conditia sa nu-l fi hranit inainte de plecare.

Daca totusi refuza sa manance atunci ii iei bolul din fata si il lasi flamand. La a doua masa e posibil sa manance.

Probabil ar parea dur aceasta chestiune, insa asa li se intampla si copiilor cand refuza un anumit fel de mancare.

#2136
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
De acord cu tine, Gabi. Eu chiar l-am sfatuit pe ionutt_ptm91 sa-i sara o masa dar e posibil sa se intample urmatorul fenomen: ii sari o masa, urmatoarea o mananca dar la urmatoarea masa iar refuza. Am eu o catea care toata vara m-a chinuit cu chestia asta si e slaba moarta deci nu o pot lasa nemancata pe o perioada prea lumga. Noroc ca a venit frigul si acum mananca cu mare pofta si dimineata si seara. Parerea mea este ca a dat de gustul carnii cu orez si e si normal sa refuze boabele. Toti fac asa, nu am auzit de caine sa manance boabe cand are alternativa carnii cu orez.

#2137
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Mișcare facem zilnic de 3-4 ori. Iesim in țarc,alergam dupa minge,dupa băț ..deci mișcarea iese din ecuație pentru ca asta face zilnic de cand l-am luat. Nu i-am mai dat carne deloc zilele astea si i-am "schimbat" mâncarea sa zic asa..aceleași boabe care le mânca până acum amestecate cu alte boabe de aceeași firma dar pentru juniori. Primea pana acum equilibrio maxi junior si acum le-am amestecat cu equilibrio junior si a început sa cam manance.
Ma gandesc la faptul ca a fost foarte alintat si mereu cand manca stăteam lângă el si acum l-am lasat singur să-și servească masa.
Oricum,carne nu mai primește o perioada pentru ca face alergie la vita si mi-a recomandat cineva sa nu mai primeasca timp de câteva saptamâni carne sa vad cum stau lucrurile. :)

#2138
GabiOchiana-Cainesa

GabiOchiana-Cainesa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.05.2016

 ionutz_ptm91, on 23 septembrie 2016 - 14:57, said:

si acum l-am lasat singur să-și servească masa. - Cainele nu-si serveste masa, ca nu e chelner, ci doar o mananca. Stapanul serveste masa cainelui (adica i-o ofera).

Cred ca nu m-am facut inteles. Nu m-am referit la o plimbare asa cum o vad oamenii in care cainii sa faca ce vor, ci una bine structurata.

Daca ai iesit cu cainele pana la coltul blocului sa-si faca nevoile sau te-ai dus in parc si a alergat dupa minge si veverite, nu inseamna plimbare.

Plimbare = calatorie in care cainele simte ca munceste pentru binele familiei.

O plimbare in care cainele este langa genunchiul tau si circula alaturi de tine, fara sa se opreasca din mers, decat daca tu ai decis sa te opresti.

O plimbare de minimum 40 de minute.

Daca e caine de talie medie sau mare, poti sa-i pui pe umeri un mic rucsac/ borseta, rucsac in care sa pui doi sticle de apa de 0,5 L.

In felul acesta, cainele oboseste de doua ori mai repede si va simte ca munceste pentru binele familiei.

Astfel, pofta de mancare va fi mult mai ridicata decat daca i-ai arunca batul in apa si l-ar aduce.

De asemenea, refuzul de a manca poate veni si din interpretarea energiei tale negative.

Daca stai langa el cand mananca si te gandesti "Da Doamne sa manance boabele alea." sau "Sper sa manance boable alea ca am dat tot salariul pe ele.", atunci cainele va interpreta energia din spatele gandurilor si va crede ca mancarea respectiva e ceva rau.

Da, poate sa refuze mancare si pentru ca e alintat.

In mediul natural, cainiii, intotdeauna, au parte de hrana si joaca doar dupa ce au vanat. Adica, dupa ce au cautat prada (miscare), au stat la panda cu totii si s-au sincronizat (disciplina), au primit hrana si s-au alintat/ jucat (afectiune).

Urmareste ordinea miscare, disciplina si apoi afectiune si vezi rezultatele, daca sau nu mai refuza hrana.

#2139
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Cred ca nu m-am facut inteles. Nu m-am referit la o plimbare asa cum o vad oamenii in care cainii sa faca ce vor, ci una bine structurata.

Eu cred ca nu m-am facut inteles!

De 6 luni de cand l-am luat,zi de zi iesim sa facem mișcare.
Mișcarea la noi inseamna mult efort depus in aer liber. Nu se pune problema ca nu face mișcare zilnic. Are 50kg,boabele lui nu le mananca dar daca ma vede pe mine ca mananc ceva,vrea si el:)) daca primește ce mananc eu,mananca fără probleme:) despre asta vorbesc ..in fine,a inceput sa manance pt ca am amestecat 2 feluri de boabe si am observat ca nu mai face figuri:)
Da,ma rog sa manance cainele meu pentru ca este ca un copil pentru mine. Daca el nu mananca,imi taie cheful in momentul ala pentru ca ma gandesc la faptul ca ar putea avea ceva probleme cu stomacul.
De cand l-am luat am avut numai probleme cu el...asta cu mâncarea este trecătoare sunt sigur ca o să-si revină la normal. In schimb, nu imi place blana lui,are mătreața si nu lucește. L-am spălat numai cu ce mi-a recomandat doctorul.:)

#2140
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu iti recomand sa-i schimbi mancarea. Eu de un an si ceva le dau la ai mei Petkult si sa stii ca nu le mai cade parul asa mult si au o blana lucioasa si frumoasa. Spre deosebire de Equilibrio care contine porumb, acesta are orez brun iar carnea e in procent mare( 60%)si e de miel si curcan. E o promotie la animax, incearca fiindca merita.

#2141
ionutz_ptm91

ionutz_ptm91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2011
Am să încerc si ce zici tu sa vad daca mananca.:)

#2142
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 ionutz_ptm91, on 23 septembrie 2016 - 21:03, said:

Am să încerc si ce zici tu sa vad daca mananca.:)
Avand in vedere ca are 11 luni, il poti trece pe hrana de adulti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate