Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#19
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
shiva, al meu se incadreaza in toate standardele, si face asa. acuma e relativ, nush ce sa zic, ar mai fi ceva cum sa il fac sa nu puna alcineva mana pe el ca el cand vede straini se da cu burta in sus sa fie scarpinat. sau cand va fi mai mare o sa se mai schimbe. ai vostrii pana pe la ce varsta au crescut????

#20
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Daca il plimbi in lesa ar tb sa il poti controla la aproprierea strainilor tragand de lesa si spunand nu e voie...si rugand strainii sa nu puna mana pe el...

De crescut cresc fizic cam pana la 2 ani ....psihic cam tot asa - se maturizeaza ceva mai tarziu....a mea tot copil e la aproape 4 ani...nu s-a schimbat aproape deloc doar ca asculta mult mai bine comenzile...

#21
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
o sa incerc asta..... dar sa il fac sa nu manance de la alcineva sau sa nu linga pe jos nu pot????

#22
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Iar greu...sunt recunoscuti ca mari inghititori de diverse si inca n-ai vazut nimic...pana cand nu ti-o inghiti ditai balega sau te-o da afara din casa cu mirosul gurii pt ca tocmai a inghitit un mare rahat nu poti sa spui ca ai caine...cu rabdare si stand cu ochii pe el se rezolva...nu sunt deloc grei de cap si inteleg uimitor de mult...problema e incapatanarea si tendinta nativa de a te fenta si a face ce vrea el...

A mea si-a luat cafteala la greu si e singurul motiv pt care intradevar am batut-o si certat-o inafara de momentul in care mi-a sarit in gat pt un os...daca sunt atent nu pune botul dar intotdeauna se uita la mine sa vada daca o urmaresc...daca nu sunt atent mai mananca ceva dar destul de rar....cred ca mai mult ca sa imi faca in ciuda...si asta cam pana la 2 ani...de atunci nu prea a mai mancat de pe jos...

Culmea e ca stie foarte bine si a inteles imediat ca nu are voie si totusi o facea...prinsa in fapt la comanda lasa jos scuipa tot....tragi singur concluziile....

Edited by gicuta, 17 October 2006 - 21:56.


#23
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
mai mie imi e sa nu inghita ceva care sa ii faca rau..... asta vreau sa fac.... ca deja sa inbolnavit de 2 ori din asta

#24
perfect16

perfect16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.06.2006
asta cu dresatul fara bataie sau mai stiu eu ce lovituri este si din cauza ca se spune ca nu simte durerea cine stie ce.
mult succes cu el

#25
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

 perfect16, on Oct 28 2006, 11:55, said:

asta cu dresatul fara bataie sau mai stiu eu ce lovituri este si din cauza ca se spune ca nu simte durerea cine stie ce.
mult succes cu el


Mai este si pt ca au fost cazuri in care animalul a tinut minte bataia si a sarit la stapan...plus ca te poti trezi cu un adult excesiv de fricos din cauza asta...

La faza cu mancatul de pe jos singura solutie este sa il tii in lesa tot timpul la plimbare si sa stai cu ochii pe el...e greu dar va invata...

#26
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
al meu are momente cand se scoala de jos si maraie. pur si simplu maraie. azi imi maraia la soba, cred ca se sculase din somn! la tine e facut??
si daca il las pe terasa pe vremea asta poate sa pateasca ceva??? sau poate sa stea afara???

#27
lenor&boris

lenor&boris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2006
[font=Tahoma][size=7]
Salutare ,

Eu am un Rott de 1 an mascul fara coada taiata ,cam rar dar asa este natural .
"Cunoscatorii" spun ca este corcit , ca un Rott nu are coada dar de , toti se pricep ....
Momentan a ajuns doar la 50 kg si nu prea sunt multumit , vreau sa mai creasca insa am o mare problema A intrat In Calduri ....
Pot da destule sfauri ca am trecut prin ceva cu el .
Astept un sfat de la voi Ce sa-i fac sa manance mult mai bine , mentionez ca acum mananca cam 300-400 gr de Royal Canin / 1 zi .
Il mai hranesc cu ficat si inima de vaca fiert si taiat cubulete .Mi se pare cel mai curat si sigur aliment .
De inrait nu s-a inrait ,de mirosit nu miroase .
daca cainele miroase mai trebuie si spalat !!!!

 gicuta, on Oct 30 2006, 15:52, said:

Mai este si pt ca au fost cazuri in care animalul a tinut minte bataia si a sarit la stapan...plus ca te poti trezi cu un adult excesiv de fricos din cauza asta...

La faza cu mancatul de pe jos singura solutie este sa il tii in lesa tot timpul la plimbare si sa stai cu ochii pe el...e greu dar va invata...


De mancat dupa jos sigur dupa una doua cafteli marunte nu mai mananca .


 geopsi, on Sep 10 2006, 21:02, said:

este catel, mascul.... e super dragut are 3 luni si 10 zile.... sa sti ca ma inteleg cu el si cred ca reusesc cat de cat sa il domin...
cat deespre miros io il tin in curte care e destul de mare iar al meu nu miroase, chiar ma gandeam sa il spal dar daca seara il las plin de nisip dimineata il gasesc lucios si curat ca si cum er fi nou!
de agresiv e cam agresiv ca latra toti cainii de pe strada inclusiv aia mari si ca talie si ca varsta!
kimi tu te pricepi??? asa avea o problema!


este normal sa fie agresiv , o sa vezi ca pe la 2 ani fug toti cainii de el fara sa-l mai latre .Este cel mai tare caine posibil !!!

Cum are cineva semnatura " Born to be the best !!!"
Cel mai iubitor ,cel mai rasfatat,cel mai alintat ......
Seara nu doarme pt. ca face paza la stapan !

#28
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
aha, al meu isi schimba dintii. azi ii picara canini de jos, de fapt i se balambaneau si i scosai io ca imi fu frica sa nui inghita ca un pic se mai tineau! totusi imi manca cam prost azi, o fi de la dinti??? acuma are 5 luni si 4 zile catelu!
pe vremea asta merge sa stea afara???
P.S. nici io nu iam taiat coada, nu il duc la expozitie si daca asa l-a lasat Dumnezeu de ce sa il ciuntesc io????

#29
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

 lenor&boris, on Nov 4 2006, 13:56, said:

[font=Tahoma][size=7]
Salutare ,

Eu am un Rott de 1 an mascul fara coada taiata ,cam rar dar asa este natural .
"Cunoscatorii" spun ca este corcit , ca un Rott nu are coada dar de , toti se pricep ....
Momentan a ajuns doar la 50 kg si nu prea sunt multumit , vreau sa mai creasca insa am o mare problema A intrat In Calduri ....
Pot da destule sfauri ca am trecut prin ceva cu el .
Astept un sfat de la voi Ce sa-i fac sa manance mult mai bine , mentionez ca acum mananca cam 300-400 gr de Royal Canin / 1 zi .
Il mai hranesc cu ficat si inima de vaca fiert si taiat cubulete .Mi se pare cel mai curat si sigur aliment .
De inrait nu s-a inrait ,de mirosit nu miroase .
daca cainele miroase mai trebuie si spalat !!!!
De mancat dupa jos sigur dupa una doua cafteli marunte nu mai mananca .
este normal sa fie agresiv , o sa vezi ca pe la 2 ani fug toti cainii de el fara sa-l mai latre .Este cel mai tare caine posibil !!!

Cum are cineva semnatura " Born to be the best !!!"
Cel mai iubitor ,cel mai rasfatat,cel mai alintat ......
Seara nu doarme pt. ca face paza la stapan !

De ceva vreme nu se mai taie coada la caini...

300-400 grame e mult prea putin pt un caine de talia lui...minim 700gr pe zi si daca are zi plina cu efort sustinut chiar dublu...a mea la munte dupa 5-6 coborari baga chiar 2 kg de mancare...boabe combinate cu hrana din conserva.

De mancat de pe jos va manca...e caracteristic la rott si cu cafteala nu vei rezolva nimic...va gasi modalitati de a te pacali...si cu cafteala nu rezolvi nimic...relaxeaza-te...va gasi o cale sa te pacaleasca si va manca in continuare...tb facut sa inteleaga...

NU ESTE NORMAL SA FIE AGRESIV! Mai citeste matale despre ei si poate te lamuresti...oricum din postul tau parca esti cumva mandru de asta si imi bat gura degeaba...pacat ca ajung pe mana unora ca tine astfel de caini...


geopsi cat e inca mic aka pana pe la 1 an jumate ar fi bine sa il protejezi un pic...in general rezista foarte bine la frig si are mari probleme cu caldura verii cand tb multa multa apa si umbra...

#30
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
stiu cum e cu caldura ca il am de pe vara.  tre sa il bag in casa pe iarna??? care e cea mai buna mancare pe care io ot da???

#31
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Macar acum cat e mic ai putea sa il bagi in casa daca vin frigurile alea mari...cand mai creste nu ar tb sa aiba probleme cu frigul - a mea de exemplu sta la munte si 12 ore afara in zapada si nu are nimic...chiar ii place la nebunie...

Eu ii dau numai Royal Canin gigant si ii merge foarte bine plus branza de vaci cu morcov si galbenus de ou o data pe saptamana - in general orice mancare premium e buna.

Attached Files



#32
lenor&boris

lenor&boris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2006

 gicuta, on Nov 6 2006, 22:01, said:

De ceva vreme nu se mai taie coada la caini...

300-400 grame e mult prea putin pt un caine de talia lui...minim 700gr pe zi si daca are zi plina cu efort sustinut chiar dublu...a mea la munte dupa 5-6 coborari baga chiar 2 kg de mancare...boabe combinate cu hrana din conserva.

De mancat de pe jos va manca...e caracteristic la rott si cu cafteala nu vei rezolva nimic...va gasi modalitati de a te pacali...si cu cafteala nu rezolvi nimic...relaxeaza-te...va gasi o cale sa te pacaleasca si va manca in continuare...tb facut sa inteleaga...

NU ESTE NORMAL SA FIE AGRESIV! Mai citeste matale despre ei si poate te lamuresti...oricum din postul tau parca esti cumva mandru de asta si imi bat gura degeaba...pacat ca ajung pe mana unora ca tine astfel de caini...
geopsi cat e inca mic aka pana pe la 1 an jumate ar fi bine sa il protejezi un pic...in general rezista foarte bine la frig si are mari probleme cu caldura verii cand tb multa multa apa si umbra...


Nu ma intelege gresit , cainele meu nu este agresiv , nu sunt nebun sa invat cainele la lupte , sunt total impotriva la asa ceva .Problema este alta , ar fi rusinos ca sa am un caine de 80 kg si cand vine un pechinez de 4 kg si latra la el ,sa bage coada intre vine si sa o rupa la sanatoasa .
Sunt multumit de faptul ca il latra cainii si apoi fug .
Cat despre violenta lui in casa este normal ,doar nu vrei sa cresti un caine si daca intra hotii sa dea din coada la ei si sa se joace , este caine de paza !!!
Al meu nu a marait copii , oameni si nici caini mari .
Cei mai buni prieteni ai lui sunt 2 pitbulli si 2 cane corso .Se joaca cum nu isi poate imagina cineva .

PROBLEMA este cu mancarea !Nu mananca !Am cumparat Petphos , VMP , Canifort , Petnil degeaba ....
Hrana este fie Royal Canin sau Inima de vaca si ficat fiert .
Este ceva mai bun ?

#33
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
mai da la mine al meu nush cum sa zic dar daca intra unu nou in casa in loc sa latre, maraie el sare pe el dand din coada. nush ce sa ii fac. as vrea sa urasca si vecinii ca pt ei l-am luat!

#34
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
Salut !
Ma bucur enorm sa descopar aici adevarati iubitori ai acestei minunate rase, in speta Rottweiler.
Am si eu (precum majoritatea dintre voi) un asemenea exemplar, este mascul de talie mijlocie, are 1 an si 3 luni, si ceea ce nu ma satisface la el are doar 42 de kilograme...Il hranescu cu mancare gatita pe baza de carne tocata pentru caini in amestec cu orez si morcov, 3-400gr la o masa de doua ori pe zi si de doua ori pe saptamana lapte, plus cubulete de carne fiarta de vita la dresaj.
Este normal pentru varsta sa sa aiba aceasta greutate sau hrana pe care i-o administrez nu este suficienta cantitativ ori prea putin bogata in proteinie, vitamine si calciu?

P.S...de hrana uscata nici nu se atinge. <_<

Edited by maxon, 10 November 2006 - 22:49.


#35
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Pt talia si varsta lui greutatea este normala aka in standard....anormal este sa incerci sa il ingrasi fortat... :D Oricum pana la 2 ani inca mai creste asa ca va mai pune ceva kg pe el...

Sincer nu am vazut caine care sa nu manance Royal Canin...si merge pacalit cu un pliculet de hrana semipreparata de la Pedigree deasupra boabelor sau jumatate de conserva de hrana pt caini tot asa pusa deasupra si amestecata...daca nici asa nu mananca nu mai stiu ce sa spun...hrana preparata de tine nu e in nici un caz ideala pt ei si tb suplimentata cu vitamine si calciu...pe cand boabele de calitate au cam tot ce ii tb...si chiar si asa pana la 1 an si 6 luni eu am bagat in a mea (crescuta numai cu royal canin gigant) vitamine si calciu la greu pt ca incepuse sa imi manance varul de pe pereti si pamant de afara aka lipsa de calciu...

Vezi ca a mea pe la varsta asta a inceput sa se maturizeze si apar schimbari comportamentale...mare grija la agresivitate mai ales ca este mascul...

Edited by gicuta, 11 November 2006 - 08:12.


#36
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
@Gicuta..
Ce inseamna pentru tine ''vitamine si calciu la greu''? , adica,  cat timp ii administrezi ?...eu ,la cca. doua luni ii fac o cura de 10 zile cu calciu si vitamine..

Incearca sa domnie dar nu are sanse..  :nonobad:  ..insa,  ma dispera maidanezele de prin fata blocului care's in calduri, mi-l face p'asta de plange toata ziua pe balcon, iar cand iesim la plimbare ma trage in lesa dupa mirosurile lor :angry: ...plus de asta, am mai avut o aventura cu el...m-am dus pe la parintii mei la curte si l-am lasat in voie sa se joace, noi in casa la una mica am uitat de 'mnealui..cum dracului a facut ca i-a dat drumul catelei (o lupa de 5ani) din padoc si....i-am gasit zambitori, spate'n spate.  :inlove:
Faptul acesta ii poate afecta cresterea tinand cont de faptul ca pana la varsta de doi ani nu are voie la monta?

Edited by maxon, 11 November 2006 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate