Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Dunga laterala lata de un pixel, ce ma fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Fin'ca cineva mi-a zis ca poate gasesc o rezolvare aici (da Doamne), explic pe scurt problema:

Tin laptopul deschis in permanenta. Seara mergea OK, dar dimineata cand am revenit la el (e primul lucru pe care il fac dimineata, chiar inainte de a merge la baie :) ) avea o dunga verticala de culoare bleu cam de latimea unui pixel, situata in dreapta cam la 5 cm. de margine. Nu a umblat nimeni la laptop peste noapte, nu l-am atins, nu l-am trantit. Oare ce e si cum l-as putea repara ca simt ma lasa nervii sa mi se strice bunatate de lap (un HP zd7000 series - p4 la 3ghz cu HT, 1Gb ram, 17 wide etc.). Oare tre' sa incerc sa-l deschid si sa mai umblu la contacte? Multumesc de pe acum pt. ajutor! L-am luat in dec. '04 de pe hp.com (SUA) dar nu mai am facturi/garantie ca de, cine se gandea sa se strice un HP?... :deadtongue:

#2
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
In primul rand , fiind un laptop, nu ti-as sugera sa-ti bagi mainile in el.
Dute cu el la un service Hp unde , contra-cost evident, o sa-ti rezolvi problema.
Daca e ce cred eu nu o sa dai mai mult de 400.000-500.000 ( MAX)

#3
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postdjclocky, on Sep 6 2006, 18:06, said:

In primul rand , fiind un laptop, nu ti-as sugera sa-ti bagi mainile in el.
Dute cu el la un service Hp unde , contra-cost evident, o sa-ti rezolvi problema.
Daca e ce cred eu nu o sa dai mai mult de 400.000-500.000 ( MAX)


Sa ai gura aurita! Daca e asa, de restul de 2,5 mil pana la cat credeam ca ma costa, fac :cheers:
Ah, am uitat: prin alte parti ti-l repara in garantie luandu-se doar dupa nr. de serie, oare al meu avea 2 ani garantie? O sa verific. Mercic de sfat, credeam ca e mult mai mult, sper sa fie asa cum crezi tu!

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu prea am inteles... ori este o dunga ( care poate fi formata din mult mai multi pixeli), ori doar un singur pixel este mort?

#5
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postripper, on Sep 7 2006, 12:23, said:

Nu prea am inteles... ori este o dunga ( care poate fi formata din mult mai multi pixeli), ori doar un singur pixel este mort?

Nu ma amaram eu atata pentru doar un pixel... Este vorba, asa cum am scris, de o dunga verticala cam de latimea unui pixel.
Djclocky, si cam ce crezi ca ar avea?

#6
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
E ceva de la display, fin'ca acum sunt doua dungi  :deadtongue:   Exista insa si o veste buna: a doua dunga dispare daca apas un pic pe rama ecranului, in partea de jos a dungii. Asta ma va face sa demontez LCD-ul (sper sa-l si pot monta la loc). Daca imi poate cineva da ceva indicii despre ce sa fac sau sa nu fac la demontare, ar fi super.

#7
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006

View PostGILOFFICE, on Oct 2 2006, 17:25, said:

E ceva de la display, fin'ca acum sunt doua dungi  :deadtongue:   Exista insa si o veste buna: a doua dunga dispare daca apas un pic pe rama ecranului, in partea de jos a dungii. Asta ma va face sa demontez LCD-ul (sper sa-l si pot monta la loc). Daca imi poate cineva da ceva indicii despre ce sa fac sau sa nu fac la demontare, ar fi super.

sfatul meu e sa nu te bagi la asa ceva.cauta un service si vezi ce-ti spun acolo.
daca nu ai mai desfacut niciodata,e mai bine sa lasi pe altii.poti face mai mare paguba

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostGILOFFICE, on Oct 2 2006, 16:25, said:

E ceva de la display, fin'ca acum sunt doua dungi  :deadtongue:   Exista insa si o veste buna: a doua dunga dispare daca apas un pic pe rama ecranului, in partea de jos a dungii. Asta ma va face sa demontez LCD-ul (sper sa-l si pot monta la loc). Daca imi poate cineva da ceva indicii despre ce sa fac sau sa nu fac la demontare, ar fi super.
Si eu sunt de parere ca daca nu ai mai facut acest lucru poti sa ai surpriza ca in loc sa-l repari, il vei defecta mai mult...
Defectul poate fi cauzat de un contact prost intre folia flexibila care transmite semnalele electrice si partea de sticla a displayului(acolo unde sunt depunerile metalice pentru contacte). Uneori poate fi si o fisura in sticla care se poate accentua dupa mai mult in timp, chiar daca aparent isi revine pe moment la presiune, deoarece atunci se face o atingere suplimentara intre folie si sticla, dar intrebarea se pune: cum vei reusi sa re-lipesti folia in acea zona, deoarece acolo trebuie pastrat un contact electric si nu poti sa folosesti adezivii obisnuiti, cel putin nu in zona de contact electric...  :rolleyes:

#9
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Corect. Ma gandeam ca e o chestie relativ simpla, fin'ca desfaceam inca de copil display-urile de la ceasurile electronice, cu lamelele flexibile aferente, si le montam la loc fara probleme. Dar aveti dreptate, mai bine ma duc la un service. Multumesc!

#10
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006

View PostGILOFFICE, on Oct 3 2006, 15:31, said:

Corect. Ma gandeam ca e o chestie relativ simpla, fin'ca desfaceam inca de copil display-urile de la ceasurile electronice, cu lamelele flexibile aferente, si le montam la loc fara probleme. Dar aveti dreptate, mai bine ma duc la un service. Multumesc!

nu uita sa ne spui si noua ce-ai rezolvat
bafta

#11
EviluSH

EviluSH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.04.2006
salut, ai rezolvat ceva cu el? am si eu un toshiba cu aceiasi problema. Cine imi poate recomanda un service bun in Buc pentru a rezolva aceasta problema? Eventual un service care sa lucreze si in weekend pt ca sunt din provincie si nu prea ma pot deplasa in timpul saptamanii.
multumesc!

#12
stefan-mihai24

stefan-mihai24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2006

View PostGILOFFICE, on Sep 6 2006, 18:01, said:

Fin'ca cineva mi-a zis ca poate gasesc o rezolvare aici (da Doamne), explic pe scurt problema:

Tin laptopul deschis in permanenta. Seara mergea OK, dar dimineata cand am revenit la el (e primul lucru pe care il fac dimineata, chiar inainte de a merge la baie :) ) avea o dunga verticala de culoare bleu cam de latimea unui pixel, situata in dreapta cam la 5 cm. de margine. Nu a umblat nimeni la laptop peste noapte, nu l-am atins, nu l-am trantit. Oare ce e si cum l-as putea repara ca simt ma lasa nervii sa mi se strice bunatate de lap (un HP zd7000 series - p4 la 3ghz cu HT, 1Gb ram, 17 wide etc.). Oare tre' sa incerc sa-l deschid si sa mai umblu la contacte? Multumesc de pe acum pt. ajutor! L-am luat in dec. '04 de pe hp.com (SUA) dar nu mai am facturi/garantie ca de, cine se gandea sa se strice un HP?... :deadtongue:
eu as vrea sa te intreb de ce il tii deschis in permanenta?un laptop este pt ce este el, stim cu totii pt ce, nu este un "desktop".in sfarsit, dc sa intamplat treaba asta si este in garantie, mergi cu el unde trebuie, dar problema este grava dc este randul acela de pixeli ars. dc e asa, nici cu rugaciuni nul mai face nimeni, se stie treaba asta, mai ales dc zici cal tii in permanenta deschis. si este al naibii de scump un display.

View PostGILOFFICE, on Oct 2 2006, 17:25, said:

E ceva de la display, fin'ca acum sunt doua dungi  :deadtongue:   Exista insa si o veste buna: a doua dunga dispare daca apas un pic pe rama ecranului, in partea de jos a dungii. Asta ma va face sa demontez LCD-ul (sper sa-l si pot monta la loc). Daca imi poate cineva da ceva indicii despre ce sa fac sau sa nu fac la demontare, ar fi super.
dc ai cartea tehnica la laptop, nu este nici o problema in al deschide tu acasa. dc, si nu te pricepi deloc, nuti sugerez, asa cum au zis ceilalti colegi. insa cu minime cunostinte despre asta, si dc ai si cartea tehnica, il poti deschide cu atentie, si repara probl.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate