Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ajutor! Dunga verticala pe ecranul laptopului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
Tin laptopul deschis in permanenta. Seara mergea OK, dar dimineata cand am revenit la el (e primul lucru pe care il fac dimineata, chiar inainte de a merge la baie :)  ) avea o dunga verticala de culoare bleu cam de latimea unui pixel, situata in dreapta cam la 1/5 de margine. Nu a umblat nimeni la laptop peste noapte, nu l-am atins, nu l-am trantit. Oare ce e si cum l-as putea repara ca simt ma lasa nervii sa mi se strice bunatate de lap (un HP p4 la 3ghz cu HT, 1Gb ram, 17 wide etc.). Oare tre' sa incerc sa-l deschid si sa mai umblu la contacte? Multumesc de pe acum pt. ajutor!

Edited by GILOFFICE, 06 September 2006 - 06:36.


#2
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Garantie mai are? s-a intimplat ceva cu display-ul, ar fi bine sa mergi la un service.

edit: inca un sfat, exista o sectiune pentru laptopuri tot aici la hardware, pune intrebarea si acolo

Edited by Danitzi, 06 September 2006 - 06:47.


#3
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Nu vrei sa demontezi in bucati ecranul decit daca te ocupi cu asa ceva. Poate daca apesi _usor_ pe margine (rama) in dreptul dungii si chiar e un contact prost.

#4
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006
:( garantie nu are, desi a fost luat in dec. '04 de pe situl hp.com  Mda, mi-a mai zis cineva ca, desi ma pricep un pic la desktoape, sa nu ma bag totusi in laptop mai mult de schimbarea unei memorii. Credeam ca e un simplu contact imperfect la lamela flexibila, ca o guma, care face contactul intre circuit si ecranul propriu-zis. Am apasat deja si pe margine, am incercat si cu deformarea planului monitorului, dar degeaba. Problema e ca la service e posibil sa-ti spuna ca cine stie ce a avut sau ca au schimbat mai stiu eu ce cand de fapt au reparat doar un contact imperfect... De acum nici in HP nu mai am incredere; inca nu s-au implinit nici doi ani de cand il am, a stat aproape tot timpul pe birou, fara sa-l mut, si uite ca s-a stricat :(  O sa pun discutia si pe sectiunea de laptopuri, poate ma ajuta cineva. Mercic!

#5
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 08.03.2006

View Postdanb1974, on Sep 6 2006, 07:44, said:

Nu vrei sa demontezi in bucati ecranul decit daca te ocupi cu asa ceva. Poate daca apesi _usor_ pe margine (rama) in dreptul dungii si chiar e un contact prost.


E ceva de la display, fin'ca acum sunt doua dungi  :deadtongue:   Exista insa si o veste buna: a doua dunga dispare daca apas un pic pe rama ecranului, in partea de jos a dungii. Asta ma va face sa demontez LCD-ul (sper sa-l si pot monta la loc). Daca imi poate cineva da ceva indicii despre ce sa fac sau sa nu fac la demontare, ar fi super.

#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
http://forum.softped...howtopic=160481
Closed.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate