Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1657
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
vai de mine...e boala curata ce este acolo. nu prea poti face multe...tot cu dezumidificatorul +aerisiri dese...sa iesi din iarna si apoi sa izolezi pe banii tai...alta solutie nu cred sa fie

#1658
arttie2006

arttie2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.10.2007

View PostCondoriot, on 03 decembrie 2022 - 16:41, said:

As avea si eu nevoie de un sfat.

In fiecare iarna aceeasi problema - curat si  zugravesc in fiecare an (vopsea cu Ioni de argint).
Deasupra si sub mine nu locuieste nimeni de ani buni - blocul NU este anvelopat - primaria se tot kk pe ei ca nu au bani desi avem dosarul depus de ani buni.
Am dezumidificator pe care il pun de 2-3 ori pe  zi cate 30-60 min si purificator care  la fel merge cam o ora si ceva pe zi.

Nu a fost mereu asa rau ca in poze - anul asta nu stiu ce naiba a avut ca parca e mai rau ca niciodata - pana si geamurile termopan parca s-au expandat si se inchid mai greu - primul an cand patesc asa ceva.
pare ca este multa umiditate, as merge cu o tencuiala antiigrasie. Am folosit Tencuiala antiigrasie MAI Adeplast pentru un demisol cu mai multa umiditate, aplicat in straturi succesive si nu am probleme.Nu este recomandat sa se mai vina si cu un strat de glet peste.

#1659
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Taica-meu obisnuia sa zugraveasca baia cu piatra vanata si am ramas impresionat de cat de bine rezista la mucegai, acum as vrea si eu sa fac la fel, intrebarea e cat sulfat de cupru sa pun in lavabila, care or fi proportiile?

#1660
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Salutare,

A terminat Dorel de reparat/zugrăvit balconul și ne-a lăsat suvenir vreo 3 pete de amorsă pe parchetul din living (nu înțeleg cum a reușit, că el a avut de coafat doar peretele opus - comun cu balconul - și s-a pus celofan negru pe jos). Dar ce nu poate Dorel? :wub:
Până acum am șters cu sano floor, savo, pronto, șervețele umede, petele rezistă.
Altceva nu are ce să fie.

Cum le fac să dispară? Fix în ele dau când deschid ușa, deja am o buba la cap.
Pe goagăl am găsit tâmpenii.
Aveți experiențe de genul? Ar trebui să mă îndrăgostesc de ele și să le las acolo?


Mulțumesc!



#1661
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Alcool izopropilic ai incercat? Nu etilic, ai grija!!!

Edited by paul_bh, 23 March 2023 - 11:37.


#1662
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu. :ermm:
O să cumpăr.

Mulțumesc!

#1663
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu a mai fost nevoie să cumpăr, dacă are cineva nevoie pe viitor: petele s-au curățat cu detergent universal chanteclair.

#1664
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Bună seara!

Dacă n-am postat unde trebuie, rog un admin să relocheze postarea mea.

Am dat câteva găuri în apartament (într-o parte într-un zid din beton și în alt loc în cărămidă) și mă văd nevoit să le astup. Cu burghiu de 6 am dat făcut niște găuri de 10 cm adâncime. Cu ce/cum le pot astupa astfel încât să refac, oarecum, rezistența cărămidei/a betonului din zona respectivă?

#1665
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
Ai dat sute de gauri, de zici ca vrei sa refaci rezistenta peretilor ?

#1666
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Buna.
Intotdeauna am folosit banda ca sa imi ușurez văruitul, nu am avut niciodata probleme :(
Cam ce se vede in poza s a intamplat. Adevarat banda pare cam lipicioasa, dar totusi...
Nu am tras de ea tare, ci cu grija.
Oare greseala a fost ca nu trebuia aplicata peste glet? Cu Rimano s a lucrat.
Nu este mare bucata, dar ma intarzie cu zugraveala :(
As vrea de curiozitate sa stiu unde s a gresit. Nu a fost bine lipita plasa in zona aceea, asa i?!

Attached Files


Edited by G_DD, 30 May 2023 - 10:00.


#1667
handmadebycrys

handmadebycrys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2010
Buna ziua,
Am un apartament care are dormitoarele si sufrageria zugravite cu huma. Pentru ca cea mai aspectuoasa si ieftina varianta mi se pare tapetul, as vrea sa stiu daca pot aplica tapet direct peste huma.
As curata huma de eventualul praf, as aplica adezivul si as aplica tapetul (vlies).
Tot la tapet ma gandesc si pentru bucatarie, baie si hol desi acolo este lavabila care e cam scorojita pe la partea superioara a peretilor. Acolo ma gandesc sa indepartam cu un spaclu ceea ce cade si dupa aceea sa aplicam tapetul (pt baie si bucatarie din vinil).
Credeti ca este posibil?
Multumesc mult!

#1668
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Salut! Acum vreo 10 ani am dat în apartament cu Oskar Ceramic, in ideea că se curata ușor desenele făcute de copii pe pereti.
Acum a venit momentul sa dam jos aceasta vopsea, și am tot încwrcat și cu un pistol cu aer cald, și cu șmirghel...e destul de greu de dat jos!
E vreo altă soluție de a îndepărta ușor aceasta vopsea, reacționează la apa calda, sare, diluant, etc?

#1669
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
https://www.produse....TIaAp8QEALw_wcB

#1670
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008

View Postdacotec, on 08 iulie 2023 - 14:36, said:

Salut! Acum vreo 10 ani am dat în apartament cu Oskar Ceramic, in ideea că se curata ușor desenele făcute de copii pe pereti.
Acum a venit momentul sa dam jos aceasta vopsea, și am tot încwrcat și cu un pistol cu aer cald, și cu șmirghel...e destul de greu de dat jos!
E vreo altă soluție de a îndepărta ușor aceasta vopsea, reacționează la apa calda, sare, diluant, etc?
@dacotec: sunt în aceeași situație, ai reușit să dai jos vopseaua oskar ceramic? Dacă da, care a fost soluția, cea menționată de titoo mai sus sau cum ai făcut până la urmă? Întrebarea este și pentru restul colegilor de forum care au mai avut experiența asta. Mulțumesc!

Edited by unconn3ct3d, 31 July 2023 - 20:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate