Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Totul despre HTML, XHTML, XML, CSS, Flash design, Web Design (tutoriale + dezbateri)

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#73
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005

 CGF, on Sep 18 2006, 20:37, said:

Pentru a putea fi disponibil pe browserele mai vechi, se foloseste extensia .html.

defapt folosim extensia html pentru ca IE nu suporta application/xhtml+xml, Opera si FF o au de mult
pe mine ma deranjeaza ca nici la versiunea 7 a IE-ului application/xhtml+xml nu este suportat (hence teh problem) poate o sa fie la vers.8 (adica peste 300 de ani).

anyway
4get it
:peacefingers:

#74
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 darkangelbv, on Sep 19 2006, 11:53, said:

@DjAndrewMoshu ai rezolvat problemele??
Aaaa...ce probleme? :o

#75
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vorbind de hosting, de ce nu te duci la o firma profesionista care-ti ofera pentru 1euro pe luna 100 de MB spatiu si un domeniu .com gratis? Sau preferi sa stai la lx si sa nu ai domeniul tau pentru 3.5 RON pe luna?

Edited by miromulus, 27 September 2006 - 12:16.


#76
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 miromulus, on Sep 27 2006, 13:16, said:

Vorbind de hosting, de ce nu te duci la o firma profesionista care-ti ofera pentru 1euro pe luna 100 de MB spatiu si un domeniu .com gratis? Sau preferi sa stai la lx si sa nu ai domeniul tau pentru 3.5 RON pe luna?
Sa sti ca exista servere gazda cu 0€ pe luna cu host de 5 Gb ...insa momentann nu stiu astfel de firme ...si ofera un domeniu.com :naughty: ..cu sigurantza exista ...ah si ca sa nu uit Uploadu si Downloadul e Nelimitat ! :rolleyes:

Edited by DjAndrewMoshu, 27 September 2006 - 14:31.


#77
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
hmzzzz, daca tu ai luat-o ca o gluma, treaba ta. Insa poti arunca un ochi aici: http://www.edomenii....ire-linux,1.htm

Edited by miromulus, 27 September 2006 - 16:20.


#78
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 miromulus, on Sep 27 2006, 17:17, said:

hmzzzz, daca tu ai luat-o ca o gluma, treaba ta. Insa poti arunca un ochi aici: http://www.edomenii....ire-linux,1.htm
Nu am luato ca gluma  :ack:..si siteul ce mi lai dat nu functzioneaza ! :thumbdown:..hmmm ba ca mere :)))

Edited by DjAndrewMoshu, 27 September 2006 - 16:22.


#79
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 DjAndrewMoshu, on Sep 27 2006, 15:30, said:


Sa sti ca exista servere gazda cu 0€ pe luna cu host de 5 Gb ...insa momentann nu stiu astfel de firme ...si ofera un domeniu.com :naughty: ..cu sigurantza exista ...ah si ca sa nu uit Uploadu si Downloadul e Nelimitat ! :rolleyes:

ma scuzi daca avem pareri diferite despre glume dar raspunsul tau pare un misto, nici macar finut. Anyway, have fun la lx  :puke:

#80
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 miromulus, on Sep 27 2006, 17:22, said:

ma scuzi daca avem pareri diferite despre glume dar raspunsul tau pare un misto, nici macar finut. Anyway, have fun la lx  :puke:
Bhai eu numa am dat un exemplu nu te ambala ca o mobra ! ..dak sti tu alte firme zi si tu  :blink:

#81
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006
..Continuare : ceva pareri despre clientele FTP ..moduri de utilizare unui astfel de client !

#82
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Daca vrei sa aflii modul de folosire voi face un scurt tutorial de folosire al clientului "SmartFTP"

1. Dupa instalare (care decurge ca la orice program) se deschide Clientul FTP care arata cam asa:
Attached File  1.jpg   55.53K   51 downloads

2. Se apasa Ctrl + N pentru a se deschide fereastra cu New remote :
Attached File  2.jpg   59.49K   22 downloads

3. Se completeaza Host, Username si Password si se apasa ok :
Attached File  3.jpg   59.61K   22 downloads

4. Pentru a face upload fisierelor, dupa deschiderea hostului se apasa click dreapta selectati Upload apoi Direct :
Attached File  4.jpg   78.84K   26 downloads

5. Selectati tipul (fisier/Director) si se va deschide o fereastra pentru browsing... selectati fisier/director si apoi apasati ok... Dupa ce ati selectat toate fisierele/directoarele carora vreti sa le faceti upload apasati Ok si procesul incepe automat :
Attached File  5.jpg   68.25K   13 downloads

6. Dupa uload, daca vreti sa schimbati atributele unui fisier/director (CHMOD) apasati click dreapta si selectati Properties / CHMOD :
Attached File  6.jpg   80.76K   17 downloads

7. Se va deschide o fereastra cu proprietati unde puteti  sa puneti atributele fisierelor ...
Attached File  7.jpg   72.78K   26 downloads


Cred ca am scris destul asa ca, daca aveti nelamuriri intrebati...



Cu stima DarkAngelBv.

#83
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006
hmm....cu flash si php ....dar mai mult flash vorbind ...cineva , ceva despre aplicatziile flash , stiind ca multe siteuri sunt fakute cu ajutorul Aplicatzilor flash din Macromedia ..so? :rolleyes:

#84
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In flash nu sunt chiar asa de multe site-uri facute integral... flash-ul se foloseste cel mai mult la bannere/butoane/animatii

#85
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 darkangelbv, on Sep 29 2006, 21:28, said:

In flash nu sunt chiar asa de multe site-uri facute integral... flash-ul se foloseste cel mai mult la bannere/butoane/animatii

Yeah, right. Si aia care le stiu de ceva mai multa vreme fac chiar si magazine online in flash. Marea majoritate a site-urilor care se bazeaza pe grafica si animatie sunt facute in flash

Apropo, voi ati descoperit templatemonster pana acum? http://www.templatemonster.com/

Edited by miromulus, 29 September 2006 - 20:35.


#86
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

 darkangelbv, on Sep 29 2006, 21:28, said:

In flash nu sunt chiar asa de multe site-uri facute integral... flash-ul se foloseste cel mai mult la bannere/butoane/animatii
ieie crezi tu ? stiu un Dj care are fakut siteul in Flash .... e doar un index acesta nu am versiunea originala  :w00t:

 darkangelbv, on Sep 29 2006, 21:28, said:

In flash nu sunt chiar asa de multe site-uri facute integral... flash-ul se foloseste cel mai mult la bannere/butoane/animatii
ieie crezi tu ? stiu un Dj care are fakut siteul in Flash .... e doar un index acesta nu am versiunea originala  :w00t:...hmm se pare ca nu pot uploada fishierul nu shtiu dc ...cui i trebe sa vada i dau prin PM sau...mail!

Edited by DjAndrewMoshu, 29 September 2006 - 20:54.


#87
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Totusi am zis eu ca nu se fac in flash? am zis ca de cele mai multe ori flashul se foloseste la partile dinamice...
Daca tu vrei un site care sa fuga imagini/text si alte elemente grafice in toate directiile flashul este cel mai indicat... oricum eu prefer HTML+PHP+Javascript ... Flashul il folosesc doar la bannere sau butoane

Asa ca.. fiecare cu parerea lui

#88
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai vezi daca l-ai invatat in 2 zile :D Inca nu stii tot ce poate face. De ce nu arunci un ochi in template monster (linkul mai sus) sa vezi headere si site-uri full flash de nu o sa-ti vina sa crezi.

p.s. cu ocazia o sa vezi si cum trebuie sa arate un site :D

#89
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@miromulus
Am zis eu vreodata ca in flash NU se fac site-uri integrale ???
Am spus doar ca de cele mai multe ori flash-ul se foloseste la bannere/butoane/animatii

Pentru a face un ste integral in flash ai nevoie de mult mai multa experienta decat in cazul HTML

PUNCT.

#90
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 darkangelbv, on Sep 30 2006, 11:13, said:

@miromulus
Am zis eu vreodata ca in flash NU se fac site-uri integrale ???
Am spus doar ca de cele mai multe ori flash-ul se foloseste la bannere/butoane/animatii

Pentru a face un ste integral in flash ai nevoie de mult mai multa experienta decat in cazul HTML

PUNCT.

Wrong again, si asta pentru ca probabil nu ai desenat niciodata un site. Pentru a face un SITE trebuie sa incepi de la un layout, nu de la cod. Si pentru a face un site serios in html, de multe ori e mai greu ca in flash, mai ales daca lucrezi strict cu css si vrei sa-l faci valid xhtml. Sa faci un header cu un meniu animat in flash e banal. Sa-l faci din div-uri nu mai e chiar asa usor.

Daca intri in comparatii php/js/as, atunci se schimba complet discutia. Anyway, daca ajungi sa lucrezi serios cu flashul o sa ai nevoie si de php daca vrei sa interactionezi cu baze de date

p.s. flashul nu se foloseste foarte mult pentru a face site-uri complete nu din cauza dificultatii de a lucra in el ci pentru ca site-urile full flash nu au continutul indexat de motoarele de cautare. Informeaza-te inainte sa pui punct. :D

Edited by miromulus, 30 September 2006 - 10:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate