Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Fac.Informatica Iasi ( Univ.Al.I.Cuza)

- - - - -
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#991
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007
Gavrilutz e cel mai tare profesor:X. E putin mai server ca Benchea si Lita dar din punctul meu de vedere ar fi ok sa ramai doar ca sa il cunosti. Daca nu prea te pricepi la ce o sa se faca la PH(anul trecut s-a facut asm si in partea a-2a mfc) poate ai lua note mai mari cu ceilalti profi, dar asta nu e o regula. Oricum e super de treaba si tare omu.

Nu am facut cu Norocel dar am auzit ca nu prea se implica, in sensul nu prea explica la laborator, sta pe scaun tot laboratoru si daca are cineva o intrebare vine si explica. Nu pot sa spun daca e chiar asa. Cat despre note parerile sunt impartite. Unii spun ca pune note aiurea, altii spun ca te trece destul de ushor. Banuind ca faci POO cu el nu ti-as putea recomanda la cineva la care sa te muti. Daca te pricepi la POO si vrei sa inveti si sa muncesti mult ar fi ok Ancutza ca ea te pune la treaba in adevaratul sens la cuvantului... dar daca nu, e naspa.

#992
alala

alala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2011
In acelasi context.... ce puteti spune despre Anton Gabriel Dan si Lita Catalin (care a fost mentionat si mai sus)?
Mersi

#993
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007
de Anton Gabriel Dan nu am auzit. Lita Catalin este ok (banuiesc ca preda PH si anul acesta). Lita se pricepe asa la ce face si daca te intereseaza si esti atent poti sa inveti chestii. Poti sa il si intrebi, tot timpul te ajuta. Daca nu ai chef de materie sau etc, e ceva de genul nu il bagi in seama, nu te baga in seama. La note e printre cei mai ok.

#994
kris90

kris90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2009
Pentru cei care au trecut prin anul 2, cum vi s-a parut semenstrul 2? Eu m-am inscris la grupa speciala la TW si cred ca ma duc si la Administrares sist Linux. E mai greu sau mai usor decat semenstrul 1, avand in vedere ca n-am trecut la LFA curs si BD curs (n-am fost la examene cu toate ca invatasem bine la laboratoare dar nu stiam teoria din cursuri)?  Sper sa nu ma fi bagat in prea multe si pe urma sa nu fac fata.

Edited by kris90, 14 February 2011 - 00:39.


#995
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Gavrilut e super, cu Norocel nu am facut.

#996
LoverBoy1

LoverBoy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.07.2009
@gunner2bad, DA. Se poate trece anul 2 cu 6 restante insa eu nu-ti recomand. Eu am trecut cu 5 si mi-a venit f greu sa fac fata in anul 3. Mi-a iesit o medie mica, nu am intrat in licenta in vara dupa intrucat mi-au mai ramas 2 obiecte si inscrierea la master se face cel putin la noi pe baza mediei din ani. Se poate trece in cazul in care sunteti destul de multi in situatia aceasta si se face cerere la decanat. Uneori se mai accepta. Stiu dupa cum am spus mai devreme exemple clare care au trecut, insa NU TI-O RECOMAND.

@AdrianMar, ambii profesori sunt OK. I-am avut pe amandoi in anii de facultate si merita sa faci cu ei. Pentru a vedea rasp tau trebuie sa discuti cu fiecare in parte. Situatia se schimba de la an la an.

@kris90, mie anul 2 mi s-a parut cel mai greu.Pe vremea mea nu cred ca erau cele 2 obtionale...deci nu stiu ce sa-ti spun, dute la sgbd la ore,invata, dute la consultatii la domnu Felea cu intrebari din ce nu ai inteles la SGDB dar si la BD (nu cred ca te va refuza), DUTE LA CURSURI pt ca cel putin la sgbd sunt numai 7 saptamani, in vara sunt sanse sa se dea inca o restanta la BD si ai grija. Nu te lasa pe o ureche ca nu-i de gluma. Nu mai stiu daca ai avut sau ai acum TAP. Vezi ca si ala e putin...sau mai mult..aiurea. Depinde cum privesti problema. nici TW-ul nu e f simplu. Anul 2 chiar e de munca. Alege-ti prof pt licenta, pentru ca te vei trezi la anu` ca nu mai ai pe cine alege..si e urat sa faci intr-un limbaj care nu-ti place doar ca nu ai un coordonator pe ce vrei tu.

#997
alala

alala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2011
De Popescu Adrian la Practica Hardware a auzit cineva? Cum e?

#998
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
A fost coleg de serie cu mine, adică acum e anul I la master. N-am nici cea mai vagă idee cum predă, dar nimeni cu cred că se poate pronunța în privința asta, fiind primul an în care predă. :)

#999
LoverBoy1

LoverBoy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.07.2009
Alex, dupa un semestru de master...eventual mai multe cunostinte in zona...ce master ai recomanda? si in functie de profesori si de obiecte

#1000
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Nu prea am cum să-ți recomand un master ”bun”. Toate sunt bune în felul lor, iar profesorii sunt aceeași ca și în anii de licență. Și n-am cum să-ți recomand ceva ”în cunoștință de cauză”, pentru că nu le-am făcut pe toate pentru a le putea compara, ci doar unul (și doar un semestru) :P .

DPDV al profesorilor, mai pot apărea surprize, în sensul de profesori invitați. De exemplu, la Securitate semestrul trecut a venit de vreo 3-4 ori un prof de la București pentru a preda partea de cercetare, și am înțeles că semestrul ăsta va veni cineva din Franța. Iar la Inginerie, Buraga se lăuda că vrea să aducă pe nu-știu-cine la prezentarea proiectelor finale la Interacțiune om-calculator. De asemenea, la Inginerie e o materie acum (Tehnologii multimedia) care e predată de persoane de la o firmă de soft automotive (din afara facultății), însă aici la primul curs a apărut Diac. :) Oricum, deși mai apare pe ici-colo câte un prof nou, invitat sau mai știu eu ce, în general majoritatea profesorilor sunt tot aceeași ca și în primii ani de facultate.

La Securitatea Informației este interesant, dar este mai multă teorie din câte înțeleg. La Inginerie Software se pune accent mai mult pe practică, design (interfețe), etc... La restul, n-am idee, că nu prea am avut tangențe cu ele.

Oricum, în primul semestru din anul I, aproape toate specializările au fix aceleași materii. Deci nimeni din seria mea n-a resimțit mari diferențe până acum (exceptându-i pe cei de la Lingvistică, care au avut cu totul alte materii). :)

Poți găsi programa completă a specializărilor aici: http://www.infoiasi....ter?language=ro
Majoritatea fișelor materiilor sunt completate, dar mai sunt și necompletate, sau incomplete (aici e vina celor ce le-au completat, presupun a profesorilor, dar nu bag mâna în foc). De asemenea, nu lua chiar de bun ce scrie acolo, că mai apar schimbări în programă. Știu că la Securitate (unde Țiplea e ”șeful” :P ) vor dispărea ceva materii, și vor apărea altele în loc (spre exemplu, Dezvoltarea aplicațiilor web va fi scoasă până la anul din câte a zis Țiplea).

#1001
Endeea

Endeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2010
Isi poate da cineva cu parerea despre temele de licenta?

#1002
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Care dintre ele? Ce te interesează mai exact?

#1003
robby17

robby17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009
Salut! Am si eu o intrebare. Sunt clasa a 12-a si intentionez sa dau la cuza, iasi la informatica. As vrea sa stiu cum e matematica. Stiu ca se face numai primul semestru, dar as vrea sa stiu daca nu sunt mai tarziu foarte multe notiuni care sa se bazeze pe matematica. Nu prea imi place, sa fiu sincer. Si inca ceva, as vrea sa stiu daca e dificil sa iti pastrezi locul la buget, cum e concurenta, sper sa nu trebuiasca sa stau sa invat in fiecare zi ca sa reusesc sa fiu printre cei care nu platesc taxa, care este destul de mare....

#1004
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu prea o să-ți trebuiască pe mai încolo, cel puțin nu aceea... în anul 2 ai avea opțional de ales dacă vrei Matlab, dar dacă spui că nu-ți place mate... mai bine nu :)

E destul de ușor să te menții la buget, știu că sunt foarte puțini cei la taxă, unii pentru că e a doua facultate sau au multe restanțe..

#1005
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Dacă nu îți place matematica, dar consideri că ești făcut pentru programare, atunci Cuza e facultatea la care să vii. Cel puțin asta e impresia pe care mi-a lăsat-o primul an. La fel cum a zis și Dida, e destul de simplu să te menții la buget, dacă muncești puțin. Matematica din primul semestru este dificilă doar dacă te aștepți la o notă mare. Dacă vrei doar să o treci (să faci acele fatidice 45 de puncte) cu prezență 100% la seminar, ieșiri la tablă și teme bunicele reușești fără probleme. În al doilea semestru se face materia numită Fundamentele Algebrice ale Informaticii. Aici se face din nou matematică, prima parte a semestrului fiind destul de accesibilă cuiva cu un pachet general de cunoștințe matematice. A doua parte am înțeles că ar fi mult mai grea. Rămâne de văzut. Iar în anul doi, acel MATLAB este doar una din patru variante posibile. Pentru mai multe detalii, citește pagina asta. Fiecare materie are fișa ei, cele mai multe conținând detalii importante privind natura și modul de desfășurare. Succes! :D

#1006
robby17

robby17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009
Multumesc mult pentru detalii. Daca ziceti ca nu e mare lucru atunci nu imi fac griji. Eu am vorbit cu niste prieteni care o sa dea la Politehnica si m-au cam speriat ca la Cuza o sa fac multa mate, de aceea am vrut sa cer parerea unor persoane care sunt in masura sa ma lamureasca.

#1007
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Asa am avut si eu cativa colegi care nu au venit la Cuza deoarece credeau ca se face multa mate,si s-au dus la Automatica si Calculatoare in Iasi,si acolo fac doua cursuri de mate si unul de fizica parca :roflmaofast:
Stie cineva ce s-ar da maine la examenul de la SO? :peacefingers:

#1008
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Vezi ca este un blog: http://info3bnecenzurat.wordpress.com/
Acolo sunt modele de examene din alti ani, la mai multe materii, vezi prin sidebar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate