Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

cum sa fac un macro in excel?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Yurian

Yurian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2006
Am de realizat urmatoarea chestie: am un fisier de excel care are dispuse pe mai multe coloane niste date. pe linii apare cate una goala din doua in doua linii. eu trebuie sa gasesc liniile goale si sa le sterg iar atunci cand nu mai sunt date pe linii deoarece am un numar limitat de date sa se opreasca pentru ca atunci ar trebui sa stearga toate celelalte linii de la X unde ma oresc eu pana la 27000 si nu renteaza la timp.

de asemenea as vrea sa stiu daca gasesc undeva un tutorial despre macrouri si despre sintaxa vb-ului in macrouri. predominant in excel. multam frumos:)

#2
connyck

connyck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2006

View PostYurian, on Sep 1 2006, 15:51, said:

.......
de asemenea as vrea sa stiu daca gasesc undeva un tutorial despre macrouri si despre sintaxa vb-ului in macrouri. predominant in excel. multam frumos:)


aici am gasit raspunsul la multe intrebari "www.exceltip.com" , desi sunt sigur ca poti gasi si in alta parte raspunsuri mai complete... oricum succes

#3
Yurian

Yurian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2006
merci frumos.. chiar am gasti niste chestii destul de misto. multam mult

#4
Yurian

Yurian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.08.2006
alte sugestii mai are cineva.. ca site-ul de mai sus a crapat...multumesc anticipat..daca r putea cine va scrie un cod pentru programul acesta ca sa-mi pot da eu seama cum sa fac referire la liniile dintr-un sheet. m-am gandit ca pot s-o rezolv in felul urmator:
caut pe rand pe fiecare linie cand gasesc una goala iar cea care urmeaza nu e goala o sterg. cand gasesc doua linii consecutive goale dau end. asta cred ca pot s-o fac cu o structura for desi nu stiu cum sa gasesc limita. de exemplu pentru sheeturile dintr-un document  pot sa scriu for i= 1 to activeworkbook.sheet.count..exista ceva asemanator pentru randuri?
si explicati-mi si mie care-i treaba cu range select..etc. ca am facut un record de macrou ca m-am gandit ca inteleg asa codul dar nu l-am inteles....... ce face range?
pentru stergere era o comanda de genu delete entire row sau cam asa ceva dar cum aflu daca o linie e total goala.. multumesc frumos inca o data

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate