Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Antene wireless homemade

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
Am o propunere pt cei care si-au realizat o astfel de antena (de 2.4) atat directionala cat si omnipolara. Cu totii stim ca sunt o multime de modele pe net dar as vrea sa aflu si parerea celor care folosesc asa ceva (ce model, la ce performante se ridica si eventual un link catre un site unde se gasesc detaliile tehnice de constructie.)
    In speranta ca voi primii un raspuns cat mai util la aceasta intrebare , va multumesc anticipat.

#2
FlorinHiT

FlorinHiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.03.2005
Eu am facut 2 antene home made pana acuma ,si anume Biquad simplu si dublu ,care se comporta excelent pe distantze 800 pana la 1,5Km ,numai ca ce nu imi convine la ele este ca are deschiderea prea mare si evident inprastie semnalul in loc sa-l focalizeze cat mai mult intr-o directie anume ,este mai mult o antena Panel....cauta in gougle cuvantul Biquad si o sa gasesti date exacte cum sa-l construiesti.Ideea in sine este ca daca antena iti iese aproape perfect din punct de vedere functional ,ai sanse sa economisesti cateva ceva bani ,nu de alta dar antenele de 4-5dbi in sus incep de la 6-700 in sus ,iar antena asta nu prea necesita investiti mai ales daca esti electronis trebuie sa ai prin casa o bucata de cablaj si o sarma! :)

Cand oi avea timp o sa incerc un Tin Can :D Am o cutie de tabla de la o sticla de wisky :D cutia are mai mult de 30cm lungime  deci o sa iasa un super tincan, mai trebuie sa concep un sistem de prindere pe o teava sau ceva de genul asta! :(

#3
ianacosti

ianacosti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.05.2006
Salut,

Eu am avut probleme cu reteaua din cauza ferestrelor de la termopane care sunt low-E,
asa ca mi-am facut o antena Yagi care mi-a crescut semnalul pe care mi-l arata placa de reta de la 20% la 51%. Antenele yagi sunt directionale si cred ca o sa mearga. Ti-am trimis datele constructive, trebuie sa folosesti cablu de 50 ohmi.

http://www.seattlewireless.net

Attached Files



#4
stonemonkey77ro

stonemonkey77ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2006
aici niste linkuri utile:
0) antenahowto
1) directionala din cutii + cu calculator
2) omni directionala dintr-un fir
3) aceeasi ca si 2, alta sursa
4) bicuad  inca un bicuad

am confectionat 1, 2 si 4 dar nu am apucat sa le testez decat pe 1 si 2 superficial cu niste conectori si cabluri de calitate slaba. imbunatatiri semnificative am observat in cazul la directionala din cutie de conserva 2.


View Poststonemonkey77ro, on Aug 31 2006, 15:55, said:

... imbunatatiri semnificative am observat in cazul la directionala din cutie de conserva 2.

corectie 1 in loc de 2. scuze!

#5
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
In cele din urma am gasit si eu o multime de antene pet, cu explicatiile aferente. Aici gasiti chiar mai multe modele si explicatii decat ati avea nevoie :http://qdg.sorbs.net/qdgant.htm
  Revin acum la cea de-a doua problema a mea : antene omnipolare. Si-a construit cineva asa ceva? Cum ?  Ce performante are? Un link catre site-ul de unde a luat "proiectul" .....
   Astept sa postati orice informatie care ar putea fi de folos.
Multumesc anticipat. (in numele meu si a celor care vor gasii informatiile din acest topic ca fiind folositoare.) :notangel:

#6
doohoodogg

doohoodogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.08.2006
Daca vreau sa fac retea cu niste prieteni care practic ma inconjoara intro raza care ajunge la max 300m, toti stam in case, vizibilitate perfecta, ce antena trebuie sa construiesc, una omnidirectionala nu, din cea care imprastie semnalul nu?, si prietenii trebuie sa-si construiasca una unidirectionala nu ? pe care s-o indrepte spre omnidirectionala mea nu ? Da-timi niste scheme daca puteti  ca nu stiu din care sa aleg ca sunt multe pe net, pe care le-ati incercat si stiti ca functioneaza si daca se poate si niste extradetalii de constructie.

Multumesc mult.

#7
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006

View Postdoohoodogg, on Sep 3 2006, 22:17, said:

Daca vreau sa fac retea cu niste prieteni care practic ma inconjoara intro raza care ajunge la max 300m, toti stam in case, vizibilitate perfecta, ce antena trebuie sa construiesc, una omnidirectionala nu, din cea care imprastie semnalul nu?, si prietenii trebuie sa-si construiasca una unidirectionala nu ? pe care s-o indrepte spre omnidirectionala mea nu ? Da-timi niste scheme daca puteti  ca nu stiu din care sa aleg ca sunt multe pe net, pe care le-ati incercat si stiti ca functioneaza si daca se poate si niste extradetalii de constructie.

Multumesc mult.
Teoretic pe o distanta de numai 300m nu ar trebui sa-ti faci griji s-ar puitea sa-ti mearga si numai cu antelele originale ale AP-urilor/placilor de retea, un lucru de care trebuie sa tii cont ar fi vizibilitatea. Ca sa fii sigur ca conexiunea va funtiona eu zic ca te poti baza aproape pe orice model de antene care il gasesti pe net , pt directionala am inteles ca cele mai bune sunt tin canurile, Asta iti spun doar asa din ce articole am mai gasit pe net , si eu astept sa mai aud si parerea celor care utilizeaza astfel de antene homemade (doar asta e scopul pt care am deschis acest topic) :D

Edited by jonny_cluj, 04 September 2006 - 14:43.


#8
stonemonkey77ro

stonemonkey77ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2006

View Postdoohoodogg, on Sep 3 2006, 22:17, said:

Daca vreau sa fac retea cu niste prieteni care practic ma inconjoara intro raza care ajunge la max 300m, toti stam in case, vizibilitate perfecta, ce antena trebuie sa construiesc, una omnidirectionala nu, din cea care imprastie semnalul nu?, si prietenii trebuie sa-si construiasca una unidirectionala nu ? pe care s-o indrepte spre omnidirectionala mea nu ? Da-timi niste scheme daca puteti  ca nu stiu din care sa aleg ca sunt multe pe net, pe care le-ati incercat si stiti ca functioneaza si daca se poate si niste extradetalii de constructie.

Multumesc mult.

teoretic, asa cum zicea si jonny_cluj. practic insa la mine in cartier nu a mers nici macar la 150m cu ap si placile de retea. acuma am pe casa o omnidirectionala cumparata de 12dbi legata la un AP iar cu un laptop care are o placa de reta wireless MSI pe PCMCIA prind semnal bun la 150m in exterior cu vizibilitate directa.

din cate am citit, la randu-mi, antenele din cuti de conserva (link-ul 1 din mesajul meu anterior) ar fi cam cele mai bune. eu am confectionat una, dar nu am apucat sa o testez riguros.

teoretic configuratia ta e ok. in centru o omni iar restu cu directionale. practic insa tre sa vezi ce distanta ai intre calculatoare si antene. daca stati la casa lungimea la cabluri intre antene si placile de retea e considerabila si ce castigati cu antenele se poate pierde pe fir.

#9
doohoodogg

doohoodogg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.08.2006
stonemonkey, din ce ai construit antena, si ce diametru a avut, si unde gasesc conector N, deci asa ii zce la model, sau e o subdiviziune ceva, deci daca ma duc la un magazin or sa stie ce imi trebuie daca zic ca imi trebuie o "mufa" de tip N mama nu ?


A, si da, se pare ca asa ar fi cum ai zis, prietenilor mei le-ar trebui cabluri lungi pt a conecta Pc-ul la placa. dar m-am gandit si la ceva, am vazut ca exista placi de retea pe usb, daca am lua din acelea si am prelungi cablul usb, astfel sa le poata pune in "pod", ar merge sau si cablul USB conteaza, iar inca o intrebare, conteaza ce tip de USB au prietenii la viteza de transfer, ca mia zis cineva ca el are hdd pe usb si nu ii merge cu viteza mare deoarece nu are nush ce High-Speed USB, sper ca m-ati inteles.

#10
stonemonkey77ro

stonemonkey77ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2006

View Postdoohoodogg, on Sep 6 2006, 22:01, said:

stonemonkey, din ce ai construit antena, si ce diametru a avut, si unde gasesc conector N, deci asa ii zce la model, sau e o subdiviziune ceva, deci daca ma duc la un magazin or sa stie ce imi trebuie daca zic ca imi trebuie o "mufa" de tip N mama nu ?
A, si da, se pare ca asa ar fi cum ai zis, prietenilor mei le-ar trebui cabluri lungi pt a conecta Pc-ul la placa. dar m-am gandit si la ceva, am vazut ca exista placi de retea pe usb, daca am lua din acelea si am prelungi cablul usb, astfel sa le poata pune in "pod", ar merge sau si cablul USB conteaza, iar inca o intrebare, conteaza ce tip de USB au prietenii la viteza de transfer, ca mia zis cineva ca el are hdd pe usb si nu ii merge cu viteza mare deoarece nu are nush ce High-Speed USB, sper ca m-ati inteles.

nu mai tin minte exact diametru (dac te intereseaza exact o masor si iti spun) oricum era un pic peste 80mm, se incadreaza bine intre parametrii descrisi pe site sub calculatorul ala. cutia am luat-o gata facuta, a fost o cutie de conserva in care acu cativa ani buni 90 si ceva se vindea in comert ulei la 2litri.

connectori N cred ca gasesti sa cumperi aici. in magazinele de specialitate din sibiu eia nu au auzit de conectori N sau SMA ... :(.

teoretic protocolul usb2.0 permite un transfer maxim de 480Mbites/s (60MBytes/s) iar usb1.1, 12Mbites/s (1,5MBytes/s). practic insa daca ajungi la niste rate de transfer la jumatate fata de ce am scris mai sus 240(30) respectiv 6(0,75) poti sa fi multumit.

cu semnal excelent wireless g duce teoretic 54Mb/s (6,75MB/s), iar wireless b 11Mb/s (1,375MB/s) practic insa situatia e fercita daca ajungi la jumate (in cel mai bun caz cu semnal excelent, cel putin io nu am reusit nici sa ajung la jumate ...).

la cablurile usb din cate stiu lungimile maxime sunt undeva la 2m. hub-urile iti amplifica. oricum concluzia (parerea mea) este, ca usb-ul nu e o solutie practica buna in situatia asta.

o varianta practica buna e se folosesti un AP intre antena si calculator fara a mai folosi o placa de retea wireless. astfel pui antena si AP-ul in pod intre ele un cablu scurt 0,5 - 2m iar intre calculator si AP cablu UTP. iesi un pic mai scump, da in practica asta e verificata ca merge. tre sa ai grija doar ce AP-uri cumperi sa comunice intre ele (sa poata sa fie setate in mod client).

dac ai doua case apropiate dintr-un AP poti sa te duci cu fir la amandoi (sau mai multi uzual au 4 porturi LAN) si scutesti o placa de retea wireless si o antena.

#11
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
PT  stonemonkey77ro       . IN mare parte ai dreptate dar as vrea sa-ti spun ceva in ceea ce priveste ratele de transfer a standelor 802.11b /g . Treaba e in felul urmator : Pentru fiecare pachet trimis se primeste uin pachet de confirmare , astfel traficul real care se realizeaza intre doua puncte este dublu fata de cel afisat . Cred e un lucru bun de stiut de aia mi-am permis sa adaug un post offtopic in propriul topic :D
   Acum sa revenim la subiect cine imi da un sfat in ideea construirii unei antene omnipolare????

PS: stonemonkey77ro: ce ap_uri folosesti sau ce rooter?

#12
stonemonkey77ro

stonemonkey77ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2006

View Postjonny_cluj, on Sep 7 2006, 19:15, said:

PS: stonemonkey77ro: ce ap_uri folosesti sau ce rooter?

CANYON CN-WF512, mai am si un TrendNET tare slabutz.

#13
Skipy

Skipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.09.2006
Nu stiu daca merita sa te chinui sa faci o antena omni avand in vedere ca pretul unei antene brand nu e chiar asa mare. Daca totusi vrei sa iesi mai ieftin iti recomand antenele homemade de la firma Traiect care is facute de cineva cu experienta si arata foarte bine  :coolspeak: . O antena omni aprox 1 mil.

Edited by Skipy, 10 September 2006 - 10:43.


#14
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006

View PostSkipy, on Sep 10 2006, 11:39, said:

Nu stiu daca merita sa te chinui sa faci o antena omni avand in vedere ca pretul unei antene brand nu e chiar asa mare. Daca totusi vrei sa iesi mai ieftin iti recomand antenele homemade de la firma Traiect care is facute de cineva cu experienta si arata foarte bine  :coolspeak: . O antena omni aprox 1 mil.
Omule nu stiu la ce antena te-ai uitat tu care sa fie omnidirectionala (de pe linkul care l-ai pus in topic ) si sa fie la aprox 1 mil.
In plus nu am nevoie pt o distanta foarte mare (maxim 1 km), din acest motiv consider ca ar fi mult mai ieftina o varianta homemade. Modele sunt destule cu toate explicatiile necesare, eu vreau dor sa aflu si o persoana care foloseste o astfel de improvizatie pt a face schimb de informatii.

#15
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
La scorurile pe care firma aia traiect le are pentru un biquad nenorocit aruncat in focarul unei parabolice de 40ron cu tot cu lnc-ul ala mi se pare cel putin prohibitiv.  

La cabluri puteti incerca la distante de 10 - 15m cablu coaxial de tv obisnuit, de ala de 75 de ohmi, rg6 cu masa din foita de plastic imbracata in aluminiu cu rezultate mult mai bune decat rg58 sau rg213.

N-am chef sa apara un "expert" sa imi tina teoria chibritului ca ala e de 75 de ohmi si ca is mai mari pierderile decat pe un cablu de 50 de ohmi. daca vreunu are totusi acest gen de talente il sfatuiesc intai sa incerce practic si apoi sa vina sa dea sfaturi.


Antene cu rezultate bune home made:

Yagy cu 15 - 26 elemente.

Biquad si dublu biquad.

La omnidirectionale cautand pe google o sa gasiti ceva din tronsoane de cablu coaxial rg213. Va sfatuiesc sa respectati riguros dimensiunile si sa folositi cablu coaxial cfd200-nl. sau cfd220, nu mai tin exact minte numele lui. Numarul de elementi folositi la constructia omnidirectionalei sa fie neaparat par. Daca se poate sa folositi tot acelasi tip de cablu direct pana la o mufa sma care vine conectata la punctul de acces.

Retelele wireless in 2,4ghz outdoor sunt bune pentru trafic mic, pana la maxim 3 4 mb sa zicem. Peste va fi tentativa de sinucidere.
daca unul din prietenii vostri e un gigel care nu se poate abtine si incarca reteaua cu pachete udp sau flooduri, scanuri sau mai stiu eu ce mai bine il excludeti din start. O sa va dea o bataie de cap enorma si nu merita efortul.

Nu va aruncati la scule semnate linksys, prastiile pe care le vand aia de la worldnet de asemenea nu sunt chiar un best buy.

Daca gasiti d-link dwl900ap+ ar fi super. E unul din cele mai stabile si mai bune puncte de acces pe care le am. Din nefericire nu prea mai gasesc la nici un magazin online pe stoc.

Puncte de acces bazate pe atheros care le am si sunt relativ ok:

dwl2100ap+ vers 4, firmware 2.20eu - scula foarte proasta ca si transfer dar relativ stabila si face mai multe chestii simultan.
tew450apb, un atheros mai moca dar stabil si destul de sensibil. - pentru lipsa telnetului si pentru partea de lan, identica cu cea a lui dwl900ap+.
surecom 9600gp, am avut unul, era destul de stabil, 2 mufe sma (nu stiu exact pentru ce) relativ ok dar l-am prajit cam repede.

Antenele de la worldnet grill de 24db sunt facute in .ro, sunt relativ ok, am vreo 2 pe care le-am folosit la un link cu un dwl2000ap+ facut in taiwan si un dwl900 in celalalt capat si ...ceva tot nu imi place la ele. nu la pretul ala.

Ral.ro, antene pro cell de 24 db, sunt relativ ieftine. au si niste pigtailuri astia de la ral facute tot de pro cell cu ceva cablu cfd200-nl parca, singurele pigtailuri care nu le-am vazut cu rg58 care e cea mai mare prastie de cablu de 50 de ohmi posibila.

Pe okazii este o firma care vinde ceva omnidirectionale de 6 8 db si ceva antene biquad si dublu biquad. Am cumparat si biquaduri si omnidirectionale si sunt foarte bune. Personal imi plac.

daca tot faceti antene spuneti-mi si mie daca ati gasit un magazin care sa livreze prin posta/curier si 4 5 mufe sma ca eu aproape am abandonat cautarile.

ca un sfat personal: daca nu stiti sa faceti o lipitura calumea la o mufa nu are sens sa incercati sa construiti o antena in 2,4ghz. Mai bine le cumparati gata facute. Stan Patitu here.

Eu as incerca sa construiesc chestia asta:

http://www.qsl.net/i.../atv/para24.htm

Edited by Mr_Devil83, 11 September 2006 - 02:01.


#16
Skipy

Skipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.09.2006
M-am mirat si eu de preturile de pe site pt. ca am fost acolo acu 2 saptamani si lucrurile stateau altfel. Chiar mi s-a oferit discount  de 10%. Du-te pe acolo si vezi care e situatia.  

Firma are magazinul intr-un gang  vis-a-vis de Central.

#17
Skipy

Skipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.09.2006
Am fost azi pe la magazin si aveti dreptate, preturile sunt foarte mari. Nu stiu ce am vazut atuncea. Ori eram eu beat ori vanzatorul  :D.

#18
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
CE tip de mufa am nevoie ca sa conectez antena la AP

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate