Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4359 replies to this topic

#4249
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu, la ai mei, le dau Petkult mini adult. E de o calitate net superioara fata de RC si e hipoalergenica.
Compoziție: Miel deshidratat, curcan deshidratat, orez brun, orez, grăsime de curcan, cicoare (sursă naturală de fructooligozaharide și inulină) 2%, măr deshidratat, făină de roșcove 1%, crustacee deshidratate din Antarctica (sursă naturală de EPA și DHA) 1,25%, drojdie de bere (sursă naturală de mananoligozaharide), glucosamina sulfat, condroitina sulfat, merișor deshidratat Yucca schidigera 150g/kg, Rosemarinus sp, Vitis sp, Curcumă sp, Citrus sp, Syzygium sp.
Proteine 27%, grasimi 15%

Edited by Freddy12, 23 October 2022 - 16:17.


#4250
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Revin cu vesti, asa cum am promis.

Ieri s-a implinit o luna de cand catelusa a intrat in viata noastra. Este extrem de vioaie, inteligenta, dar si incapatanata.

Saptamana trecuta i-a fost administrat si al doilea vaccin. De la 1,5 kg, acum are 3,6 kg si o varsta aproximata de 3 luni - 3,5 luni. A invatat si comenzi ca "lasa" sau "'asteapta", dar florile tot nu scapa nevatamate. I-am facut si un mic tarc, unde i-am asezat cusca. Prima zi s-a lasat cu plansete si ma asteptam la show-uri mari din partea domnisoarei, dar este incredibil cat de bine si repede se adapteaza. Ba chiar mai mult, este a patra noapte la rand cand am lasat-o afara. De cand se lasa bezna si pana incepem noi sa misunam (a doua zi) e liniste deplina.

In 2 saptamani i se va administra si ultim vaccin, dar veterinarul ne-a recomandat sa o tinem acasa inca doua saptamani dupa. Imi doresc tare mult sa o scoatem cat mai repede afara, sa isi consume energia. Acum lucram si cu lesa, dar afara nu stim cum se va comporta. Latratul inca nu l-a descoperit, dar probabil cand va realiza care este teritoriul ei, se duce linistea noastra si a vecinilor Posted Image . Latra doar ca este frustrata ca nu o lasam sa ne capseze Posted Image

Attached Files


Edited by SPX808, 02 November 2022 - 08:13.


#4251
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
E foc de frumoasa!

#4252
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Da, multi ma intreaba daca am cumparat-o, avand in vedere botul ala reusit. Putini stiu in cel hal a fost in primele zile. Dar asta sa fie baiul cel mai mare.

#4253
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSPX808, on 02 noiembrie 2022 - 08:12, said:

Revin cu vesti, asa cum am promis.

Ieri s-a implinit o luna de cand catelusa a intrat in viata noastra. Este extrem de vioaie, inteligenta, dar si incapatanata.

Saptamana trecuta i-a fost administrat si al doilea vaccin. De la 1,5 kg, acum are 3,6 kg si o varsta aproximata de 3 luni - 3,5 luni.
Va ajunge cam la +- 15kg. Unul din cainii mei avea 7 kg la 3 luni si jumatate si a ajuns la 30 de kg ca adult dar cand avea 2 ani era de doar 24-25 kg. A mai crescut pana pe la 3 ani, nu in inaltime ci in latime. Era de tip ogaroid cand avea sub doi ani si dupa a devenit mult mai solid.

Attached Files



#4254
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Asa mi-a spus si veterinarul la utima vizita. Va ajunge aproximativ pe la 10-15 kg, dar tot este greu de determinat, mai ales ca nu ii stim parintii. Adevarul este ca nu ia proportii. Mai mult s-a lungit, la fel si labutele si botul i s-au lungit. Mai vedem peste 2 saptamani, la ultimul vaccin, ce greutatea va avea.

#4255
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
o femela o sa semene a adult dupa prumul ciclu de calduri!
un mascul, mult mai tarziu!

#4256
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cred ca e o regula, cred ca tine de rasa. Setterii englezi pe care i-am avut au inceput sa semene a setteri dupa ce au trecut de 2 ani. Adica la 2 ani aveau franjuri suficient de lungi ca sa nu fie confundați cu cine stie ce metisi. Schnauzerul si foxterrierii aratau a rasa lor de la 5-6 luni.

#4257
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

View PostSPX808, on 02 noiembrie 2022 - 08:12, said:

Revin cu vesti, asa cum am promis.
Au mai trecut trei saptamani si am incheiat si ultima transa de vaccin. Inca doua saptamani si ne luam campii in jungla de afara.
Domnisoara devine o adolescenta cu pareri ferme si putin agasanta cu musafirii pe care ii agata cu coltii ei minunati. Asculta de comenzi doar cand are ea chef sau cand este fomista. Ma gandesc tot mai serios sa apelez si la ajutorul unui dresor. Fermitatea din voce nu este suficienta, iar eu sa pun batul pe ea, este exclus; nu ma lasa inima (macar stim cine e sefa haitei, acumPosted Image ). Nu este agresiva, dar cand este provocata, are un drag nebun de a isi agata coltii in pantalonii si picioarele noastre. Comportament de puiut. Iubeste pe toata lumea, face si pipi pe ea de emotii cand primeste musafiri multi.
Din punct de vedere al sanatatii, se dezvolta cum trebuie. Intr-o zi ii mai creste boticul, intr-o zi i se lungesc picioarele, in alta zi, capul ajunge la proportia corpului etc. Daca ar putea, ar manca la nesfarsit, dar incercam sa pastram cantitatile recomandate. Cireasa de pe tort: de la 3,6 kg, a accelerat pana la 6,3 kg. Mi-am luat gandul ca se opreste la greutatea de 15 kg Posted Image , asta presupunand ca macar 4 luni tot are acum. A fost si microcipata, deci nu pot uita poarta deschisa Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by SPX808, 21 November 2022 - 08:32.


#4258
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSPX808, on 21 noiembrie 2022 - 08:31, said:

Domnisoara devine o adolescenta cu pareri ferme si putin agasanta cu musafirii pe care ii agata cu coltii ei minunati.

Nu e încă acolo, mai are puțin. Pe la 6-7 luni începe adolescența. E un comportament normal ăsta, de a își folosi dinții, așa explorează mediul.

View PostSPX808, on 21 noiembrie 2022 - 08:31, said:

Asculta de comenzi doar cand are ea chef sau cand este fomista. Ma gandesc tot mai serios sa apelez si la ajutorul unui dresor.

Cu câinii de vârsta asta, e bine să lucrezi în sesiuni foarte scurte, de mai multe ori pe zi, fiecare de 5 minute, maxim. Dacă vezi că-și pierde interesul, începe să miroasă pe jos, nu mai insista, că nu mai faci nimic în momentul ăla.
Dacă apelezi la dresor, caută pe cineva să te educe pe tine, nu cățelul. Nu te duce la de-ăștia de genul "lasa catelul la mine o luna, si-l iei dresat" ca nu are rost. Ar trebui să te învețe pe tine anumite exerciții.

Oricum, dacă vrei să te asculte bine, trebuie să repeți câteva luni bune, nu se rezolvă peste noapte.

Și fă totul un joc, și las-o pe ea să descopere lucruri. De exemplu, o înveți o comandă, o execută de câteva ori, stabilești și un marker (cuvânt). După câteva dăți, arată-i doar mâncarea, și las-o pe ea să vezi ce face. Las-o să facă comanda fără să i-o spui tu, să aibă ea inițiativa.

View PostSPX808, on 21 noiembrie 2022 - 08:31, said:

Iubeste pe toata lumea, face si pipi pe ea de emotii cand primeste musafiri multi.

E bine că interacționează cu oameni și-i place, dar încearcă s-o ții puțin sub nivelul ăla la care se entuziasmează așa rău. Introdu treptat câte un om, doi, du-o în altă parte dacă sunt mai mulți, poate încearcă să o aduci mai târziu.

#4259
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Si bestia creste si creste. Din 18.11.2022, de la 6,3 kg, azi a ajuns la 7,7 kg.  Daca mentine ritmul asta, cred ca pana la sfarsitul anului ajunge la 12 kg. Probabil ca prima aproximare este corecta, ca va ajunge la 20-25 kg. Sper sa revin zilele urmatoare cu poze.

Am apelat la un dresor, dar nu mi-a lasat o impresie buna. Face treaba, dar apeleaza si la metode "negative" si lucreaza singur cu cainele, fara sa invete stapanul. "Preda" cainele la sfarsit, dresat, dar treaba ta daca te descurci. Maine sper mai merg la o evaluare la un alt dresor, care lucreaza mai transparent.

#4260
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostSPX808, on 28 noiembrie 2022 - 10:17, said:

Am apelat la un dresor, dar nu mi-a lasat o impresie buna. Face treaba, dar apeleaza si la metode "negative" si lucreaza singur cu cainele, fara sa invete stapanul. "Preda" cainele la sfarsit, dresat, dar treaba ta daca te descurci. Maine sper mai merg la o evaluare la un alt dresor, care lucreaza mai transparent.
Buna decizie. Posted Image
Daca ai vazut "metode negative", iti dai seama ce-o face cand e singur cu patrupedul...

#4261
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Eu le consider "negative". Imobilizarea cainelui cand nu asculta, pana termina de urlat (eu vad acest lucru ca o provocare adresata cainelui si il determina sa devina agresiv). Impins "ferm" cu genunchiul cand sare pe tine (chiar daca de bucurie), zgarda strangulanta etc. Eu inteleg ca animalul nu trebuie sa te domine, dar nici nu imi doresc sa invete lucruri de frica. Cireasa de pe tort: pentru cainele lui a folosit si zgarda electrica. De unde am garantia ca al nostru va fi "educat" la fel? Asa ma pot ocupa si eu de un animal, fiind o metoda confortabila.

Edited by SPX808, 28 November 2022 - 13:10.


#4262
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Stai asa, ca suntem de acord :)
Temerile tale sunt pe deplin justificate. Singurul lucru pe care poate sa-l incerce acel individ e sa-ti dea un catel traumatizat, caruia sa-i fie frica sa faca lucrurile "nedorite". Pai, nici macar nu-ti arata cum sa-i spui patrupedului ce vrei de la el...

#4263
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt căței care se traumatizează foarte ușor( mai ales fetele) iar altii sunt mai “nesimtiti”. Un fost vecin isi luase un boxer si l-a dus la dresaj cu cazare timp de o luna. Dupa o luna a adus acasa o umbra din cainele care era, speriat si scheletic. De ingrasat, s-a ingrasat repede dar din punct de vedere psihic si-a revenit mai greu. Era frumos, vesel, extrem de sociabil si ajunsese o umbra a ceea ce fusese. Un an i-a luat ca sa-si revină, sa se convinga ca nu va mai fi “alungat din haita”.
Alt exemplu de trauma care a trecut in peste 6-7 ani este al fostei mele cateluse pe care am gasit-o intr-o seara de ianuarie sub masina. Nu m-a răbdat  inima s-o las pe strada fiindca se anunțase ger mare in acea noapte si nu ar fi rezistat asa ca am luat-o in casa . Fusese aruncata impreuna cu o sora la coltul străzii intr-o cutie. Ea, asa micuta cum era, a reusit sa iasa din cutie si a mers vreo 50 de metri pana in dreptul curtii  mele. Timp de aproape 7 ani a refuzat cu îndârjire sa iasa din curte. A fost nevoie sa o duc odata la veterinar si a fost circ. M-a agățat cu coltii de pantaloni si ma trăgea inapoi spre casa. Avea 5-6 saptamani cand am gasit-o si a tinut minte timp de  7 ani ca a fost abandonata.

#4264
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Eu am vecini care nu au alocat deloc timp cateilor lor. Dupa ce s-au maturizat, au ajuns niste catei superbi. Bine, ei nu isi scot cainele din curte, iar atunci nu au batai mari de cap.

Edited by SPX808, 29 November 2022 - 08:11.


#4265
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Dupa ce s-au maturizat, au ajuns niste catei superbi
Superbi poate dpdv fizic ca dpdv psihic un caine care sta toata viata intr-o curte numai superb nu are cum sa fie....

#4266
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbinox, on 29 noiembrie 2022 - 10:20, said:

Superbi poate dpdv fizic ca dpdv psihic un caine care sta toata viata intr-o curte numai superb nu are cum sa fie....

Bine, nu e imposibil. Socializarea e varză dacă stă singur în curte. Iar aici nu ma refer sa fie prietenos cu caini sau oameni, dar pur si simplu sa nu o ia razna cand vede o masina. Dar, dacă te ocupi de el zilnic, poate fi ok, dar cine stă să facă asta? Majoritatea uită de ei în curte, de-asta sunt isterici si rup gardul cand trece cineva prin fața porții.

View PostSPX808, on 28 noiembrie 2022 - 13:08, said:

Cireasa de pe tort: pentru cainele lui a folosit si zgarda electrica. De unde am garantia ca al nostru va fi "educat" la fel? Asa ma pot ocupa si eu de un animal, fiind o metoda confortabila.

Zgărzile strangulante si electrice își au locul lor. În niciun caz nu ar trebui folosite la un câine începător, pentru obediență, pur și simplu n-ai de ce. Iar utilizarea lor trebuie să fie foarte precisă, nu să pui un prong pe gâtul unui câine care trage în lesă, că va trage cu prong cu tot. Dar pentru anumite situații, pentru perfecționarea unor comportamente, pot fi utile.

Eu folosesc prong cu câinele meu pentru anumite chestii, pentru corectarea unor comportamente care sunt specifice câinelui, dar baza, obediența, a fost învățată doar prin mijloace pozitive.

Adică, nu aș eticheta un dresor doar dacă folosește genul ăsta de metode. Dar dacă, primul lucru pe care-l face cu un câine e să-i pună o zgardă strangulantă și să tragă de el să facă ce vrea, m-aș orienta în altă parte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate