Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4359 replies to this topic

#4195
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Salutare! Am o idee traznita in cap si vreau sa vad daca-s singurul traznit sau mai exista si altii ca mine.
Povestea pe scurt. Stau la curte si am un Vizsla. Cand zic curte zic 1500mp. Cainele sta exclusiv afara, doar ca in perioada asta foarte rece am tot cautat solutii astfel incat sa nu rabde frig. Problema este ca orice am incercat sa-i pun in cusca el scoate afara si rupe. Am incercat cu perne, burete de la Hornbach, inclusiv plapuma de lana de adusa de la tara. Nimic nu pot lasa in cusca pentru ca el rupe si le imprastie in toata curtea. I-am luat si vreo 3 veste deja, din care 2 chiar destul de scumpe, dar pana dimineata le rupe si iese din ele. Am incercat si sa-l las inauntru sau pe terasa, dar face ravagii. Roade si rupe tot si sincer, abia in luna iulie ne-am mutat in casa noua. Nu am de gand sa inlocuiesc deja mobilier pe care am dat o gramada de bani, Pana la urma m-am gandit ca tot trece iarna asta cumva si la vara vreau sa-i fac o cusca zidita. Vreau sa o fac din caramida refractara. Pe peretele mai lung vreau sa zidesc caramida in cant ca sa fie zidul mai subtire, iar in spate, lipit de cusca sa fac un fel de cuptor din caramida in care sa mai fac foc din cand in cand ca sa-i tina peretele ala cald. A mai facut cineva asa ceva? Sunt curios daca are vreun efect si chiar tine de caldut. Ma gandesc ca poate unii aveti cuptor de paine sau gratar afara sau chestii de genul si i-ati facut cusca langa.

Help Posted Image Mi-e drag cainele asta si copiilor le e foarte drag de el. Vreau sa fac sa-i fie bine.

Edited by GML, 17 January 2022 - 11:31.


#4196
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Fa-i o casuta din lemn izolata complet, adica pereti, podea, tavan  si cu incalzire in pardoseala. Sau in loc de incalzire in pardoseala, ii pui un panou radiant. In loc de perne si saltele, pune-i un covoras Vetbed. Ocupa-te mai mult de el, plimba-l, alearga-l, joaca-te cu el. E copoi, o rasa cu energie debordanta. Sau mai ia un caine cu acelasi nivel de energie ca sa se alerge unul pe celalalt daca nu ai timp de el. Pentru constructii de zidarie stiu ca e nevoie de autorizatie. Si eu am un copoi( bossanski barak) nu au rezistat decat covorasele. Tot ce a fost perna, salteluta, pilota au fost distruse.

#4197
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Are deja o cusca izolata complet si face miscare zilnic. Stam la marginea orasului si este o livada imensa aici langa noi si isi duc veacul pe aici iepuri, caprioare, fazani, etc. Recent mi-a venit la usa cu un iepure in gura. Deci, isi face damblaua cum si cat are chef. Nu e limitat doar la curtea noastra. Copiii merg sa se joace cu el aproape zilnic. Ca sa-i pun panou radiant sau ceva cu incalzire in cusca ar trebui sa pun cusca langa casa ca sa pot trage un pic de curent la ea, dar ghici ce? Lui nu-i place langa casa. El vrea in capatul curtii langa gard, pentru ca langa noi e o parcela de vreo 2-3hectare pe care un vecin isi tine cativa cai. (face si cursuri de calarie din cate am vazut, etc). El statea la gard si dormea acolo in ploaie aproape de cai. A trebui sa-i mut cusca acolo si sunt cam 40 de metri distanta. As putea trage un prelungitor lung pana acolo, dar sunt 100% sigur ca o sa-l roada si se curenteaza naibii sau cine stie ce nebunie iese. Asa ca mi-a venit in cap varianta asta cu ziditul, dar voiam sa vad daca mai are cineva asa ceva. Nu e nevoie de autorizatie ca e doar o cusca cat un gratar. Nu iti cere nimeni autorizate de constructie ca sa-ti faci gratar sau un cuptor de paine in curte.
Initial am vrut sa iau un covoras incalzitor si un panou fotovoltaic, dar ma tem ca bag banii in panou si avioane si el imi rupe covorasul si il scoate afara.

p.s: si ideea cu ziditul mi-a venit cand mi-am adus aminte ca in copilarie, pisica bunicii dormea sub cuptor.

Edited by GML, 17 January 2022 - 12:34.


#4198
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pacat ca nu ai sursa de curent fiindca ii puteai pune macar un bec infrared in cusca. Desi…. eu am pus in casuta si cainii au refuzat sa intre( cred ca ii speria lumina rosie),  asa ca am pus un panou radiant mic de 300w care face fata cu brio. Afara erau in jur de -3 grade iar in casuta erau 14,5. E o casuta de gradina de 2 pe 3 m.
Intra in casuta doar cand ploua sau e viscol, in rest-stau in custi fiindca au vedere la strada.

#4199
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Pai aveam lejer sursa de curent daca ar fi stat unde l-am pus eu, adica fix la iesirea din camera tehnica unde e montat si tabloul electric. Dadeam o gaura in perete, cativa metri de cablu si la capat o aeroterma. Dar asa mi-e greu sa trag 40-50m de cablu. Mai vad eu pana la vara ce fac.

#4200
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-i paie multe ca sa se cuibareasca in ele. Un prieten al meu a primit mai mult cu forta un caine din rasa brac german. Cat a fost mic a fost cum a fost dar dupa ce a trecut de 6 luni a fost teroare. Il plimba si il alerga de 2 ori pe zi, il obosea dar dupa o ora de odihna era fresh gata sa faca toate tampeniile posibile. Pana la urma l-a dat unui prieten vanator care a stiut sa-i stapaneasca excesul de energie.

#4201
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Se pare ca functioneaza cu paiele.
Auzisem ca cica ar face pureci/paduchi daca sta in fan/paie.

#4202
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostGML, on 20 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Se pare ca functioneaza cu paiele.
Auzisem ca cica ar face pureci/paduchi daca sta in fan/paie.
Exact asa a facut si cu bracul neastamparat dupa ce a distrus saltele, plapumi, pleduri , covoare. Nu vad de ce ar face purici un caine deparazitat. Paiele trebuie schimbate periodic fiindca se umezesc.

#4203
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nimic nu se compara cu paiele. Umpli cusca cu paie dar vezi usa de la intrare in cusca sa nu fie deschisa pana la podea. Paiele trebuie schimbate regulat ca le uda daca ploua afara sau e zapada. Solutii cu carpe vechi, perne, paturi nu-s eficiente deloc. In zilele cand gerul e mai mare eu le puneam si o patura groasa in usa prisa doar deasupra, ca o perdea ca s-o poata feri cand intra si iese. O rupea cand se facea mai "cald" dar pe ger o lasa :)

Ai mei aveau curalusa antipurici si nu era cu problema cu paiele.

Edited by vinciun, 26 January 2022 - 11:35.


#4204
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Buna ziua. As dori alte pareri  eventual sfaturi de la cei care s-au mai confruntat cu  o astfel de problema. In toamna anului trecut ( 16 oct ) am descoperit 2 bubite  rosii pe buza  cainelui meu , un St.B de aproape 3 ani. Acestea au disparut de la sine. In perioada respectiva a fost prinsa si mursecata serios de o haita de caini de la o stana. Situatia am depasit-o in cele din urma. Ulterior au aparut  pe 18 ianuarie .22 iar dupa 2 zile au explodat. primul medic veterinar i-a pus diagnosticul de raie  si  i-am administrat o doza de invermectina  pastile. Dupa cca 10 zile era o rana sangeranda. Este drept ca nasul il plimba numai prin boscheti, pamant si zapada. Am cerut parerea  unui  alt medic veterenir, care  inclina mai mult  catre un carcinom. Totusi i-a administrat o doza  invermectina injectabil.  Desi  a doua zi s-a vazut un usor regres, pare sa se dezvolte  ceva asemanator si pe pleoapa superioara a ochiului stang.  Concomitent cu escaladarea fenomenului am constatat  ca  a vomat de cateva ori si scaunele aveau o consistenta moale. Mancarea favorita  este gaturi de pui  de cele mai multe ori preparate  mai muot sau mai putin termic . Hrana uscata  consuma doar daca  ii amestec 2..3 oua  crude in ea. Acum  mergem pe supe. Am primit o recomandare  de a efectua o biopsie, totusi  am retineri. In cazul in care chiar este  un carcinom, ar putea declansa sfarsitul. In rest cainele este in elementul lui, voios pana la nebunie!

View PostGML, on 17 ianuarie 2022 - 11:29, said:

Salutare! Am o idee traznita in cap si vreau sa vad daca-s singurul traznit sau mai exista si altii ca mine.

Poti folosi cu succes folia aceea termica ce se nonteaza sub parchet pentru caldura.  Eu as instala-o in unul din peretii  laterali ( sau spate ) dupa ce in prealabil am aplicat  o placa de polistiren. Peste placa de polistiren as pune folia si apoi  o placa subtire de placaj. Asta doar in cazul in care probail aveti o rasa ce este mai sensibila la conditiile de la noi, pentru  ca recomandabil este doar un brat de fan sanatos!  O formula asemanatoare folosesc primavara la stupii cu albine pentru a  elimina varfurile de frig.

Attached Files



#4205
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
arata ca o dermatita.
doar ca acolo se va linge(excesiv) si deci orice ai aplica, va disparea rapid!
macar o doza de cortizon fa-i, ca sa nu se mai linga exesiv!

#4206
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Am avut si suspiciunea asta la un moment dat. Totusi a debutat ca o bubita mica ...circulara.  Vererinarul vrea sa mergem o vreme pe ideea unei micoze. Acum mergem pe un tratament antimicotic cu Imaverol. Inca inainte de  inceperea tratamentului , rana a inregistrat un usor regres  in urma tratamentului cu Neo Caf Spray.  Excelent medicament. Am avut mari probleme  cu o rana  infectata pe obraz, de la muscaturile  haitei de la o stana. Se umflase tot capul si avea un miros respingator de la metrii distanta. Am fost speriat sa nu o pierd.. totusi acest spay  si-a facut treaba ,,furand,, cate o aplicare direct prin blana incalcita de puroi!. Nu  ma lasa nici sa ma apropii. Va tin la curent! Multumesc pentru sfat.

#4207
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Vă salut
As vrea sa va întreb, dacă mi-am găsit câinele mort în curte, ar trebui să sun la poliție, în eventualitatea că poate cineva l-a otrăvit cu vreun scop anume?
E posibil sa fi mâncat și vreun șoarece bolnav sau ceva, că nu avea spume la bot sau nu știu eu, nu am mai pățit așa ceva, nu știu ce să fac. Dimineață era ok, a mâncat bine, nu părea că suferă de ceva, când am ajuns acasă era fără suflare.
Mulțumesc

#4208
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Soția e dărâmată complet, nici eu nu-s mai breaz... E o pierdere enorma în familie...

După cât timp credeți că ar fi bine să aduc acasă un alt pui? Nu se pune acum problema, că de-abia procesăm momentan situația.

E greu tare... 8 ani din viața noastră

Attached File  JPEG_20200107_124002.jpg   342.48K   18 downloads

#4209
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
dureros
prima data daca chiar doriti -vetrinar priceput pt autopsie, aflati cauza mortii si daca se confirma otravirea puteti incepe alte demersuri .
oricum fara probe,camere video,martori etc va fi greu de demnostrat implicarea cuiva. nu merge doar pe banuieli.
pt usurarea situatiei eu as presupune un atac de cord si as merge mai departe,nu merita lungita si mai mult suferinta
orium doar un alt catel va face mai usoara aceasta perioada

Edited by pimi, 15 February 2022 - 08:23.


#4210
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://thumbs2.imgbox.com/dc/e8/eDZOelTG_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://thumbs2.imgbox.com/82/91/9Z2n6gDa_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://thumbs2.imgbox.com/69/c0/pG81Zu0C_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

salutare

am o căţeluşă fox terrier cu păr neted de 6 ani (este sterilizată, nu a făcut pui vreodată) iar azi am descoperit că a făcut rană între degetele de la picioarele din faţă

vara trecuta a facut prima oara, dar nu ajunsese la "carne vie", era doar rosu in zona "pernutelor" ... i-am dat cu Mibazon cateva zile si si-a revenit

este si putin supraponderala (9,5 kg)... dar de cateva zile am luat bobite speciale pentru caini sterilizati... si o tin la regim (fara oase, mancare gatita si alte cele ca pana acum)

[ https://images2.imgbox.com/4e/9d/XezHNv03_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am luat de la farmacia veterinara acest gel, i-am dat in seara asta... dar se lingea acolo... sper sa isi faca efectul cat de cat

si cand i-am dat cu Mibazon se lingea dar tot s-a vindecat

sa fie din alimentatie acea dermatita ? ce credeti ?

#4211
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Iarna multi caini patesc asa din cauza sarii folosite la deszapezire. Nu zic ca e cazul ei dar e o posibilitate.

#4212
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
nu a nins deloc in Craiova :(

cred ca din alimentatie... o monitorizez saptamana asta... dupa ce ii mai dau cu gelul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate