Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LCD Wide sau normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Parerea mea este urmatoare :

un monitor wide de 20 ' de ex. nu cred ca este peste unul de 19' normal.

Am citit multe review-uri pe tema asta si rezultatul meu tras a fost ca cele wide in afara de vizionat filme DVD (celelalte formate se vad destul de ''varza'') nu sunt superioare.

Pt. joace nici nu se mai pune problrema de acest aspec...

Pentru poze si alte fisiere de acest gen e o problema rezolutia acestui monitor ( ma refer ma FULL SIZE)

In rest acum fiecare cu parerile lui.

#20
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Nu inteleg de ce trebuie sa vad imaginile deformate? doar pentru ca este la moda sa-mi iau un monitor wide  si sa am cu ce sa ma dau mare? ca doar nu ma uit numai la filme in format 16:9?

#21
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 10.05.2005

View PostEDGE, on Sep 8 2006, 22:25, said:

Deja navig din fata noului FP202W V2 :) E incredibil la rezolutia nativa, nu am nici un (sub)pixel mort si e o diferenta de la cer la pamant fatza de gagalicea de 15 in :)

Il recomand cu caldura!!!


cum se descurca in jocuri?

#22
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDanitzi, on Sep 9 2006, 17:08, said:

Nu inteleg de ce trebuie sa vad imaginile deformate? doar pentru ca este la moda sa-mi iau un monitor wide  si sa am cu ce sa ma dau mare? ca doar nu ma uit numai la filme in format 16:9?

Eu cred că omiteți un lucru.
Majoritatea utilizatorilor de PC folosesc Windows-ul. Și cănd deschizi fereastră după fereastră, navigând pe net, mess, ba un document deschis etc., o să vezi cât de util și practic e un wide screen care te lasă să ai cât mai multe ferestre deschise.
deci, wide!

#23
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
dupa aproape o luna de cand il am sunt mai mult decat incantat si de cum se comporta in jocuri. De restul nu mai discut. A fost alegerea ideala. WIDE rules! (at least from now on)

#24
Alexx84

Alexx84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.01.2007
@ Danitzi: Vezi ca wide-urile au aspect de 16:10, nu 16:9... B)

#25
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View PostDanitzi, on Sep 9 2006, 17:08, said:

Nu inteleg de ce trebuie sa vad imaginile deformate? doar pentru ca este la moda sa-mi iau un monitor wide  si sa am cu ce sa ma dau mare? ca doar nu ma uit numai la filme in format 16:9?

Asta-i parerea ta! Faptul ca monitorul este mai lat nu inseamna ca-ti deformeaza imaginiile pt. ca si rezolutia pe latime creste. In concluzie un cerc perfect 360* este la fel afisat si pe un monitor wide daca este setat pe rezolutia sa nativa. Si sa stii ca eu n-am facut alegerea asta nici ca sa ma dau mare si mai ales pt. ca ar fi la moda dimpotriva eu cand l-am luat monitoarele wide erau f. prost vazute.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
WIDE e viitorul. Pe langa faptul ca poti lucra cu mai multe ferestre, e extraordinar cand ai de facut tot felul de rapoarte in Excel si la filme nu exista comparatie. Daca va veti uita la 2 monitoare aflate unul langa altul, vezi realiza ca defapt cel care afisaza imaginea corceta si nedistorsionata este cel wide, iar cel in format 4:3 alungeste puternic pe verticala.

#27
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007

View PostFlorinbv, on Apr 2 2007, 15:15, said:

Asta-i parerea ta! Faptul ca monitorul este mai lat nu inseamna ca-ti deformeaza imaginiile pt. ca si rezolutia pe latime creste. In concluzie un cerc perfect 360* este la fel afisat si pe un monitor wide daca este setat pe rezolutia sa nativa. Si sa stii ca eu n-am facut alegerea asta nici ca sa ma dau mare si mai ales pt. ca ar fi la moda dimpotriva eu cand l-am luat monitoarele wide erau f. prost vazute.
Subscriu,  monitoarele wide nu deformeaza deloc imaginea, in Windows se vede perfect normal la rezolutia lor nativa,  pozele nu sunt deformate , sunt afisate la rezolutia lor si se vad la fel ca si pe unul normal, in filme  deasemenea cu un monitor wide ai avantaj pt ca benzile acelea negre sunt mai inguste decat la unul normal si ai o imagine mai mare. Doar in anumite jocuri apar deformari ale imaginii, dar numai in cele care nu suporta rezolutii wide(in general jocurile mai vechi) , oricum deformarea  imaginii e insesizabila si daca ai o placa video care  poate face scaling atunci nu mai e o problema nici asta. Acum depinde de gusturile fiecaruia  , dar eu cand ma uit acum la un monitor normal 4:3 mi se pare ca vad un patrat :), tendinta e clara spre wide, apar mai multe modele wide decat  normale.

Edited by Danosul, 02 April 2007 - 17:20.


#28
S!lv!u

S!lv!u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 11.03.2007

View PostDanitzi, on Sep 9 2006, 17:08, said:

Nu inteleg de ce trebuie sa vad imaginile deformate? doar pentru ca este la moda sa-mi iau un monitor wide  si sa am cu ce sa ma dau mare? ca doar nu ma uit numai la filme in format 16:9?

In primul rand un ecran wide e mult mai sanatos pentru ochi decat unul normal (ochiul uman face miscari mai scurte/mai lejere pe orizontala decat pe verticala ). De curiozitate incercati sa "masurati" cat vedeti pe orizontala si cat pe verticala (fara sa miscati ochii).

#29
Klauss78

Klauss78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.03.2007
Inca se mai poate alege formatul. In viitor ... o sa putem alege WIDE sau WIDE .. dc excludem varianta SH.
Motivul:
Costurile de productie sunt mai mici la monitoarele wide de acc. dimensiune ... sau mai exact pierderile la fabricarea panel-urilor sunt mai mici.

#30
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postfilipxxx, on Apr 2 2007, 15:32, said:

WIDE e viitorul. Pe langa faptul ca poti lucra cu mai multe ferestre, e extraordinar cand ai de facut tot felul de rapoarte in Excel si la filme nu exista comparatie. Daca va veti uita la 2 monitoare aflate unul langa altul, vezi realiza ca defapt cel care afisaza imaginea corceta si nedistorsionata este cel wide, iar cel in format 4:3 alungeste puternic pe verticala.
E cam tras de par faza cu 4:3 lungeste, pentru ca pana acum 2 ani toate softurile erau dezvlotate pentru 4:3.
O problema la wide e ca trebuie sa ai 1440x900 (sau ceva de genul asta) ca rezolutie, ceea ce unele aplicatii nu suporta; altfel vei zice ca wide sucks ! Pozele nu se vad bine pe wide, unele jocuri mai vechi se alungesc, eu am si wide si normal si le folosesc pe amandoua cand e cazul, nu ma bazez doar pe un standard.
Probabil ca wide e viitorul, dar inca nu a sosit !

#31
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
Pt software development (in special) si pentru orice altceva exceptand jocurile full-screen: wide.
Am vazut ca au inceput sa apara la preturi rezonabile (sub 900 RON)  monitoare de 20'' cu 1680 x 1050 :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate