Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

De nevoie zugravesc singur

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 14.10.2004

 bibi, on Aug 29 2006, 12:55, said:

AM studiat linkul si apoi pe google.

Gletuirea peretilor

Sugestia noastra vizeaza sistemul de gleturi Ceresit. Pentru inceput, curatati peretii holului de orice urma de praf, grasime sau vopsea veche. Cei mai multi pereti fiind din beton (material absorbant), dam inainte o mana de grund Ceresit CT 17 cu bidineaua.
Pentru indreptarea denivelarilor va sugeram utilizarea gletului Ceresit CT 126, care permite egalizarea suprafetei prin incarcari de pana la 10 mm, intr-un singur strat, avand rezistenta mare la fisurare. La un sac de 25 de kilograme adaugati 13 litri de apa.
Gletul si apa se amesteca mecanic, cu viteza mica; astfel, evitati antrenarea de aer in masa de material. Dupa 3 minute, necesare maturarii, se amesteca din nou. Pasta obtinuta se aplica cu o gletiera neteda de inox. Intai se incarca peretele, apoi se intinde pasta cu miscari scurte, verticale si paralele, de jos in sus. Pentru un strat de 5 mm, timpul de uscare este de o zi.
Dupa intarire, aplicam un strat de Ceresit CT 127. Suprafata astfel gletuita va fi foarte fina si de un alb imaculat. Aspectul sau va fi de finisaj final.
Am inteles ca mai intai trebuie sa dau cu grund Ceresit CT 17.

Dar nu am inteles de ce trebuie sa dau cu CERESIT 126 si apoi cu CERESIT 127.Ma gandesc ca grundul va umple eventualele golurile din zidul de beton deci de ce nu dau direct cu CERESIT 127 sau doar cu CERESIT 126?




Mare atentie (sunt Stan Patitu') Trebuie sa respecti neaparat timpul de uscare intre cele doua straturi de gelt, altfel vei avea surpriza ca stratul de 127 sa nu faca priza.
Eu am dat cu grund inainte sa dau cu 127 si a iesit foarte bine.

PS La mine peretii fiind de caramida am pus plasa de armare pe toti peretii si dupa 4 ani nu are crapaturi.
     Foloseste gletiera metalica, cea de plastic o sa iti faca probleme.

PS1 Foarte important (am aflat de la un mester) trage cu simt de raspundere de gletiera nu degeaba se spune "trag un glet"

Bafta

Edited by xymzar, 06 September 2006 - 08:51.


#20
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
smirghel iei de doua feluri. unu mai grosier pentru asperitati mai mari si unu foarte fin pentru slefuirea de final. Daca vrei sa muncesti mai mult sau daca dai foarte bine cu gled din prima poti sa iei doar fin :).

Eu pe uni pereti care erau din fasii de BCA si care se crapasera, mai intai am pus plasa din aia de plastic cu Super Rigips cu ocazia asta am nivrelat si peretii si dupa am dat doar cu gled fin ( din ala pe baza de ciment alb).
La colturi e bine sa pui coltari din aia metalici sau din plastic (tot cu Super rigips) o sa tina mult mai bine coltul plus ca e mult mai drept.
Spor la lucru :)
PS: Unde ti-ai luat apartamentul, ca m-a bate si pe mine gandu' sa schimb garsoniera

#21
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003

 relu_24, on Sep 6 2006, 10:28, said:

smirghel iei de doua feluri. unu mai grosier pentru asperitati mai mari si unu foarte fin pentru slefuirea de final. Daca vrei sa muncesti mai mult sau daca dai foarte bine cu gled din prima poti sa iei doar fin :).

Eu pe uni pereti care erau din fasii de BCA si care se crapasera, mai intai am pus plasa din aia de plastic cu Super Rigips cu ocazia asta am nivrelat si peretii si dupa am dat doar cu gled fin ( din ala pe baza de ciment alb).
La colturi e bine sa pui coltari din aia metalici sau din plastic (tot cu Super rigips) o sa tina mult mai bine coltul plus ca e mult mai drept.
Spor la lucru :)
PS: Unde ti-ai luat apartamentul, ca m-a bate si pe mine gandu' sa schimb garsoniera

Mersi pt info.

Apartamentul l-am luat pe str.Margeanului, etj.6, in Rahova, Bucuresti
- 47.500E -fara agentie .Agentiile cereau pe el 49.500 - 50.000 E.In plus  trebuia sa mai dau (3% din pretul apartamentuliui) 1000-1500E comisionul agentiei.
-imprumut de 20.000 E /25 ani de la banca.
-doar baia o pastrez.Restul este varza.
-nu are termopane
-are apometre,repartitoare de caldura si contor de gaze langa usa(pe holul blocului)

Edited by bibi, 06 September 2006 - 11:51.


#22
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Sfaturile nu sunt strict pentru bibi, dar mai citesc si altii:
Cumpara-ti gletiera din inox, eu am luat una foarte buna, cu maner din lemn, prin pe un T sudat in puncte. cam 20 de lei. Mai avea socrul meu una de 4 lei :) dar care a ruginit dupa a doua galeata, si mai incolo s-a rupt (avea manerul din plastic)
Eu am folosit euroglet MGA si pe deasupra am dat cu atlas (la prima camera am dat cu smirghel de mi s-a acrit, la a doua am dat doar varfurile apoi am dat atlas, pe care nu l-am mai smirgheluit, pt ca varul lavabil nu e perfect plan si nu se vede - BTW, atlasul cica se 'lustruieste' cu cartonul de la sacul lui).
Ca sa faci gletul, iti trebuie o bormasina si in mandrina pui o piesa ca de mixer; intr-o galeata pui cam un sfert apa (chiar mai putin) apoi glet pana absoarbe toata apa; daca e prea moale, o sa cada de pe fier. Atlas am pus cu cantarul.
Eu am pus plasa de plastic pe majoritatea peretilor, iese mult mai usor mai ales daca ai peretii strambi (ca mine, si ca mai toti care stau la bloc). Am dat glet cu pieptenul de glet (un fel de gletiera cu zimti pe 2 laturi), am pus plasa, am intins-o putin cu mana, apoi cu gletiera am nivelat.
Din cate am vazut, gletul se da cu miscari circulare, dar eu am preferat sa dau cu miscari drepte. BTW, o sa te cam doara mana, iar gletul e alcalin; spala-te des si da-ti cu crema de maini.

#23
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 bibi, on Aug 29 2006, 12:27, said:

Salutare.

Im primul rand va anunt ca de 1 saptamana sunt proprietarul unui ap. cu 2 camere (54mp).M-a costat 47.500E (fara agentie), din care, 20.000 E luati pe 25 de ani de la banca.

Problema mea este ca datorita unor situatii neprevazute,taxele m-au costat cu 1.000 de euro mai mult decat imi calculasem si acum nu mai am bani pt multe lucruri,inclusiv pt zugrav.

Am bani pt instalatia electrica,parchet si materiale de zugravit. Termopane... la anul.

Am experieta in zugravit.Stiu sa dau cu gled si apoi cu lavabila.

Ce nu stiu este combinatia pe care trebuie sa o fac, ca iasa gledul (cata apa  si cat restul).
Deci intrebare mea este: Care este combinatia?

Sper ca m-am facut inteles.Mersi anticipat
din intamplare am lucrat in domeniu dar ma-am lasat de constructii .... fac doar la mine acasa ... ma-m apucat de ceva care necesita mai putina munca fizica
ca sa incep cu inceputul ... ai grija ce materiale cumperi adica :materialul pentru glet , amorsa, lavabila ....
eu zic sa te interesezi mai intai cam ce face fiecare si de ce . pentru a aplica gelt pe perete iti trebuie un pic de indemanare (o sa o ai din experienta  :D ) ai grija sa nu tii mana incordata .. o sa ai un brand mai ceva ca arnold .dar am uitat de amorsa (nu e necesara neaparat daca ai desprafuit bine peretii ).. pentru desprafiut poti folosii o bidinea  si o galeata cu apa.
sa revenim la glet .. ai intrebat cum se face ... pai cum sa se faca pui apa(cam un sfert) intr-o galeata (de plastic de preferat ----> se curata mai usor) apoi adaugi praf ... dar nu dintr-o data ci presarat de preferabil cu mana(de aici "ce face omu' cu mana lui......... "stii tu restul) "pana nu mai vezi apa" ca sa zic asa... dupa aceea amesteci cu un bat (coada de matura e foarte utila) pana se omogenizeaza.... trebuie sa fie o pasta care sa nu cada de pe fierul de glet tunci cand o tii inclinata la 45 grade(P.S. daca e prea subtire mai pune praf)
ACUMA E ACUMA - partea cea ma interesanta "aplicarea cu fierul de glet"
pentru asta iti trebuie : 1 fier de glet (iti recomand unul din plastic ... e ma usor si mai comod... vis-a-vis de cel care ti-a recomandat din inox nu e pentru incepatori si oricum e scump)iti mai trebuie un spaclu (sa fie mai lat (cam de 12-15 cm) si multa rabdare
ai grija ce glet cumperi - ia unu care sa iti permita mult timp de lucru - pentru ca o sa te cam muncesti la el si nu cred ca iti permiti sa pierzi material(se usuca)
aplica de jos in sus (AVIZ AMATORILOR : NU TREBUIE NEAPARAT O MISCARE INTR-UN ANUMIT SENS CI TREBUIE ASA CUM CERE PERETELE -adica cum ti-e mai usor tie ...ai sa vezi tu cand te apuci de treaba
Lavabila trebuie aleasa cum trebuie - ia una cu putere mare de acoperire (recomand superweiss e cam scump dar e bun ... nu ma dezamagit vreodata .. il folosec de vreo 4-5 ani)

Daca mai ai intrebari te rog foloseste adresa mea de email caca maca@cucu bau.com



succes !!! :OK:

Edited by punkt, 04 May 2007 - 12:16.


#24
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006
scuza-ma am uitat sa verifi ce scriu ... :D  adresa e [email protected]
mai greseste omu' nu   :P  :coolspeak:

#25
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
@Bastard: Foarte utila informatia de mai sus. Genul asta de informatie il asteptam.Mersi.
Daca  mai am intrebari, o sa postez aici ca sa poata citi si altii raspunsurile.

Edited by bibi, 08 September 2006 - 10:22.


#26
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 bibi, on Sep 8 2006, 11:21, said:

@Bastard: Foarte utila informatia de mai sus. Genul asta de informatie il asteptam.Mersi.
Daca  mai am intrebari, o sa postez aici ca sa poata citi si altii raspunsurile.
cu placere .. incerc sa ma fac util :D... daca mai sunt intrebari vezi ca am deschis un topic  :coolspeak:

#27
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Am o intrebare dragi useri.
Dupa ceva cautari de vopsea lavabila. Am ajuns la 2 produse
1.Lavabila SPOR de 15L
2.Lavabila SuperWeiss de 15L

Problema mea este, ca desi pretul este acelasi, la ambele produse, pe cutia de SPOR scrie ca ajunge pt 230 mp iar pe cealalta zice ca ajunge doar pt 150mp.
Pe amble cutii scrie ca se pot dilua cu maxim 10% apa cand se da primul strat.

Care este smecheria? Reclama mincinoasa?

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Eu nu ti-as recomanda spor.Am folosit acu` vreo 2 ani, si am avut surpriza sa vad ca dupa uscare se lua pe haine (ca un praf alb) - sa nu mai spun ca nici vorba de "lavabila".
Holul l-am dat cu superweiss, a carui nuanta de alb e ceva mai inchisa decat spor sau savana, insa poti freca pe ea cu buretele umed fara probleme, in caz ca s-a murdarit.

Vezi ca si inainte de var, trebuie folosita o amorsa care se da pe glet.In felul asta varul se va intinde mai bine.

Edited by florinel, 11 September 2006 - 11:53.


#29
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Eu aveam alta propunere! Din pacate ar fi fost bine sa pui termopane, sa zugravesti si abia la urma parchet! E din experienta mea si crede-ma asa ar fi mai bine! Cand ai sa pui termopan ai sa bulesti tot ce ai facut + ai sa zgarii parchetu', da' ma rog fiecare face cum vrea!

#30
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Daca nu poate, asta este, oricum n-o sa strice toti peretii cu termopanul, o sa fie reparabil. Oricum, dupa ce faci o camera, o reparatie pentru termopan o sa fie floare la ureche.
Iar parchetul, daca il acoperi cu ceva in timpul lucrarilor, ar trebui sa fie suficient.

#31
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Din pacate nu am bani si pt termopane (40.000.000).
Din lipsa banilor, zugravesc singur.
Tremopanele sunt programate pt la anul.



1.Lavabila SPOR de 15L
2.Lavabila SuperWeiss de 15L

Problema mea este, ca desi pretul este acelasi, la ambele produse, pe cutia de SPOR scrie ca ajunge pt 230 mp iar pe cealalta zice ca ajunge doar pt 150mp.
Pe amble cutii scrie ca se pot dilua cu maxim 10% apa cand se da primul strat.

Care este smecheria? Reclama mincinoasa?

Mersi pt info

#32
Bastard

Bastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.09.2006

 bibi, on Sep 11 2006, 09:32, said:

Am o intrebare dragi useri.
Dupa ceva cautari de vopsea lavabila. Am ajuns la 2 produse
1.Lavabila SPOR de 15L
2.Lavabila SuperWeiss de 15L

Problema mea este, ca desi pretul este acelasi, la ambele produse, pe cutia de SPOR scrie ca ajunge pt 230 mp iar pe cealalta zice ca ajunge doar pt 150mp.
Pe amble cutii scrie ca se pot dilua cu maxim 10% apa cand se da primul strat.

Care este smecheria? Reclama mincinoasa?

recomand  superweiss ... e cea mai buna in raport cu pretul
eu o folosec de cel putin 5 ani si nu ma dezamagit
faza cu diluat 10%cu apa e vrajeala poti pune si mai multa ... adica merge si cu 20% apa

#33
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Bastard, on Sep 14 2006, 19:11, said:

recomand  superweiss ... e cea mai buna in raport cu pretul
eu o folosec de cel putin 5 ani si nu ma dezamagit
faza cu diluat 10%cu apa e vrajeala poti pune si mai multa ... adica merge si cu 20% apa
idem si eu tot superweiss. spor am avut experiente neplacute cu ea. ar mai fi baumitul dar parca e cam scump.
nu te uita de ce scriu aia pe cutie e vrajeala. si e de preferat sa iei una care rezista mai mult in timp decat una cu consum mic pe mp declarat si sa o iei de la capat in 2 ani.

#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 bibi, on Sep 12 2006, 09:16, said:

Din pacate nu am bani si pt termopane (40.000.000).
Din lipsa banilor, zugravesc singur.
Tremopanele sunt programate pt la anul.
1.Lavabila SPOR de 15L
2.Lavabila SuperWeiss de 15L

Problema mea este, ca desi pretul este acelasi, la ambele produse, pe cutia de SPOR scrie ca ajunge pt 230 mp iar pe cealalta zice ca ajunge doar pt 150mp.
Pe amble cutii scrie ca se pot dilua cu maxim 10% apa cand se da primul strat.

Care este smecheria? Reclama mincinoasa?

Mersi pt info
la ce pret le-ai gasit?
ai mei au facut toata casa cu AplaLux, intai holurile si baile, apoi dupa un an si restul casei, si e mai mult decat ok, nu cade, nu se ia, se spala usor...numai ca noi, asa cum zicea cineva, ne-am gandit sa ne zugravim casa, si abia dupa ce am terminat sa punem geam termopan. oricum, daca vei avea grija cand il monteaza, sa nu-ti strice RAU, e reparabil.:) daca stai aproape de intersectia cu petre ispirescu, exact acolo, langa magazinul de hrana de animale, e un depozit de materiale de constructii. preturi bune si baietii sunt de treba, te ajuta s aalegi, iti explica...putin mai incolo sunt aia cu termopan, Rehau, si la astia merita s ate bagi, au preturi bune, ma rog, ai mei sunt cam...zgarciti, si au testat piata inainte s acumpere, si din rezultatele lor, astia au fost cei mai avantajosi
spor la treaba

#35
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003

 rox, on Sep 14 2006, 10:10, said:

la ce pret le-ai gasit?

1.000.000 de 15L

#36
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
atlas aplalux sau savana cu teflon

la mine e data toata casa cu savana, sunt multumit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate